15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Rezidenta permanenta

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Radudr, Nov 17, 2015.

1. Radudr

Radudr New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia si rog unul din administratori sa mute post-ul in locul potrivit.

Sunt in UK de 5 ani si ma gandesc sa aplic pentru rezidenta permanenta. A mai aplicat cineva recent?
    Am cateva intrebari...

1)In decursul acestor 5 ani 2 ani de zile am fost student ar fi asta vreo problema?
    2)In decursul acestor 5 ani nu am continuitate la adresa pe peste tot ( adica nu peste tot am fost pe contract la casa) asa cum nu peste tot am fost trecut pe council tax bill.
    3)Influenteaza cu ceva daca am avut gap periods cand nu am muncit?( as putea sa iau o scrisoare de la cineva poate ruda care locuieste aici in care sa spuna ca am stat acolo si ca am fost sustinut de aceasta?)

Multumesc

2. Anonymous

Anonymous Guest

Sal
    De ce te complici? Mai asteapta un an si aplica direct pt cetatenie
    Resedinta permanenta se acorda automat dupa 5 ani de exercitare a unor drepturi (eg yellow/blue card)
    Aplicatia in sine e un proces f complex si greoi - mai bine astepti un an si aplici pt cetateni cand tb sa treci prin acelasi furci caudine - dar macar te alegi cu ceva mai substantial decat permanent residence pe care probabil o ai deja daca ai 5 ani legal in UK

3. Radudr

Radudr New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am 5 ani dar dar in ultimul an nu am lucrat pe nicaieri si asta nu stiu daca o sa influenteze in vreun fel aplicatia.
    Ah inca o intrebare : de ce zici ca ar trebui sa mai astept un an?sunt 6 ani acum nu 5 ?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Pt cetatenie: 5 ani de domiciliu legal in UK + 1 an de permanent residence ( PR se acorde automat dupa 5 ani de locuit legal aici)

Revenind la tine: ai card care sa iti acopere toti acesti 5 ani? EX: 3 ani student cu yellow card 2 ani blue card (nu conteaza daca ai lucrat sau nu)?? daca nu ai atunci e mai complicat pt ca trebuie sa dovedesti ca ai locuit aici exercising a treaty right

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

De ce induci omul in eroare... Datul cu parerea pe chestiuni legale stim la ce poate duce.

Trebuie sa aplice ptr rezidenta permanenta (deci, fara dobandire automata)... dupa care la un an poate aplica de cetatenie.

6. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Dio: eu vreau sa aplic pentru rezidenta permanenta, dar nu si pentru cetatenie. In ce conditii se poate pierde rezidenta permanenta? De ex pot munci un an in afara UK dupa dobandirea rezidentei, si sa ma intorc tot ca 'permanent resident'? Exista conditii de genul asta? Multumesc.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Dio eu vorbesc din experienta OK>????
    Detest cand oamenii sar repede cu gura sa te spurce fara sa stie despre ce e vorba

FYI: eu am aplicat anul asta pt cetateni (successfully) printr-o firma care se ocupa de imigratie si mi au explicat clar cum stau lucrurile:
    Extract din emailul pe care mi l-au trimis cand am inceput sa lucrez cu ei

In terms of your confusion about permanent residence, it is more than understandable. European nationals, as you know are covered by the 2006 European Regulations. Those regulations as implemented by the UK, mean that all European nationals automatically acquire permanent residence in the UK after speaking 5 years in the UK and correctly exercising their Treaty Rights.

The way that the UK have implemented those laws means that EU nationals cannot apply for permanent residence, as it is automatically acquired. However, if an EU national decides to apply for British citizenship, they will need to prove that they have automatically acquired it. This is demonstrated by showing that you have been exercising your treaty rights for 5 years, plus held permanent residence for 1 year. Hence why they required documents for 6 years.

OK deci nu stiu cine induce pe cine in eroare aici - eu cand imi dau cu parerea o fac in cunostinta de cauza si din surse sigure nu ca sa ma aflu in treaba sa mi dau si eu cu fleanca

RE pierderea resedintei permanente: daca petrece mai mult de 180 de zile in afara UK o pierzi si tb sa o iei de la capat (cu exceptia la cateva situatii care le poti gasi pe siteul HO, eg: contract de munca din UK, armata, situatii de forta majora etc)

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In ultimul ghid referitor la cetatenie, zice asa:

https://www.gov.uk/government/uploads/s ... r_2015.pdf

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Wild_east, eu vorbesc din practica… cu peste 15 ani de experienta pe imigratie UK, acreditat profesional… tu zici ca ar trebui sa-ti dau dreptate prin prisma propriei experiente de o aplicatie… sorry, dar nu iti pot da dreptate…

Probabil nu stiai ca SI 1806 din 2015 a schimbat peisajul… iar faptul ca nu esti informat te duce in eroare…
    http://www.legislation.gov.uk/uksi/2015/1806/made

Posey, pierderea rezidenta permanenta (in cazul in care nu te intereseaza cetatenia britanica) intervine la doi ani de absenta din UK sau eventual o fapta reprobabila care atrage condamnare, nu neaparat in UK…

Daca nu vrei sa pierzi rezidenta permanenta, cred ca poti face efortul de a veni cel putin odata in UK intr-un interval de doi ani…

10. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Multumesc. 2 ani e mai mult decat suficient, credeam ca e o perioada mai mica gen 3 luni, 6 luni.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Wild_east, eu vorbesc din practica… cu peste 15 ani de experienta pe imigratie UK, acreditat profesional… tu zici ca ar trebui sa-ti dau dreptate prin prisma propriei experiente de o aplicatie… sorry, dar nu iti pot da dreptate…

Probabil nu stiai ca SI 1806 din 2015 a schimbat peisajul… iar faptul ca nu esti informat te duce in eroare…
    http://www.legislation.gov.uk/uksi/2015/1806/made

Posey, pierderea rezidenta permanenta (in cazul in care nu te intereseaza cetatenia britanica) intervine la doi ani de absenta din UK sau eventual o fapta reprobabila care atrage condamnare, nu neaparat in UK…

Daca nu vrei sa pierzi rezidenta permanenta, cred ca poti face efortul de a veni cel putin odata in UK intr-un interval de doi ani…[/quote]

Nu stiu ce experienta ai si nu cred ca asta e important
    Eu am aplicat print-o firma de avocatura (http://www.davidsonmorris.com/)
    Daca tu stii mai bine decat ei - foarte bine - la sfarsitul zilei ei au aplicat urmand sfatul pe care mi l-au dat mai sus si a totul a fost OK - am primit cetatenia in 60 zile de la aplicatie

Idea mea oricum era ca resedinta permanenta se acorda automat cetatenilor EU daca ti ai exersat timp de 5 ani un drept de tratat (treaty rights)
    Daca vrei sa aplici - nu zice nimeni ca nu e posibil - e f posibil - este si scump si foarte complicat (aproape la fel de complicat ca si cetatenia) iar daca iti pierzi continuitatea iti pierzi si PR - pe cand cetatenia nu o pierzi daca pleci 8 luni din UK
    Referitor la pierderea PR - din nou cred ca l-ai informat gresit pe posey
    Resedinta se obtine intradevar dupa 5 ani in care sa nu fi lipsit mai mult de 6 luni/an - e foarte important de precizat ca continuitatea se pierde pe an/resedinta si nu pe 5 ani cumulati
    EG: ai stat 5 ani in uk din care 1 1/2 i-ai petrecut in afara - si asta inseamna ca esti OK pt ca ai o per d absenta maxima de 2 ani
    daca ai petrecut mai mult de 6 luni intr-un an (anul se calculeaza din ziua in care te-ai mutat in UK eg: 12 Feb 2010/12 Feb 2011, etc) fara un motiv intemeiat - iti pierzi dreptul la PR si incepe numaratoare din nou de cand revii in UK
    Mai bine zis daca ai fost mai mult de 6 luni in afara - cand revii o iei de la 0 aici

dl posey ar face bine sa intrebe un avocat sau HO direct ca sa fie sigur ca la urma urmei cu astfel de situatii nu te poti juca

12. Anonymous

Anonymous Guest

Referitor la noile schimbari care au intrat in vigoare saptamana trecuta - intr-adevar schimba complet procesul de aplicatie pt cetatenie
    Pe mine nu m-a afectat pentru ca am aplicat inainte - si citind ce inseamna asta - ma bucur ca am facut-o pt ca sincer mi se pare o piedica in plus pt cinve vrea sa aplice pt cetatenie - sa aplice in prealabil pentru PR -
    Pe langa cost - dureaza extrem de mult ceea ce inseamna ca cei care vor sa aplice tb sa mai treaca inainte prin alte furci caudine ----- of of

Bafta la toata lumea

13. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    OK, dau si un link aleatoriu, ptr ca altfel nu pot fi crezut pe cuvant:

http://tinyurl.com/psluwop

Once you've acquired a permanent right to reside, you’re unlikely to lose it unless you stay out of the UK for two years or more in a row. However, you could lose your right to reside if you do something that is not seen as being for the common good. For example, you’ve committed a serious crime or put national security at risk.

Pot sa dau si baza legala, dar nu are rost. Nu am de gand sa mai continui pe tema asta ptr ca am spus tot ce era necesar.

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Vezi ca pana si avocatii pe care ii citezi, te contrazic...

http://www.davidsonmorris.com/british-c ... gislation/

15. Anonymous

Anonymous Guest

Nu ma contrazic de loc - insa daca asta intelegi tu
    Eu am aplicat inainte de 12 Nov prin urmare pe mine nu m-a afectat aceasta schimbare de legislatie - deci nu am gresit cu nimic cand am zis ca din proprie experienta - asta am aplicat si asta am facut
    La data cand am aplicat eu nu era nevoie sa aplici in prealabil pt PR
    din 12 Nov 2015 (eg last week) s-a schimbat legea
    am inteles si sunt de acord cu tine - iar firma cu care am lucrat - bineinteles ca a luat la cunostinta de aceste modificari

In fine - intelegi ce vreau sa zic - nu are rost sa ne contrazicem aici
    Cat despre absenta din UK - cred ca e o confuzie - eu ma refer la absentele din UK in cei 5 ani premergatori obtinerii PR - tu te referi la absente dupa ce ai obtinut PR - ceea ce e posibil sa fie 2 ani

16. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Dio, multumesc inca o data - eu te-am intrebat ca stiam ca pot obtine un raspuns corect de la tine, fara a mai sapa pe Internet. UK schimba atat de des si legile si modul de aplicare a lor (si UKBA in Home Office sau cum s-o mai numind), incat e greu de gasit un raspuns pe net, chiar si pe siteurile .gov.uk.

@wild_east: eu am intrebat in ce conditii pierzi PR dupa ce o dobandesti, nu inainte. Nu ma intereseaza cetatenia britanica, dar nu vreau sa pierd rezidenta permanenta.

17. Radudr

Radudr New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea,

Multumesc pentry replyuri, reinvii acest post dupa ceva timp. Am o nedumerire acum privind proof of residence.

Am o perioada 01.06.2015 - 30.03.2016 pe care nu am nici bank statements(am uitat sa schimb adresa la banca) nici tenancy agreement pentru ca nu am fost pe contract nici council tax bill.Singurele documente pe care le am la adresa respectiva sunt urmatoarele:

- Asigurarea la masina facuta in iulie 2015
    - O factura de la telefon din data de 07.01.2016
    - Un tax return pe 2014-2015 pe care nu scrie data cand a fost issued ( eu stiu ca a fost in vara anului 2015)
    - Un dvla reminder pentru road tax pe care la fel nu scrie data cand a fost issued.

Credeti ca ar fi de ajuns asta ca proof of residence impreuna cu work history ?

Daca nu e de ajuns, daca as avea scrisoare de la landlord cum ca as fi stat la o alta adresa anume pe perioada 01.06.2015 - 30.03.2016 ar fi asta de ajuns fara a mai avea alte bills?

Multumesc.

18. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    Salut,
    Am venit in UK in 2009. In Nov 2009 am luat yellow card. Obtinut blue card in 2010. Muncit continuu pana in mai 2014. Am reluat munca in Martie 2016. In tot timpul asta am locuit permanent in UK. Ma intereseaza sa aplic pentru cetatetine. Se poate face asta direct, sau trebuie sa aplic mai intai pt PR?
    Daca a lucrat cineva cu o firma de consultanta/imigratie cam care-s costurile care se adauga?
    Multumesc frumos!

19. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    De anul trecut cei care aplica pentru cetatenie sunt obligati sa aplice pentru PR mai intai si sa stea cu acest document un , dupa care pot aplica de cetatenie. Situatie e cam cu dus-ntors deoarece sunt in aceiasi situatie cu sotia are PR si are peste 6 ani de UK. Am sunat la Home office si 2 au zis ca pot aplica imediat iar altii mu-au spus ca trebuie sa stau cu acest document un an . Nu vreau sa pierd banii asa ca eu astept inca un an.

20. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Daca ai fost resident pe o perioada mai mare de 6 ani, poti aplica pentru cetatenie imediat dupa ce ai obtinut PR, nu gasesc link repede acum.
    Dar graba nu e, atata cat ai PR, restul... Cand vrei tu.

Share This Page