7.8 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Hello again,

care stiti niste link-uri utile pt medicatia IV,

in sfarsit ma aproprii si eu de "atestarea" respectiva, vreau sa citesc/aflu tot ce se poate,
    caci, este diferit de ce intravenoase bagam eu in RO,
    multam!

2. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor,
    Nu am mai intrat de multisor, din pacate am facut un infarct si acum sunt acasa, am concediu medical, asa ca voi avea ceva timp sa mai postez si eu din cand in cand. M-am bucurat sa citesc noutatile. Deci Cata, lucrezi in spital acum. felicitari. IN ceea ce priveste nformatiile solicitate, poti lua din sectie IV administration policy, e ceva ce au toate sectiile, noi folosim zilnic. Eu am facut acel curs pentru iv cu mai mult timp in urma, dar inainte de curs mi s-a trimis un pachet cu un test pe care a trebuit sa il completez si sa-l am cu mine inainte de a participa la curs. E vb de dozaje si calcule mai mult, dilutii. Tot din folderul pentru IV iei marea majoritate a informatiilor, acolo gasesti tot. In rest tot ce trebuie sa stii iti vor reimprospata ei memoria la curs. Ideea ca fara sa ai acest curs nu ai voie nici macar sa atingi o pompa Baxter si deci e frustrant. Tot la cursul asta ar trebui sa faci si assessmentul pentru transfusion. Oricum, la noi venupuncture fac hospital at night team si flebotomistii. Flebotomistii nu pun canule. Doar iau sange. Curs pentru asa ceva trebuie solicitat, eu am facut pentru ca acum sunt specializata pe chemotherapy si e nevoie, dar sincer e o responsabilitate in plus si asta e motivul pentru care chiar si nurse cu vechime nu fac punctie venoasa... nu se complica. Asta e...
    Bafta tuturor!

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de info,
    teoretic asa este, ar trebui sa fie ceva documentatie pe ward, dar, arata cam invechita,plus ca este ilizibila aproape, si, stii cum e, pana ii adunci la cunostinta managerei, pana se updateaza....

asa ca mi-am comandat eu de pe amazon, cu 14.99£ ceva f bun, carte ce am gasit-o prin alte spitale

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASI ... thx_sims_4

Pe 19 sunt programat la curs, teoreticul cred, apoi, va trebui sa fiu supervizat de cineva deja atestat, si, cam asta ar fi.
    Acu, nu mi-e de spital , ca acolo , fiind rehab unit, nu te omoara cu IV-uri,
    dar, turele prin agentie, de multe ori vad cum stramba unele din nas cand le zic ca nu sunt IV trained.

Cat despre canulare, asa e, am vazut in multe locuri careri care au trainingul, dar, din nou, pe rehab nu prea se cauta, am o filipineza ce se tot chinuie de cca un an sa prinda un curs, dar, nu i se aproba, tocmai din cauza ca nu este ceva solicitat destul de des.

Chestia este ca, in alta ordine de idei,

am asa, o mare dilema, sunt multumit ca am intrat in spital, dar,
    banii care ii fac in spital intr-o luna, prin agentie ii fac in doua saptamani,
    asta daca consideri ca orele le fac in top la orele din spital, evident, destul de obositor uneori,

dilema mea deci, sa renunt la NHS?

Am intalnit nurse ce produc usor 4000£/luna, lucrand doar pt agentii,
    totusi, eu ma tot gandesc, cat poate dura asa ceva,
    mi-e frica ca or da astia o lege, ceva, caci mi se pare absurd, sa platesti pe cineva cu 25-28£/ora, caci staff-ul tau suna sick, de STRESS, si ei de fapt fac ore, pt agentii, in alte spitale...

Stiu ca deja este infiintata o divizie anti frauda, care se ocupa de astfel de cazuri,

deci, nu stiu cat va mai dura, la nivel national ma refer, caci, parca e prea frumos ca sa tina mult...

Sunt actualmente inregistrat cu doua agentii, si, in curs de a ma inregistra cu altele doua (ce-i drept, acum dureaza multisor toata hartogaraia, plus chestia cu vaccinurile).

4. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

abrighella a scris:

5. danutza33

danutza33 New Member

Trophy Points:
    0

abrighella, am o mare rugaminte la tine. daca ai formarea de baza prin liceu sanitar, echivalat cu scoala postliceala prin curs de echivalare de un an, spune-mi daca ai intampinat greutati la recunoasterea profesionala si inregistrarea in nmc. eu sunt in situatia asta, vreau cu disaperare sa plec din romania, dar constat ca acele certificate de conformitate sunt destinate doar asistentilor absolventi de colegiu universitar sau facultate. e frustrant dupa atatia ani de practicat in romania ca asistent. multumesc anticipat

6. asmed.diana

asmed.diana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Daca cineva a terminat postliceala, traducerea corecta a diplomei e Nursing college. Pentru cei care au terminat facultatea incepand cu promotia 2009 care este traducerea corecta acceptata de NMC ?

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Back again.
    De azi am si eu PIN nr...obtinut relativ usor, nici nu ma asteptam.
    Unde o apuc de acum...Dumnezeu stie.
    Am doar experienta in medicina de familie -8 ani, ORL-audiologie, mai bine zis-2 ani si recoltari de la mic la mare...
    Vreo sugestie?
    Please, help....

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Eu doar vreau sa te felicit. Nu ma pricep, dar sigur la cate stii tu, oriunde-ai "apuca" vei fi apreciata. -bravo-

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

multumesc mult, tu spui asta ca ma cunosti. Ce stiu, stiu ca am " prins" in tara. Aici e alta mancare de peste. Nu stiu daca voi fi eu lasata sa dau eu sfaturi asa...

10. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Felicitari anouka!
    Ca sugestie daca in tara ti-a placut medicina de familie poti incerca si aici. Intr-un 'dispensar' poti ajunge repede nurse practitioner si se castiga destul de bine. Daca iti place mai putin scriptologia si discutiile lungi cu pacientii, atunci mergi intr-un spital.

Orice alegere vei face -> sa-ti mearga bine!
    -petrecere-

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

saru' mana.
    Prefer spitalul. Ca o noua experienta. Vreau ceva diferit, ceva in care sa nu ma plafonez, ceva care sa fac cu pasiune, cu suflet, nu doar sa fie facut...
    Mi-ai placea pe ward,spre exemplu pe neonatologie sau pe la sala de nasteri ceva. Nu stiu daca aici sunt doar midwife la sala...

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Depinde la ce te referi cand spui sala! midwifele fac si 'delivery, one to one' (ai vazut deja cum e -ras2- ) si preiau copilul in sala, dupa cezariana, insa nu toate pot sa 'se spele' pentru operatii. Insa ca nurse poti sa ajungi in sala de op. in maternitate -sau oriunde.

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Daca ar fi dupa tine, ce ai alege sa lucrezi, pe ce sectie ti-ar face placere sa lucrezi?

14. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari Anouka, o meriti...Dar cu BC ce ai mai facut ca eu nu prea am mai intrat ...
    Si eu am o veste buna, NHS au deblocat posturile asa ca pot sa incep ca bank in spital pe inpatiens ward, si in paralel ma mai lupt cu NH pana voi pleca definitiv cu o agentie, inca iau lectii de sofat asa ca tot inainte nurse din Romania....

15. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Eu personal as vrea sa lucrez pe oncology ward ca asta am facut in Ro cel mai mult si I loved it...Indiferent ce alegi Anouka tre' sa iti placa ceea ce faci, e primordial in meseria asta...

16. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
  17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

pai blue cardul mi l-am luat anul trecut in septembrie.
    Mi s-a oferit un post la un nursing home, dar din experintele colegilor mei nu ar fi de dorit o asemenea alegere. Pe de alta parte, ca sa ma angajez intr-un spital e ceva mai greu,fara experienta pe spital, poate doar sa le arda buza rau sa ma ia pe mine. Si, apoi, chiar daca am sa prind din prima un asemenea post, oare am fac fata?
    Nu mi-e rusine sa spun ca nu stiu sa fac ceva, atata vreme cat nu persist in necunostinta. Loc de invatat este. Doar ca nu as vrea sa par a fi stupida spunand all day "nu stiu". De aceea intrebam ce sa aleg. Nici sa fie super greu sa imi prind urechile, dar nici sa ma duc la ceea ce este cel mai usor sa nu am ce face. Am nevoie de provocari.

18. adinusu

adinusu New Member

Trophy Points:
    0

eu am probleme cu inregistrarea nmc:dupa 3 ani de la aplicatie mi au refuzat inregistrarea la First Level Nurse,apoi am cerut inregistrare ca Second Level Nurse si m au acceptat dupa ceva lupte pe baza de legi si directive;acum imi ramine doar inregistrarae ca asistent de pediatrie;nu sunt nevoita sa fac Return to practice(vezi si articolul din ziar);sunt absolventa de liceu sanitar + an de echivalare pe pediatrie
    Hope it helps!

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

anouka wrote:
    Perfect de acord cu ce spui tu Anouka, de asta eu dupa 6 luni de nursing in UK si in nursing home am aplicat ptr job in NHS ca m-am plictisit de aceasi rutina, si de lipsa de provocari si traininguri...Ma ajuta si matroana locului f mult cu care nu poti avea o discutie, initiativa sau altceva....poate decat sa discutam de cat de mare hangover avem, in fine abia astept sa incep jobul la spital...Imi spuneti si mie la voi cat a durat dupa ce au aplicat de CRB, rezolvat referinte si vaccinari...
    O alta pb de care nu sunt inca lamurita inca, cum se procedeaza aici la 3 ani de la obtinerea pin nr trebuie sa iti dovedeeti trainingurile si cate ore minimum ai nevoie sa ai continuitate la obtinerea pin nr....conteaza ca desi ai luat pin nr nu ai lucrat ca nurse in timpul asta, se calculeaza din momentul cand ai inceput practic munca ca nurse si ai avut acces la traininguri...
    Eu am RN1 adult ca am facut scoala postliceala 3 ani medicina generala...Nu prea stiu multe de second level nurse cum spunea Adinusu.Multam

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

imi spuneti si mie, care stiti, ce conditii trebuie indeplinite ca sa te poti angaja in spital? Ceva analize speciale iti fac ei- si care ar fi acelea?
    Despre ce vaccinari spuneai Julianne?

Share This Page