12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Revelion Romani Online No.1

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by parteneru, Oct 31, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Salutara ideea... felicitari... -bravo-

Tentatii... tentatii... cum o sa ma faceti voi pe mine sa fug de-acasa... pana la urma... -sssst- -ceeee?- -da-da-

Asta chiar cred ca o sa iasa SUPER!... -asa-asa-

2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Ne inscriem si noi!! -da-da- 2 Adulti + 2 copii -dans-

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    e foarte posibil sa venim si noi, desi nu ne cunoastem programul. O sa ne interesam si o sa anuntam din timp.Daca sotul meu lucreaza iar eu am sa fiu libera, cu siguranta ca am sa stau cu el.
    2 adulti si un copil de adaugat pe o lista provizorie va rog

4. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Bun, situatia sta cam asa:

1. Hotelul are 20 de camere disponibile
    2. Au un meniu al lor pentru seara, nu accepta mancarea noastra ceea ce mi se pare normal :)
    3. Au o sala pe care va trebui sa o impartim cu alte cateva familii care au rezervat loc pentru noaptea de revelion
    4. Putem aduce bautura noastra, dar vor fi taxe corkage de £16/sticla.
    5. Meniul va fi ceva in genul acesta, pret £49.95 de persoana
    http://www.hotelwatermill.co.uk/downloa ... rochur.pdf
    6. Camera va costa £90.00/seara de 31/1 single sau double acelasi pret.

Probabil ca in functie de numarul de camere necesare si numarul de participanti la masa festiva am putea negocia preturile.

Astept pareri si idei...

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pare ok. Singura obiectie pe care as putea sa o am ar fi la pct 4, cu bautura.

Later edit: Dupa ce am consultat brosura, am constatat ca cazarea este mult mai ieftina in afara sezonului, pardon, revelionului. Asta pentru eventuale intalniri ROMANi ONLiNE. O chestie de cazare plus mancare pentru 2 persoane, under £100.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fac si eu ca si Catalin,
    pare OK,

am sunat si eu astazi la Lewes,
    desi pe site daca bagi datele de 31/1 apare 120£/camera, cu dinner inclus si breakfast,

la telefon mi-a spus ca pt seara festiva,
    este un pret fix de 59£/persoana/meniu,
    dar, ca poti face booking si pe site,

dar fara masa festiva .

Oricum, acesta din Hampstel este la jumatate de distanta pt mine,

totusi,

eu ma gandeam eventual la ceva unde sa putem aduce o salata de boeuf traditionala,
    un cozonac eventual,

adica la ceva unde sa avem noi spatiul la dispozitie,

stiu ca e greu de gasit asa ceva,

aici oamenii se respecta si, ii respecta si pe angajatii lor,

nu exista ca-n Romania

"revelionul ospatarilor"...

Sa vedem ce mai zic si altii,

inclusiv initiatorul topicului, dar,
    daca ramane asa,

cum ramane cu bautura?

Inteleg ca, pt fiecare sticla de vin, de ex,
    platesti 16£, deci sticla ta, adusa de acasa?

Pare enorm!

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o propunere, dar inainte sa vada daca sunteti ok cu ea.
    Daca nu va e departe sa veniti la Birmingham, cunosc pe cineva cu 2 hoteluri, unu langa altu, as putea discuta cu el daca vreti mi-ar face un pret bun sunt sigur, doar sa stiu detalii, ce fel de meniu, nr de persoane si va pot spune maine .

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, sunt perfect de acord. Ar fi pacat sa nu putem aduce si ceva mancare traditionala dupa bunul plac. Tocmai asta era una din ideile initiale (Albinuta stie :)). Sigur ca va trebui platit meniul restaurantului, e corect asa, dar trebuie sa fie bine si pentru noi, deci sa putem aduce fiecare ce dorim, iar in privinta bauturii ar fi frumos sa ne lase pe noi sa ne ocupam de partea asta, nu sa puna taxe pe bautura noastra. Eu zic ca lucrurile astea se mai pot negocia in mod normal.

Ca si varianta ideala ss spune ca e super ok sa platim camera, meniul si sa ni se permita sa aducem noi extra, bautura si orice altceva. Poate sunt prea optimist? :)) Tot ce se poate, dar eu zic sa incercam sa negociem cat mai mult, iar daca nu obtinem ce vrem atunci sa mai vedem 3-4 hoteluri si sa vedem daca reusim sa obtinem mai mult.

In privinta locatiei eu n-am preferinte, calatoresc oriunde. Ziceai ceva de sauna si jacuzzi si poate o piscina. Ar fi frumos. In cazul asta ar fi si mai interesant sa stam 2 nopti: 31 si 1. Ma rog, astea sunt doar idei. In functie de ce gasim, ce ni se ofera putem discuta. S-ar putea sa primim un discount frumos pt 2 nopti.

Pop1982, ai vreun link sa vedem si noi cum arata hotelul, ce facilitati au? Deocamdata nr de pers creste de la o zi la alta, eu cred ca vom fi minim 20 de pers, dar la fel de bine s-ar putea sa fim si 50.

Eu as sugera sa mai cautam putin, iar care cum gaseste ceva sa posteze website-ul hotelului / restaurantului, cate camere au disponibile, care sunt conditiile, preturile..etc si apoi sa ajungem la un numitor comun.

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.reservations.lodging-world.c ... esultsName

Acesta este hotelul de care discutam.
    Tocmai am discutat cu proprietarul si mi-a facut o oferta de preturi in mare, mai negociem dupa ce stim exact numarul de persoane, si numarul de camere de care avem nevoie.
    Preturi:
    Despre mancare ne poate face doar bufet suedez cu de toate la pretul de 50£ de persoana.
    Bautura ne lasa sa aducem doar vin in rest preturile sunt :
    Bere 3£ pint
    Spirits 2.5£ shot
    Sucuri 1.5£ sticla
    Camerele
    single 65£
    double 80£
    twin 80£
    Hotelul este inchis din 21 decembrie pana in 3 ianuarie, vom fi doar noi in el.
    Are 15 camere single, 25 double si 11 twins.
    Capicitate pentru party 80-90 persoane.

Ar mai fi o varianta cu un alt hotel un pic mai mic si mai vechiut are doar 11 dormitoare dar capacitatea la party doar 30 maxim 40 acela sa-r putea rezerva la un pret de 50£ pe camera si mai platim ceva pentru sala, dar nu ne ofera mancare trebuie sa aducem noi , precum si bautura.

Astept opiniile voastre, ar trebui sa le dau un raspuns ambilor undeva saptamana asta pe final sau inceputul saptamanii viitoare.

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    As veni si eu cu o propunere daca nu e cu suparare! Daca tot vrem produse romanesti de ce nu organizam la un restaurant romanesc??!! Eu am fost cu sotul meu la restaurant Suceava, din nordul Londrei. Mi s-a parut dragut si tot acolo este si hotel Palm! Detalii de contact:

Restaurant Suceava
    Adresa: Palm Hotel, 64-76 Hendon Way, London, NW2 2NL
    Tel: 7894913749(mirela)

Daca sunteti interesati, rog Admin sa contacteze restaurantul!
    O seara placuta

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna ideea cu Birmingham,
    mai ales daca hotelul este ocupat doar de noi,
    pai care ar fi problema sa aducem noi mancarea?
    Ei doar ar trebui sa aiba ceva la ce sa incalzim.
    Vin/alea/alea de la albinutza, facem toti o cheta,

La Birmingham se ajunge usor si cu trenul, pt cei ce nu conduc,

restaurant romanesc in Londra?

Hm, nu's ce sa spun,

este OK, dar, metehne vechi mai exista...

nu critic fara sa cunosc dar,

nici nu as vrea sa discutam apoi ca

"mai bine nu ne duceam acolo"...

Nu merg emoticoanele!

http://www.romani-online.co.uk/forum/di ... sau-contra

12. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Hotelul este inchis si va fi redeschis doar pentru noi, asta pentru ca imi e cunostinta, pot discuta cu el si ideea de a aduce noi mancarea, dar cu bautura mi-a spus ca ar vinde-o el sa mai faca ceva bani, accepta sa aducem numai vinul.
    Daca noi inchiriem toate camerele atunci pot negocia altfel cu el, dar nu stiu cum sa ne strangem atatia.
    Va ganditi analizati dar trebuie sa ne hotaram cat de repede avand in vedere ca ei inchid din decembrie, trebuie sa discute cu stafful care va lucra.
    Daca apare si alte idei ar fi bine venite.

13. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor, pentru ca ne complicam cu atatea detalii vad ca se taraganeaza lucrurile, si nu prea este timp, plus ca fiind prea multe necunoscute la mijloc nu mai prea vad oferinde-se noi participanti...

Mie mi se pare varianta admin cea mai eleganta, fara bataie de cap ca doar vrem sa ne simtim bine fiind o seara speciala, nu sa incalzim la mancari, si sa ne batem capul cu ce si cata bautura putem aduce de-acasa...eu am observat ca preturile lor la vin nu sunt chiar exagerate, undeva pe la 12-15£ per bottle, dar cum party-ul lor oficial se termina la ora 2.oo am, cred ca se poate continua on ad-hoc basis pe cont propriu pt cei ce vor sa deguste si ce si-au adus de acasa pt un iz mai romanesc de sarbatoare...

e doar o idee, si asta pt ca am vazut pe situl lor ca trebuie platit un depozit de 10£ de persoana cat de urgent, daca vrem sa ne asiguram de rezervare....

cred ca la multi le va convenii locatia pt ca nu-i departe de Londra, si pt cei ce au sofer care nu consuma bautura sau cel mult o gura de sampanie, nu este nevoie de cazare, ceea ce-i inca un avantaj referitor la numarul oricum redus al camerelor disponibile:) -ras4-

doar o idee care urmeaza sa fie dezbatuta -hipno-

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu, unul, vin oriunde ar fi, nu fac mofturi. Sa avem un acoperis, ca de restul ... are grija admin -da-da-

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Bun. Deci avem 2-3 optiuni in momentul de fata. Oricare alte sugestii sunt oricand binevenite.

Intre timp as propune o mica actiune "democratica" si anume un vot care sa confirme preferintele fiecaruia.

Optiunile existente la ora asta sunt:

1. www.hotelwatermill.co.uk/aboutus.html
    2. www.reservations.lodging-world.com/hote ... esultsName
    3. Restaurant Romanesc

Ordinea preferintele mele ar fi asa:

Optiunea 2
    Optiunea 1
    Optiunea 3

Eu unul sunt ok cu optiunile 1 si 2, nu sunt chiar un mare fan al restaurantelor romanesti insa.

Over to you -da-da-

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  17. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu stiu de unde a aparut numarul 2, linkul e gresit, referirea se face la Hotelul din Birmingham care se gaseste in postarea mea.
    Eu as inclina la nr 2 daca ne strangem o gasca daca nu legacy- hotel.

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
  19. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
  20. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o propunere pentru REVELION in sud vestul Angliei la cateva mile de Glastonbury intr-un sat linistit sala poate gazduii in jur de 150-180 persoane,cam 30-35 de locuri la cazare in incinta , daca este cerere mai mare se poate aranja la cateva B&B in apropiere.
    Meniul va fi in intregime ROMANESC , bautura deasemenea(tuica,vin si daca se doreste bere romaneasca se poate rezolva).
    Durata poate sa fie de la una la 4 zile, in pretul camerei va fi mic dejun inclus. Pretul camerei va fi undeva la 25 lire de persoana(in incinta INN-ului iar la celelalte B&B preturile sunt apropiate) iar pretul mesei festive de anul nou si celorlalte zile ramane de negociat , totul depinzand de numarul de participanti si de meniul cerut.

Daca sunteti dispusi sa calataoriti pana in Somerset sa ma anuntati,sa pot vorbi cu proprietarul.

Share This Page