20.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Regulile gramaticale...

Discussion in 'SEZATOARE' started by zax, Feb 7, 2007.

1. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    Si ca s-o complicam mai aducem si regulile de punctuatie. Spatiu dupa virgula, nu inainte. Fara spatiu inainte de trei puncte. Si restul, nu ma mai hazardez, ca sa nu scot cine stie ce minune.
    In general scriu corect cei care folosesc scrisul ca un mijloc de promovare si acentuare a stilului personal. Iar cei care scriu gresit sunt ori neinteresati ori neinformati. N-are a face intotdeauna cu inteligenta. Alegerea de a scrie unele cuvinte gresit poate fi pentru a arata iarasi, un stil.
    Iar greselile le facem cu totii. Nu mai departe de prea-mult folositul "mi-ar place" in loc de "mi-ar placea". Ori creatia excesului de corectitudine "sant".
    Regulile de scriere sunt necesare doar cand mergi sa dai examen la facultate si ti se corecteaza lucrarea dupa baremul de la Academie. Si nici acolo nu mai sunt asa de sigur. Poate la Litere.
    In rest, in viata de zi cu zi, merge oricum. Nu e frumos dar e adevarat. Optiunea de a scrie corect si frumos e pur personala. E folositoare cand vrei sa scrii scrisori. Dar cine le mai scrie?

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Cum scriem corect gramatical?

Mihaiccccc, imi place exprimarea ta, pari un roman de nadejde. Cate ATM-uri ai spart? :)|

3. mihaiccccc

mihaiccccc New Member

Trophy Points:
    0

mare e gradina ta Doamne...
    ce tot vorbesti despre identitate si ID? Ce rusine? CE culoare, ce caracter? despre ce vorbesti femeie?unde am scris in engleza sa-ti dai seama ca nu sunt bun la engleza? ti-ai baut cafeaua inainte de a scrie acest mesaj? cred ca acele scursuri le-ai urmat tu si cred ca inca te "urmeaza" si te va"urma" mult timp.
    nu ma supara ca te lovesc cu vreo 9 clase peste cele care le-ai adunat .

4. kathen

kathen New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca pana la urma e vorba de respect! Respect fata de cei din jurul tau! (sa nu incep sa acuz pe nimeni de snobism) .
    Nu am pretentia sa respecte punctuatia (atata timp cat doresc sa se faca intelesi, e interesul lor) dar sunt anumite lucruri care tin de bun simt!

Va rog, putin respect!
    Cat despre scoala fiecaruia, se vede dupa continutul a tot ceea ce scrie si cum scrie!
    ( no offence! )

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Pace, pace si va rog sa reveniti la subiect, anume discutam despre gramatica si greseli frecvente de scriere si vorbire, FARA atac la persoane!
    Macar azi fiti iubitori!

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Limba si cultura romaneasca

Daca imi aduc bine aminte, a mai existat odata un subiect de discutie asemanator, dar pentru ca s-a pierdut undeva in istoria forumului si pentru ca problemele de limba au iesit iar la iveala, m-am gandit sa deschidem un nou topic pe ceasta tema.

Trebuie precizat inca de la inceput ca, toate discutiile postate aici vor fi menite sa clarifice posibilele neclaritati pe care le avem in ceea ce priveste folosirea corecta a vocabularului si gramaticii limbii noastre materne, si de a amenda (cu sensul de a atrage atentia si a modifica, nu cu sensul de a penaliza) toate utilizarile gresite ale limbii romane, fara a aduce critici negative, ostentative sau jignitoare la adresa nici unuia (cred ca avem de discutat pe aceasta tema, pt ca academia a facut modificari de curand in ceea ce priveste formele nici unul / niciunul ) dintre utilizatorii acestui forum.

Asa ca daca aveti vreo nelamurire sau vreti sa corectati ceva din ceea ce s-a scris pe forum, aici e locul potrivit sa o faceti.

Va multumesc pentru intelegere.

PS: Nu va grabiti sa amendati greselile de tastare ca n-are sens!!!!

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Limba si cultura romaneasca

In completare la niciun/nici un:

Totul depinde de context (????!!!) cititi aici http://www.animale.ro/forum/viewtopic.p ... bf31397d29

Anul trecut academia a adoptat varianta niciun si nicio (legat - daca ma intrebati pe mine, eu sunt de parere ca s-a ajuns aici pt ca prea multi oameni foloseau deja niciun/nicio, si cei de la academie s-au gandit ca orice greseala care persista in limbaj trebuie sa devina norma gramaticala - aiurea zic eu!!!). Eu una prefer nici un, nici unul, nici unuia etc pt ca identific in mod clar doua parti de vorbire: un adverb (nici) si un articol/pronume (un) care puse la un loc dau un artocol/pronume nehotarat.

Mai discutam pe tema asta ...

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cum scriem corect gramatical?

Aha....acum inteleg...conspiratie!!!.. -lurk-...cine mi-a mutat mesajul aici si (mai important) cum? -blah-

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Limba si cultura romaneasca

Dar cuvintele din lb engleza ?

every one, every thing, some one, some thing, every body, some body, my self, all ways, always (?), all right, alright (?) no body, no one (?) no no no no :) .... la astia de ce s-o fi intamplat asa ? ... chiar daca nu este limba romana, partile de vorbire pot fi similare . "Asa dar", cate parti de vorbire identifici ?

10. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0

Stie cineva daca " marea majoritate" se incadreaza la pleonasme? Daca e majoritate, logic , e mai mare!

11. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0

Hm, cred ca foarte mult depinde si de " generatia" din care facem parte - spre ex generatia mea, nu scria cu I din A decit pentru Romania si cuvintele care deriva ( spre ex romanesc). Acum s-au schimbat regulile si de multe ori " ma simt lasata in urma".
    Eu scriu cit pot de corect dar refuz sa scriu " sunt" in loc de " sint" - si nu consider ca e o greseala!

12. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Marea majoritate este un pleonasm. Nu exista o majoritate mica. Uite aici definitia pe care DEX Online o da pentru majoritate:

MAJORIT?TE, majorit??i, s.f. Partea sau num?rul cel mai mare dintr-o colectivitate. ? Superioritate numeric? cerut? (prin lege) sau ob?inut? ?n alegeri. ? Majoritate absolut? = num?r de voturi egal cu cel pu?in jum?tate plus unu din total. Majoritate relativ? = num?rul cel mai mare de voturi ob?inut de cineva ?n raport cu voturile ob?inute de fiecare din ceilal?i candida?i.

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Citind ultimile voastre posturi, imi aduc aminte de orele de gramatica din liceu .... ahhhh ce vremuri -rock-

Multumesc
    -police-

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

lol

Mate...eu sunt din Iasi, (Moldova) ... stam putin mai prost asa cu gramatica asta noi moldovenii bat`o vina. Oricum..ms de "tras de urechi" .. vb aia...omul cat traieste invata si eu sunt deschis ... la tot ce`i nou... ce sa fac daca am chiulit la orele de romana =))

Bafta,
    -police-

15. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0

Sunt sigura ca ,greseala care ai facut-o Police,nu e din cauza ca esti moldovean si ca stam noi prost cu gramatica,asa e? Cu siguranta ai gandit ca pluralul de la post(engl.) e posturi...nu ai mai tradus,sa-ti dai seama ca trebuia sa pui pluralul subs. postare...Eu nu te trag de urechi pt greseala care ai facut-o,sunt sigura ca nu e din nestiinta, ci pt afirmatia care ai facut-o despre Moldova :mad:

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Aoleu....stai ca mi-am luat belea pe cap de acuma..sa vedeti ce imi sare lumea in cap.. GRESEALA ESTE A MEA SI MI-O ASUM !
    Am facut si eu o greseala....ce sa`i faci....greseala e omeneasca, perseverenta..PROSTIE . Am recunoscut plizzzzzzzz forgive me !

Ana....sunt moldovean si sunt mandru cu asta...si tu si sotul al fel :) mai mult ca sigur ;)) si pentru afirmatia mea, ne vedem acasa de Sfintele Sarbatori de Craciun si "stergem" totul cu buretele la un paharel de rachiu de cazan ... tare bun mai este !

Va salut,
    -police-

17. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0

Merci Miu! -happy-

18. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

-scratch-

pai daca in dictionar spune ca exista o majoritate relativa ... => ca poate exista si o altfel de majoritate ... de exemplu "cea mare".

majoritatea absoluta ( cel putin jumatate+1 ) :

51% = majoritate abs (jumate + 1) , la fel ca si 99% ... dar 99% este o majoritate mai mare decat 51% .... sau a=3%, b=20%, c=67%, iar 67% este o majoritate mult mai mare fata de una 49%-51%.

... apoi majoritatea relativa este urm :

a=22%,b=35%,c=3%,d=40%

Nici una din ele nu este absoluta (jumatate+1 = 51%), dar 40% este ceea ce se numeste majoritate relativa pentru ca este o majoritate in raport cu celelalte.

din moment ce exista mai multe feluri de majoritati, nu se poate spune ca "marea majoritate" este un pleonasm, si ma gandesc ca atunci cand se zice "marea majoritate", implicit este vorba despre majoritatea absoluta unde diferentza este semnificativa.

Rispect,

Pruteanu

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Exemplul tau ar fi valabil iar concluzia corecta, in cazul in care majoritatea ar fi raportata la o alta majoritate, iar din aceasta comparatie sa rezulte ca una este mica, iar alta mare.

Dar sintagma "marea majoritate" nu se foloseste niciodata in limbajul cotidian, ca descriind o majoritate fata de alta, ci ca descriind o majoritate fata de o minoritate.

De ex: marea majoritate a celor veniti la vot, au votat cu X.

In ex de mai sus, clar "marea majoritate" e pleonasm, pt ca ideea este ca majoritatea celor veniti la vot, au votat cu X, iar minoritatea cu Y.

Singurul caz in care nu ar fi pleonasm ar fi acesta: X a castigat anul acesta cu o majoritate de voturi mai mare decat cea de anul trecut. - desi nici in acest caz nu se foloseste intocmai sintagma "marea majoritate"

Concluzia mea: "marea majoritate" e o sintagma pleonastica, in afara cazului in care substantivul majoritate intra in comparatie gramaticala cu un alt element care sa suporte comparatia (in cazul asta, tot majoritate)

20. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

PoliceOfficer, uite sfat pentru de-acum inainte. Daca nu vrei sa te mai arate lumea cu degetul, si daca nu esti sigur ca ceea ce ai spus e gresit sau nu, fa ca mine. Toate cuvintele noi scrie-le cu cratima, ca in exemplul: weekend-ul, weekend-uri, post-uri etc.

Asa se scriu cuvintele de origine straina care primesc articole hotarate romanesti (post - englezesc + articol hotarat romanesc uri). Daca procedezi astfel, nimeni nu are ce sa-ti reproseze.

PS: Bineinteles ca cel mai usor ar fi sa folosesti echivalentul romanesc -wave-

Share This Page