21.5 C
London
Monday, June 26, 2017
£1 = 5.21RON / €1.14 / $1.27

Rezidenta permanenta refuz/ blue card nereturnat

Discussion in 'EMIGRARE' started by marga5, Jan 8, 2017.

1. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua, ma numesc Marga. Suntem o familie formata din 4 persoane: mama, tata si doi copii. Copilul cel mare de 3 ani are pasaport romanesc, copilul cel mic de 1 an nu are pasaport. Am aplicat de rezidenta permanenta si tocmai am primit un plic cu toate actele si o scrisoare de refuz fara drept de apel pentru copilul cel mic pentru ca nu am depus nici o dovada de identitate aka pasaport. Greseala noastra imi dau seama.

Problema in momentul de fata este ca in plic nu scrie nimic despre noi 3: parinti si copilul cel mare daca suntem sau nu acceptati, desi am aplicat ca si familie. Daca e unul refuzat sunt toti?? Apoi in plic ne-au returnat actele fara cele doua blue carduri ale noastre. Nu stim ce se intampla si ce inseamna!

Au returnat actele fara blue carduri si din cele 8 poze ( 2 de fiecare) le-au returnat pe amandoua ale copilului mic, cate una ale parintilor si nici una a copilului cel mare. Deci din 8 mai avem 4 poze.

A mai intalnit cineva un astfel de caz si ne poate ajuta cu un sfat? Ce inseamna faptul ca ne-a oprit blue cardurile? Ce ar trebui sa facem in acest moment? Multumesc

2. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Sa ii contactezi pentru lamuriri.

3. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1

Da, o sa ii sunam. Vroiam doar sa stiu daca cineva a mai auzit despre situatie de gen si ne poate oferi o parere intre timp.

4. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    E greu sa gasesti, totusi ce scrie in scrisoarea respectiva mai exact, poti sa faci o poza....fara date personale, doar ce scrie ref la situatia voastra....?

5. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1

Asta e ideea ca nu scrie nimic de situatia noastra. A fost literalmente un plic cu toate actele,mai putin blue cardurile si pozele: 2 ale copilului cel mare si cate una a noastra. Scrisoarea nici nu ne e adresata noua personala ci e adresata doar copilului mic de 1an. Nu scrie nimic de restul familiei, doar motivul pentru care cererea de rezidenta a celui mic e refuzata pe motiv ca nu am depus act de identitate aka pasaport. Poate ca a fost greseala noastra pentru ca am aplicat ca si familie,deci am completat formulare si pentru cei mici,ei fiind nascuti aici. Cel mic nu are pasaport deloc,doar cel mare are pasaport romanesc.

6. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Nu am la indemana acum scrisoarea, dar exact cum am spus, e adresata copilului celui mic cu motivul refuzului. La sfarsit scrie ce acte ne sunt returnate. Dar nici o referinta la restul familiei sau al actelor. Este destul de stufoasa,se intinde pe doua pagini, insa sunt doar detalii legate de refuz. Motivul,faptul ca nu avem drept de apel,cum sa reaplicam daca dorim,cum sa reaplicam fara sa trimitem pasaportul in original. Absolut nici o referire la restul familiei, deci speram ca in urmatoarele zile vom primi un raspuns separate. A fost ciudat doar pentru ca am aplicat ca si familie, dar raspunsul celui mic a venit separat de al nostru.

Si faptul ca lipsesc blue cardurile ma sperie pe mine personal: s-au pierdut, le-au retinut pe un motiv anume?

Foarte ciudat a fost si felul in care arata pozele returnate: pozele celui mic sunt atasate cu o capsa, iar ale noastre se vede cum au fost atasate cu capsa si cum una a fost rupta/smulsa/despartita de cealalta.

7. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Nu ramane decat sa ii contactati pentru lamuriri, sau e o alta scrisoare pe drum.... "mai putin blue cardurile si pozele: 2 ale copilului cel mare si cate una a noastra."

8. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1

Da, pai vom incerca de luni. Dupa cum am spus a fost fciudat si vroiam sa stiu daca cineva a aplicat pentru rezidenta avand blue card daca li s-a returnat sau retinut blue cardul. Sper sa nu fie o alta scrisoare de refuz pe alte motive pe drum separate de cea de ieri.

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    E normal sa primesti refuz fara drept de apel in cazul copilului (nu a avut dovada de identitate si nationalitate)...

Stai linistita cu aplicatia... veti primi documentele de rezidenta zilele urmatoare.

10. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1

Multumesc. Am primit azi carduri albastre si scrisoare confirmand rezidenta. A durat cam 7 lni!

11. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6

Daca sunt nascuti aici, nu trebuie sa aplicati pt PR pentru ei. Aplicati pt cetatenie pt copii dupa ce aveti PR. Daca la data nasterii copilului, unul din parinti e stabilit aici de minim 5 ani atunci copilul are cetatenia automat. Daca nu sunt 5 ani aplicati pe cale normala si platiti taxa.

12. marga5

marga5 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumim, deocamdata cred ca tb sa le facem pasapoarte. Da, suntem stabiliti de 12ani, rezidenti conform scrisorii din 2011, conform scrisorii copiii "may have automatic entitlement to citizenship" .
    Cine are rezidenta se grabeste cu cetatenia sau nu e interesat? In

Share This Page