18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RGN/Staff Nurse/Skills - Romaneste

Discussion in 'SANATATE' started by cata246, Nov 24, 2008.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: RGN/STAFF NURSE/SKILLS-ROMANESTE

Buna si, bun venit pe forum, vezi ca mult mai multe info despre procesul acesta gasesti la topicul

"Asistenti medicali in Uk",
    desigur, mai apar si aici ,

asteptam sa ne mai impartasesti din experienta ta eventual,

bafta cu PIN-ul!

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din ce citesc pe forum, aici cat si dincolo,
    din ce mai primesc pe privat,

observ o crescanda dorinta a asistentilor romani de a parasi tara, mai mult,

multe situatii in care chiar viitorul familiei depinde de reusita obtinerii unui job in UK.

De discutat motivele/raspunsurile/solutiile la criza politica/sociala din Ro, nu este locul aici, se discuta pe alte topicuri.

As dori insa , sa fac o mica analiza, DOAR DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE , a situatiei nursei din UK, caci,
    am inteles ca exista temeri de "strangerea curelei " si in acest domeniu, vizavi de job-uri.

Guvernul conservator, aflat la putere, este pus pe taieri, desigur, multe din sectorul guvernamental.
    Ziarele "striga" de multe ori despre 10000/15000 de joburi ce vor fi taiate din NHS, in special nurse.

In context, desigur, un eventual doritor din Ro va analiza situatia de doua ori, se poate gasi/sau nu, un job acolo (in UK?)

In acelasi timp insa, aceleasi ziare, descriu calitatea proasta de multe ori a ingrijirii oferite pacientilor, se doreste un sistem mai bun/bla/bla.

Acum 6 ani , cand am fost student pt 6 luni, pt acel "conversion course"
    la inceputul cursului, ni s-a spus clar ca, cu 5 ani in urma, asa ceva nu ar fi existat in UK.
    Dar, in acel an, 2005, a fost pentru prima oara in istorie cand, populatia "over 40" depasea numeric pe cea "under 40", ma refer desigur la varsta.

Recte, exiata o mare problema aici, vizavi de "CINE???" va avea grija de ei/noi cand ajungem in situiatia de a avea nevoie?

NH in UK sunt o afacere, TOTALMENTE privata.
    Nu doar asta dar, coroborand cu ce am scris mai devreme, in continua expansiune.

Deasemenea, dupa ce am lucrat in cateva (macar) NH, va pot spune ca am intalnit extrem de putine nurse de origine britanica! Zic asta ca sa nu se creada ca, in eventualitatea punerii in practica a disponibilizarii a cca 10/15 K de asistente, toate se vor "repezi" in NH.

In consecinta, cred ca, este o paine de mancat, pt noi/voi, sau, macar un start, pana la acumularea mult doritei EXPERIENTE de UK!

Mai luati in calcul faptul ca, acelasi partid aflat la putere, a inceput sa inchida imigratia in masa, dar, nu cea din EU, ci cea "mare" , din India, Pakistan, Africa,China,Filipine.

Pai abia ce m-am intors de la un training, ala de este obligatoriu an de an,

eram SINGURUL alb de acolo, din cca 17 persoane.

Nu spun asta desigur in sens rasist dar, guvernul de aici incearca sa puna capat acestui surplus , imens pana acum, de muncitori (inclusiv nurse) venite din acea parte a lumii.

Asadar, cred ca pot afirma, luati-va PIN-ul, invatati engleza,...mai mult, daca as fi in Ro , mi-as da copiii la scoala de asistente medicale (desigur, fctie de posibilitati),

de munca este si , va mai fi!

NHS, NH, Privat, nu conteaza,

este o tara care ofera ingrijire adevarata pacientilor/cetatenilor ei,
    si asta presupune si nurse/careri!

3. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0

ce ti-au trimis cei de la NMC trebuie completat astfel:
    sectiunea 1 este completata de ei.........tu doar daca ai ceva corectii de facut
    2... iti scri tu scola absolvita / calificarea obtinuta (asistent medical generalist) data de incepere si date terminarii scolii
    pe cealalata pagina bifezi NO
    sectiunea 3.... te semnezi si pui tu data
    sect. 4...... mergi la medicul de familie semneaza si isi pune parafa...stampila rotunda
    pe cealalta pagina... SUPPORTING DECLARATION OF GOOD CHARACTER....este completata de catre OAMMR (DIN
    JUDEJUL TAU)
    sectiunea SUPPORTING DECLARATION OF GOOD HEATH... este completata tot de mediclul de familie la fel ca si la
    sec 4
    la details of registration and practice.... scrii tu
    data angajarii........functia.... numele si adresa angajatorului
    daca ai avut mai multe locuri de munca le scrii pe toate
    pe ultima pagina (la acel mic tabel) completezi din AUTORIZATIA DE LIBERA PRACTICA

pe langa acest formular le mai trimiti.... tradus legalizat si copii legalizate dupa originalele in romana urmatoarele acte:
    - copie pasaport
    - copie certificat nastere
    - copie diploma
    - copie cazier juridic (sa fie in termen)
    - copie dupa adeverinta de buna purtare data de OAMMR
    - copie dupa libera practica
    - copie dupa foaia matricola
    - copie dupa plan invatamant
    - copie dupa certificat de conformitate (obtinuta de la MIN SAN)

totul il vei completa in engleza si cu pix negru..

asta mi-a recomandat si mie o prietena care a primit pin-ul de curand

4. Elli

Elli Member

Trophy Points:
    6
    Catalin....ce vorbe mari , ce cuvinte de bagat la cap.

Acum ceva vreme, sa fie vreun an si ceva, din dorinta nebuna de a ajunge nursa in America, pe un forum portal al romanilor din SUA, am dat peste o asistenta care povestea cum a ajuns ea in state dupa ce a lucrat ceva vreme in UK.

Nu stiam insa,pe atunci, ca voi ajunge sa uit uneori de America, ca totul trebuie luat incet, picatura cu picatura, ca sistemele sunt atat de distincte, si ca pana sa lucrez in vest va trebui sa invat sa am rabdare, sa invat bine limba, sa ma indragostesc poate .....macar putin de sistemul britanic.

Imi amintesc ca acum vreo 4 luni la primul interviu cu unul din angajatori aveam emotii asa de mari incat nu am mancat nimic in ziua aia....

Nu pot decat sa iti multumesc pentru ca si tu si Mutu ati fost mentorii mei in toata acesta perioada de aproape un an...

Chiar de eu nu am fost prea activa pe forum, am citit zilnic tot ce voi ne-ati impartasit.

5. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0

Documentele necesare eliberării atestatului/adeverintei de recunoastere/recomandarii:

1. copia actului de identitate
    2. copie legalizata a certificatului de casatorie/sentintei de divort
    3. copie legalizata a diplomei de bacalaureat
    4. copie legalizata a diplomei de absolvire/licenta
    5. copie legalizata a foii matricole
    6. copie legalizata a planului de invatamant/programei analitice
    7. copie legalizata a adeverintei de stagiu
    8. adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale/universitare
    9. adeverinta cu vechimea (tipizat)* sau copie legalizata a cartii de munca (actualizata) sau declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti carte de munca , deoarece nu ati lucrat
    10. cerere semnată şi datată care să conţină: numele, prenumele, date de identificare, CNP, adresa, nr. telefon de contact, obiectul cererii ( eliberare “Atestat de conformitate cu normativa europeană a denumirii titlului şi a cererilor minime de formare”/”Recomandare”/” “Adeverinta de recunoastere” a dreptului de acces la activitatile profesionale si exercitarea acestora pe teritoriul Romaniei si in strainatate in baza titlului de calificare dobandit”)
    11. dosar plic

Dosarul se depune la directia sanitara a judetului in care locuiesti. Ei verifica si trimit la bucuresti dosarul si cand vine certificatul de conformitate te anunta telefonic sa mergi sa-l ridici. Dar dureaza! Eu am asteptat 5 luni! Bafta!

6. blondy_m

blondy_m New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa intreb in legatura cu self employed, stiu ca s-a mai scris, am citit.
    Dar mi se pare ca totul se inverte in jurul cozii.
    Am fost la interviuri face to face , ca RGN , dar nimeni nu vrea sa imi faca work permit , spun ei ca e dificil, si vor SE.
    Ca sa depui pentru SE trebuie sa inchiriezi casa si sa ai billuri platite, ca sa inchiriezi iti trebuie job....Iar de work permit nici nu vor sa auda...
    Cum poti doar cu oferta de munca sa aplici pentru SE
    Stie cineva sa ma lumineze si pe mine.
    Poate nu am inteles eu bine!

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara blondy_m!

In primul rand nu ne-ai spus unde te afli. Apoi, nu ai mentionat daca ai PIN-ul. Si noi ne invartim la fel in jurul cozii. SE ca si nurse... cam greu, dar nu imposibil, in general agentiile ar accepta aceasta varianta.

Asteptam mai multe informatii.

@dromaderu:
    As mai adauga ceva, la cele zise de tine. Ca si asistenti romani, avem doua mari avantaje: suntem albi si in al doilea rand suntem europeni. De aici incolo avem sarcina de a aduce un bun renume asistentilor romani si nu numai. Sarcina este pe umerii nostri, nu pe umerii politicienilor. Am mai zis-o in cateva posturi si am s-o zic ori de cate ori este nevoie.

@Elli
    Saru'mana! You've made my day!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Abia ce m-am intors de la Birmingham,
    de la un training, BLS (Basic Life Support) ,

plus interviu pt o noua agentie, ID Medical,

http://www.id-medical.com/

par destul de OK, pranz oferit, multime de consultanti, etc/etc,

pt cine cunoaste stie despre ce vb,

ce vreau sa spun,

DIN NOU, eram singurul alb de acolo!

Si, de data asta, aveam nene niste specimene .....-obosit-

Va spun din prisma unuia care a lucrat cot la cot alaturi de unele dintre aceste fete din Africa,

au domnle un sistem de conservare a energiei ceva de invidiat.

Una din ele, ce depasea lejer v'o 160 de kile, a mers pana intr-acolo incat a zis ca nu se poate apleca (pt exemplificarea practica a tandemului 30/2 in cazul CPR),

din cauza ca avea nu's ce operatie recenta la genunchi!

De ce ma doare pe mine adica toata chestia asta,

pai cand vad cat amar de romani, specializati in mai toate domeniile, harnici (sper-ras2- ),

cu chef de munca, nu pot accesa sistemul sau, daca pot, e doar NH, cu plata de mizerie,...

si, altzii....

OFFFFFF!

Gata, m-am rocorit!

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Te inteleg Cataline...
    Astia mai tuciurii sau mai afro au venit cu mult timp in urma, si-au facut "loc" in sistem, iar acum se "trag" unu' pe altu'.
    La noi la romani acest sistem nu merge din cauza mentalitatii balcanice. Daca ajuti pe cineva sa primeasca un post pe sectie cu tine, in majoritatea cazurilor, acea persoana o sa-ti caute "nod in papura". Am patit-o si au patit-o multi semeni de-ai nostri.
    E pacat ca nu putem munci mai multi de doi-trei romani in acelasi loc. Este "normal" sa apara concurenta, "datu' cu pupaza" la sefi, barfa pe la spate si alte mojicisme.
    Chiar daca nu sunt de acord cu: "un sistem de conservare a energiei ceva de invidiat" a anumitor natii, de multe ori ii invidiez. Nu ii aud barfindu-se unii' pe altii, se sprijina la nevoie etc.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well mutule,

nu puteai s-o zici mai bine!

Primul job in UK,
    in NH, a trebuit sa-l parasesc (fara dorinta de asa ceva),
    dupa cca 5 ani,

din exact aceste motive.

Acum, multumesc lui Dzeu ca s-a intamplat asa, la vremea respectiva insa....cam tremura camasa pe mine!

O romanca , din cele cateva, venite dupa mine, pe care am ajutat-o, cu info, cu temele pt primirea PIN-ului in timpul celor 6 luni de conversion course/etc/etc (fa asa si nu asa, asa e bine, telefoane in locul ei/etc/etc) si asta ma refer doar dpdv profesional, las deoparte altele....

well, mandra de dansa,

de cum si-a luat PIN-ul si job-ul,

a inceput sa viseze la preamarire ,

ceea ce este totalmente OK, dar CUM?

Sapand pe cine?, exact, pe romanasii din jur,

incepand desigur cu mine, care eram cotat "deasupra" profesional vorbind!

Deci a ajuns pana acolo de-mi numara paracetamoalele dupa tura mea, in speranta de a gasi ceva in plus!-nervos-

Well, astia suntem din pacate,

neam de invidiosi!

Offf, si cate exemple mai am, umplu o carte!

11. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu,ce ma bucur ca ne incurajezi, ca am primit niste ,,sfaturi'' de la alti asistenti deja aflati acolo de cativa ani care sunt.... au devenit CINEVA si te privesc de sus(sa recunoastem ca sunt cativa) si care la inceputuri au fost senior carer si au ajuns cu greu rgn(din spusele lor fireste), in fine, intrebarea lor =cum sa vii tu asistent roman direct din romania fara sa faci treaba cealalta mai intai.Despre munca rgn acolo stiu doar la nivel de NH( am lucrat 2 ani ca senior carer)si personal as prefera-o cel putin pana stapanesc bine sa zic asa sistemul. Noi cei care vrem sa plecam avem nevoie de multe incurajari si de fapte reale, pe care ni le expui mereu. multumim

12. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    oameni buni nu cred ca este nimeni in masura sa zica mai bine decat voi cei cu experinta printre straini cum este romanul, si culmea nu inteleg de ce suntem asa o natie de invidioasa,oricum e pacatul lor( cei care fac asa ceva) iar de voi numai de bine

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, lovelysmile,

aici ar fi loc de un alt topic chiar, de discutat,

despre cat de "mioritici " suntem, unii dintre noi.

elena80,

la fel, din pacate exista si oameni care, odata "trecuti garla" ,
    nu vor sa se mai ude la picioare.

Iar faptul ca te privesc de sus, DOAR fiindca sunt nurse de UK, well,

asta tine de calitatea de om a fiecaruia.

Iti garantez 100% ca, o asistenta medicala din Ro, face mult mai multa munca decat una de UK.
    Acolo, de multe ori, faci si management, poate fara sa realizezi macar.

Acolo, din cate tin minte, tre sa si diagnostichezi unde este cazul, sa incepi tratamentul cu ce stii tu ca trebuie (corecteaza-ma daca gresesc sau s-a modificat ceva),

aici, chiar daca , desigur, trebuie sa realizezi rapid ce si cum cu un pacient,

TOATA PUTEREA DE DECIZIE a tratamentului medicamentos, revine EXCLUSIV medicului!

Revenind la transformarile "subite " ale unora, sa va zic o mica poveste, hazlie pt mine.

Din grupul de 16 romani ce am ajuns aici in 2003, si care am ajuns sa ne cunoastem cat de cat in urma unei saptamani de training petrecute impreuna,

eram si un minigrup de romascani.

Desigur, toti senior careri pt NH din UK.

Fiecare pleaca la locul sau, ...
    in primul concediu (Martie 2004) ajung la Roman si, intr-o plimbare pe strada mare,

ma ciocnesc de mama uneia din colegele cu care plecasem.

Buna ziua/etc/etc, ce faceti d-nu Catalin, cum este acolo, cum va merge??

Eu ii zic : doamna, muncim la greu, ore la greu, cate 65/72 pe saptamana si,

simt mirosu' de rahat si acu' in nari cateodata, la cat spalam zi de zi...

Dansa, se uita nitel contrariata la mine si-mi zice

"Vai d-nu Catalin, dar ce rau ati nimerit!!!!
    Fata mea, doar ce sta toata ziua pe un scaun si, urmareste pe un ecran pulsul si tensiunea pacientilor, atat!!!
    Nu spala/sterge pe nimeni, dansa este asistenta aici in Ro (stiind desigur ca si eu eram de aceeasi calificare, acolo, in Ro).

Eu, muscandu-mi desigur limba, mi-am zis, "sa-i spun , sa nu-i spun??",

desigur, am felicitat-o pt norocul asta al fetei si, am lasat-o sa creada ca fii'sa chiar face ceea ce pretinde ca face!

Ideea e, de ce le-o fi unora jena/rusine sa admita ca muncesc ceea ce muncesc!

14. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    cei drept nu se compara munca de asistent din uk cu cea din romania, dar daca mai tin bine minte se facea in scoala tehnicile de ingrijire ale bolnavului unde daca nu ma insel si va rog sa ma corectati se studia si toaleta pacientului, alimentatia pasiva, activa si artificiala, mobilizarile pacientului imobilizat la pat si nu numai, deci multe din ele teoretic ar trebui sa le stim numai ca aici in romania nu se admite ca o asistenta sa se decada in asa fel, iar atunci cand ajungi in uk si te lovesti de ele, unii fug de nu isi mai vad picioarele
    deci trebuie sa stii la ce te duci si ce te asteapta acolo

15. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e dromaderu, nu s-a schimbat nimic- la fel nu trezesti medicul in toiul noptii ca altfel te poate face oligofren, esti in continuare si dr. dar si asistent si din cand in cand ti se aduce aminte acest lucru dar in egala masura ti se mai spune si ca ti-ai depasit atributiunile.Eu lucrez intr-o sectie de psihiatrie adulti acuti de multi ani cu intreruperi-plecat afara si 2 conc de crestere copil in care ma si aflu in momentul acesta. Cand m-am intors in 2005 in primul concediu din uk am fost intrebata de colegi si de cunostinte cum a fost, cum ne-am acomodat in fine , si ramaneau ff ..stupefiati-cred ca e cuvantul potrivit-cand le spuneam ce faceam si ma cam priveau cum sa zic cu superioritate,ceva de genul vai de mine, cum ai putut sa faci asa ceva?- si daca te gandesti bine am ingrijit niste oameni cu nevoi speciale. Eu am plecat in uk in 2005 tot asa cu 17 romani, training in londra o sapt si apoi spre destinatie si marea lor majoritate au ramas acolo si au devenit rgn-niciunul nu stia ce inseamna senior carer pt. ca cei de la firma nu au spus.Eu am avut un coleg de servici care a plecat in 2004 si stiam despre ce e vorba. Recunosc ca si pentru mine impactul a fost mare cand am auzit ce face-eu chiar credeam ca asta face asistentul in uk si abia apoi mi-a spus ca el e pe post de ingrijitor-pt acest job ei cereau calificare de la noi-chiar daca faceam aceeasi treaba ca si polonezii, englezii care aveau doar liceu. In concluzie, nu mi-a fost rusine si nu-mi este in continuare si experienta mi-a folosit, dar din pacate e greu sa treci bariera mentalitatii ca sa aplici asa ceva in tara. Pe tema asta se pot spune multe, am si eu niste istorii cu romanii cu care am lucrat ...... dar alta data. Numai bine tuturor

16. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor !
    Va scriu in legatura cu toata povestea asta de asistent medical in uk VS. in RO.
    Putin despre mine care este similar cu majoriatea assistentilor, am inceput si eu ca si senior carer in NH, iar dupa un an jumate am trecut la RGN in NHS in terapie intensiva.
    Parerea mea este ca un assitent medicala din romania nu stie nici jumate cat stie unul/una din UK. Deci cu asta ve contrazic dar asta e realitatea, cel putin referitor pentru ATI, lucrand in ATI acasa.
    Si ca sa fac imaginea si mai larga, comparand asistenta din RO care din mandrie nu atinge bolnavul ..deoarece avem celebrele infirmiere, aici in UK in terapie intensiva eu lucrez cu un singur bolnav, fara sa am infirmiera, si fac totu, de la decizii in legatura cu tratamente medicamentoase ( prescribed by Dr) cat si invazive, pana la spalat dinti, cur si par.-da-da- si credetima ca cunostintele medicale ale asistentelor sant foarte foarte bogate,iar practic este neincomparabil cu cea din RO.
    Deci pe langa stersul ca...tului aici in UK este mult mai mult de apreciat,aici esti apreciat, esti bagat in seama, poti discuta deschis cu Dr, si te si incurajeaza sa inveti mai mult, eu personal sant de 100% mai multumit d.p.d.v. profesional decat in ro. Intrun an de zile ca si RGN am invata cat in 4 ani acasa.
    Succes tuturor..si celor din RO.

17. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    raymond, eu una d.p.v. personal nu zic ca nu ar fi asa dar hai sa nu uitam si de diferentele de concepte cu care ne lovim aici in romnia unde nu poti sa schimbi nici macar o parere cu medicul iar daca indraznesti sa il contrazici sau sa iti dai parerea nu se stie cat de bine va fi si cat de superiori ni se cred, si sa nu uitam cati pacienti ii revin fiecarei asistente, eu una in tura de zi am cel putin 25 de pacienti iar in tura de noapte am un etaj intreg deci cel putin 60-70 de pac., si nu de multe ori a trebuit sa intervin sg in resuscitari si sa adm trat de prima si a doua linie fara nici un medic care era afara la fumat sau in alta aripa a spitalului,
    acuma fiecare cu parerea lui si experinta proprie; dar sunt din ambele parti asistenti care nu stiu sa faca multe legate de aceasta meserie si care poate stiu mai multe ca un medic sau la fel
    deci....sa fim noi sanatosi si sa nu ajungem pe mana celor care nu stiu-da-da-

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @ raymond

Ma bucur ca avem printre noi si romani care muncesc in linia de foc a asistentei medicale in UK. Legat de ceea ce ai spus mai sus sunt intru totul de acord cu tine. Te rugam sa ne spui si cam prin cate traininguri trece o asistenta de ICU pana ajunge la nivelul mentionat de tine. Cata experienta si ore de studiu sunt necesare pentru a trece examenele? Mi-as dori ca cei ce doresc sa intre in NHS sa aiba o imagine de ansamblu.
    Nu vreau sa fiu malotios dar cei de acasa, nu vor sa ne creada. Daca ei sunt asistenti medicali in Romania, considera ca pot sa devina nurse in UK, peste noapte. E lung drumul si anevoios si nu toti doritorii au acces.
    Personal, incerc sa explic cum merge sistemul, insa din cate observ, ma cam lupt cu morile de vant. Catalin(dromaderu) face acelasi lucru si rezultatele sunt asemanatoare. Anouka a incercat si ea sa ajute cu ceea ce stie, insa s-a pierdut pe drum de cateva luni. Daca te alaturi noua, poate o sa devenim mai credibili. De multe ori mi-am zis ca n-o sa mai intru pe forum, ca n-o sa ma mai intereseze de nimeni, insa de fiecare data revin.

19. ank_harti

ank_harti New Member

Trophy Points:
    0

Va multumim,cu siguranta majoritatea dintre noi,asist din RO,ca ne incurajati,indrumati,avertizati!
    -bravo-

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Raymond,

ce bucurie sa vad ca ai revenit,
    felicitari pt job-ul in NHS, inteleg ca esti multumit deci.

Multumim de parerea sincera despre Ro/UK deasemenea.

Am o rugaminte, poti specifica te rog, unde ai capatat mai multa experienta in UK,
    in NH sau in NHS?

sINCER, SUPERHAPPY SA VAD CA MAI POSTEAZA SI ROMANI CARE AU IESIT DIN "GHEARA" nh!

Share This Page