15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    http://nursingstandard.rcnpublishing.co ... gree-level

http://www.rcn.org.uk/development/stude ... ee_in_2013

"Existing nurses will not be required to undertake degrees. Employers will need to consider, as they do now, whether they wish to support nurses without degrees to 'top-up'.
    .....
    Will current nurses who do not have degrees be allowed to retain their registration?

Yes. We are setting degree as the minimum outcome of new programmes, to ensure that future nurses educated in the UK have the knowledge and skills needed when they qualify to meet the increasing demands and complexity required for delivering care in the future.

Nurses who are already on the register will not have to have a degree in order to retain their registration. Those seeking to gain entry from outside the UK will be required to meet the same standards but will not be required to have a degree. "

Asta nu inseamna ca nu poti sa-l faci (degree!) chiar si Master, pt cei cu vechime. Numai sa vreti si sa va aprobe sponsorizarea programului.

Bafta!

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @cherry,

well, multam, ce ne-am face alde noi, astia mai cu capul in nori, fara tine cherry??

Totusi, stau cu grija de acuma, tinand cont ca sunt angajatul meu, cum ar veni,...
    om vedea, poate ma subventionez singur, de va fi nevoie deci!

Multumesc din nou!

3. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Va cer un sfat! Am gasit o firma de recrutare care-mi promite ca, din momentul in care le comunic pinul, in 2 sapatamani voi lucra intr-un NH cu contract pe 1 an, dar ca self-imployed. Voi ce parere aveti? E bine asa? Sau sa caut altceva? Problema e ca nu prea am timp sa astept. Musai pana in 1 septembrie sa fiu in UK. Multumesc!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai nu cred ca mai are rost sa te intrebi, un an ca SE, apoi, poate ridica astia restrictiile,

da-i pe PM daca vrei numele firmei si lui lovelysmile , stiu ca si dansa cauta...
    multa bafta!

5. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, sa inteleg "Go for it"?
    Lovelysmile, daca doreste, sa ma contacteze pe PM si-i dau mai multe relatii.

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nene "Dromaderu", nene "Mutu" si altii mai cu vechime prin domeniu nursingului, prin UK.
    In special altor colegi de meserie medicala de prin Londra, dar nu numai.
    Va rog frumos, sa ne dati o vorba, un sfat sau ce se mai poate de ajutor, in a ne lumina si pe noi, ce sa mai facem, pt a gasi un job sotiei mele.
    Suntem in Londra din 1 Iunie. Am venit doar cu PINul sotiei in mana si cu programarea la Croydon (da si niste banuti in cont, care se subtiaza foarte repede, incat mai avem de trai maxim 1 luna, daca nu incep sa intre ceva bani din vreun job, macar). Eu am Yellow card, ea Blue, si amandoi NiNo. Sotia are PIN number ca si Registered General Nurse. Unii angajatori de aici, agentii, recruit-eri, unii i-au promis una, altii alta, majoritatea nu au mai sunat, iar altii care totusi au mai revenit cu un mail sau telefon, au spus ca nu-i gasesc angajatori care sa o accepte fara experienta si referinte din UK. Desi sotia are 8 ani vechime asistenta in RO. Bun, am mers pe ideea altora, sa inceapa ca si care asistant. La fel aceeasi problema, o pune deoaparte pe sotia, din cauza ca nu are referinte UK. A si fost la 2 interviuri de care assistant (ca oferta concreta cu chemare la interviu pt RGN, inca nici una), totul perfect, ok, dar nu accepta referintele traduse din RO de la fostele 2 locuri de munca, vor doar de UK. Ce, Doamne sa mai facem, unde sa mai incercam. Am aplicat si am trimis CVul sotie pe toate marile siteuri gen Monster, Totaljobs, Jobsite, CVLibrary, nurses.co.uk, staffnurse.com, altele pt care assistant. Cel putin cateva zeci de persoane din diferite agentii, ba de la unele chiar si 2-3 persoane au revenit cu telefon. Si tot degeaba, doar interviuri telefonice, promisiuni si gata. Asta deja timp de 1 luna.
    Suntem cu moralul terminat, suntem disperati, banii se topesc, deja am platit a doua luna de chirie, transportul Londrei stiti bine cati bani iti manaca, mai ales daca nu ai o ruta stabila si tot bag top-up la Oyster, fiindca azi mergem incoace, maine incolo, spre cautarea de joburi si interviuri. Suntem dipserati. Nu aveti vreo idee, vreo cunostinta de vreun job de care assistant, dar nu la batran acasa ci intr-un care home sau nursing home? Sau vreo recomandare daca puteti pune pe undeva, vreo Referinta cum ca ar fi lucrat sotia mea ca si voluntar 1-2 saptamani, ceva? Nu mai stim ce sa mai facem, ce sa mai incercam. Ca sa nu cumparam bilet de intoarcere in RO, (decat doar daca mergem dupa copilasul nostru de 2 ani sa il aducem la noi in UK-ca deja ne e tare dor de el, mititelul), am inceput sa muncim la negru, sotia part time cleaner, cu 5 pe ora, iar eu 1-max 2 zile pe saptamana cat am fost chemat la sapat de santuri pt fundatie in constructii, cu jalnic 50 lire pe zi, de-ti rupi spatele. Please, daca ne puteti ajuta si macar cu un sfat, o vorba buna si/sau pusa la un loc bun, va multumim anticipat, si facem o cinste cu o pizza si o bere buna la primul salar. Scuze, daca rugamintea mea a deranjat, ofensat in vreun fel. Multumesc.

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt eu Mutu. Am luat o pauza si mi-am schimbat putin look-ul. Da-mi un PM cu numarul tau de mobil si daca mai stai treaz te sun imediat. Sunt in tura de noapte. Daca nu cum am zis si mai devreme: maine dimineata!

PS. Stai linistit, nu ai deranjat, deloc.

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Bun, (mutu) ti-am dat mesaj, dar o lasam pe maine, cum ti-am scris? Ca tare m-as baga si eu la plapumioara, ca toata seara am butonat la PC, pt alte agentii si aplicatii, atat pt sotia cat si pt mine. Cand nu trebuie sa merg la colegiu, sau la o sapa/lopata, sau vreun interviu, stau si 12 ore pe PC aplicatii CV sau cutreier strazi mai aglomerate, intrand peste tot si intreband de job vacancy, OK, lasati CV si va sunam.///////.......Ciu-ciu, asa se canta la "NAI".

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ramane pe maine dupa ora 16:00. Da-mi un beep pe mobil si te sun eu inapoi. Ti-am lasat numarul pe PM. Am sa vorbesc cu o amica care lucreaza in Londra sa vedem cum v-am putea ajuta. Insa cum zis si in celalalt topic: nu pot sa promit nimic.

Personal, cred ca te poti transfera la alt colegiu, daca nu gasiti nimic in Londra. Mai vorbim pe tema asta.

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    mc mult catalin
    -ma-iubesc-

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Adi, iti dau o adresa de e-mail. E a unei tipe de la o agentie de recruitment. Rachel e numele ei, ea este cea care m-a ajutat pe mine sa imi gasesc job, totul intr-o saptamana. Sau poate am fost eu the lucky one.
    Iti trimit mailul ei pe PM

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ adi pc,

pai de ce sa fie deranj, eu cred ca este o datorie, a noastra, daca putem, sa ajutam cu ceva!

Aceasta experienta este cea care omoara, incearca (in top la ce deja poate ai discutat cu ceilalti) sa contactezi direct companii ca Barchester, Bupa, astea de au NH,

nu stiu, daca sunteti flexibili ca si locatie, adica, daca va putetui muta din Londra, trebuie sa aiba ceva!

Explicati eventual ca, pt a acumula ceva experienta, sotia ar fi de acord sa inceapa ca si carer, dar pt o perioada determinata de timp,

chiar voluntariat de o saptamana/maxim doua (astia, la cat sunt de avizi dupa saving-uri) sa nu intinda coarda!!!

http://www.barchester.com/Jobs

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru interventii.
    - La Barchester, am apelat, am si tinut legatura, zice ca a trimis CV la 2 manageri din zona unde suntem a Londrei, dar asta era acu 2 saptamani. Acu o sa trimitem niste mailuri la cei care nu au mai dat semn de viata.
    - Din Londra nu prea putem pleca 1 an, eu fiind inscris pt 1 an la un colegiu particular, aprobat de UKBA, si platesc in rate trimestriale cursul, fiind doar 670 pe an. Era cel mai ieftin gasit in Anglia. In acest mod am putut deschide calea considerata mai usoara spre angajarea sotiei, prin Blue Card.
    - Da, accepta care assistant, dar si aici s-a lovit chiar la 1 interviu de faptul ca nu i-au luat in considerare referintele din RO. Si de aceea au pus-o deoparte.
    Acuma, mai sap, mai aplicam, mai trec zilele, vedem, poate procedurile astea cu CV, termen de depunere, interviuri, decizii, poate astea lungesc chiar atat sistemul?...totusi, nici chiar asa, nu?....

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Eh, cu chin, cu vai, in sfarsit o raza de speranta in curtea mea. De maine, (daca sunt acceptat si totul e OK) incep training cca.1 saptamana pt un job, apoi munca, la un hotel (bineinteles doar Part time, cat ma lasa Yellow cardul)--dar, oricum, este mana cereasc pentru inceput, ca sa poti plati chiria si transportul, iar cu mancarea, cum am tras de curea in RO, mai putem trage cateva luni si aici, pana ne punem pe picioare cu planul initial. Nu datorita aplicatiilor multiple trimise peste tot, ci datorita faptului ca a ajuns acolo sotia partial cleaner, si am aflat ca se elibereaza un post pt barbati, asa, am fost recomandat si bagat in seama, altfel.....mai greu. Oricum, ca posesor de Yellow card, sa gasesti pe cineva sa te ia cu part-time, 20 ore si sa iti faca contract, ....e ceva, si e foarte dificil de gasit, fara experienta si referinte UK.
    E un inceput, si am increderea ca daca iti place ceea ce faci si esti cuminte si de treaba, ai sansa in aceasta tara sa avansezi, sa te diversifici si sa urci atat pe scara functiilor cat si bineinteles a salariilor. Doamne ajuta.
    Ramane sa vedem cum o imping pe sotia pe scara spre Nursing. Si la ea a aparut o raza mica, a raspuns o tipa si va merge sotia ca voluntar la un Residential Home (daca tot i-am facut Bus Pass), iar de acolo mai vedem. Multumesc pentru incurajari si sfaturi, mesaje private si linkuri, sper sa nu mai cadem in disperarea care am avut-o, desi inca nu stiu cum va fi pe mai departe, caci 2 joburi part-time nu prea cred sa ajunga pt traiul cheltuielilor de Londra. Dar, e o speranta. Multumesc, Doamne ajuta.

15. Mental

Mental New Member

Trophy Points:
    0
    AdiPc, ma gandesc ca poate angajatorii au o problema cu BC sotiei ptr ca e dependent de Yc pe care il ai tu di in situatia asta nu vor sa angajeze pe cineva care peste 1 an sau poate mai repede poate pierde dreptul de a munci in UK. Poate fi asta?

16. anx

anx New Member

Trophy Points:
    0
    hello! Am o intrebare,va rog frumos,cine stie sa ma ajute.Ce dovada a experientei mele ca asistent medical generalist,trebuie sa trimit la Londra alaturi de toate celelalte acte.Ei cer dovada experientei profesionale,iar eu o va intreb sub ce forma trebuie sa fie aceasta dovada:cartea de munca sau o adeverinta e suficienta? Va multumesc !

17. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    eu iti recomand sa le trimiti o adeverinta in original si una tradusa si legalizata

18. anx

anx New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt raspuns,o adeverinta eliberata de un medic cu care am lucrat(medicina de familie) sau eliberata de fortele de munca din Romania,sunt confuza iti spun sincer.multumesc

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ Adi PC

Sperante deci dar, cam putin, well, mai bine decat nimic...

Inteleg insa acum ca voi ati contactat agentii, in ideea ca astia vor gasi ceva pt voi,

asti sunt niste jnapani, ii doare la basca de , ei tre sa adune clienti...

Ce trebuie sa faceti, sa printezi un CV al sotiei, si , sa il duceti pe la toate NH din apropierea voastra eventual.

Intrebi frumusel daca au nevoie de o nursa, chiar daca spun ca nu, lasa datele de contact...

Foarte multe NH fac angajari la "gura targului " cum ar veni, nu trimit locurile libere la agentii.

Sotia ta poate pune in completarea CV-ului ceva de genul :

"I would consider to work in a lower position,as a senior carer for example, for up to two months, in order for me to gain some experience"

MAI UPLOADATI cv-UL SI ONLINE, LA CEI CARE OFERA job-uri,
    nu se stie niciodata!

Multa bafta!

20. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ anx: Mergi la biroul 'Personal' din unitatea unde lucrezi/ ai lucrat si roaga-i sa elibereze o adeverinta care sa ateste faptul ca ai lucrat la ei pe perioada....., in functia.... cu contract permanent. Si atat. O traduci la unul autorizat si-o atasezi la dosarul pt NMC. Simplu, nu? si nu uita de adeverinta de libera practica. Si aia conteaza.adaugiri
    Bafta!

Share This Page