18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REGATUL UNIT .... MIT SI REALITATE.

Discussion in 'SEZATOARE' started by Gsm009, Sep 17, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    de la initierea acestui topic incoace, am trecut prin tot felul de stari: cand eram de partea lui GSM si strigam prin laptop la toti ceilalti pt ca ma identificam in descrierirle lui, cand ma aliam cu toti ceilalti (ca am observat ca s-au facut 2 tabere, vrand nevrand) si strigam la GSM sa inceteze ca deja ma lasa rabdarile.

unde sunt, Domnule, zilele alea cand era o PLACERE sa intru pe forum sa vad ce e nou? -nu-stiu-
    pe unde intru, e tot zazanie.. -obosit-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mda..

Cred ca tot ce a vrut GSM e sa faca o descriere analogica.
    Toate sunt adevarate, depinzand de zona si de populatia existenta.
    Dar:

1. Nu toti negrii sunt murdari si needucati:- am stat 3 ani cu negrese, eu fiind pata de culoare, gateam si mancam impreuna.
    -fetele- 1 studenta la drept, alta asistent social, alta scriitor (am mai povestit)
    -momentan- iar am 2 negrese - una are ODC - adica e jale daca nu gaseste totul la linie si e obsedata de curatenie, eu insami sunt mult mai dezordonata (deh, sunt romanca -limba- )
    -am si o indianca- nascuta aici, absolventa de psihologie

2.Nu exista doar alb si negru
    Sunt si nuante de gri (daca pleaca GSM poate avea probleme personale de rezolvat, etc), cred ca ValiB a priceput foarte bine ce se petrece in mintea si sufletul lui
    Nu putem spune cuiva ca nu va face fata, fara sa stim imprejurarile in care se afla aici si alte premise cunoscute deocamdata doar de el

3. Absolutisti sau rasisti eu tot vreau sa va re-cunosc, pentru ca eu cred ca ne punem schimba, adapta si putem fi mai toleranti. Trebuie doar sa vrem.

Cu mult drag,tuturor.

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: REGATUL UNIT .... MIT SI REALITATE.

Foarte foarte urit cum te comporti, aveam o parere mai buna, dar vad ca ai tinut mortis s-o strici. Iar ultima fraza, ca in Bucuresti e cald si minunat - domnule, eu de-acolo am plecat acum o luna si te rog frumos sa ramii, ca de tine cred c-am fugit! -ras2-

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Le gasesti in topicurile cu poze, mancare si muzica.

Stai linistita, ce e val, ca valul trece...

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Trebuie sa recunosc ca pe mine ma sperie lipsa de motivatie si ‘pregatirea’ precara a emigrantului roman actual.

Mi se pare total lamentabil si imatur ca junele roman proaspat ajuns in Regatul Unit sa aiba acea suprema revelatie - inconvenienta celor doi robineti. E ca si cum bastinasul din Malawi odata emigrat in RO constata ca WC-ul din fundul curtii reprezinta impedimentul fundamental in realizarea sa profesionala.

6. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0

Revenind la robineti ... E mai bine sa ai unul pentru apa calda si unul pentru apa rece decit o baterie ca-n Romania dar sa nu curga apa calda - robinetul rosu e doar de ornament - de 3 saptamini in tot orasul (Iasi) sau in tot blocul pentru ca 2-3 familii nu si-au platit intretinerea de 5 ani. Chiar in dimineata cind am plecat din Iasi spre Bucuresti - Londra oprisera apa calda si am facut dus la lighean. -nu-nu-
    Daca se scot subventiile iarna asta la energia termica o sa se cam imputa treaba si in Bucuresti.
    Iarasi mi se pare interesant cum unele aspecte din uk/londra sint infierate cu o mindrie proletara de genu : n-as traii in uk nici sa ma platesti sa stau degeaba.

7. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Ca inginer era si normal sa nu am habar despre ce "era vorba in propozitie". Ca sofer nu prea pricep ... Ca roman ma doare sa vad ca am exportat si rautatea ...
    Oricum ma gandesc sa-mi deschid in Londra un centru pentru reciclarea mandriei prostesti - made in Romania.. Si eventual o cafenea combinata cu o patiserie gen cele din piata 16 Februarie .. A si sa nu uit o sa pavez la intrarea doar pe alocuri, voi simula o multitudine de gropi in care vor fi parcate doar decapotabile marca BMW, Mercedes ....

Revin curand cu istoria completa din deplasarea mea in UK ....

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai bine nu.

9. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc amandoura pentru amabilitate,intelegere si cordialitatea de care dati dovada. Iata o mostra de toleranta. De aceea ii iubesc eu pe romani .... -ras2- -ras2-

10. Deiutz

Deiutz New Member

Trophy Points:
    0
    amandurora - no offence

11. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Great Yarmouth - Gorleston, a fost piunctul final al deplasrii noastre pe 6 septembrie 2011. Si pe la ora 22, dupa un chin de 5 ore de mers cu autocarul - trimp in care abia am reusit sa fumam 1 1/2 tigari, in sfarsit ajungem. Ne intindem bine - caci luasem forma scaunelor - ne repezim la bagaje sa le descarcam din cala. Soferul care aruncase inainte o privire si-a facut brusc de lucru prin spatele autocarului. Valiza cea mare = 31,8 Kg, cea mica 18,5 Kg. Ne intalni,m cu viitoarea colega de munca a sotiei, ne ureaza bun venit si ne aruncam rapid intr-o masina a unui alt romanas stabilit in acel colt uitat de vreme. Un vant taios si rece se strecura pina la maduva oaselor. Sotia curioasa ne opreste la un Fast Food pentru a comanda un Fish & Chips. Nu-mi spune cat costa. Aflu a doua zi ca era cat biletul de tren pina in Yarmouth. Si incepe asteptarea ... ca doar eram la Fast Food! Am avut senzatia ca pestele fugea de angajati sau abia acum aruncau lansetele pentru a prinde un amarat de cod ...
    Cam dupa 20 de minute primeste si sotia food-ul si ne continuam drumul la apartamentul inchiriat de NH.
    Pe drum aflam noutati care ne bulverseaza. A demisionat vechea managera si s-au schimbat lucrurile putin ... In rau normal. Referitor la conditiile meteo din zona, desi pe malul marii, localitatea a beneficiat anul trecut de o iarna cumplita. Normal,zic eu, anul trecut intreaga Anglie a cam tremurat. Viitoarea colega spune ca iarna trecuta a fost in Gorleston mai rau ca in toata Anglie, doar ca sa ne incurajeze ....
    Intram in apartament care era situat intr-o casuta, la etaj. Curat si placut la prima vedere. O bucatarie micuta - de cam 10 mp - dar cu un aspect ingrijit. Doar era pe mainile unei romancute, gandesc eu ... Ne luasem in viteza si niscai doze de bere (Stella Artois - eu si Guinness romancuta, urma sa aflu ca e berea cea mai consumata de ei acolo) si ne asezam la taifas. Cum a fost drumul, ce mai era pe acasa in Ro, cum sunt preturile in UK si cum e cu noua managera. Sotia incerca sa infulece food-ul cumparat da` am vazut ca se cam opintea... mai lua o pauza si iar o lua de lacapat. Nu-i era pe gust. Asta e zic eu ... om fi nimerit la vreo bomba de mana a treia. Si povestim mai departe ... Cum ne-a placut noua Bury St Edmunds cu multitudinea de flori in jardiniere, caci cam atat ne-a impresionat, cum a turnat cu galeata tot drumul si cat de fain se circula pe autostrada bla,bla ....
    Si vine si lovitura de gratie .... S-au stricat treburile la NH, e multa mizerie si alte chestii de genul asta. Privesc cu nedumerire caci peste doua zile urma sa mergem in Croydon pentru permisul de munca ... Da, noua managera e cam scarboasa si foarte batuta in cap ... Intreb si eu ca unul care auzisem din gura sotiei numai cuvinte de lauda la adresa NH-ului, cum e posibil ca acum ca picaram si noi se strambara lucrurile .... Caci din povestirile romancutei lucrurile erau super chiar si cu doua zile inainte de a parasi Ro .... Pai simplu s-a schimbat managera de doua saptamani ... Asta e zic eu, nu e dracul chiar negru decat daca-l vopsim noi mai tare ...
    Socul doi ... Ii arata sotiei si dormitorul .... -ras2- Era super... doar de 6 mp -ras2- , Abia incapea un pat cu noptiera si un dulapior pentru haine!
    Socul 3 ... Mai, zic eu, da cam racoare la voi in case ... A, pai noi avem caldura aici cu portia -ceeee?- Si atunci vaz eu niste radiatoare electrice agatate in pereti ... Pun mana pe unul era la fel de rece ca si berea ... Si cum facem sa beneficiem de caldura avand in vedsere ca afara nu erau mai mult de 10 gr. C ? Pai nu se prea poate... ca iarna trecuta au venit si facturi de 400 de GBP pe care romancuta le-a suportat din propriul buzunar ......
    Intr-un final incep sa miros un soi de meschinarie amestecata cu ceva ce inca nu-mi era foarte clar. Judecand dupa mintea mea, ma calmez repede, caci, nu era posibil sa fim tarati in the middle of nowhere iar realitatile din "teren" sa fie atat de sumbre. Sotia intra in panica si-mi spune ca la Rahova 1 sunt conditii mult mai bune ... Rad si incerc sa-i dau curaj dar nu era rasul meu ...
    Noaptea e un sfetnic bun iar maine mai vedem noi .... E bun sfetnic daca mai si dormi.
    Drept care a doua zi eram ca strigoii, chiori si poate mai speriati decat eram in seara precedenta.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    GSM, tu esti vechi pe site, sunt fff multe topicuri deschise pe diferite subiecte, inclusiv NH, despre asistente, despre inceputurile in uk... si multe altele. Deci nu poti spune ca nu ai stiut si ca ai fost mintit. Mai spuneti ca aveti si 'jdemii' de calificari si functie inalta in tara...
    Si iar ma leg de voi, nou venitii, care vreti covor rosu la aeroport, vile si bani de sa-i intoarceti cu lopata din prima secunda.
    Toate astea se fac, dar in timp si cu munca.
    Daca erai asa bun si smecheras te puteai muta unde vroia muschiul tau, nu trebuia sa stai in camaruta aia mica si prapadita.
    Iar great yarmouth e la doar 30 min de Norwich, deci in timp puteai avea si alte optiuni, prieteni.
    Ma bucur totusi ca ai scris, poate asa vad si altii, si nu mai viseaza cai verzi pe pereti!
    Sotul meu cand a venit in Anglia , nici bec in camera nu avea, deci si-a lasat bagajul si a plecat in oras sa-si cumpere bec, ca venea seara si se intuneca. Si s-a gospodarit si nu si-a mai plans de mila.

13. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am venit aici tot in septembrie si in lunile in care am tot rasfoit forumul nu am tras nicidecum concluzia ca aici ar fi lapte si miere.
    Daca Majestatea sa nu o sa ne vrea aici, o sa ii dau drumul inapoi la soacra mea la tara si o sa dau cu sapa, dar nu o sa admonestez pe nimeni de pe forumul asta ca nu ne-a luat nimeni de mana sa ne aduca aici!Asa ca cei care veniti si dati cu capul de prag rau de tot si apoi aruncati in stanga si in dreapta cuvinte de repros amintiti-va ca ati venit aici de buna voie si nesiliti de nimeni, cum se zicea parca -dans-

14. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    pff... deci pot spune ca am fost norocos.
    Multumesc Lui Dumnezeu...cand am ajuns, am fost cazat la un hotel pe banii firmei vreo saptamana si apoi mi-am luat o casa frumusica in chirie in care stau si acum. Toata venirea mea, nu a fost ceva WOW dar a fost super ok.
    Zic asta ca cititorii sa vada totusi ca parerile sunt impartite. Poate fi si bine si rau...depinde cum te orientezi si cum iti e si norocul pana la urma... dar in timp sunt convins ca se poate ajunge la un nivel de trai cel putin decent, cel putin pe gustul pe care ti-l doresti.
    Bafta tuturor !

15. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdane, imi dau si eu cu parerea de venirea ta: eu cred ca a fost cu adevarat WOW dar de frica comentariilor pe care le-ai vazut pe aici ti-a fost teama sa mai si scrii ca a fost super.Corecteaza-ma daca gresesc.Mult noroc.

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Am spus ca a fost super ok(mai sus) :) n-am avut ce sa cer mai mult.
    Restul, va depinde de mine...

17. robcos

robcos New Member

Trophy Points:
    0
    gsm, adevarul e ca se observa ca ai cam avut un soc de adaptare. tu spuneai ca romanii vin din apartamente de minim 45 mp. ei bine, romanii vin si din apartamente de 30-36 mp, cam cat era media la doua camere confort 3 si 2, la blocurile construite din beton, inainte de mijlocul anilor 80. abia din acea perioada s-au construit blocuri mai spatioase si a aparut minunata inventie numita bca, fapt ce a permis constructia de blocuri mai putin igrasioase. eu am crescut intr-un astfel de bloc, iar la mijlocul anilor 80 am avut sansa sa ma "transfer" intr-un bloc cu apartamente mai mari si fara igrasie. in toate orasele mari s-a construit cu multe betoane, in epoca industializarii fortate, cand se aducea la oras taranimea, pentru a o transforma in clasa muncitoare. tu ai avut norocul sa vii dintr-o experienta locativa mai buna decat a altora. dar, mergi un pic pe la tara, sa vezi si acolo camere mici, in care mireasma de balega e la ea acasa, fiindca provine din peretii de chirpici. oamenii traiesc cum pot, iar uk nu face exceptie de la asta. intr-o tara doar cu putin mai mare ca romania, dar cu o populatie de vreo trei ori mai mare, e cam greu sa iti faci case spatioase, mai ales cand statul englez respecta dreptul la proprietate asupra pamanturilor.
    e dreptul tau sa nu iti placa ce ai gasit si, da, ai dreptate cand spui ca ai fost mintit, atunci cand situatia ti-a fost prezentata ca pe roze. iti doresc doar sa cunosti si traditiile englezilor, care sunt destul de vechi si ele. insa, cred ca mesajele tale trebuiau scrise sub denumirea de "povestile despre uk: intre mit si realitate". pana nu vezi cu ochii tai, totul se bazeaza pe media, pe relatarile unora sau altora etc. o sa mai vezi si partile bune si partile rele. aici, pe forum, s-a scris de cateva ori ca uk nu e el dorado, ci doar o tara in care castigi mai bine si traiesti mai linistit decat in romania. au si ei falitii lor, care traiesc din ajutoare sociale la greu. si englezii emigreaza, unii cersesc, unii fura etc. dar si la nemti e la fel, si la francezi. probabil ca la multe natii din europa. ca o paranteza, ma amuz gandindu-ma ce reactie ai fi avut daca vedeai cum cersesc tinerii germani langa catedrala din koln, ca sa aiba bani de droguri (culmea, exact pentru asta spuneau ca vor bani). ma bucur pentru tine ca esti decis sa te intorci si sper sa ne relatezi la fel de plastic totul. eu unul apreciez relatarile despre impresiile tale, asa ca as vrea sa mai citesc. bafta multa in continuare!

18. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa ca cei care veniti si dati cu capul de prag rau de tot si apoi aruncati in stanga si in dreapta cuvinte de repros amintiti-va ca ati venit aici de buna voie si nesiliti de nimeni, cum se zicea parca -dans-[/quote]

Ca vorbeai de admonestat... Ti se pare tie ca pe forum exista "tabere si bisericute ? Mie nu ... Exista doar forumisti educati si unii cu o educatie precara. Tu stii mai bine in care te incadrezi. Dar te rog, daca poti, desi nu-ti cer, abtine-te de la comentarii nesarate. Nu are nimeni nimic cu persoana ta si nici nu ai ajuns o personalitate incat sa ajungi subiect de discutii. Ce sa-ti reprosez eu tie ? Intelegi ce-ti spun venerabile ?

19. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt venerabil si nu stiu daca o sa ajung. Tot ce ma mai intereseaza din posturile tale Gsm este cand o sa te opresti. Daca doresti sa continui,succes pe mine ma distreaza posturile tale deci daca vroiai sa ma superi cu ceva nu ai nimerit persoana.

20. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Great Yarmouth - GORLESTON 7 septembrie 2011

Ora 06.00. Ma ridic din patut, si fac un pic de stretching deoarece nu mai dormisem intr-o dunga de pe vremea armatei. Ies tiptil din camera si merg spre baie sa ma oparesc intru trezire. Dar nimeresc in WC ... Caci Wc-ul e separat de locul cu lavoarul .... Cu o ambitie demna de un soldat pe front, reusesc intr-o viteza nebanuita sa incropesc in palme apa .... Putina apa inghetata si fuga la robimetul cu apa clocotita ... Repet figura de trei ori si obosit deja merg in bucatarie sa pregatesc o cafea.
    Cand, spre mirarea mea e gata cafeaua fara alte aventuri, apare si sotia, care mult mai isteata ca mine daduse cu dusul pe fata ... Deh, sotie de inginer ce naiba ...
    Ne luam cafeaua si mergem in balcon sa savuram cu spaima cafeaua, sa privim cum rasare soarele si sa ne uitam cum pleaca lumea la munca, Dupa aproape 1/2 de ora de privit in gol si la nimic ajungem la concluzia ca am naufragiat undeva ... nicio miscare. Nici tu un om, nici tu un tantar, nu tu o musca. Desigur la frigul de afara au emigrat si mustele, calare pe tantari.
    Se face 7 dimineata. Zic eu: " Ai sa vezi ca astia - corporatisti - pe la 7. 30 pleaca la munca. Ai sa vezi ca in maxim 15 minute strada o sa se umple de masini si oameni ce pleaca sa-si castige painea"
    Dar se pare ca in UK painea cade singura din cer, de la Sf. Petru, cum cadeau boabele de porumb in curtea gainilor de la bunica din poala. Totul o amortire. Doar un pescador se foia in "portul"-debarcader, incercand sa iasa la pescuit. Gratios si zgomotos, condus de un capitan cu rau de mare, dadea senzatia ca vrea doar sa esueze. Scene a la Semanatoarea cand se muncea Duminica.
    Incet ne trezim, dupa cateva guri de cafea si cateva tigari- ne remasesera destule de cu o zi inainte caci pe drum fiind nu reusisem sa gasim momentul sa le aprindem ...
    Ne facem planul de bataie:
    1 Mergem la NH;
    2 Vedem si citim contractul - caci pina la momentul acela nu beneficiasem decat de o fituica gen manifest in care erau stipulate doar obligatii si vag conditii de munca si salarizare;
    3 Cum in ziua urmatoare eram programati la UKBA, sa discutam si sa indeplinim formalitatile pentru CRB;
    4 Sa identificam hypermarket-uri si sa stabilim bugetele de crapelnita.
    Buun ... ne facuram planurile dar Gorleston era tot ca Belu ...
    Si era deja 7.45.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page