7.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Re: RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Hi,hi...merci de raspuns alice.., se pare ca 246 n-a citit raspunsul tau!
    BM...hm, asta e fost printre primele mele nelamuriri. Se pare caci....a fost odata o companie... printre primele care au manufacturat 'strip'-uri de testat glicemia si care se numea cumva cu B...M..., si implicit stripurile au ramas cu denumirea de BM, dupa denumirea firmei. Asta mi-a spus o nursa autohtona, dar eu una am cercetat si n-am gasit nimic care sa confirme /infirme istorioara! Corect e blood sugar measurement; eu am patit-o cu un Domn Dr declarandu-i frumos(dupa exemplul luat de la colege) ca rezultatul la BM este... si el zice: "ce-i aia BM? Blood sugar poate!" so....

Cateva info, dar mai completati care mai stiti.... ca sa recoltezi sange, ca si carer se poate , unele spitale sau PCT-uri(primary care trust) ofera training special numai pt asa ceva pt carer-i sau alti doritori ne-profesionisti in ale medicinii; le mai spune phlebotomisti- la ai de recolteaza- deci cursuri de plebotomy.
    Ca sa poti administra drugs iv,in special, tre sa ai curs de IV therapy, care e de o zi si e oferit de trustul/ spitalul de care apartii/ in care lucrezi. DAca te muti la altu spital, mai faci odata...ca ei 'e mai destepti' ..vorba cuiva -scratch- cratch-
    La fel si cu catheterisation, mai ales in nursing home- n-ai voie fara curs, si fara sa ai competentele semnate...adica sa te supravegeze una mai sus pusa= ca deputata lu' cata, si sa semneze dupa 10 ( sau mai stiu eu cate atempt) ca esti capabila si o faci in siguranta pt pacient si pt ceilalti).la fel si cu iv, recoltat s.a.m.d trebe semnate competentele....(ha,ha asta-mi aduce aminte de coana Mitza-Ceauseasca cand zicea unde-i dovada.... dovezili, dovezili!!!)
    Concluzie- ca am scris de nu mai mai opresc- ca sa te duci la training trebuie sa CERi sa le faci, atunci cand aveti discutiile 'confidentiale' de appraisal cu direct supervisor/ matron....sau care mai sunt, si sa scrieti in formularul pe care-l completati ce curs ati vre sa urmati, chiar daca nu stiti exact titlul cursului, ei sa gaseasca ceea ce ati dorit voi..pentru 'continuous development'.

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

Acest- continuous development- se aplica peste tot in orice domeniu.Este un mod de a obtine fonduri si de a rula banii.La urma urmei , trebuie cumva sa tinem pasul cu stiinta nu-i asa?

3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
  4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Asa e cu cursurile,in NH,trebuie sa te ceri tu,si sa o faci si in scris,mai ales daca ai un deputy ca al meu.
    Intru-cat eu incerc cu disperare sa mut jobul,tocmai din aceste motive (un mic exemplu edificator cred eu despre "competenta" DM cu care lucrez-la rubrica ethnicity pt noii admisi,aceasta doamna trece cu nonsalanta church of england!! -shout- hout- ) deci nu prea ma mai zbat.
    Dar aceste nelamuriri cu cine/ce are voie sa faca,doar ca sa ne tina in ceata,si sa poata fi ele chemate ori de cate ori era nevoie de o recoltare,le-am intampinat si eu.
    Din pacate,ce-am invatat in acesti aproape trei ani de nursing in UK,decat niste skilluri mai avansate,nu,am invatat aproape la perfectie tehnica "coverului",adica,pt orice actiune/inactiune,sa ai o justificare plauzibila,sa te acoperi din toate partile,lucru ce ,din pacate,duce usor ,usor la pierderea interesului in meseria propriuzisa.
    In NH,am mai scris parca,esti mai mult un fel de hotelier deasemenea,tre sa zambesti si sa fii pe faza tot timpul,sa gasesti chilotii pierduti ale unuia cu rude mai certarete,etc,etc.
    Plus asa zisul ajutor ce trebuie sa-l dai carerilor (ca doar am fost si eu carer) si sa scoti din pat 2,3 rezidenti,adica munca de carer.
    Treceti si voi prin asa ceva in NH?

Apoi,normal ca au interesul sa te tina "low profile",sa te trimita doar la cursuri lipsite de importanta (ca fire marshal de ex am fost).Daca se prind ca mai si cunosti cate ceva,si le mai explici ce si cum,atunci chiar ca ti-i pui in cap.
    Pe alt topic scria cineva ceva legat de indieni.
    Nu am nimic cu ei,dar,sa fiu politicos,cel putin caractere dificile...
    Lingusitori,nu-ti spun nimic in fata,te trezesti doar chemat la ordine de superior.
    A,si lenesi!!!
    Iar,daca au un pic de functie-delega la greu.
    Mai vb!

5. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0

Cata 246, ai avut o idee foarte buna sa deschizi acest topic in care fiecare care lucreaza in NH, fie ca si care assistant fie nurse,isi pot expune pareri, sfaturi si experiente placute/neplacute.
    Eu una, din pacate, lucrez in momentul de fata ca si care assistant (in tara am lucrat ca si psiholog, deci nu am nici un fel de nursing background). Zic din pacate intrucat nu as fi facut this rubbish job nici intr-o mie de ani, dar am fost fortata de imprejurari pentru a putea obtine blue card. Oricum, ma rog la Dumnezeu in fiecare zi sa-mi dea rabdare sa razbesc pana la capat.
    Eu am avut numai experiente neplacute de cand am inceput munca. In primul rand managementul lasa mult de dorit. In al doilea rand atitudinea asistentelor ar trebui mult imbunatatita. La mine majoritatea asistentelor sunt din Africa sau India. Sa te fereasca Dumnezeu sa lucrezi cu ele ca iti scot peri albi. Asa cum spunea si Cata246, asistentele de nationalitatea indiana, ca si cele africane, daca au un statut mai inalt sunt foarte bune la dat comenzi de zici ca suntem sclavi pe mosie, iti vobesc de sus, nu au bune maniere si nu te respecta ca si persoana. Intr-un cuvant, este un adevarat cosmar sa lucrezi cu ele. Daca ar fi dupa mine, le-as pune in primul avion si le-as trimite inapoi .de unde vin.

6. lilyofthevalley

lilyofthevalley New Member

Trophy Points:
    0

Se pare ca peste tot in NH atmosfera este aceeasi.Si la mine este la fel,doar ca eu sunt mai norocoasa,nu am deputy. -hehe- ehe- ,dar lucrez cu polonezi,indieni,africani,bulgari,filipinezi,nepalezi,si lista e deschisa.La coffee break zici ca e turnul babilonului.Precum spunea si Cata246 ,mi am dezvoltat skillurile in acoperirea spatelui si in gasirea cardiganelor pierdute,nu cele medicale.Si intr adevar e mai dificil de lucrat cu indienii si africanii.Norocul meu,ca nu mi sunt sefi.

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

pt rami 1981
    -trebuie sa-ti cunosti f bine drepturile.Daca simti ca esti bullied,adreseaza-te managerului.
    nu fa lucruri doar fiindca ti se cere sa le faci.mare atentie la moving&handling-rezidentii hoist sau stand-aid,sub nici o forma nu pot fi attended de un singur staff.Acestea sunt CSCI requirements.
    NU E O RUSINE SA SPUI---NU POT SINGURA!!!
    Va zic din proprie experienta-nu va rupeti spatele/oasele,ca nu se merita.
    Cu cat vei munci mai mult (din diverse motive) cu atat work-loadul iti va creste.
    Si se vor astepta la mai mult.
    E ca pe timpul lui nea Nicu,cu spargatorii de norma (pt cine stie despre ce vb).

Topicul s-a vrut despre skilluri,dar e bine sa vb si despre experienta prin diverse NH,caci se pare ca multi suntem aici prinsi in acest sistem.
    Postati orice probleme aveti la serviciu (daca),poate se gaseste un sfat/ajutor.
    A trecut timpul cand eram cu frica-n oase din cauza WP ,adica pana in 2007.
    Si,la ce nevoie disperata de staff este...,pacat cineva sa stea intr-un job unde esti jignit/muncit la greu/prost platit,doar pt ca s-a obisnuit acolo.
    Aici la mine,inclusiv chinezii pleaca,au aplicat in alte parti pt WP si au primit.

Stiti ca,conform noii legislatii,un senior carer,ca sa poata fi adus pe WP,trebuie sa i se asigure un salariu minim de 7.50£/ora?

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

In alta ordine de idei,pt cei ce sunt nurse,daca faceti drug order/reception,nu va doare inima de multe ori cand vedeti cata medicatie nefolosita se arunca???
    Inclusiv morfina.
    Sa nu mai zic de analgezice,dressinguri,si multe altele.
    Si toate astea in contextul in care Oana se chinuie sa adune ceva pt batranii din azilele din tara.
    Cred ca sistemul e complet tampit aici,sa trebuiasca sa arunci tot ce e nefolosit intr-o luna pt un anumit rezident.
    Ca cica ,conteaza labelul acela.Absurd.
    Partea proasta e ca nici nu poti sa le iei,ca e furt.
    Un exemplu-am o pacienta care ia rivastigmine lq,o cantitate infima zilnic,care totalizat lunar se ridica la cca 10 lire.Ei bine,ea primeste in fiecare luna o sticla de 120 ml,cu o valoare de 116 lire,din care aruncam o gramada ,caci nu e voie sa stochezi...

9. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Nu se mai vine acum cu WP ca senior care , nici macar ptr health care assistant...Acum ti se elibereaza doar student card de la HO ptr un training de acoperire asa zisul NVQ level 2 sau 3 ...
    spun din experienta personala ca eu la schimbarea WP , mi s-au refuzat 3 aplicatii la HO si mi-au spus ca trebuie sa fac NVQ 3 ca si carer , tinand ca in backgound sunt nurse...dar devin off topic...
    Si eu ca si ceilalti am acelasi pb la munca, indienii si africanii prosti si puturosi., iertata fie-mi exprimarea...iar daca mai sunt un pic ridicati in fctie , nu isi mai vad lungul nasului si uita de unde au plecat...Un singur lucru de calitate gasesc la ei ,, sunt precum tiganii nostri, cu spiritul de turma , sar unii pentru altii si isi pun parte chiar daca nu au dreptate...lucru pe care noi nu prea il facem...

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
  11. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Dupa ce am primit PIN-ul, anul trecut, am" dat sfoara" in orasul in care locuiesc prin agentii si case de nursing pentru loc de munca. Am fost acceptata in trei case de nursing si considerandu-ma foarte norocoasa ca am de unde alege, am ales-o pe cea care la momentul acela mi s-a parut cea mai cea... Aveam sa ma insel, insa, pentru ca de multe ori aparentele inseala.. (parea o lectie demult invatata dar... -slap- lap- ).Am ales sa lucrez in casa cea mai mare (deci muuuulti rezidenti, multi din ei all care), cu personal de toate etniile( parca era turnul Babel in breaks). Pe rezidenti i-am invatat repede, dupa nume( pentru ca ma deranja ca la raport erau prezentati dupa numarul de la camera), mai ales pentru faptul ca (asta e poate un avantaj al caselor de nursing) dupa un timp te obisnuiesti cu ei, le stii viata,( pe care ei si-o amintesc franturi si ti-o impartasesc...) si-ti devin dragi, parca niste bunici, acolo, si ei...de care nu mai are nimeni grija, decat niste straini, pusi sa faca o munca de care de cele mai multe ori le e sila. Pentru ca asta, se pare, se intampla acolo unde nu am lucrat decat doua luni. Personalul, sub un management ce lasa puternic de dorit, facea o munca de mantuiala si parca la comanda, un soi de munca unde iti lasi usurel creierul acasa si faci doar ce te duc mainile si picioarele... si spatele de cele mai multe ori... -scared2- cared2- Colegele mele, indiencele in special, erau mereu puse pe dus cu para si cu reclamatia la sef si pe verificat ce face celalalt, asta fiind hobby-ul lor preferat. NU mi s-au parut foarte unite cum zicea cineva aici pe forum ca sunt in general, ci chiar erau lupte, fara ascunzisuri intre ele... probabil aveau mai multe de impartit decat un simplu loc de munca. Celelalte colege, jamaicane si filipineze erau sufocate de barfa si jocurile murdare ale celorlalte si tot asa intre ele... La un moment dat, intr-un moment de slabiciune am aratat uneia fluturasul meu de salariu pentru ca nu intelegeam ceva. Mare greseala... Am aflat astfel ca eu aveam salariul mai mare decat al multora din ele (probabil ca ele nu stiusera sa se "vanda bine" la interviu), angajate inaintea mea si astfel linisitea mea de om la locul meu , a luat sfarsit... Astfel ca am aplicat la mai putin de o luna de munca in nursing home, sa lucrez in NHS unde m-am si mutat dupa doua luni. Desi sederea mea in Nursing home a fost... meteorica, (doar doua luni), am invatat multe din asta...ca nu trebuie sa am incredere in nimeni in primul rand (pare un pic drastic si chiar mi-e greu pentru ca eu inca mai cred, nonsalant, in oameni sinceri). Nu pot sa zic ca in spital e perfect, oamenii sunt la fel peste tot, dar am capatat mai multe skill-uri intr-un an de cand sunt aici, decat in 25 de ani de nursing in Romania. Am invatat cum se fac corect multe din proceduri, am invatat sa recunosc, fara jena ca nu sunt capabila de multe lucruri si ca trebuie sa cer ajutor, spunand nu stiu de multe ori, alte ori a trebuit sa trag cu ochiul si apoi sa caut cu frenezie pe internet ca sa imi lamuresc terminologie, practici, tratamente. Lucrez in oncologie, sector nou mie, interesant dar foarte greu emotional vorbind. In sectia unde lucrez , sunt singura straina intre colege britanice, nu mi-am facut prieteni, stiu ca zambetele lor sunt false de multe ori (asta e un alt lucru pe care l-am invatat aici ca trebuie sa zambesti si cand iti vine sa urli ca oricum nu te aude nimeni) dar lucrul in spital este foarte challenging si desi in casa de nursing era mereu criticata activitatea celor din spital (ca rezidentii se intorceau cu sacral sore , ca nu sunt bine tratati) eu am vazut net o imbunatatire a calitatii muncii fata de NH. Mai este o romanca ce lucreaza intr-o sectie alaturata (spitalul e foarte mare si am inteles ca ar mai fi inca o romanca intr-un alt departament) si pe care am intalnit-o si care mi-a povestit experienta ei din spital si ascultand-o ma ascultam parca pe mine. Prima saptamana la handover ascultam interzisa, intelegand ici colo ce se spunea... ajungeam acasa franta de oboseala numai datorita concentrarii, zbuciumului si frustrarii mele de a fi "imbatranit" intr-o meserie ca apoi s-o iau de la capat... in aceeasi meserie -oops- ops- . Imi dorisem sa ajung sa lucrez in spital, dar odata ajunsa acolo am regretat pentru ca am realizat ca nu mai stiam nimic... iar cei ce ma angajasera (de asta zic iar ceva in legatura de a sti cum "sa te vinzi") m-au luat drept plina de experienta si nu m-au pus sa fac acel perceptorship... Habar nu aveam ce e ala, am aflat mai tarziu ca mi-ar fi fost de mare folos, pentru ca eu m-am simtit ca un copil care nu stie sa inoate, aruncat direct in mare si care invata, si se salveaza, doar din puternicul reflex de prezervare ... In NHS, cum mai zicea cineva aici, trebuie sa ai competente capatate in trustul in care lucrezi, daca te muti in alta parte, o iei de la capat cu cursurile si cu assesment-urile. Cursurile pentru lucratorii NHS sunt gratuite marea majoritate, asta e un mare avantaj, trebuie doar sa soliciti sa ti se aloce loc si ziua iti este platita ca si cum ai lucra. Dupa un an, pot sa zic ca deja m-am obisnuit, cam stiu ce si cum ... oamenii din jur au invatat sa ma respecte si sa aprecieze ce fac, mie mi-a sporit mult increderea in propriile forte si a inceput sa imi placa. dar nu a fost usor... Si acum gata cu saga mea... In episodul urmator ( -oops- ops- ) ... experienta profesionala... cea personala e deja explicata in acest episod , asa ca ati scapat... -weehee- eehee-

12. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Scuze de off topic!!! Am recitit mesajul anterior -shamed2- hamed2- ... Probabil curand cineva va solicita (pe buna dreptate... mea culpa!!!) reducerea numarului de cuvinte in mesajele postate... -slap- lap-
    Mult succes tuturor!
    -takecare- akecare-

13. alexandra25

alexandra25 New Member

Trophy Points:
    0

Salut , nici nu sti ce bucurie pe mine sa vad mesajul tau, tare asi vrea sa pot vorbi cu tine la telefon sau pe messeger, ti-asi fi recunoscatoare, uite eu lucrez in yeovil ca si care assistant nu foarte departe de tine :), am venit cu yellow card, oricum acum 2 luni am aplicat pt pin si l-am obtinut in final dupa o groaza de hartogarii, am aplicat la un post si am mers la interviu dar din pacate nu am obtinut jobul, si acum is cam dezamagita si nu stiu ce sa fac sa aplic in nhs?, tare mi-ar placea daca vrei sa vorbesti cu mine poate din experienta ta imi dai niste sfaturi daca nu te deranjez, mersi si ma bucur ca acum esti cat de cat ok, stiu cum e sa nu iti dea nimeni un sfat bun si sa nu sti in cine sa ai incredere. mersi, ale830602@yahoo.com

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca este cazul,este un mesaj plin de invataminte,pe care personal l-am citit cu placere.
    Intelegi probabil deci cum m-am simtit eu cand am facut acele doua shifturi in spital,prin agentie,NOROC ca a fost in nopti,rad acum cand imi amintesc,probabil ma voi mai duce sa mai fac,dar,mai ales la al doilea shift (pe o sectie EMU),LA HANDOVER ERAM CA INTR-UN FILM CU TAMPITI( EU DOAR),scriam acolo,da nu intelegeam mai nica'.
    Asa m-am apucat de studiat acasa ce si cum,mi-am facut rost de Royal Mardsen,plus abonament lunar la Nursing Standard,pe care acuma chiar il citesc,nu doar rasfoiesc -eyebrows2- yebrows2-
    Cat despre experienta ta in NH,imi dau seama ca asa este mai peste tot deci,noi suntem condusi de doua incapabile care se numesc deputy manageri,managera si-a cam luat mana de pe noi,totul este sa dai in primire cat mai multi,asa te ridici pe culmi ,stafful este intr-o stare de lehamite totala,cred ca unii din rezidenti vad apa doar odata la saptamana,dar,toata lumea a invatat,cand doi spun acelasi lucru,se cheama ca ei au dreptate.

Dezavantajul plecarii in spital ar fi si dpdv financiar,un alt roman de aici a plecat si mai ia cam 60% bani,bine,corelat si cu nr de ore,acolo nu prinde overtime.
    Mai este optiunea agentiei,dar ei nu iti asigura un nr cert de ore saptamanal.
    Sunt deja inscris cu una ,am mai incercat sa ma inscriu la alta ,mai celebra cumva,cu plati de pana la 37£/ora,mi-au zis clar ca nu accepta nurse din NH.
    pE UNUL DIN SHIFTURILE CARE LE-AM FACUT PRIN AGENTIA CU CARE SUNT,fiind sambata spre duminica noaptea,m-au platit cu 22£/ora,mi-a cazut fata cand am primit fluturasul,caci pt mine a fost un training excelent (dar f riscant,noroc ca nu au aparut situatii extreme).
    Hai ca ma lungesc si eu,mai vb...

15. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0

Asa e, din punct de vedere financiar este diferenta intre spital si nursing home. Salariile la spital sunt, la inceput mici. Incepi de la baza (20250/an) si apoi urci an de an (esti in band 5). Avantaj e ca se face revizuirea salariului anual pentru ca faci parte din asa numita Agenda for Change...In nursing home esti la cheremul patronului caruia nu ii convine sa mareasca regulat salariile , pentru ca pentru el, NH e un bussiness...
    E adevarat ca unele agentii dau salarii fenomenal de mari comparativ cu NHS, acesta e si motivul pentru care NHS in ultimul timp (cel putin spitalul in care lucrez eu) nu mai solicita agentiile, pentru ca i-ar costa mult prea mult plata personalului.
    Personalul din spital poate face overtime (platit 150%), e drept nu poti face multe ture mai ales daca esti deja full time employee,poate 3-4 shift-uri pe luna, dar tot e ceva.
    Sau te poti inscrie in NHSP ( NHS Professionals) in care poti sa faci shift-uri in trust iar ora e platita cam 13.30 ...pare putin comparativ cu unele NH dar asta e.
    Avantajul e ca in NHS daca esti bolnav faci self certificate pentru primele 7 zile si esti, daca erai deja rosted, platit ca si cum ai fi lucrat. Adica daca erai tura de noapte si te imbolnavesti, primesti plata ca si tura de noapte. Dupa 7 zile evident iti trebuie sick note de la medic. Bine, sa dea Dumnezeu sa fim toti sanatosi si sa putem munci, dar asta ar fi unul din avantaje, ca doar suntem oameni, nu suntem de fier iar NHS are grija de angajati.
    alt avantaj este ca din NHS pleci daca vrei tu sau daca ai abateri foarte grave. nu am auzit de cineva care a pierdut locul de munca, deci cumva e mai sigur.
    Sigur, se pot inchide spitalele daca nu sunt eficiente, de asta e bine atunci cand esti intr-un spital mare cum e cel in care sunt eu, ca daca, Doamne fereste se inchide o sectie , te muta intr-alta... nu pierzi locul de munca.
    Un alt avantaj e si ca poti sa te specializezi si urca ierarhic. Asta pentru ca esti sustinut sa faci cursuri, chiar primesti burse daca vrei sa faci masterat. De asta fluctueaza personalul in spitale, dupa vreo 5 ani lucrati, deja urca spre band 6, deci daca vor devin junior sister sau pot opta pentru locuri de munca in research , sau si mai si, urca spre CNS (clinical nurse specialist) care are deja masterat si chiar doctorat). Sigur ca e munca multa, sigur ca e nevoie de determinare, sigur ca ia timp, dar stii cum e, cu rabdarea se trece marea...
    Oricum va doresc tuturor o seara placuta, fie ca lucrati in NHS ori NH ori alte locuri si alte profesii...
    Eu ma duc la tura de noapte si ...slava domnului pentru voi -ahaa- haa- , voi incheia aici
    -kiss- iss- all

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

prima noapte off,dupa un calup de 5 la rand,cam asta e programul meu,5 (chiar 7 cateodata) nopti la rand,apoi una sau doua (in weekend) off.
    Bine ca fac eu rota,si ne putem aranja shifturile (suntem trei nurse din RO in nopti) asa cum cer nevoile de acasa.
    Aseara am schimbat si eu un cateter,dupa luuuni bune de cand nu am mai facut-o.
    Pt cei din NH,intreb din nou,daca lucrati pe dementia units,cum vi se pare relatia efficacy/side effects,la atypical antipshychotics (quetiapine,risperidone).
    Comparativ cu RO,unde dadeam diazepam cu punga daca era nevoie,de multe ori fara sa fi cerut pacientii,sau alte somnifere,aici evident ca e diferit,dar si folosirea acestor medicamente pt dementa cu scop de sedare,nu mi se pare corecta de multe ori.

17. alexandra25

alexandra25 New Member

Trophy Points:
    0

Salutare tuturor sunt si eu intr-0 situatie cam aiurea ca multi alti vad , lucrez de aproape un an ca si senior carer pe 6 lire ca pt cersetori "apropo de faza cu 7.50" nici gand, mai fac si nvq 3 ca doar diploma de asistenta nu a fost de ajuns sa vin aici "mai avem si un assessor care zici ca tot inapoi ne duce , parca nu vrea sa il terminam ,mai e si alta colega romanca in aceeasi situatie doar ca ea e doctor in ro",acum e acum pt ca mi-am luat pin-ul de 2 saptamani si bineinteles ca trebuie cica sa astept sa imi iau blue cardul, dar patroni mi-au oferit un post pt cand o sa fiu cu acte in regula in NH si sincer nu prea stiu ce sa fac pt ca stiti cum e cand te stiu de carer profita si vor sa faci si asta in continuare iar apoi colegi nu te trateaza foarte bine adica ei cred ca o sa le accepti orice ca doar sti ca e greu si daca nu, o sa te sape sau o sa iti puna bete in roate.
    Alta varianta e sa aplic in spitale dupa ce primesc cardul dar nu prea accepta ei fara experienta , of of, si cand ma gandeam ca doar atat vreau sa obtin pin-ul acuma nu stiu cum sa iau cea mai buna decizie, daca aveti vreun sfat , sau din experiente , mersi, o seara frumoasa.

18. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16

alexandra, colegii te trateaza mai putin bine atat timp cat nu cunosti responsabilitatile.Tu trebuie sa citesti cu atentie care-ti sunt responsabilitatile nivelului tau la angajare.Intreaba de job descri ption la angajare.Sunt unele persoane care nu fac anumite interventii desi nu e voie sa se faca discriminare, dar tu ai voie sa stii despre ce este jobul, ce anume trebuie sa faci.Asta inseamna ca nu totul.Dar din disperare de job fiecare este tentat sa accepte orice fel de job.Dupa aceea vin problemele.Trebuie sa stii sa le spui care sunt limitele si asa cum tie ti se cere sa respecti reguli de interior, ei la randul lor sa-si cunoasca "lungul Nasului". -explain- xplain- si nu -cmon- mon-

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Iti va fi f greu,dar iti spun sigur,accepta postul fara ezitare.
    Oriunde altundeva vei aplica,iti vor cere experienta.Asa ca,stai acolo,1 an doi,apoi te misti liber,unde vrei tu.
    Relatia noua- nursa in charge/careri (fosti colegi) va fi dificila doar daca ti-o faci tu ,clevetitori au fost si vor fi oriunde si intotdeauna.
    Nu trebuie sa fii cel mai al dracu sef chiar din a doua zi,dar nici sa-ti lasi stirbita autoritatea.
    F important,nu-ti da de gol fostii colegi daca cunosti cate ceva din "trucurile" meseriei de carer,care mai "ocolesc" litera regulamentului.

Dar,si mai important,respecta toate police-urile din NH,dar ai mare grija la tot ceea ce te implica ca si nursa. Ce vreau sa spun---daca nu-i faci pe plac la vre-un vizitator,cu mai stiu eu ce (nu are ceaiul servit la timp de ex.) si asta te reclama la manager,e una,dar daca semnezi ceva gresit,si pateste cineva ceva,atunci e alta.PIN-ul este cel mai important lucru,atunci cand il vei primi.Bafta multa!

Si inca ceva.Chiar zilele astea este in aceiasi situatie o alta romanca de aici,are noroc ca i s-a si oferit un post,caci pleaca o sud-africanca.Cum am sfatuit-o pe ea,te sfatui si pe tine-mergeti la munca chiar in zilele off,asta pt training,daca nu iti ofera aia shifturi destule in training,caci sunt multe de invatat.

20. alexandra25

alexandra25 New Member

Trophy Points:
    0

Mersi de sfaturi sunt foarte utile, pin-ul il am deja trebuie doar sa astept sa primesc blue cardul ca sa pot lucra ca nurse, ai dreptate cu police-urile si cu semnatul de acte importante sau semnaturile pt medicamente, dar cel mai aiurea e ca aici e doar o nursa pe shift la 20 de rezidenti si mie frica ca in caz de nesiguranta sau cand e vreun deces sau admission nu o sa am pe cine sa intreb si asta ma cam sperie mai ales pana castig incredere, am auzit ca in alte NH chiar unde lucreaza romani sunt mai multe nurse pe shift si cred e mai safe asa, din pacate aici nu am norocul asta.

Share This Page