20.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Returnare acte

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Chatte, Dec 29, 2011.

1. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Buna!
    Va rog frumos, imi spune si mie cineva ce trebuie sa fac sa imi cer pasaportul inapoi de la UKBA?
    Am trimis prin posta aplicatia pentru au-pair acum o luna insa, intre timp nu m-am mai inteles cu mama si am plecat.

Ramasese ca le da ea mail la aia de la ukba sa trimita inapoi pasaportul si mi-l da ea dupa insa, ea a trimis mail sa spuna ca nu mai sunt la ea, dar pasaportul meu nu l-a cerut.

Acum intrebarea mea e, ce fac, cum pot sa imi cer si eu actele inapoi? Si daca le cer, pot la alta adresa intrucat eu nu mai stau la ea?

La care sun, Croydon sau Sheffield? Am vazut niste numere de telefon pe site acolo, dar nu sunt sigura.

Asa ca daca ma poate cineva ajuta si pe mine cu chestia asta, va multumesc din inima!!
    Mi-e tare groaza de faptul ca sunt asa aiurea cu pasaportul, a ramas undeva in aer... Numai acte nu imi pierdusem prin UK...

Multumesc anticipat inca o data!

2. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Poti trimite email la BaRCEnquiries@ukba.gsi.gov.uk pentru orice intrebari sau returnari de acte iar nr. de telefon este 0114 207 4074 sediul pt. romani si bulgari este la Sheffield.
    Si inca ceva (stiu ca nu ma priveste) dar...incearca sa te impaci cu mama ta.....stii cum e, mami e mami mereu si.... nimeni nu-i perfect -interrresti .Bafta! -thumbsup-

3. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Chatte,

Daca ai spus ca aplicatia ai trimis-o acum 1 luna, tind sa cred ca aplicatia ta inca nu a fost analizata. Nu mai stiu care sunt timpii de asteptare acum la UKBA, dar cand eram eu au pair acum 2 ani, trebuia asteptat mai mult pentru primirea cardului de aupair.
    Trebuie sa suni la ei, si sa vezi daca au analizat cazut si daca au trimis pasaportul. Le explici exact situatia, si daca pasaportule ste inca la ei, intrebi direct cum ar trebui sa procedezi:

1. le spui la telefon adresa unde vrei sa iti trimita pasaportul
    2. daca nu accepta prin telefon ci vor ceva "mai oficial" cere un numar de fax, si sa le trimiti un fax, in care sa scrii motivul pentru care doresti sa anulezi aplicatia, si anume ca ai plecat de la familia respectiva si doresti returnarea pasaportului.
    3. daca primele 2 nu sunt posibile, trebuie sa trimiti o scrisoare. La aceeasi adresa la care ai trimis si aplicatia, trimiti o scrisoare din aia care sa ajunga a doua zi; dar foarte important, cand suni la telefon, sa intrebi pe functionar NUMARUL APLICATIEI TALE. Cand o sa suni, el o sa te intrebe acel reference numer de la royal mail. Si daca va trebui sa scrii scisoarea, in scrisoare sa specifici si reference numer de la royal mail, ca sa vada ei exact cand a ajuns aplicatia, dar si NUMARUL APLICATIEI tale, care este un numar de dosar pe care il dau cei de la UKBA fiecarei aplicatii. Asa ii ajuti ca sa iti gaseasca aplicatia mai repede. LA fel, in scrisoare spui ca vrei sa anulezi aplicatia pt ca ai plecat de la familia respectiva, si doresti sa iti returneze pasaportul, dar la o alta adresa, si scrii exact adresa unde doresti sa iti fie actele returnate.

Sper sa iti fie de folos cele postate de mine !

4. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca mai bine incerci sa suni la acel numar de telefon postat putin mai sus de dorina,, decat sa trimiti mail, ca cine stie cand iti rapunde la mail, si sa nu te trezesti apoi ca deja ti-a trimis pasaportul.

Cat despre impacarea cu mama, eu am fost au pair si stiu cume ste. Sunt persoane cu care poti "face casa", adica te poti intelege, si sunt persoanae cu care nu te poti intelege. Consider ca daca mama era de treaba, spunea ca daca ajunge pasaportul la ea, ti-l va returna. Daca ea nu s-a oferit, consider ca mai bine faci cum ai zis mai sus, adica sa fie returnat la alta adresa, ca sa nu te complici cu ea; nu stiu care au fost problemele, de ce ai plecat, dar mai bine sa nu apelezi la ea, sa nu fie razbunatoare, si sa ai apoi probleme sa nu iti dea pasaportul.

Este doar parerea mea. Doamne ajuta sa iei cea mai buna decizie !

5. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Va multumesc frumos pentru sfaturi.

Dorina, ma refeream ca mama la care am fost au-pair nu m-am mai inteles cu ea si am plecat. :)

Pfoai, cat despre numarul aplicatiei nu il stiu pentru ca plicul l-a pus tipa la care am fost la posta... Stiu ca a ajuns la ei dar mai mult nu stiu.

Off, sa sun sa vad care e situatia. Tarifele sunt normale sau trebuie credit ceva mai mult?

Ms anticipat!

6. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Eu momentan sunt in Romania, iar cand eram eu in UK erau si numere cu taxare speciala, dar si numere normale. Observ ca acesta este cu 011.... deci nui din ala cu 088.... in mod normal ar trebuie sa fie cu taxare normala, sau daca ai minute nationae incluse, iti ia din acele minute.

Poate dorina stie mai multe

7. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Eh sper sa imi ajunga vreo 5 lire ca doar nu oi povesti cu ei la telefon.
    Acum incerc sa sun.

Ms fain inca o data!

8. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Da, este numar cu taxare normala, daca ai cartela paygo iti ia cativa pence pe minut....si scuze...credeam ca este vorba despre mama ta.. -nu-ma-uit- . Pentru orice informatie este bine sa suni dar cere mereu numele persoanei cu care vorbesti pt. ca eu. de exemplu am sunat si am primit o informatie complet aiurea iar cand am sunat a doua oara mi s-a spus informatia corecta. Pe de alta parte un email este o informatie scrisa care poate fi dovada in cazul unei reclamatii.Nu vreau sa ma lungesc acum, in situatia ta este cel mai bine sa suni si afli situatia actelor tale. -thumbsup-

9. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Deci da, am rezolvat problema, am sunat ieri, mi-a zis tanti sa dau mail la o adresa, am dat numai ca acum intampin o problema...

Imi trebuie Royal Mail Number-ul acela si eu nu il am pentru ca ea a pus actele la posta. I-am dat mesaj sa mi-l dea dar nu stiu ce sa ma fac, daca l-a pierdut? Cum imi mai gasesc astia actele? :(

10. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Chatte,

Nu te panica. Chiar daca nu ai acel numar, tot trebuie sa poti rezolva. Am patit si eu aceeasi problema, si am spus ca nu mai am acel numar, ma intrebat cand am trimis acete,e i-am spus data exacta cand am trimis, si m-a intrebat numele. Numele i l-am spus pe litele, dupa alfabetul fonetic NATO.

Exemplu: Andrei

Ii spuneam A from Alpha, N from November, D from Delta...etc.

Iti postez aici linkul cu acest alfabet.
    http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet

Iti faci numele tau pe o foaia pe care sa o ai in fata cand ii suni, si m-au mai intrebat si data nasterii cred.
    Incearca asa cum iti zic eu. Le spui ca ai pierdut acel nuamr dela royal mail si ca ai neaparat nevoie de acte.

Astept sa ne spui ce ai revolvat !

11. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Cand am sunat asa am facut cu tanti respectiva, dupa alfabetul acela. Dupa aceea ea mi-a dat adresa de mail sa le scriu astora. Le-am scris tot, nume, prenume, data nasterii, nationalitate, pentru ce forma am aplicat etc si cand mi-au raspuns mi-au raspuns ca imi trebuie numarul acela de inregistrare si sa le zic daca doresc sa imi retrag aplicatia...

Eu nu le raspunsei astazi pentru ca asteptam sa imi dea mama la care am fost numarul, dar vad ca nici pana acum nu imi mai trimise mesaj.

Sa le dau mail sa le spun ca nu mai am acel numar?
    Ideea e ca nici nu mai stiu cand am trimis aplicatia, asta e problema.

Offf... :(

12. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Da-le mail asa. Spuneme cum ai zis tu, nume, prenume, nationalitatea, la o adica un CNP, ca ala apare si pe pasaport, pentru ce ai aplicat, si spune ca nu mai ai acel reference number de la royal mail. Doar ca e posibil sa fie cam tarziu acu`. Dar trimite-le mail, ca doar tot ramane in sistemul lor acolo. Si sa incerci sa suni iar pe 3 ianuarie apoi. Si sa vezi ce au rezolvat. La o adica pe 3 mai trimiti iar mail si tot asa ;)

13. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Le-am dat mail zicandu-le ca nu mai am numarul dar ca data e in jurul de 23-24 Noiembrie. Chiar asa este pentru ca gasi un msg de pe 22 cand trebuia sa imi fac pozele si stiu ca a doua sau a 3-a zi am si trimis actele.

Nu e problema, ideea e ca pana la urma urmei sa mi-l returneze ca na, puii mei, e aiurea fara el.

Le mai dau acum mail cu CNP-ul. Sper sa fie ok.

Andrei, merci mult de tot pentru ajutor!

14. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Nu ai pentru ce! Doamne ajuta sa primesti actele si sa se rezolve problema ;)

15. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    In sfarsit mi-au gasit actele, dupa o saptamana de stat in priza ca imi zisesera ca nu le gasesc.

Acum mi-au zis ca e in prima faza de urgent returns, ce inseamna asta? Stie careva? :)
    Merci anticipat!

Share This Page