16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reguli de circulatie in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by varu0612, May 5, 2008.

1. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Fiind nou in Uk sunt un pic cam dezorientat cu circulatia autovehiculelor. Aici se aplica reguli speciale de condus ? Regula 'prioritate de dreapta' se mai aplica ?

Cunoasteti un site unde ma pot interesa legat de regulile de circulatie mai speciale, nu de alta dar poate o sa conduc si eu si nu vreau sa am surpize. -eyebrows2- yebrows2-

2. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    eu conduc de ceva timp, pot sa-ti spun cateva lucruri pe care incerc sa le respect....in trafic... -ahaa- haa-

1. nu uita sa tii partea stanga - sa vezi axul drumului in dreapta ta....:D
    2. la sens giratoriu intotdeauna prioritate de dreapta
    3. incearca sa mentii viteza de deplasare conform semnelor (nu de alta dar sunt foarte multe camere) si daca parchezi fa-o unde ai voie si cumpara-ti bilet ca sunt sanse foarte mici sa scapi fara o amenda daca nu-ti cumperi....:)
    Bafta!

3. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,

am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus. Cel mai greu mi se pare cu prioritatea de dreapta.

Multumesc frumos.

Numai bine

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Totul tine de faptul ca trebuie sa stai f atent tot timpul.
    Cand esti in trafic intens e mai usor,dar de multe ori se intampla sa conduci fara trafic,atunci trebuie sa fii atent,in special la intersectii cu alta directie de mers,te poti trezi usor pe sensul celalalt de mers,fara ca macar tu sa iti dai seama,decat cand iti apare baietii din fata,si tu te intrebi in primele secunde "da ce cauta astia aici?"
    Roundabout-ul e una din cele mai bune inventii in soferie,dupa mine,e facut sa fluidizeze traficul,ca sfat,de cate ori nu esti sigur unde trebuie sa te incadrezi,stai pe banda exterioara.

5. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat...incearca sa treci peste humps-uri incet ca la inceput de vre-o 3 ori am crezut ca-mi pierd rotile....e mai greu la inceput dar dupa aceea te obisnuiesticu ele. -dance- ance-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  7. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  8. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    De-asemenea vei vedea ca majoritatea soferilor ( nu ca in Ro) sint politicosi, iti dau prioritate daca esti in dezavantaj, si iti fac semn sa intrii. Nu te vor forta si nu te vor impinge de la spate. De-asemenea,fii si tu la rindul tau politicos, si unde se aplica, da si tu prioritate ( sau lasa sa iasa cineva) chiar daca nu e prioritatea lui. Apropo, vei vedea ca aici nu se claxoneaza ( poate la Londra dar nu in general). Metoda de a claxona se aplica numai in cazuri extreme, dar in nici un caz ca act de violenta si enervare. Este de-asemenea luat in serios, este ofensiv si poate crea road rage!
    Drive carefully si nu uita centura de siguranta, at all times! Enjoy!

9. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc frumos pentru sfaturi. -takecare- akecare-

10. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    E belea cu sofatul asta ..drumurile prost concepute ....

Roundabout-ul e una din cele mai bune inventii in soferie,dupa mine,e facut sa fluidizeze traficul,ca sfat,de cate ori nu esti sigur unde trebuie sa te incadrezi,stai pe banda exterioara....cred ca glumesti ...e cea mai mare tampenie posibila ..

Trebe sa supravietuiesti ...nu este nici o regula ..cine scapa ..scapa ...

11. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    contrariu a ce spui tu Demiurg, este bine stiut faptu ca sofatul in UK este unul dintre cele mai bine pus la punct din europa, se respecta regulile de circulatie cu seriozitate, soferii se respecta in primul rind, si se da prioritate in trafic, iar roundabout-ul ( sensul giratoriu) este foarte bine designed, si e pus acolo cu un scop!
    Nu este deloc o timpenie, si nu scriu ca sa te jignesc, dar poate ca nu stii tu cum sa te incadrezi (poate ca din pacate ai facut scoala de soferi in RO unde nu inveti cu adevarat cum sa sofezi - si am facut-o si eu acum 18 ani dar refacut-o aici, acum 15 ani si pot sa spun ca e mare diferenta).
    Sofatul in UK este foarte predictible si foarte usor si placut!
    sa nu mai vorbim de cit de bine puse pa punct sint semnele de pe strazi, autostrazi!!!
    Cred ca multi "soferi" sint de-acord cu mine!

12. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Din partea mea si a multor englezi este exact pe dos din ce scri...fara suparare!

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu in ce zona esti tu dar la noi in estul Londrei fereasca sfantul sa incerci sa iesi dintr-o strada laturalnica intr-una principala pt ca astepti de-ti vine rau!! Daca nu fortezi nota sa iesi jumate in strada deja, atunci n-ai decat sa te uiti cum trece sirul si nu opreste nimeni sa te lase si pe tine sa iesi. Si nu s-a intamplat o data, nici de zece ori ci de atatea ori ca nu le-am mai tinut evidenta.
    Si desi sunt de acord ca sunt soferii ceva mai politicosi decat cei din .ro (in special Bucuresti), nici aici nu sunt chiar de laudat.

Cat despre roundabout, nu cred ca e inventie englezeasca (am citit ca primul sens giratoriu a fost folosit in Paris), el functioneaza cu succes peste tot in lume, inclusiv in .ro dar as zice ca mai bine e cu semaforul totusi.

14. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik

Nu locuiesc in Londra, din fericire. Te cred ca in Londra e diferit si soferii pot fii mai violenti si mai nerabdatori. Cind merg la Londra ( desi folosesc trenul, of course), mereu ii aud cum claxoneaza si ii vad cum se baga. E nasol!!
    Unde locuiesc eu, sint foarte politicosi si in fiecare zi imi dau prioritate sa " ies" de pe strada mea laterala into the main road! Altfel n-as avea cum sa ies deseori, ptr ca e coada mare, constant, la traffic lights!
    Dar inteleg ce spui!! Londra, ca si orice capitala, e un loc neplacut sa sofezi!
    Iar eu sint de-acord cu roundabout- urile, inca!

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Daca compari cu RO ,banuiesc ca e diferenta...ai condus la nemti/suedezi?

16. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    ma intrebi pe mine?
    am condus in Mallorca ( excellent) si in Denmark ( excellent) si in Romania (groaznic!)

Share This Page