13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

registration certificate

Discussion in 'ARHIVA' started by adrianuk, Jun 21, 2007.

1. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,puteti sa imi spuneti si mie unde pot gasii formularul cu care trebuie sa aplic pt blue registrationcertrificate?tot ncerc sa dau de el si nu stiu care este.lucrez in uk din mai 2006,in martie am aplicat pt purple accesion work permit sau ceva de genul si acum vreau sa aplic pt blue registration certificate dar nu stiu ce trebuie sa fac exact.daca puteti sa ma ajutati va rog sa o faceti.multumesc!

2. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    21 iunie 2007....o zi care va ramane inscrisa in calendarul vietii mele....este ziua cand un postas binevoitor a sunat la usa , rugandu-ma sa semnez pt un plic. Nimic deosebit pana aici, cu exceptia faptului ca in acel plic se afla un Blue Registration Certificate, un vis devenit realitate, o bucata de carton albastru pe care o asteptam cu sufletul la gura de aproape 3 saptamani...
    Deci iata ca se poate!!! Incercati, fratilor si veti reusi!!!! Chiar daca suntem departe de casa, chiar daca nu suntem doriti aici, chiar daca au incercat sa ne puna bete-n roate si nu ne-au recunoscut la adevarata noastra valoare, iata ca putem sa le aratam cine suntem!!! Avem aceasta mana intinsa din partea HO, asa ca incercati sa o apucati cat mai multi dintre voi.
    Iar acum, un singur lucru imi ramane de facut: SA INCEP VANATOAREA DUPA UN JOB!!!! in sfarsit, dupa 1 an in care a trebuit sa aud aceeasi poveste (you don't have the right to work in this country!!!), a iesit si pt mine soarele pe cer. Va doresc tuturor romanilor sa aveti parte de aceeasi bucurie care s-a abatut asupra mea in aceasta minunata zi, sa ne putem realiza cu totii asa cum dorim!!!

Sa auzim numai de bine!
    -ww- -ww- -ww- -ww-

PS: FORUMULUI romanionlineUK ,PRECUM SI CELOR CARE MI-AU OFERIT CATE PUTIN DIN EXPERIENTA LOR, AM SA LE SPUN DOAR ATAT: VA MULTUMESC!!!VA MULTUMESC DIN SUFLET PT CA EXISTATI SI PT CA FACETI CA, PRIN AJUTORUL VOSTRU, TOTUL SA FIE MAI USOR SI POSIBIL!!!VA MULTUMESC!!!

3. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari
    ma bucur ca ai reusit dar tot nu mi-ai zis ce formular ai completat
    :)
    -violent-

4. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    am complectat formularul BR1...dac ai un id de mess , te pot indruma in complectarea lui...
    -wave-

5. adrianuk

adrianuk New Member

Trophy Points:
    0
    andut_adrian

6. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    am adaugat idu tau la lista, sunt acum pe mess daca ai nevoie de ajutor...

7. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    iata si formularul Br1, daca doresti sa aplici pt Blue Card. Stiu sigur ca a mai fost postat aici pe site pe undeva, dar nu reusesc sa-l gasesc, pt a-ti da link-u. Sorry daca il mai postez si eu inca o data....sper sa-ti fie de folos!
    -wave-

8. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari feliteodor , si iti doresc mult mult succes !!!!!!!!!!!!!! -wave-

9. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, cris65...sa fie la toata lumea!!!! Sa reusim sa avem toti buzunarele pline de documente albastre!!!
    -ww- -ww- -dance- ance-

10. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    -dance- ance-

11. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce sa mai cred despre cei de la Home Office ,prietenul meu si-a trimis toate actele la ei pentru cardul albastru acum 1 luna.Saptamana trecuta a sunat la ei sa vada daca totul e ok ca nu isi amintea daca si-a pus scrisoarea de unde lucreaza si cei de la Home Office i-a zis ca ia trimis cardul de 3 zile.Azi ia sunat iar si surpriza: IA TRIMIS CARDUL DE 2 SAPTAMANI DAR NU LA PRIMIT , DE CE? PENTRU CA CEI DE LA HOME OFFICE A INCURCAT ADRESA . L-A TRIMIS LA ALTA ADRESA .Acum stau si ma intreb , cum sa faca sa isi recupereze cardul si pasaportul ? A fost la adresa respectiva si era o femeie care a zis ca a primit 2 scrisori dar nu era pentru ea si nu stie daca sotul ei le-a aruncat sau le-a pastrat (sotul fiind plecat in Scotia in momentul de fata) sincer cred ca o iau razna pana vad cardul albastru al prietenului mei su cardul meu galben in mana :)|

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Normal HO ar trebui sa rezolve problema asta a fost greseala lor
    Suna la ei si spunele ca vrei sa pleci in weekend in Franta si nu ai pasaport

13. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Home Office...cand aud cuvantul asta ma si gandesc la incapabilii si aiuritii care misuna pe-acolo(nu toti, evident!). Cu toate ca mie mi-au trimis blue cardul la timp, am auzit atatea desprei ei, incat iti pui intrebarea: oare chiar am aderat noi romanii cu adevarat la UE? nu de alta, dar n-i se cam pun bete-n roate...si asta tot mai des...si cand te gandesti la marea familie din UE, care ar trebui sa tina cont de egalitate si drepturi pt tarile componente... :)| :)| :)|

14. pamphy

pamphy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am o mica intrebare: pt ce foloseste cardul albastru, cel galben sau cel purple?

15. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    cele trei carduri specifica dreptul de a munci pe teritoriul UK. In functie de culoarea sa, detinatorul poate lucra ca part-time sau full-time, avand anumite restrictii, sau (in cazul cardului albastru), bucurandu-se de drept de munca nerestrictionat in UK. Ce pot sa-ti spun sigur (din proprie experienta ca detinator de card albastru) e ca pe cardul meu , alaturi de poza de pe una din paginile documentului, se specifica: "Remarks No restrictions on employment in the UK". E exact ceea ce e scris pe act. Cu alte cuvinte, poti lucra unde doresti si pe ce perioada doresti...
    Cat despre celelalte carduri colorate, detinatori ai acestora iti pot da mai multe informatii despre ele...

PS: Exista un search in partea de sus a paginii...foloseste-l si cauta despre fiecare card in parte...sunt mai mult ca sigur ca vei gasi cel putin cateva pagini despre aceste documente! Spor la citit!
    -dance- ance-

16. codruta

codruta New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare cum sa procedeaza ptr a aplica ptr cardul bleu si ce acte ami trebuie ?multumesc.

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Codruta, desi sunt subiecte unde se discuta despre asta, iti pun aici linkul unde poti gasi BR1
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... 52/br1.doc
    si in el scrie exact ce documente trebuie sa trimiti.

18. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUTARE SUNT IN GRECIA SI VREAU SA VIN IN UK AM AVUT NOROCUL SI AM CUNOSCUT AICI UN MENAGER DE LA TESCO DIN UK ..A ZIS CA MA AJUTA CU ACTELE SI CU LOCUL DE MUNCA..AM SUNAT LA HOME OFFICE SI UNUL MI-A ZIS CA TREBUIE SA PLATESC 190 POUNDS ALTUL CA NU TREBUIE SA PLATESC..DAR TREBUIE SA ""APLICE ANGAJATORUL PT MINE""ASTA CE INSEAMNA SE DUCE PATRONUL LA HOME OFFICE CU ACTELE MELE SAU IMI DA PATRONUL CA O SCRISOARE CARE ZICE CA MA VREA LA MUNCA???

Share This Page