6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Daca tot e Duminica si nu am ce face, am zis, hai sa povestesc si eu, o intamplare.... intamplatoare, asa...pt. "invataminte". Lucrez intr-un Care Home,ca si carer, deocamdata -ras4- , lucrez doar night shift unde dau si medicamente, in afara de munca de carer. Fiind un Care Home mic, cca. 90 rezidenti, suntem doar 3 pe tura, 2 waker si 1 waker support, deci la tura respetiva, un roman, un bulgar si un negru -ras2- . Waker support fiind bulgaroaica, caci este o ea, "desteapta foc", nu ca as avea ceva cu ei, dar, asa au un aer de superioritate bulgarii astia!!! Anyway, sa nu ma abat din drum. Deci, la medicatia de seara, trebuia sa administrez unui rezident, TEMAZEPAM. Exista o regula stricta, in privinta acestui medicament, avand in vedere ca este drog, se contabilizeaza la fiecare administrare. Exista un caiet unde este trecut numele rezidentului, doza administrata etc. Nu ai voie sa lasi caietul + blisterul cu tablete, la intamplare. Ai scos tableta din blister,treci in caiet, semnezi si il duci imediat la locul lui. Deci, ma duc fromoshel, iau caietul+blisterul, numar tabletele....surpriza -wow- , casc ochii mai bine, mai numar o data...la naiba...surpriza, ramane...surpriza. Totalul de tablete din blister nu se potrivea de nici o culoare cu cel din caiet(in blister, mai putin o tableta). Numara si bulgaroaica, nu se schimba nimic -nu-nu- . In fine, iau o tableta din blister, notez ce si cum in caiet, trimit un mesaj managerului despre ce si cum s-a intamplat, imi continui treaba. Dupa cca. o juma' de ora, ma striga bulgaroaica. Eu, hait, s-a intamplat ceva. Vine la mine cu o privire tampa, ce credeti ???? ...a gasit....pastila !!!??? Unde ??? Cum???, zic eu, "pe scaunul unde am stat", zice ea, -ceeee?- Acu', cel cu privirea tampa, eram eu -ras2- , ma tot intrebam si inca mai pun intrebarea : "cum dreaq a ajuns acolo, frate??? , ca doar bulgaroaica n-o fi ... Houdini ! Deci, mare atentie ! Cascati ochii bine, si fiti atenti cand administrati medicamentele si la colegii din jurul vostru. Nu lasati sub nici o forma, dulapul cu medicamente deschis, tineti cheile la voi tot timpul ! Si, aici, iarasi mi aduc aminte, ce spunea Dromaderu, undeva, la inceputul topicului, referitor la administrarea medicamentelor -da-da- . Asta a foat mica mea patanie. Scuze daca am mai batut campii pe ici, pe colo. Iertare daca v-am plictisit, recunosc, la asta am talent -nu-ma-uit- , cat despre "talentul scriitoricesc", well, recunosc, nu am, am scris doar ca si "invataminte", pentru nou-veniti -hipno-

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mic tare deci cu 90 de rezidenti! -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

Temazepamul nu este un "drog", este insa contabilizat deoarece este catalogat "controlled drug".
    In ultimul NH in care am muncit full time,
    pentru doua temazepame lipsa la inventar, la 2 dimineata, a fost chemata managera de acasa, care la randul ei, a chemat politia deci da, mare atentie!
    Niciodata nu semnati voi si asteptati colegii sa contrasemneze cand au ei timp/chef, orice intrare in CD book se face de doua persoane, AMBELE PREZENTE la data/ora desfasurarii actiunii!

@luana&restul,
    sintagma..."un roman,un bulgar, un negru" nu e OK de folosit aici, mai ales in munca noastra,
    atentie si acolo ! -ras4-

3. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    Off! mai dromaderule! Nu se putea, sa nu ma tragi tu de urechi! -da-da- Te iert, ca-mi esti simpatic -ma-iubesc-

4. vanceaionut

vanceaionut New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara la toata lumea, am doua intrebari :
    1.daca cineva a auzit despre South manchester university hospital? daca lucreaza careva acol si imi poate sa imi zica o parere...
    2.daca cineva a mers prin firma vplhealthcare? o parere, un sfat daca ma poate ajuta cineva...

Va multumesc anticipat!!!

5. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    South Manchester University Hospital este un spital bine cotat in Manchester.

Ai gasit job acolo,vrei sa te duci,urmeaza sa dai interviu??? da mai multe detalii,ca sa stim cum/despre ce vorbim.

6. vanceaionut

vanceaionut New Member

Trophy Points:
    0
    DA AM DAT INTERVIU SI AM FOST ACCEPTAT,
    TU UNDE STAI? IN MANCHESTER? VROIAM SA STIU DE CHIRI, MANCARE, INTRETINERE...CEVA PRETURI

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Totul e scump!
    Carnea de porc e mai ieftina la Aldi, dar in rest, e de groaza!
    Cerneala de imprimanta e la reducere, dar nu permanent!
    Nu este metrou!
    Jale!

8. vanceaionut

vanceaionut New Member

Trophy Points:
    0

9. Berta

Berta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Am o intrebare: ce parere aveti despre scoala postliceala Fundeni? merita sa ma inscriu? E serioasa? As face asta ca in trei ani sa pot sa fiu nurse si apoi sa vin in UK, dar vreau sa fac foarte bine meseria, nu vreau sa fie in bataie de joc. Am incercat sa plec ca si carer dar vad ca nu se poate asa ca daca aveti un sfat, mai ales ca ar fi o a doua meserie, facuta mai tarziu, sper sa nu fie prea tarziu. Multumesc si daca aveti o parere ar fi de folos.

10. claudia73

claudia73 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , am si eu o intrebare, am calificare de asistent igiena , este recunoscuta in uk? ce tip de job as putea obtine cu aceasta calificare . multumesc, o zi minunata

11. uk99

uk99 New Member

Trophy Points:
    0
    cine face ture ca nurse prin agentie ? stie cineva un TOP al agentiilor ? si care este plata minima pe ora ?

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Faci la oha pe aici?
    Acte de prezenta? -ras4-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Vesti bune pentru nurse , NHS va fi obligat legal sa ajusteze numarul de nurse pentru pacienti.
    Lucrez acusi de 5 ani ca nursa doar prin agentie, vesti mai bune ca acestea...rar -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa- .
    Tinand cont de deficitul de nurse, se va apela tot mai mult la agentie.
    Cand m-am inscris prima oara , am intrebat daca se merita (la vremea aceea) sa parasesc NHS-ul pentru a fi agency nurse permanent,
    raspunsul patroanei de la Nursing Personnel a fost ca nu, ca e riscant,in 4 ani, numarul de agentii pt nurse/careri s-a triplat cred,
    daca ar fi sa ma intrebi pe mine cred ca asta va fi viitorul NHS-ului si nu numai,deci, cautati si va inscrieti!

http://www.bbc.co.uk/news/health-28300146

14. Cami-1

Cami-1 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare si anume cand ati facut prima plata la NMC la payment reference la voi apare scris codul PRN si apoi -1? Intreb pentru ca nu stiu poate a intrat in sistem automat. Va multumesc.

15. vanceaionut

vanceaionut New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara la toata lumea, am doua intrebari :
    1.daca cineva a auzit despre South manchester university hospital? daca lucreaza careva acol si imi poate sa imi zica o parere...
    2.daca cineva a mers prin firma vplhealthcare? o parere, un sfat daca ma poate ajuta cineva...

Va multumesc anticipat!!!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am facut acum cateva zile o tura de noapte la un NH zona Leicester,sunt disperati dupa nurse,
    ofera 1000£ pentru orice recomandare concretizata desigur,500 dupa completarea primului shift si 500 dupa perioada de proba,

daca sunt doritori dati un semn, deci e Leicester si e NH, munca de care stiti cum e.
    Aha, banii se impart frateste -ras2- ...

Evident, nu e de bani dar, poate are careva nevoie.

17. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare de incepator (desi am ceva vechime pe aici - forum si UK): ce este muncitor "waker" si "waker support"? Precizez ca lucrez in FSHC :D

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Never heard of this.
    Esti sigura ca e waker ?

19. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0

20. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0

...daca vorbitorul e de prin partile Africii...cu siguranta e "waker" sau altceva, si nu "worker" -limba-

Share This Page