7.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Re:RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Scuze de off-topic....de ce schimbati Subiectul atunci cand postati?
    Nu il mai schimbati pentru ca va fi mai greu de gasit.

2. delfina

delfina New Member

Trophy Points:
    0

Imi cer scuze.Eu sint cea care a schimbat titlul.Nu m-am gindit cä are vreo importantä fiind in continuarea subiectului deja deschis.

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

miha 33

marea majoritate a celor ce mai posteaza aici suntem inregistarti cu NMC-ul cu mult inainte de a se cere toate aceste chestii,cred ca,cel mai usor ,ar fi sa incerci sa suni NMC-ul si sa intrebi despre fiecare lucru in parte,daca chiar nu gasesti pe nimeni sa-ti explice exact .
    Este o munca anevoioasa,mai alea pana prinzi pe cineva la telefon care sa vrea intr-adevar sa ajute,dar,poate da roade daca perseverezi.Peronal voi mai incerca sa aflu de la colegi de-ai mei ce s-au inregistart mai recent,daca pot afla ceva te anunt pe PM.

delfina,
    e o decizie grea,dar,dupa cum spuneai,daca este deja luata,asta e!
    In psihiatrie iti va fi f greu sa gasesti ceva aici,sper ca stii ca in UK este o calificare separata,cea de RMN (registered mental nurse) ca sa poti lucra in domeniu,adica alti doi ani (caci esti deja RGN) de scoala,in cazul in care tii neaparat.
    In alta ordine de idei,ca sa prinzi un job ca nursa nu este f greu,dar se bazeaza pe multe criterii:
    -vrei spital sau NH,sau orice altceva
    -experienta ce o ai
    -nivelul de engleza posedat
    -asteptari salariale,etc,etc.
    Mai ai varianta agentiilor,dar,si acolo se cere ceva experienta de UK.Mai multe info pe PM,chestia este ce nu vor sa "plece" mesajele mele,sper sa se remedieze.

Pomenind de agentii,mai face cineva ore cu ei?
    Eu fac acum regulat 2-3 shifturi pe saptamana,financiar sunt extrem de multumit (vb de shifturi la 17-21 sau chiar 23£/ora),problema este oboseala,caci le fac in topul la cele 42 ore de contract ale mele cu NH.
    Cine este interesat de acest gen de munca,raspund pe PM.

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Bunä sä vä fie inima!

delfina a scris:

Ti-am recitit postarea,
    inteleg deci ca ai avut deja ceva interviuri,fara succes din cauza lipsei de experienta.
    Acesta se va dovedi a fi cel mai greu "cui".
    Nursele in UK nu prea au libertatea de a decide,ma refer la procesul strict medical.
    Adica,mai simplu,tu poti sa gasesti (de ex)o tensiune arteriala de 220/125 ,sa ai un "buzunar" plin cu antihypertensive,dar nu poti da ABSOLUT NIMIC daca nu este prescris de dnu doctor.
    Optiune NH pare mai apropiata,cel putin pt inceput.

5. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Bunä sä vä fie inima!

delfina a scris:
    Delfina, orice asistenta iesita ieri de pe bancile facultatii are band 5. Urmeaza o serie de module, care-ti acorda credite, si asa urci in banda (gateways). Sugestia mea ar fi sa trimiti transcriptul studiilor la NMC (Nursing and Midwifery council).
    Pentru a prescrie trebuie sa fii nurse prescriber. Mental health e destul de diferit de adult nurse, am facut in comun cu MH doar primul an, foundation si A&P.
    Fiecare Trust (regiune) are protocolurile si procedurile specifice.
    Ar fi probabil o idee sa contactezi o agentie gen NHS professionals pentru inceput, faci cateva ture, incepi sa cunosti oameni...ar fi o metoda. te asigur ca la NHS professionals nu le pasa daca ai experienta sau nu, si un mare procentaj din agency nurses pe care le cunosc sunt emigranti. Foarte putine din asistentele de psihiatrie pe care le-am cunoscut n-au fost super de gasca, si saritori, buni colegi..si un pic trazniti ei insisi (e o generalizare, dar la modul dragut, nu impertinent)
    Multa bafta.

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Se discuta pe un topic paralel despre syringe driver(sd).

Am zis sa mai revitalizez putin pe aici,chit ca,nu stiu exact cati asistenti medicali mai rasfoiesc/posteaza pe forum.Oricum,ce vreau sa intreb este,

cati sunteti satisfacuti cu sistemul de aici,unde nu ai voie sa dai nimic de la tine putere,daca nu este prescris de doctor,pe care,de multe ori,dupa cum bine stiti,e cam greu sa-l gasesti..

Si ma refer la cazuri unde,din experienta avuta,ai sti cu siguranta ce medicatie ar ajuta,dar,...nu e voie!

Ati fost vreodata pusi in aceasta situatie?

Referitor la sd,il considerati un lucru util?
    Ati folosit in practica voastra?
    Dar in RO,a lucrat cineva cu asa ceva?

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Ar fi bine ca toti asistentii din casele rezidentiale sau nurse sa fie romani, asa ar putea da si ceva medicamente fara reteta de la doctor, rezidentilor.
    Sa va povestesc ceva 'dragut', era un rezident care avea febra 40, se anunta asistenta (english), si aceasta i-a cateva decizii :faceti o baie rece sa scada febra, apoi cautati un ventilator. Zis si facut! Dupa baia rece l-au pus in pat au bagat si ventilatorul in priza sa-i bata in cap (ca sa scada febra 'normal'), iar dupa doua zile au chemat medicul sa constate moartea. Cam asa se moare pe aici!!!!!!
    Trist dar adevarat

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

georgiv a scris:

Din pacate asa este,ai perfecta dreptate!

Prima oara cand am vazut utilizarea ventilatorului,am ramas socat!!

Ai voie,chiar esti obligat de fapt,la 40 grade temp,sa-i dai doua paracetamoale.

Da,poti sa-l auscultezi tu,sa-l auzi pe saracu om ca harcaie incarcat pulmonar,nu poti face nimic,decat astepti sosirea v'unui domn doctor,nervos de multe ori ca se deranjeaza pana acolo...,
    care evident ,prescrie un antibiotic,de multe ori in dozaj insuficient,si care,mai dureaza si ala ceva ore bune pana iti parvine.

Sa nu mai zic ca,am avut colege de "inalta tinuta profesionala" din India,care primeau ABX-ul la 5 dupamiaza,si ma asteptau pe mine,trei ore mai tarziu,la predarea turei,sa incep tratamentul,ca cica "sa keep an eye on him/her".

Si cate mai sunt din astea...

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Dupa cele postate aici mi se intareste convingerea ca nu e nebunia mea ,desi multumesc lui Dumnezeu nu sunt implicata in asa ceva.Asemenea cazuri sunt demne de recording si apoi prezentate ca si malparxis din cauza unor deputy manager care sunt atotstiutoare si capoase pe deasupra.
    Si cum sa iti placa sa lucrezi in acest sistem , in afara de salariul obtinut nu stiu ce satisfactii mai poti avea.
    Adevarat, nu e vina noastra.Noi facem totul omeneste posibil.
    Cheers

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Cata,sd a fost pus de district nurse.
    Dar te intreb eu, dc familiei nu i se explica exact ceea ce ar trebui, poate k ei ar face alte alegeri.Pt k si familia a ales k ea sa nu fie dusa in spital.Tot familia a ales, prima data , sa nu fie mutata intr-un NH.De la bun inceput , aceasta femeie ar fi trebuit sa intr-un NH.

Nu iti pun la indoiala calificarile,sunt ferm convinsa ca le ai,bravo tie,ceea ce vreau sa iti spun este ca,desi nu stiu dak ai lucrat intr-un RH,dupa hai nu simpla raceala,un chest infection, sa vezi acest nivel de dementa care nu mai revine la initial.crede-ma,eu ii am in grija, am cazuri,care dupa chest infectionul din iarna trecuta nici acum nu mai mananca singuri, nu se mai scoala din fotoliu sa se plimbe,sunt ca niste legume vii,majoritatea acestora trebuind hoistuiti.Unul singur si-a mai revenit foarte putin si asta dupa 2 luni si ceva-e acum in stare sa raspunda la intrebarile adresate.
    Ce invatam e una-si ai dreptate,asa sta scris in carti-situatiile cu care ne confruntam noi sunt altele.Le am in RH inregistrate,fiecare cu file separat.
    Nu iti contest calitatile,nu stiu dak ai lucrat in RH,pt k astfel situatia s-ar schimba si nu ai pune la indoiala ceea ce am enuntat eu.
    Cheers, ne mai auzim

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Nu aveam cum sa lucrez in RH ,caci acolo nu au nurse.

Sunt destul de mari carentele in acordarea ingrijirii adecvate,ce-i drept,dar,daca urmezi pasii (trebuie evident sa-i cunosti mai intai),multe se rezolva.

Cazuri -- deosebite -- ,vor fi tot timpul.

Revenind la SD, eu personal il consider o binefacere,sper sa fi aparut si in RO.

In alta ordine de idei,ma seaca la inima cand vad cata medicatie se arunca pe aici!
    Si ma refer la din aia scumpa,sau greu de procurat (in RO).

Chiar azi mi-a venit medicatia pt saptamana viitoare,din cauza lipsei de comunicare/adaptare la timp, full tablets pt un pacient decedat acum o saptamana,sistemul tampit,despre care vorbeam dincolo,nu imi primeste nimic inapoi,deoarece are numele scris pe sticky label!!!

Si vorbesc de morfina,nu paracetamoale ieftine,plus cate si mai cate---ce facem cu ele--la gunoi!

12. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Cand am plecat eu din Ro in oct 2006, lucrand pe sectie de oncologie nu auzisem de asa ceva, SD...ar fi fost o mana cereasca, ca noi puneam perfuzii cu chimioterapie pe banda rulanta si cum mai tot timpul nu aveam branule, si perfuziile dureau ore, multi pacienti nu voiau plosca la pat sau evident nu erau sondati, scoteam si puneam perfuzii la cerere ptr un mers la toaleta la ordinea zilei...asta un pic off topic de SD...iar ptr cei in faza terminala combinatia de opiacee cu antiemetice, antihistaminice in SD era ceva de neimaginat...chiar am sa intreb vechile colege daca au aparut... Inainte de a pleca eu se zvonea ca vor introduce un nou sistem de perfuzare a chimioterapiei , asa incat bolnavul sa numai stea tintuit la pat si sa se plimbe cu punga cu citostatice pe unde vrea el...dar nu stiu ce s-a mai intamplat...

13. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0

In Buc se folosea SD inca din 2000 , imi aduc aminte in terapie intensiva la noi in spital .

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

se folosea in Bucuresti.Si sunt de acord pt cei in faza terminala.

15. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Eu am lucrat 4 ani pe sectie de oncologie , singura din oras in Ploiesti,vorba aia la o arucatura de bat de B si nu am vazut SD pana am venit aici,,,poate se foloseau la Institutul oncologic la B sau cluj sau in spitale mari...

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Deci eu,nici nu mai are rost sa pomenesc,la Roman,habar nu aveau de asa ceva!

Si aici umbla vorba ca ar vrea sa le mai ieftineasca,daca reusesc sa le produca la un pret mai mic.

Acum,eu ,in experienta mea,stiu ca se pun doar atunci cand pacientul intruneste niste conditii,faptul ca nu mai poate inghiti fiind una din principalele.

Am auzit totusi ca se poate folosi si pt pacienti pe termen lung,deci nu in faza terminala,dar care nu pot lua anumite medicamente,daca nu le digera stomacul,sau le creaza nausea,si in special ma refer la antiemetice.

Deasemenea,nu am intalnit nici un caz pana acum a cuiva care sa fie mai mult de 5 zile pe SD,de fapt,marea majoritate inseamna cel mult 72 de ore-consequently,asta fiind un rol f important atat al McMillian nurse cat si al nostru-explicarea exacta familiei ce inseamna/implica SD-ul.

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Tocmai ce am fost la un training zilele trecute,pt Syringe Driver,cica a aparut si varianta T34,daca nu ma insel, diferenta la aceasta ar fi ca masurarea se face in ml si nu in mm,ca la MS16 si MS 26.

Si,intre timp,am vazut si SD fiind folosita strict pt sickness,deci de long going,eliminandu-mi-se astfel total din minte conceptia ca numai pt cei pe moarte.

De cand m-am mutat de la fostul meu NH,mi-a mai disparut obsesia cu antipshyhoticele( :p ),unde sunt acum se folosesc fff putin,iar prin spitale nu am vazut mai deloc,prefera sfanta sedare.

Ar fi fost totusi interesant de aflat daca mai lucreaza cineva cu ele,si daca intalniti efecte secundare majore.

18. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara , vad ca nu mai scrie nimeni pe aici ...pacat...eu am lucrat 3 luni intr-un NH si mi-am dat demisia acum 2 sapt ca m-am saturat dar numai dupa ce am fost sigura ca am fost acceptata la St george's hospital aici in Londra unde incep de luni...sper sa fie mai bine...

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari, Doloro, eu abia am inceput in NH, dupa ce am fost carer 3 ani, nu am de gand sa raman aici, dar trebuia sa incep de undeva si cand cunosti locul si oamenii e mult mai usor,,,a fost alegere mea...intre timp aplic pe Staff.Nurse si NHS site , si am fost contactata de agentii , demn de luat in considerare dar ramane de vazut...Ceva ponturi de la cei in NH si nu numai...Multumesc si multa bafta, Doloro, cum a fost la interviu , by the way...

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

doloro a scris:

Felicitari doloro,

e greu sa primesti un job in NHS,cand vii din NH,deci,toate felicitarile.
    Mie mi-a luat 5 ani (bine,am inceput sa aplic de cca un an jumate),dar il am si eu acum jobul,sper sa incep in o luna-doua.

La agentii banii sunt mult mai buni,ce-i drept,dar,nu prea ofera ore garantate,asa ca,ceva stabil este mult mai bine/sigur.
    Bafta,si,daca ai nevoie de orice sfaturi/info,posteaza aici,asa voi face si eu in caz de nevoie!

Share This Page