26.1 C
London
Thursday, August 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am inceput munca prin agentie, alongside my job in NH, acum 5 ani.Si ceva, am primit certificatul de long term acu' cateva luni.

La prima tura in spital aici in UK, imi tremurau genunchii ca la broasca, si fugeam la buda si ma spalam cu apa rece pe fata cam la fiecare ora!
    Era o tura de noapte, norocul meu, si, decisesem sa renunt.
    Can a venit insa plata pentru o noapte....am decis sa decid sa nu mai renunt! -ras2- -ras2-
    Dar...limba tre sa fie spirt, telefonul sa nu fie o problema, sa inveti/prinzi repede si din mers lucruri!
    Acum, pot spune ca am fost in cel putin 30 de spitale diferite, de la John Radcliffe (parca) in Oxford, la Queen Elizabeth in Birmingham, toate trei din Leicester,Coventry, Northampton, Burton Up ON Trent,Hinkley, Coalville,puscaria din Uttoexeter, spitale private vo trei, ospicii, fac district nurse, community nurse si ICT nurse.
    Desigur, ca si cu orice altceva in viata, experienta acumulata este decisiva, daca acum 3 ani, eram ingrijorat cand ma duceam in ceva spital/sectie noua, acum, abia astept ceva nou...doar ca nu prea mai sunt, prin zona acoperita de mine... -nu-ma-uit-

Mai trebuie sa fii pregatit sa fii tratat de sus (de multe ori) de stafful regular acolo, sa-ti fie date job-urile cele mai naspha, dar, in timp, inveti sa intorci situatiile in favoarea ta.
    Eu sunt si genul care nu umblu cu paiu'ntre buci (scuzati-mi expresia) si, daca de exemplu aia isi dau seama ca au gresit aducand o extra nursa, ma intreaba daca vreau sa lucrez ca si carer, no problems, tot banii aia, ma fac si bucatar!
    Cam , macar 50% din locurile unde am fost, mi-au oferit post acolo dar, acum, nu as mai putea lucra si sa-mi spuna cineva cand si in ce zile sa lucrez.
    Sunt inregistrat cu 4 agentii diferite, chiar saptamana viitoare fac ture pentru 3 dintre ele, deci, de munca este, no problems.

Mai fac ture cu 16£/ora doar daca e foarte dry, in rest, 18/20 up, cel mai mult am fost platit pt Duminici/BH cu 33£/ora

Oricine este interesat de mai multe sfaturi,informatii, dati un semn, fctie de timp, ajut cu cea mai mare placere.
    Am avut inclusiv nurse din Romania, luate cu mine in masina cand faceam district nurse, sa capete experienta!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Pe bancheta din spate?

3. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Daca intereseaza pe cineva, iata un nursing home in mare cautare de nurse:

Registered Nurse

Salary:
    £13.25

St Benets Court Nursing Home Newton Abbot is currently looking to recruit Registered Nurse Full and Part-Time hours available - £13.25 an hour. A welcome bonus of £500 after 3 month successful induction period Please contact The Homes Manager on 01626 354069 or Email nikkirogers@devoncaregroup.co.uk

4. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    suna f bine tot ce zici dromadere -da-da-

5. soleil2013

soleil2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa stiu si eu cum e viata in Plymouth! E cineva pe acolo,parca!
    Ma voi stabili din toamna acolo si as vrea sa stiu de ce ma voi lovi,ce greutati,cum ma vor privi oamenii etc
    multumesc

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Soare poate mai putin decat numele tau in Plymouth dar,
    care este relevanta intrebarii tale intr-o discutie despre asistenti medicali?
    Esti asistent? Chiar si asa, sau e o greseala?

7. soleil2013

soleil2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici o greseala. Pur si simplu vreau sa stiu cum e viata acolo,deoarece voi veni si eu din toamna,probabil,ca nursa.

8. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    intrebare intrebatoare :)

scoala posliceala sanitara de 3 ani din tara este echivalentul unui Bsc (bachelor degree) ? daca da, cum se face echivalarea a.i. sa poti urma un curs de nivel urmator si care ar fi titulatura acelui tip de curs - postgraduate
    multumesc

9. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna si bine v-am regasit.......vreau sa va rog daca puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi.....mi-se cer pentru urmatorul interviu cu cei de la FSHC 2 referinte.....eu lucrez la un medic de familie si acesta este singurul loc unde am lucrat asa ca va rog sa-mi spuneti daca : 1 Sa completez acele formulare tip trimise de ei in engleza sau sa fac unele in romana si sa le traduc la un traducator autorizat?? 2 Credeti ca ar fii bine sa iau una din referinte de la colega mea si sa pun stampila cabinetului sau sa rog pe un medic sa-mi dea referinta ca am facut ceva voluntariat acolo??? Va multumesc mult si va doresc toate cele bune !!

10. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    E ok daca duci referinta de la medicul cu care lucrezi si de la colega ta. Daca agentia ti-a cerut formulare tip,ar fi bine sa le completezi pe acelea. Mie nu mi-au cerut tip,asa ca am scris recomandarile direct in engleza ,semnate si parafate si a fost ok.

11. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Mi-au zis ca pot sa completez acele referinte sau pot sa completez altele pe care deja le am.......cred ca o sa fac altele in engleza,mai ales ca cea de la colega mea nu prea se potriveste cu formularul lor.......pe cea a colegei mele sa pun tot stampila rotunda a medicului unde lucrez???? Va multumesc mult pentru ajutor

12. Anonymous

Anonymous Guest

Vezi ca astia mai si suna, lasa medicul sa puna stampila :)

13. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Pe referinta de la colega mea sa pun stampila rotunda a medicului unde lucrez sau semnatura colegei este suficienta?? Multumesc pentru ajutor

14. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ti-as recomanda semnatura colegei plus stampila de la cabinet,nu parafa doctorului,evident :)

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Perfect de acord! Doar in Romania asistentii medicali trebuie sa aiba referinte de la medicii cu care au lucrat. In Uk statul de "nurse" este un statut, nicidecum slujnicii doctorilor.

16. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Va multumesc frumos pentru toate sfaturile si indrumarile voastre! Exact asa o sa fac....va doresc toate cele bune !

17. soleil2013

soleil2013 New Member

Trophy Points:
    0
    mimosa,vad ca esti din plymouth,unde urmeaza sa ajung din toamna! Spune-mi te rog cum e acolo,cum e viata de nursa ,daca sunt f scumpe chiriile si daca pe poti descurca daca lucreaza numai unul din familie,avind si un copil. multumesc

18. Mimosa

Mimosa New Member

Trophy Points:
    0
    Plymouth e un oras foarte frumos,eu sunt incantata ca locuiesc aici.Chiriile au preturi normale,nu-s asa ridicate ca in zona Londrei,de exemplu.Eu locuiesc intr-o casa cu 2 dormitoare duble,cu gradina si platesc 600lire/luna,eu zic ca e ok.Sunt cu sotul si copilul aici, mai mult eu muncesc, dar ne descurcam...

19. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna si bine v-am regasit....revin la bunavointa voastra si va rog sa ma mai ajutati inca o data asa cum ati facuto de atatea ori !! Luni voi avea interviul si am primit o lista cu posibile intrebari la interviu........am pregatit marea majoritate dar la cateva nu prea stiu cam ce ar fii mai indicat sa raspund asa ca pentru orice sfat va multumesc foarte mult !! Intrebarile sunt : 1. A relative comes to you and makes a complaint about their mother care, explain to me what you do? 2.How would you lead your team as you shall be working with unqualified Care Assistances? 3. How can you ensure a high standard of Care is delivered? Va multumesc foarte mult pentru ajutor si va doresc toate cele bune.....pa pa

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ionutzule...
    Ai postat aceleasi intrebari in doua topicuri diferite care se ocupa de acelasi subiect.
    I'm out!
    Google is your best friend now...

Share This Page