17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Respins ptr NINo

Discussion in 'NINO' started by adrian79, Oct 7, 2011.

1. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Buna ziua la toata lumea.

Banuiesc ca multi s-au lovit de aceiasi problema, respingere ptr NINO cu motivul "you have failed to provide sufficient evidence of your right to work".

Am avut interviul saptamana trecuta si am aplicat ptr NINo deoarece am deschis de curand un company limited si binenteles trebuie sa ma inregistrez la HRMC ptr NICs.

La interviu am dus urmatoarele acte:

Carte de identitate
    Permis de conducere (non uk)
    Contract de inchiriere pt casa
    Certificat de incorporare
    Memorandum al asocierii
    Extrase bancare de pe contul companiei si contul personal

Imi poate spune si mie cineva unde am gresit, ce mai trebuie sa le duc ?
    Mentionez ca este prima data cand aplic ptr NINo.

Multumesc de raspunsuri
    Stima, Adrian

2. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Intradevar, multi s-au lovit de problema asta dar fiecare a avut motive diferite la respingere.
    Ar fi bine sa mai verifici inca odata toate actele si sa te asiguri ca totul e ok.
    La interviu, poti intreba dealtfel cam ce documente suplimentare ar putea ajuta. Chiar daca nu-s obligatorii, ajuta.
    Si vezi alti utilizatori cu ce sugestii mai vin aici.
    Eu am luat nino din prima. Ce cred ca m-a ajutat, a fost o scrisoare de recomandare de la firma cu care urma sa colaborez + un contract dintre mine si acea firma.
    Deci cauta sa aduci si alte documente care sa dovedeasca intr-un fel ca, tu, chiar ai nevoie de nino si ca ai deja niste clienti(sa zicem) care asteapta dupa tine, intr-un cuvant - ca ai deja activitate.

3. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai gresit nicaieri tu ai adus ce ai avut. Dar pentru a obtine NINO trebuie sa faci dovada ca ai nevoie de el, daca ai o companie tot trebuie sa demonstrezi ca esti angajat sau self employed. Si duci dovezile ca ai venoturi si trebuie sa platesti NIC. In situatia ta si cu ce te-ai prezentat nu faci dovada in niciun fel ca ai avea nevoie de NINO.
    De accea ai fost si respins.

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ti-ai inregistrat compania la PAYE scheme? eu din cite stiu, ca director esti angajat al propriei companii deci esti indreptatit sa-ti dai payslips. teoretic ai dus tot ce trebuie si din moment ce ai si contracte si intrari de bani in cont ar trebui sa-ti dea NIN. daca nu, sa le plateasca Mama lui Stefan cel mare impozitele:))))

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Sfat pentru cei care aplica din postura de director al propriei companii...

Trebuie sa le explicati ca banii pe care ii produce compania sunt ai companiei si ca nu puteti astepta un an pentru plata dividendelor (asta presupunand ca aveti profit).

Ar fi bine sa aveti si o scrisoare de la Home Office prin care sa certifice ca aveti dreptul de a lucra ca si angajat al propriei companii.

Succes!

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Corect! Daca faci dovada veniturilor, ai reusit. Nu va mai bateti capul cu amanunte lipsite de importanta! Ideea de baza este ca trebuie sa dovedesti ca te poti intretine singur, fara sa apelezi la beneficii.

7. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    La ce te referi cand zici sa ai dreptul de a lucra ca si angajat al propriei companii?
    Din cate stiu eu, putem fi angajati ai propriei companii si sa ne luam salariu. Sau am fost informat gresit?

8. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    multumesc tuturor ptr raspunsuri, ce e drept n-am facut nici o dovada de venit in firma, la momentul respectiv nu erau, acum s-a schimbat situatia si am si asa ceva si sper sa fie cu bine de data asta.
    M-ar ajuta o scrisoare de la contabil ?
    In idee contabilul ma reprezinta pe moment fara contract deoarece pana la inchiderea anului fiscal nu are efectiv ce face.

Multumesc inca o data

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    exact:VENITURI. Nu bani in cont, ci venituri din munca, ca si angajat mai ales. Asta le place lor. Eu cind am aplicat nu au fost deloc interesati de banii din cont, ci de citi bani cistiga firma, daca a inceput tradingul sau nu. Nu stiau insa daca directorii au drept de munca ca si angajati. Poate vor afla :)

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu am spus acelasi lucru.

11. Ellla

Ellla New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Studiez de ceva timp subiectul: "NINO", dar sunt contrariata de mai multe afirmatii si infirmatii.

Situatia noastra pe scurt: eu detinator YC(studenta) si sotul BC.
    Vrem sa aplicam pentru NINO. Avem programari facute. Intrebarea noastra este: avem voie sa lucram pana la dobandirea NINO sau nu?

Ca si documente putem duce oferte de munca, dar daca angajatorii vor sa ne angajeze cat de curand putem sau nu lucra.

Ne puteti da ceva lamuriri?
    Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da , puteti incepe munca, insa in cel mai scurt timp trebuie sa duceti NINO la angajator, altfel va vor oprii taxele mai mari.

13. Ellla

Ellla New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet pentru raspunsul promt si de mare ajutor.
    Ideea era: ca ce se va intampla daca vom fi respinsi la "interviul pentru NINO"?

Ca cine stie ce vom vedea si vom intalni pe acolo...

14. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi spune si mie cineva daca am dreptul sa fiu ANGAJAT la propria firma si sa ma platesc cu PAYSLIPS (si unde scrie asta) , fiindca azi am fost respins pe motiv ca nu am adus "sufficient evidence of your right to work" si mi-a dat un citat unde scrie asa : "Romanians wanting to work in the UK will need to obtain permission to work before starting any employment"
    asta stiam ... dar eu am aplicat ca si angajat (employee) fiindca m-am gandit ca la propria firma am dreptul de a muncii ca director. (cu cati am vb la tel parerile erau impartite , asa ca va rog sa-mi raspundeti doar cei care stiu sigur sau au fost in situatia asta).

PS: daca as avea dreptul sa muncesc la propria firma doar ca self , ar trebuii sa-mi iau UTR, sa fac contract intre mine si firma cum ca prestez "serviciul" de director?!?! si apoi sa mai si platesc taxe pe venit chiar daca nu depasesc 7000lire/an? si mai stiu eu ce alte taxe implica statutul de SE. (asta e o aberatie, una la mana ca nu te poti numi SE daca lucrezi la o singura companie, cel putin nu in cazul meu si nu se mai aplica legile cu no tax pana la 7 mi lire venit etc etc)

Share This Page