9.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

raymond,

pt acelasi nr de ore ca si nurse,intr-un NH,
    vorbesti de cel putin 1600-1700£,after tax.

Asta daca te referi doar la bani.
    In spital este greu la inceput,dar banii sunt cam tot pe acolo,ia timp ssa avansezi in grad,dar se poate,in NH nu.

Fiind in NH insa,poti face,ca mine de exemplu,ore in paralel pt agentii,se plateste fff bine (am facut shifturi si cu 19-22£/ora) ce-i drept,asta acum recent.

Cred ca nici nu se pune problema sa renunti,daca NMC-ul te accepta.
    Multa bafta!

2. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0

Am decis ca trebuie sa ma intorc la munca, am depus cateva aplicatii dar nu am fost la un interviu pt rgn pana acum ,cam la ce fel de intrebari sa ma astept??Ce sfaturi aveti pt mine?Multumesc anticipat.

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Salutare tuturor,de curand am aflat de acest topic.Daca stiam eu ...
    am si eu o problema,poate cineva ma poate ajuta cu un raspuns.Sunt venita aici de un an, lucrez ca si carer pt pers cu dementa Altzheimer, in tara am fost asistent medical generalist si asistent de farmacie.Mi-as dori sa imi practic meseria aici dar sanse sa obtin PIN nr sunt mai mici pt k in ultimii 2 ani lucrati in tara am fost asistent de farmacie,deci am avut intrerupere ca asistent generalist(desi nu am avut nicio intrerupere dar am lucrat la negru-colaborator fiind la recolatari analize si la un cabinet de medicina de familie).Nu stiu cum sa fac sa ma angajez undeva ,mai sus de carer,sa imi practic cumva meseria,chiar si la recoltari-am vazut un raspuns bun pt asta-dar, ami tare ma intereseaza sa stiu daca am vreo posibilitate sa imi iau pinul-in conditiile date...are cineva idee? Oare voi mai putea lucra vreodata in spital ca si asistenta?sau in nursing home?
    si alta intrebare...mi-am trimis actele la NARIC sa mi le acrediteze.credeti ca as putea obtine un job doar cu acreditarile lor, fara acest pin?
    va multumesc inmiit celor care imi vor raspunde

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

naric-ul cred ca se va dovedi o pierdere de timp/bani,poate doar la locul unde esti te va ajuta,dar nicidecum sa fii recunoscuta ca si asistenta.
    de ce nu suni la NMC sa-ti trimita pachetul pt inregistrare,de acolo incepand vei cedea ce ai de facut,posibil este orice,daca esti inregistrata in tara ca si asistent medical.
    Cred ca asta ai de facut,suna NMC-ul,zi-le exact cum stai,in sensul ca esti asistent in RO,si vrei sa te inregistrezi si aici,e un proces anevoios,dureaza,dar se poate,mai intra pt mai multe info,sau PM daca vrei,bafta!!

5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

anouka, din cat am citit pe site-ul NMC cei care nu au practicat in ultimii 3 din 5 (sau 5 din 7 mai nou, cu toate ca asta era pt bulgari) vor fi inregintrati in colegiu insa nu primesc PIN-ul decat dupa ce fac Return to practice. Fa-ti putin timp si citeste pe site indrumarile. Deci incearca, si vei reusi! :)
    Bafta!

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

MULTUMESC FRUMOS PENTRU INDRUMARI, SPER SA REUSESC INTR-UN FINAL,DESI DRUMUL E FOARTE LUNG
    INCA O INTREBARE, ESTE CINEVA AICI CARE LUCREAZA CA PHARMACIST TECHNICIAN OR ASSISTANT????AS VREA SA STIU DACA PT A PRACTICA ACEASTA MESERIE IMI TREBUIE CEVA SPECIAL,VREUN ACT DE LA COLEGIUL DIN ROMANIA SAU INREGISTRAREA AICI LA NMC...K PE SITE NU AM VAZUT NIK SA SPECIFICE ASA CEVA,PROBABIL IN UK NU E CA IN RO

7. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Buna anouka,

Inregistrarea ca pharmacy technician cum banuiesc stii deja, se face la Royal Pharmaceutical Society of Great Britain si nu la NMC. NMC inregistreaza doar asistenti medicali si moase. Iata aici un link unde obtii informatii mai multe http://www.rpsgb.org/acareerinpharmacy/ ... cians.html Sper sa iti fie de ajutor. Fie ca aplici pentru NMC or RPS e drum lung si uneori anevoios, dar nu dispera, exista sanse daca mergi inainte.
    Bafta multa!

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

saru' mana mult pt raspuns, foarte de folos, nu stiam pe ce cale sa o mai iau,deci sa incepem lupta...multam si poate mai tinem legatura

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

poti sa ma indrumi si in alt fel, mai stii ceva ce mi-ar putea fi de ajutor la inregistrare?sau altcineva...multumesc

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

http://www.nmc-uk.org/

acesta ar fi linkul,daca nu il stiai deja.

poti suna deasemenea,sa le explici situatia ta,si sa ceri actele de inregistrare.
    ceea ce cer ei s-a mai schimbat in ultimii ani,si continua sa se schimbe,de aceea e greu de spus exact,ai nevoie de asta-asta si asta.

tu cere documentele de inregistare,si vei vedea unde stai si ce ai de facut.
    dar,daca ai studiile facute in RO,se poate SIGUR,depinde si de vointa ta,timp,si bani,nu in ultimul rand-drum in tara,taxe acolo,etc,etc,

bafta!

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

acum sunt insarcinata in 6 luni aproape,de indata ce voi naste,la 2-3 luni ma duc in Ro sa mai rezolv din probleme,dar una din colege mi-a zis ca nu au vrut sa ii dea hartie de la colegiul asistentilor-avea intrerupere ca as.med si nu i-a zis nimeni de return to practice,efectiv au refuzat sa ii scrie cati ani are ca as med pe cartea de munca,cel putin asa zice ea.s-a intors aici si aici alta prb cik au pus-o sa faca return to practice in tara de origine,in Ro...deci dupa spusele ei nu toate se fac cu bani.
    Eu o sa incerc desi stiu ca drumul e anevoios tare.multumesc de raspuns si de urari.Daca as sti o firma care se poate ocupa de asta as plati si macar as avea actele...

12. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am avut pb, cand dupa aproape 2 ani am vrut sa platesc cotizatia si sa reinoiesc autorizatia de libera practica , nu m-au lasat...Noroc ca totusi mi-au semnat actul acela la OAMR si am luat pin nr , dar tare m-au plimbat cu el, ar trebui sa le fie rusine ca dreptul acela nu il poate lua nimeni...adica pot fi asistenta medicala in Anglia dar numai pot fi in Ro, mai mare rasul...

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Mai am si eu o intrebare, ptr asistenti medicali mai vechi pe aici,,,Eu am fost nevoita sa imi schimb permisul si sa aplic de yellow card , ca atare a trebuit sa incep NVQ level 3,intre timp am luat pin nr si in 2 luni aplic de blue card...Sincer nu as vrea sa continui NVQ asta care am fost fortata sa il fac si stiam ca poti face echivalare pe Naric, dar nu stiu daca poti lua NVQ 2 sau 3...Voiam sa stiu daca iti foloseste la ceva aceste NVQ 3 ca RGN mai tarziu, daca da, m-as chinui sa il termin, dar daca nu , dupa ce iau blue cardul, vreau sa il abandonez...Stie cineva ceva de asta , multam..

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

julliane
    nu are nici o relevanta cand ai PIN-ul,faptul ca ai un NVQ3.
    De fapt,noua ni s-a spus,cand am venit aici ca si careri,ca avem de drept acest NVQ3,fiind nurse in RO.
    Cand primesti BC,ai unde lucra?
    Daca nu este prea departe in timp,da-mi un PM,poate te pot ajuta cu un loc de munca,atentie,este vb de Rugby.
    Off topic,ti-am raspuns la PM,dar nu pleaca,deci voi mai incerca,dar ideea este ca nu am vesti in domeniul respectiv.

Multa bafta!

15. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Multam Cata de oferta, dar deocamdata sa ma vad cu blue card ca doar eu stiu cat il astept...apoi mai vedem , am inceput deja searching pe compuer privitorla joburi, dar deocamdata as vrea la mine aici , prin zona, ca nu sunt inca hotarata sa ma mut...Dar e bine de stiut de alte oportunitati, multam ...

16. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

cata246 a scris:
    S apropo de searching, am descoperit ca la unele joburi de RGN se precizeaza si de NVQ 3 , probabil ca nu strica sa il ai , ca si un curs de pc, banuiesc .

17. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0

Am facut aplicatia pentru nurse la NMC saptamana trecuta,iar astazi am primit o scrisoare de la ei cum ca mai trebuie sa trimit ,citez:EU REG.APP.FORM,EU REFERENCE FORM si EMPLOYMENT RECORD FORM.Documentele care le-am trimis continea defapt acea application form cu care m-am prezentat la angajatorul meu din Romania,la Politie,medic de familie pentru a fi semnate.,Eu nu mai inteleg ce vor,poate cineva sa ma lamuresca???In setul de formulare care mi le-au trimis de la NMC nu am avut decat un formular de aplicatie.

18. delfina

delfina New Member

Trophy Points:
    0
    Bunä sä vä fie inima!

Dragii mei
    tare mä bucur cä am gäsit acest topic.
    Sint pe drum de a mä muta in UK,imi caut de muncä prin NHS,am fost la ceva interviuri dar mä tot omoarä cä nu am experientä in UK.Mentionez cä vin din Suedia,sint asistentä la psihiatrie,am PINnr si tot ce trebuie.
    Aici e cu totul diferit de UK.Väd cä dinsii au BAND insä nu noi.Nu stiu cu experienta de aici in ce BAND intru la englezi.Nu cunosc pe nimeni in UK care ar putea sä mä ajute si sä-mi explice un pic regulile lor.
    Aici in Swe asistentele au libertatea de a decide destul de mare dar si räspunderea le a fel.Dupa cite am citit se pare cä multe nu am voie sä fac in comparatie cu ceea ce fac aici in Swe.
    M-as bucura dacä mi-ati da cefa sfaturi si idei ca incepätor si in meserie dar si in UK pentru cä mä cam sperie ceea ce povestiti voi aici.

19. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Bunä sä vä fie inima!

Delfina, nu o lua personal, dar din mesajul tau inteleg ca tu ai deja o slujba buna in SWE - si daca te-ai muta aici, eu cred ca " Ai da vrabia din mina pe cea de pe gard". Eu in locul tau as sta linistita, intr-o tara a carei culturi si oiceiuri le cunosc, unde slujba este cunsocuta si unde sint obisnuita. A te muta aici ( emigra in UK ) cred ca iti va fi foarte greu - o slujba noua ( probabil nu asa bine platita) intr-un environemnet nou ( unde oamenii gindesc total diferit) si unde limba este diferita. Eu nu as avea curajul sa ma mut in SWE - decit daca as avea slujba, casa, si salariul asigurate si pe o perioada limitata. Mai ales in ziua de azi.
    Te rog nu privii asta ca si o descurajare.
    Sint sigura ca vor urma multe mesaje mai optimiste.

20. delfina

delfina New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Bunä sä vä fie inima!

Agnb1 mä mut doar pentru cä logodnicul meu este englez si ne-am hotärit sä ne asezäm in Anglia. Asta mai mult pentru cä el nu are nici o calificare,lucreazä in Politie(ceea in Swe iti trebuie studii superioare) si deci sansele ca el sä invete limba suedezä(care este foarte grea) la virsta cind nu mai esti asa de tinär si fresh la minte si deasemeni sä gäseascä o muncä in situatia economicä actualä sint minime. De aceea ne-am gindit cä mie imi va fi mai usor sä gäsesc de muncä acolo decit el aici.Asa credeam eu acum mai bine de un un an cind incä criza economicä nu era de actualitate.
    Am stat 4 luni in Anglia si apoi m-am intors inapoi la locul meu de muncä de unde mi-am luat liber färä platä pentru cä nu am gäsit de muncä acolo si deci cum spui si tu nu am dat vrabia din mina pe cioara de pe gard. Si nici nu mä gindesc sä-mi las munca de aici pina nu gäsesc ceva sigur in Anglia.
    Anglia imi aduce mult aminte de RO anilor dinainte de revolutie. Parcä merg inapoi in timp cu 20 de ani.Si asta nu prea mä incintä deloc. Mi se pare lumea falsä,iti zimbesc doar cu gura nu si cu inima dar poate gresesc..Sint se pare foarte conservatori in comparatie cu liberala Suedia..

Share This Page