15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    ABSOLUT NU poate fi asta problema, pt ca doar verbal esti intrebat daca ai drept de munca si-i raspunzi ca, da am Blue card. Doar la angajare si semnare contract le trebuie copie de pe card. IN PLUS, PE CARD NU SCRIE absolut sub nici o forma ca este dependent de un Yellow. Este dreptul de residenta si munca al doamnei.......(sotia de ex).
    Este foarte simplu vorba de neincrederea in straini fara recomandare de la cineva din UK, mai ales recomandare de caracter. (character reference).
    Un pic de noroc am avut sa gasim la locul cu pricina un roman normal, care sa ajute fara nici un interes, si care sa nu manance pe celalalt roman, ci sa recunoasca normalul din celalalt om, astfel am fost acceptat.

2. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    @ anx: Mergi la biroul 'Personal' din unitatea unde lucrezi/ ai lucrat si roaga-i sa elibereze o adeverinta care sa ateste faptul ca ai lucrat la ei pe perioada....., in functia.... cu contract permanent. Si atat. O traduci la unul autorizat si-o atasezi la dosarul pt NMC. Simplu, nu? si nu uita de adeverinta de libera practica. Si aia conteaza.adaugiri

Eu as mai adauga nu este obligataoriu aici faci cum crezi tu si o copie tradusa si apoi legalizata ca cartii de munca asa ca sa ai tot, mai bine mai trimiti ceva in plus decat sa fie nevoie dupa.
    Iar certificatul de la OAMMR ar fi bine sa fie stampilat si pe anul in curs.
    multa bafta

3. babutzi

babutzi New Member

Trophy Points:
    0
    AdiPc, ti-am urmarit mereu postarile si te-am admirat ca pe multi altii de pe acest forum care dau o mana de ajutor atunci cand e cazul...
    Sincer te urmaresc cu sufletul la gura si imi doresc sa reusiti cat mai repede.
    Mult noroc iti doresc si nu uita ca orice inceput e anevoios.
    Sunt convinsa ca veti reusi!
    Bafta!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Imi permit sa atasez o fotografie ,
    Queen Elizabeth Hospital in Birmingham, locul unde,
    cu mandrie pot spune, am inceput sa fac ture (prin agentie desigur) de cateva zile.

Am mai vazut eu alea /alea ...dar, aici, am ramas "masca"!
    Tot ce-mi mai doresc, sa fiu british cand oi fi bolnav!(daca!) -ras4-

5. babutzi

babutzi New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu, eu iti doresc sa nu fi...bolnav. -ras4-
    Felicitari pentru noul loc de munca!
    Asteptam impresii din interior...
    Mult succes!

6. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    oauuuuuuuu -bravo-
    -asa-asa-
    nici nu am cuvinte, la cum arata pe dinafara spitalul nu incerc sa imi imaginez cum arata inauntru, felicitari dromaderu -bravo-

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fiind nascut in Romania, desigur ca, nu ma pot abtine in a face... analogii.

Nu pot in a ma opri sa gandesc cum, batranii nostri dau o caruta de bani, uneori toata pensia, pe medicamente, si, la polul opus, UK-ul...

However...

QEB este ceva de superlativ,

Aceasta este o camera destinata unui pacient (atentie, NHS),
    cu toaleta proprie si cu staff ( eu -dans- si altii sa le indeplineasca toate dorintele)

iar aceasta este o imagine din interiorul complexului spitalicesc.

8. Katakuna

Katakuna New Member

Trophy Points:
    0
    Doamne...imi vine sa plang...numai cand ma gandesc ca nu ne merge defibrilatorul si EKGul...si purtam bolnavii pe brate ca nu merg lifturile...of of
    Te rog sa ne mai dai detalii!
    Multumim!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai ce am revenit recent din Ro, unde am mai stat de vorba cu asistenti medicali,
    sora finului meu, lucreaza la spitalul de copii din Iasi, Sfanta Maria cred ca se numeste acuma,

are in grija noaptea, doar dansa si cu o infirmiera, cca 30 de mame si cca 35/40 de copii,
    este revoltator dar, a zis ca nu are cui sa se planga, daca cuiva nu-i convine, usa e deschisa, posturi blocate/etc/etc

In context, mi-e si jena sa spun de ex ca ieri, o tura de dupamiaza,
    la o capacitate a ward-ului de 24 de paturi, dar, cu doua paturi goale, cu cca 8 pacienti self caring, eram 3 nurse, 3 careri si o studenta, plus un "special",
    adica un carer care statea doar langa o babutza de tot voia saracuta sa se dea jos din pat, dar, nu putea sa mearga,deci exista riscul de a cadea.

Tura de dimineata am facut-o pe neurology ward, am avut in grija 4 pacienti, atat!

Si azi, in cca o ora, plec la un spital micut, de rehab, 16 paturi,
    3 staff, doua nurse si un HCA.

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    dromaderu,
    daca acuma cativa ani buni in urma sistemul sanitar din Ro era la pamant acuma as putea spune ca e deja in 'gangrena' nici nu se poate face comparartie intre cele 2 sisteme
    si sa nu uitam ca englezi investesc bani multi in sanantate nu ca in tara unde romanul nici nu are ce baga in gura sa nu mai zic de analize sau asig. medicala privata

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am lucrat in ultima perioada cu o multime de careri de la agentii, multe si astea , majoritatea care angajeaza nurse vor angaja si careri,

ma gandeam daca nu este o posibila portita acolo pt a munci ca si carer,
    daca eu as putea munci ca si self sau LTD,
    nu vad de ce un carer nu ar putea-o face,

munca nu este f grea si, in spital, responsabilitatea este destul de scazuta...

Doar o idee!

Daca sunt interesati mai putem aprofunda chestia.

12. sabeluta

sabeluta New Member

Trophy Points:
    0
    buna draga Dromaderu.
    am fost informata ctu poti sa imi dai maimulte in formjatii in ceeace priveste jobul de asistent medical in UK. Te rog mult citeste mesajul de la mine si da-mi si mie niste sfaturi. Multumesc
    buna, ma numesc Isabela si am citit cu interes acest topic. insa nu am gasit aici nicii un raspuns la care ma asteptam, asa ca am sa va rog pe cei din UK, cu experienta sa imi raspundeti si mie la o intrebare.
    deci, eu sunt in Romania acum, sunt casatorita, am 2 copii si imi doresc sa le ofer ceva mai bun. am terminat scoala postliceala in 1999, in 2009 am dat o testare ca sa imi recuperez Libera Practica pt ca nu am profesat de loc ca asistnt medical, in speranta ca ma voi angaja in Romania ca asistent medical, dar a venit criza si gata cu posturile de asistent. apoi m-am gandit sa plec in strainatate.
    am contactat o firma de recrutare, aceasta nu imi cere taxe ,dar asteapta sa prmesc Pinul de la NMC, si certificatul de conformitate.
    ok, pana aici am inteles. dar m-am gandit ca inainte de asta sa plec ca infirmier in UK, se poate? fara Pin number? si fara nici o experienta in domeniu? ma poate ajuta cijneva cu niste raspunsuri? pot sa plec mai intii ca infirmier apii ca asistent medical? ma primesc asa fara experienta si cunoasterea limbii engleze nivel mediu? va multumesc

13. sabeluta

sabeluta New Member

Trophy Points:
    0
    scuze greselile gramaticale dar ti-am scris in prezenta bebelusului meu de un an 3 luni si iti dai seama cat de corect poti sa scrii.
    o zi buna

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna sabeluta si, bine ai venit pe topic,
    lasa greselile, toti le mai facem dar, toti discernem zic eu cand cineva le face permanent sau, ocazional...

Inteleg deci ca tu nu ai lucrat in acesti ani deloc ca si asistent medical in Ro,
    nu stiu daca acest lucru nu iti va afecta aplicatia pt NMC,
    putand fi posibil sa ti se ceara sa faci un curs numit "return to practice"
    Eu am terminat scoala in 98 si deci, am obtinul PIN-ul aici, asa ca, nu as vedea sa ai probleme aici.

Vezi ca ti-am raspuns si pe forumul celalalt (bine nu personal,sunt ameoba1234) dar cineva de la o firma scrisese acolo ca poti sa vii in UK , fara PIN, sa muncesti ca nursa, lucru total neadevarat.

Daca zici ca poti sa vii ca si infirmiera (carer) atunci da, nu iti trebuie PIN, iar experienta...well,

daca ai doi copii (sa-ti traiasca) deja ai destula -da-da-

Doar ca, viitorii clienti, vor fi nitel doar mai in varsta!

Asta ar fi un real avantaj pt eventualul job de nursa, dupa primirea PIN-ului DAR, RETINE

toate actele trebuie sa le faci TU in Ro,
    sa nu crezi cumva ca, daca faci 2 ani de carer aici, si ai experienta, spui cuiva ca esti nursa in Ro si , gata, iti da un job...
    Zic asta caci, am mai intalnit cazuri...

Deasemenea , fii foarte atenta sa nu ti se ceara bani inainte pt "cai verzi", as vedea doar, prin faptul ca esti cu diploma in Ro, sa "prinzi" ceva, la ce bataie este chiar si pe pozitia de carer.

Despre acte, pt NMC,...

greu, citeste topicul paralel, studiaza-l bine si, daca ai nelamuriri,
    intreaba...

Sunt destui cred eu aici care vor dori sa ajute!

Multa bafta!

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Uite, loc de munca, bunut,
    in NHS, deschis si EEA,

in Rugby,

daca isi ia cineva un interviu aici, deci DOAR interviu, din Ro, va ajut eu cu transport/alea/alea,cazare pt durata inteviului!

Fara agentii, direct pe NHS Jobs!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Uite altul aici,
    la fel, primeste si EEA,
    este in Warwick,

am lucrat multe ture pe acest Guy Ward, banui ca de asta cauta staff permanent,
    spre a elimina agentia,

este un ward ortopedic,
    deci marea majoritate cu pacienti cu TKR sau THR, sau #NOF.

http://www.jobs.nhs.uk/showvac/jBOAmS/1513095/912705604

Fiin f aproape de mine, mentin oferta de ajutor de la postarea anterioara!

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Spre a nu divaga pe topicul unde lumea are nevoie de info despre acte,
    am decis sa scriu aici.

Deci,

in numele asistentilor medicali din UK, care au lucrat/lucreaza in NH,
    daca nu in numele tuturora dintre ei, macar in numele meu deci,

doresc sa-mi cer scuze tuturor asistentilor medicali din Romania, pentru coborarea stachetei,
    prin acceptarea de job-uri in Nursing Home-uri.

Inteleg ca astfel se aduc prejudicii imaginii adevaratului asistent medical din Romania, dar,

asta a fost singura cale de a intra in sistem!

Apreciez ca , in Romania, persoanele peste 75 de ani, nu ar mai trebui sa beneficieze de asistenta medicala (conform unora) sau, daca esti implicat in oferirea asistentei medicale acestui grup de varsta, esti de fapt rusinea asistentilor medicali de acolo!

SE POATE MAI MULT!

Concluzionand si,
    lasand sarcasmul la o parte, ar fi interesant de aflat,sperantele fiecaruia vizavi de munca de asistent in UK.

Ce ai face/ce n-ai face?

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg motivul afirmatiilor si mai ales motivul scuzelor tale. E trist Cataline ca am ajuns sa ne cerem scuze pentru ajutorul oferit.
    Acum ai trecut in extrema cealalta.
    Lasa ca ne trece! Daca nu, chemam asistenta de pe sectia de spital sa ne sufle pe buba...

PS. No PS

19. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    TKR=?
    THR=Total Hip Replacement?
    NOF=neck of femur?
    Pentru lista mea.
    Referitor la postarea cealalta, cred ca se uita de fapt semnificatia adevarata a cuvantului "nurse" care nu cred ca e acelasi lucru cu asistentul medical in Romania.
    Eu mi-aduc aminte ca Virginia Henderson punea accentul pe ingrijirea pacientului mai mult decat pe administrarea tratamentului prescris de medic. Cele 14 nevoi, va aduceti aminte? Planul de nursing? Am facut in timpul practicii la planuri de nursing de m-am acrit si acolo doar la interventii delegate aminteam de administrarea tratamentului, in rest era vorba despre INGRIJIREA bolnavului. Dar la noi in spitale toate astea nu se fac. Adevarul ca nici nu cred ca se pot aplica in sistemul actual. Drept rezultat sunt si asistentii medicali de tipul celor care jignesc nursele din NH.

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Astea sunt teorii Marinela si nimic mai mult. Hartogarie pana peste cap, de cele 14 nevoi se ocupa infirmierii(careri), noi ne ocupam cu completatul actelor si datul de telefoane. AH! Era sa uit, mai dam medicatia si mai facem pansamente, poate o recoltare, doua pe saptamana. Cate-o sonda din cand in cand... s.a.m.d.

Share This Page