15.4 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Off topic, scuze

Draga Mutu, nu m-am pierdut pe drum, ci drumul s-a pierdut fara mine...LOL.
    Dupa cum bine stii, am un bebe de 1 an si ceva, lucrez full time plus extra, dar crede-ma ca nu ratez nici un comentariu legat de acest domeniu de pe acest site. Ca nu mai am timp este adevarat: sunt sotie, mama, angajata, etc etc. Desi sotul meu ma ajuta enorm in toate activitatile casnice, inclusiv crescut copilul, fara ajutorul mamei mele care este in Romania din februarie- exact de cand s-a terminat timpul alocat raspunsurilor- chiar nu pot face fata tuturor solicitarilor. Dar vine ea, draga de ea! Pe 27 luna aceasta, nici nu stie ce o asteapta...LOL -nu-zic- -nas- un mic mucos, cu rahat in pampers, cu limbarita si cu un tignal de nedescris. Mi-a albit parul, oameni buni, am facut laringita, mai am nitel imi pierd si corzile vocale, caci mintile mi le-am pierdut de mult...LOL, glumesc, bineinteles-doar asta mi-a mai ramas de facut
    De pe 27 am sa ma alatur voua, promit, poate chiar si mai devreme am sa incerc sa ma mai "activez". Pana atunci, predau stafeta celor 2 colaboratori dragi mie, Mutu si Dromaderu.
    Multumesc pentru intelegere!
    Ana -ras4-

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Glumeam cand ai zis ca te-ai pe drum. Stiam ca familia este pe locul intai, jobul pe locul si apoi restul. Oricum sunt bucuros, sa aud ca te intorci iar pe baricade.
    Daca nu pomeneam mai sus de tine, nu-ti mai "auzeam" glasciorul.

Pune niste poze cu ala micu', cand ai putin timp, sa-l vedem si noi.

3. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    sfaturile si experientele vostre ptr mine cel putin sunt "mana curata" e bine ca putem avea pe cineva care sa ne pregateasa ptr lungul si anevoiosul drum spre succesuri fie in NH/NHS

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

M-ai facut sa zambesc cu al tau "succesuri" lovelysmile,

mai ales, realizand ce inseamna de fapt.

Am ajuns sa consideram "un succes" faptul ca poti munci, pe bani adevarati, 40/50/60 de ore pe saptamana!

Asta au facut politicienii romani din noi, din pacate!

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    cu siguranta ca nu raspundeam, dar as fi dat dovada de dezinteres total. Asa ceva nu este permis unui moderator.
    Intrucat pustiul meu a facut de petrecanie laptopului meu-unde aveam majoritatea pozelor recente- am sa postez cateva poze de prin iarna, nici eu nu mai stiu...

6. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    anouka, sa iti fie sanatos puiu sa fiti si voi la fel si sa va bucurati de el, e tare scump

7. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0
    anouka, sa-ti traiasca sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sa-ti traiasca jupanasul Anouka,
    vad ca-l inveti la shoppinguri de mic,

mare grija!!!!-da-da-

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    [quote="dromaderu" post=75069

ma ciocnesc de mama uneia din colegele cu care plecasem.

Buna ziua/etc/etc, ce faceti d-nu Catalin, cum este acolo, cum va merge??

Eu ii zic : doamna, muncim la greu, ore la greu, cate 65/72 pe saptamana si,

simt mirosu' de rahat si acu' in nari cateodata, la cat spalam zi de zi...

Dansa, se uita nitel contrariata la mine si-mi zice

"Vai d-nu Catalin, dar ce rau ati nimerit!!!!
    Fata mea, doar ce sta toata ziua pe un scaun si, urmareste pe un ecran pulsul si tensiunea pacientilor, atat!!!
    Nu spala/sterge pe nimeni, dansa este asistenta aici in Ro (stiind desigur ca si eu eram de aceeasi calificare, acolo, in Ro).

Eu, muscandu-mi desigur limba, mi-am zis, "sa-i spun , sa nu-i spun??",

desigur, am felicitat-o pt norocul asta al fetei si, am lasat-o sa creada ca fii'sa chiar face ceea ce pretinde ca face!

Ideea e, de ce le-o fi unora jena/rusine sa admita ca muncesc ceea ce muncesc![/quote]

Asta a fost tare!!!

Ma duce cu gandul la un documentar de pe Discovery. Ceva cu top cele mai murdare meserii din lume.
    Ce vedeai acolo te busea si rasu si greata si plansu si aprecierea si uitmirea si tot.
    Si culmea ca multe din meseriile prezentate erau chiar prin U.K.
    Chiar la un moment dat prezentatorul (care muncea pret de cateva zile in meseria pe care urma sa o dea pe post) luase o gura de r_ _ _ t la modul cel mai serios.
    Si ce mi-a placut ca fiecare muncitor era constient de importanta muncii pe care o face si nu-i era rusine. Chiar povesteau cu mandrie cate tone de r _ _ _ t au scos si tot felul de faze amuzante de la locul de munca. Si culmea....nu erau imigranti...
    Mai era o meserie de colectare a spermei curcanilor. Prin Danemarca undeva. Si sa vezi cum explica ala cum se masturbeaza curcanul (el fiind prea greu pentru a calca curcile)

Ei...ce vreau sa spun...cred ca in vecii vecilor un roman nu s-ar duce acasa in Romania si ar spune rudelor/prietenilor ca "ce fac eu in U.K.?"...."masturbez curcani" .."si iau bani pentru asta"
    Nuuuuuuuu raspunsul ar fi: "ce fac eu in U.K?" "pazesc curcanii"

Pana una alta multor romani le e rusine cu ce fac prin alte tari......dar nu le e rusine ca in tara muncesc pe 2 lei cat sa existe....ca de trait e doar o iluzie.

E rusinos sa faci o munca care trebuie facuta de cineva. E rusinos sa primesti bani si sa traiesti decent pentru asta. Dar nu e rusinos sa fii o leguma taratoare in propria tara...

Am auzit de multe ori o vorba pur romaneasca : "decat sclav in alta tara mai bine sarac aici la mine"

Adica mai bine mandru si lihnit de foame in frunte...decat satul, fericit si linistit mai pe la coada.

Nu pot decat sa le urez succes

Eu nu pot sa inteleg de unde "mandria" asta excesiva la romani. "Eu sunt cel mai tare...ce ma descurc...ce combinatii fac...pfff...iau de ici ..dau dincolo...iese euro din piatra seaca... ma duc in U.K. inapoi sa mai produc ceva lire".."io sa muncesc???? niciodata"

Si cum ai zis si tu: "io stau in scaun si pazesc un monitor...VIATA SI ACORDEOANE!!!"

Stii cum e....si "aranjat" si cu chilotii trasi si cu sufletul in rai

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cateva fotografii de pe ward-ul unde lucrez acum de ceva timp deja,la un moment dat era cam golutz asa ca, am facut niste foto,se vad instrumentele care le folosim, de la aparatul de tensiune/puls la rotonde/etc/etc.

Banui ca nu e mare diferenta fata de un spital romanesc dar doar asa , de info!

Plus un handover sheet fotografiat, ca sa vedeti cam cum arat, abrevieri, etc/etc,

info despre pacient

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Multumesc mult tuturor pentru urari.Pentru cei care au copilasi, sa va traiasca, sa creasca mari si fericiti si sa fie sanatosi!

La mine in NH nu se speteste nimeni cu contrasemnaturile. Mergem, luam CD-urile, le administam, lasam condica deschisa sau rugam un carer sa fie prezent iun timp ce numaram noi pastilele. Ei nici nu stiu la ce sa se uite. Le explicam noi, apoi purcedem la numarat. Despre asistat in timp ce administram Cd-uri nici vorba.La noi e trai pe vatrai, bag seama. Stiu ca una dintre asistente a uitat sa semneze-mai exact a refuzat, desi ea imi lasa la fel condica deschisa ca sa ii contasemnez. A 2a zi m-a sunat o colega sa vin sa scriu un disclaimer sau ce s-a intamplat si cum ca nu o sa se mai intample. Se stie foarte bine ca nimeni nu sta sa piarda timpul cautand cealalta asistenta. Programul nostru este destul de incarcat, avand in vedere ca am zilnic de sunat de chemist pt vreo nu stiu cati pacienti-farmacistul nostru indian este rubbish.Numai daca este vorba de antibiotic le aduce seara sau se duce cineva sa le colecteze. Altfel, trebuie sa stau cu telefoane pe el all day. Ce e mai nasol este ca eu nu sunt all day acolo si alti asistenti pierd informatia in vant-in special poloneza si unul din Sri Lanka.
    Plus ca am 7-8 leg ulcers* 2, plus 3 insuline-toate 3 cu probleme-ma plimb pe la acesti pacienti toata ziua intrucat fac hipo.Mai am de vorbit cu GP-ul, de chemat la vizita, de scris raportul dupa vizita acestuia, de sunat iar la chemist, trimis fax etc. Tot eu vorbesc cu dieteticianul, cu fizioterapistul , cu social workerul, cu cei care fundeaza de la NHS. Plus 7 pacienti cu peg feed- si de cand s-a schimbat Abbott cu Fresenius mi se kk toti imprastiat(cica e normal pana se obisnuiesc). Apoi am niste syringe drivere-3 la numar, 3 cu cancer terminal, vreo 7-8 cu epilepsie si multe altele. Nu ma plang, sunt quite happy aici dar nu stiu daca stilul acesta de a fi asistenta este exact ceea ce se cere.Caci la policies and procedures nu e chiar asa, dar nimeni nu sta de ele. Daca te plangi nu rezolvi nimic, poate iti gasesc un motiv sa se descotoroseasca de tine. Asa ca majoritatea asistentilor, desi se fac greseli( ca spre examplu neadministrarea medicamentelor, semnarea pe MARS dar pastilele gasite in cutie- prinde orbul, scoate-i ochii) prefera sa taca si sa mearga pe burta. Cand ma mai duc la managera sa ii atrag atentia de nu stiu ce neregula se uita la mine ca si cand ar zice "iar ai venit, acum ce s-a mai intamplat?". Asa ca m-am obisnuit sa bat in retragere si sa ii las sa isi faca treaba asa cum stiu ei. Eu mi-o fac pe a mea si ma duc linistita acasa, nimeni nu imi poate pune in carca nimic.Cam asta este la mine. O mare abrambureala. Nu avem matron sau asistenta responsabila cu ordinea, de aceea fiecare face ce il taie capul. Si avem 3 indieni, unul din Sri Lanka, o polish, una din Nigeria, 2 filipineze care sunt bank si eu, Ro.
    Cele 2 bank lucreaza full time in NHS in spital si se vede frate diferenta. Ele fac numai de noapte la noi dar nu se dau deoparte cand vine vorba de dressinguri, de oral care, de peg site si de altele asemanatoare. Ceilalti asistenti ce lucreaza de noapte- am una care lucreaza de 5 ani aici dar vine si ma intreaba pe mine care sunt angajata de vreo 9 luni cum se face cu syringe driverul, cum se adimistreaza nu stiu ce sau cate ceva despre dressinguri. Vai mama!
    Nu mai am nimic de zic, concluziile le trageti singuri. -nas- -nu-zic-

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    anouka,

super experienta din NH unde lucrezi, dar Doamne!
    esti ocupata sau nu????

Vizavi de acele leg ulcers, nu stiu, 7/8 sunt cam multe pt un NH,
    ai cerut sfat/ajutor de la TVN? (Tissue Viability Nurse).

Au avut careva din pacientii tai masurat ABPI-ul in eventualitatea unui compression bandagge?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ankle_brac ... sure_index

Astia sunt pasii principali in incercarea de a scapa de asa ceva!

13. Katakuna

Katakuna New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai postat pe topic-ul celalat cu asistente in UK dar ca sa fiu sigura ca am postat unde trebuie mai postez si aici

Buna seara.
    Am, nevoie de putin ajutor va rog!
    Am trimis actele la NMC pe data de 25 martie si azi (9 mai) mi-a venit un plic in care mi se cere sa mai trimit un rand de acte.

OS Form to accompany Transcript of Training
    Referring to your Training completed between 1987-1991
    (aici face referire la liceul sanitar)

OS Form to accompany Transcript of Training
    Referring to your Training completed between 1996-1997
    (aici face referire la echivalarea scolii postliceale)

Mi-au trimis doua formulare pe care sa le completez pentru fiecare perioada in parte
    La sfarsitul fiecarui formular spune sa trimit si cate o ,,Copy of the school transcript of training"

Problema este ca ele au fost trimise si nu inteleg ce mai vor
    Am trimis si foaia matricola si numarul de ore de studiu cat si numarul de ore de practica, planul de invatamant, diplomele, certificatele cu numarul total de ore inclusiv detaliat oe obiecte de studiu.

Cand am facut cursul de 1 an ca sa echivalez scoala postiliceala (1996-1997) nu mi s-a cerut sa fac practica pentru ca deja lucram de 5 ani in spital pe post de asistenta la urgente-chirurgie, acolo unde lucrez si in prezent

Trebuie sa ma duc la scoala insa nu stiu ce sa cer. In ce forma? Deja cand ma gandesc ce vor stramba din nas cele de la secretariat ma apuca groaza parca le-as cere sa faca ceva ce nu au e in indatoririle lor. Si cu siguranta nu vor sti ce sa-mi elibereze.

Cine a avut o situatie similara sau poate stie despre ce este vorba il rog mult sa ma lamureasca si pe mine.

Va multumesc!

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    toti sunt trecuti prin tissue viability nurse, prin control la dermatolog. 3 dintre ei sunt diabetici cu insulina, nu au ce sa le mai faca, au venit la noi cu infectia pana la os, cu MRSA cu toata gama.Cealalta este o doamna de numai 101 ani. Vrei sa bage NHS bani in ea, cand ea e registered blind and deaf, cu dementa, cu tulburari de comportament...e greu de colaborat cu ea, sincer. O tinem cu forta sa ii schimbam bandajele, nu vrei sa stii ce e la gura ei...
    Inca una cu gangrena si nu vor sa ii taie piciorul, cica mai are sanse. Piciorul e negru, ea e diabetica, controlata cu pastile, celalalt picior nu e nici el bine.
    Apoi, sincera sa fiu, eu am urmat toate caile. Daca GP-ul nu face mai mult, eu nicidecum sa ii sugerez ce sa faca. Avem un GP, o blonda nemtoaica,doamne, e de-o ipocrizie, de un cinism si total neprofesionista. Cand vine la o vizita aloca 2-3 minute sau chiar deloc-doar discutia cu noi e enough sa ii dea antibiotic pacientului pt chest infection sau pt urine infection. Nu se mai sinchiseste nici sa intre in camera pacientului sa vada Daca insa este un apartinator acolo, e cea mai tare. Da explcatii, le stie pe toate, e "calda", desi ma indoiesc sa fi cunoscut vreodata acest cuvant.
    Timp am si eu cateodata cand nu am si alte left over de la amintitii mei dragi colegi meseriasi

15. adinusu

adinusu New Member

Trophy Points:
    0
    to Katakuna
    se refera la orele de practica pe fiecare sectie.in planul de invatamint scrie doar ca ai facut x ore de practica.nmc ul vrea sa stie nr de ore de practica in fiecare specialitate.eu am inclus si orele din anul in care am fost debutanta!
    partea cu doamnele secretare e la fel peste tot(in romania)!
    zici ca nu ai facut practica in anul de echivalare-eu as pune orele de munca ca ore de practica!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Katakuna,
    te citesc si aici, cat si dincolo, pe celalalt forum si, imi pare sincer rau pt tine si pt ceea ce trebuie sa "tragi " sa te vezi odata cu PIN-ul in mana!

Intr-adevar, birocratia de Romania nu este intrecuta cred nicaieri in Europa.

Iar despre aceste "doamne secretare", numai cine nu a avut de a face cu ele nu cunoaste>>>-plans2-

Inarmeaza-te cu cutii de ness/pungi de cafea (de o mai fi la moda, pe la 2000/2002 inca mai mergeau astea), multa rabdare si,

sa speram ca va da bunul Dzeu si vei razbate!

Multa multa bafta!

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline! Parca nu incurajam spaga... Mai bine se inarmeaza Katakuna cu o mitraliera. -pac-pac- Nu este nici o diferenta intre spaga si violenta. -evil- Ambele sunt in afara legii.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, din pacate, vb de Romania,
    locul unde, orice "doamna secretara" isi va dubla (macar) viteza de reactie,

in urma unei , atentie!,

atentii si nu spagi!

Spaga de Ro, a capatat alte conotatii intre timp!

Banul strecurat in buzunarul infirmierei de serviciu sa-i schimbe lenjeria mamei, se cheama "atentie" deasemenea!

19. Katakuna

Katakuna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata !

Multumesc pentru sustinere si explicatii!

Cel mai rau este ca trebuie sa vad ochii intorsi ai doamnei secretare....si ca trebuie sa inghit reprosurile ei.
    Eh....dar ..deh...am musai nevoie de planul ala de invatamant.
    Urati-mi succes ...:)

20. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    @ Mutu

Sincer sa fiu nu iti trebuie nici un training special de a intra pe terapie intensiva ca si RN. Eu cand am avut interviu..nu mau intrebat nimica legat de teorie sau practica. Dar maam intalnit cu matronu la job fair, am discutat, e-mailuri, m-am dus la un informal visit sa vad sectie, eram foarte interesat de ei, iar ei erau foarte prietenosi, iar dupa acea am aplicat...si bingo.

Odata intrat ei te invata tot, au un program special de urmat, cu pregatiri cu tot ( foundation program) ce am terminat acuma dupa un an, acuma am aplicat pt mentorship course si odata ce termin aala o sa am posibilitatea de a aplika pt cursul de terapie intensiva care ii la nivel de facultate si cursul se face la facultate. Toate astea sprijint de catre sectie.

Iar in legatura cu cum poti sati gasesti un job in NHS : As recomanda job fairul organizat de RCN prin care iam luat eu jobul, care se organizeaz in ficare an la londra, cel putin 50 de spitale participa si poti discuta direct cu matron, nurse, manager etc. despre oportunitati. Poti cere si informal visit la sectiile de care esti interesat, iar restul este de a aplika prin nhs jobs.
    http://www.rcnbulletinjobsfair.co.uk/ >>> briliant stuff. -dans-

Share This Page