24.5 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Restrictiile nu se pot ridica prin magie !

Discussion in 'SEZATOARE' started by bivo, Jul 31, 2008.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    In capital britanica, noul primar londonez, Boris Johnson, indruma londonezii sa nu ajute necunoscutii, daca acestia se afla intr-o situatie dificila. Acest avertisment vine dupa ce violenta pe strazile londoneze a atins o cota ridicata. Mai multi londonezi si-au pierdut viata ajutand persoane straine aflate in pericol. Violenta devine o caracteristica a unei societati multiculturale, care pare sa o ia razna.

Acum in universul britanic pare un puzzle ale carui piese este tot mai greu sa le montam in viata de zi cu zi, pentru a avea un trai linistit. Pica bursele, scade pretul caselor, chiriile se maresc, salariile stagneaza, cresc vazand cu ochii pretul carburantilor si al alimentelor iar mini-concediile care faceau parte din viata britanicilor devin un lux. Parlamentarii se cearta, laburistii pierd teren pe zi ce trece, iar subiectul imigrantilor ramane inca unul fierbinte.

Nu este poate de mirare ca in aceasta lume pestrita de aici, o iau razna si romanii. Galceava ca la usa cortului: cam asa as decrie starea de spirit din aceasta vara a comunitatii romanesti. Se cearta lumea cu Home Office-ul, constructorii injura oficiile de taxe si agentii pentru ca nu le vin odata taxele inapoi. Romancele sunt satule de slugarit prin hoteluri britanice. Consulatul roman se aglomereaza pentru ca romanii pleaca acasa cu familiile marite, iar copiii nascuti aici au nevoie de certificate de nastere si titluri de calatorie. Cei care si-au depus pasaportul la Home Office si nu au buletin sa plece totusi in concediul renumit de luna august, recurg la diferite modalitati de a pleca acasa: obtin un titlu de calatorie daca au un act expirat sau un permis de conducere romanesc, urla la telefon atunci cand suna la Home Office sau la binecunoscutul " intermediator de obtinere de carduri de sedere". Din acest peisaj nu lipsesc nici romanii recent sositi de pe meleaguri mediteraneene care au venit sa isi faca un rost. Dar nu le place umezeala, nu cunosc limba, li se termina banii din buzunar in cautarea unui loc de munca si vor protectie sociala.

Din cand in cand, reprezentantii romanilor de aici se mai intalnesc pentru a pune tara la cale. Se discuta restrictiile, imaginea comunitatii, numarul romanilor de aici, si fiecare isi prezinta portofoliul de actiuni pe care le desfasoara in folosul comunitatii. Unii dintre ei ajung sa transmita oficialitatilor anumite semnale din comunitate. Pulsul din comunitate e vazut diferit, in functie de pozitia din care bate vantul acolo unde te afli.

Eu vad ca romanii se inmultesc si problemele cu care se confrunta vor creste...Bucurestiul vede ca romanii din Anglia se imputineaza si vor veni acasa sa ocupe locurile de munca ramase vacante de prea multa vreme...

Pot, din ce vad, afirma cu convingere ca ridicarea restrictiile ii vor mai preocupa pe romanii de aici pana prin anul 2011, in timp ce multi altii asteapta ca, prin magie, ele sa se ridice de la sine in toamna acestui an. In urma cu doi ani credeam ca 1 ianuarie 2007 va aduce accesul liber la piata muncii romanilor. Am ripostat prin scrisori si interviuri. Am umblat vara trecuta impreuna cu o mica echipa care dorea sa schimbe ceva pentru romanii de aici dupa semnaturi pentru o petitie care cerea stoparea discriminarii si accesul liber la piata muncii. Am vegheat in spitale londoneze la capataiul unor romani nenorociti de aceste restrictii, in lipsa unui preot care sa ii linisteasca. Stiu, dupa toate astea ca poti fara bani, dar cu multa dedicatie si nopti albe neplatite sa faci minuni pentru felul in care o comunitate este privita; minuni pe care guvernul Romaniei nu a reusit si nici nu va reusi sa le faca cu fonduri, pentru ca duce lipsa de strategii reale si de interes fata de romanii din UK.

Din pacate din puzzle-ul romanilor din UK, pe care incerc inca sa il descifrez, lipsesc acum, cu doua luni inainte de asa-zisa dezbatere privind restrictiile, cateva piese fara de care jocul ramane blocat in continuare: perseverenta, curajul de a vorbi raspicat cu voce tare, dorinta de a te implica si curajul de a recunoaste ca gresim in continuare. Fara ele, ramanem cu lamentarile inutile tipic romanesti si cu tendinta de a ne victimiza, invinuind englezii, la ei acasa, de discriminare.

Cristina Irimie ,
    redactor "Roman In UK"

Articol preluat din ziarul "Roman in UK" editia iulie 2008.
    Toate cele bune , Bivo
    -kiss- iss-

2. Anonymous

Anonymous Guest

citii pe undeva cate ceva despre irina irimia,si de acolo reiese cam asairina e o romanca ce nu si neaga radacinile,o romanca pt care banu e mai presus decat orice.

restul as mai scrie dar se intelege de la sine. daca comment careva am sa dau si www ul.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    Un raspuns cum nu se putea altfel...tipic romanesc....acest individ Marius pe nume cum a frunzarit el articolul a trebuit sa rascoleasca netul si intreg www -ul pt a afla cate ceva despre aceasta jurnalista...ca altfel crapa pipota in el si nu mai putea dormi el linistit noaptea :))) -p3- 3- lasand gluma la o parte , nu o cunosc pe aceasta doamna sau domnisoara jurnalista , am postat pur si simplu articolul caci mi s-a parut interesant pt comunitatea de pe romani-online....ne tot plangem ca suntem marginalizati , nici nu e de mirare dupa acest coment al lui marius de mai sus...Toate cele bune , Bivo -kiss- iss-

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Cristina Irimia este periculoasa. Da' rau!
    -shout- hout-

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    No offence mate, but... poate nu ma duce pe mine capul, ca eu nu inteleg nimic. Tot ce inteleg eu e ca trebuie sa-i dai un miel domnisoarei/doamnei Cristina Irimia -p3- 3-
    Si mai inteleg ca e de bun simt ca, atunci cand faci o afirmatie, sa vii si cu anumite dovezi (www ul ). Corect? Sau e mai "romaneste" doar sa spui ca "asa si pe dincolo"?
    As mai scrie si despre "careva"-ul tau, dar "se intelege de la sine", nu? -p4- 4-

6. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Excelent articol .. -applause- pplause-

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    si care este problema asrticolului de mai sus? eu am citit in trecut multe articole scrise de Irimia ( pe Diaspora) si nu mi se par decit " in favoarea romanilor".
    Iar articolul scris mai sus, de ea, este corect si la curent. Sint de-acord cu ceea ce scrie, absolut!

Share This Page