13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REGATUL UNIT .... MIT SI REALITATE.

Discussion in 'SEZATOARE' started by Gsm009, Sep 17, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    A plecat omu' din cauza "şocului cultural".
    Cand am zis, ca viata de emigrant e grea, mi-a sarit lumea in cap. "Ie-te la El! S-a ajuns si acuma ne da lectii de morala internationala..."
    Daca gsm a ales sa se intoarca acasa, e alegerea lui si nu ar trebui condamnat pentru asta. Nu toti pot sa se adapteze la o societate noua, la fel cum toti putem fi oameni de afaceri. Cine ar mai munci?
    Acum, sper ca cine are de inteles, intelege. Daca nu... nu. Sa fim sanatosi si la vara cald.

PS. Fara rautate, dar trendul UK nu se potriveste la toata lumea.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

2. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma pune al cu coarne sa arunc o privire pe forum si observ eu ca - desi nu au nici o legatura cu subiectul topicului - o generatie intreaga de forumisti ( unii mai mult, altii mai putin), ma diseaca bucata cu bucata ca la "Mina Minovici" incercand sa intuiasca si sa gaseasca motivele pentru care m-am intors la romanica.
    Ei bine, dragilor, nici unul din motivele sau nicio alegatie vanturata aici pe acest topic nu are legatura cu intoarcerea mea in tara natala. Si ca sa crapati de curiozitate nici nu vi le voi impartasii. Pentru ca am observat ca romanul oriunde s-ar afla tot roman ramane. Nici "socul multicultural" - asa cum spunea un domn ce se prezinta cu o contradictie in termeni, la naiba, ori esti barbat, ori femeie - nici blestematii aia de robineti si nici maghernitele provinciale de care am dat in provinciile UK-ului. Cu parere de rau, va spun, ca nu ati priceput nimic - unii din voi - referitor la ceea ce eu am lansat in deschiderea topicului.
    Desi mi-am calcat cuvantul si am revenit pe forum - nu se putea altfel, caci prea eram subiect de discutie, ca sa nu zic de barfa - tin sa va precizez ca imaginea, poate empirica, pe care mi-am format-o dupa 4 zile de hoinareala in UK, deocamdata este aceeasi si este posibil sa fie subiectiva. Regatul Unit, asa cum este prezentat in media, are cu totul alta imagine. Ca si Romania dnei Udrea. E doar marketing si publicitate in zona mediei.
    Ce ma mira si acum este ca nimeni nu a observat ca am laudat infrastructura impresionanta a englezilor si comportamentul acestora, chiar si la CERSIT! Asta ca sa iasa din cap si altora, ca nu numai romanii cersesc. As fi fost bucuros sa constat ca voi, cei ce aveti vechime in UK, veti veni sa dezvoltati subiectul inceput de subsemnatul si veti constata ca sunteti marea majoritate dintre voi indispensabili(a nu se citi izmene) pentru angajatorii englezi, care ce-i drept, v-au oferit sansa sa traiti intr-o tara civilizata. Am fost surprins de logica voastra ingusta - a unora - de modul cum ati compilat esenta unor posturi care, de fapt, ar fi trebuit sa va faca sa fiti mandrii ca sunteti ROMANI. Nu, voi v-ati limitat sa pricepeti ca am jignit rasa engleza, prin observatiile mele, care totusi se bazau pe realitati, nu pe speculatii. Cum mi-am permis eu sa critic aceasta rasa ariana, un venetic poposit de 4 zile in UK? Dar va intreb pe voi, cei cu vechime in UK, voi ce reprezentati pentru bastinasii din UK? V-au naturalizat cumva? De ce v-a disparut identitatea din certificatul de nastere?
    Nu mi-am propus sa va urechez si nici nu am sa o fac, dar vreau sa fiti mai selectivi in declaratii si sa nu lansati fel de fel de nazbatii din dorinta de a clapacii pe net.
    Va mai dau un subiect de ..... comentat : MA INTORC IN UK! Si, la naiba, sa vedeti atunci observatii referitoare la viata englezilor.
    Sper ca de data asta sa vad mai multa maturitate in gandirea unor forumisti si inainte de a scrie ceva aruncati o privire launtrica si priviti-va cu sinceritate. Stiu ca puteti fi pina la urma si romani ....

3. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    INTAMPLARE STARNIE LA UKBA, IN CROYDON

Era sa uit, dar cu postul anterior mi-am reamintit. Ne aflam in Croydon la UKBA pentru obtinerea permisului de munca. Printre multiple nationalitati, coreeni, indieni, pakistanezi, irkieni s.a.m.d. se regaseau si cativa romanasi - vreo 8 sau 9. Sotia, mai curioasa da sa intre in vorba cu compatriotii care piana atunci susoteau, pe un ton scazut, intre ei. " Si voi sunteti tot romani, nu-i asa?" Au privit-o stupefiati, cum era posibil sa fie desconspirati. Intr-o engleza relativa i se raspunde ca este o eroare si ca nu sunt romani .... Doar unul ce-si insotea si el consoarta are puterea sa-si decline identitatea. In soapta. Ce ziceti, cum vi se pare?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Adica tu crezi ca ne spui o noutate? Doar ce vorbeam zilele astea de cocalari si pitipoance. Asa sunt romanii aici si, poate, asa vei fi si tu. Avem atata dorinta de bine in noi si ii consideram si pe semenii nostri asemenea cu noi, incat ne ferim de ei. Ideea este ca nu ne ferim de straini, ci de altii ca noi. Si asta spune multe.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    8-9 romani in Croydon? Wow. Cand m-am dus eu in 2008 nu m-am intalnit decat cu 2, restul de oameni de pe acolo erau non-EU. Criza e de vina ca vin oamenii saracii sa gaseasca de munca.

Gsm009, hai, nu te supara ca te-a disecat lumea pe aici... stii cum e, in orice comunitate se vorbeste despre restul membrilor, vrei nu vrei -asa-asa- nu cred ca a vrut nimeni sa fie rautacios. Ce am observat eu in Anglia este ca stilul englezilor este mult mai "pe ocolite" decat al romanilor - adica, ei bat saua sa priceapa iapa, nu iti zic pe sleau in fata ce au de zis, asta din cauza probabil ca sunt atat de politicosi si apreciaza discretia si principiul sa nu se bage nimeni in viata altuia. La noi la romani e altfel si ne simtim mai liberi sa ne dam cu parerea despre unii, despre altii, si uite, acum ai picat tu, maine poate voi fi eu sau oricare dintre membri -ras2-
    Sunt de acord cu tine cand spui ca UK din UK nu e tot una cu UK de la televizor insa asta este adevarat despre orice tara vestica. Dominatia mediatica are loc de la Vest la Est - cate filme din Estul Europei ai vazut la TV in Anglia? dar reportaje despre Europa de Est in care sa se prezinte si altceva decat saracie, oameni care vin sa emigreze in Vest, trafic de fiinte umane, etc.? Din cauza asta de multe ori esticii au o imagine idilica despre Vest, contrazisa de realitatile de pe teren, ca sa zic asa, pe cand vesticii cand se duc in Est au surprize placute de genul ia uite, au toalete normale si apa calda, nu cum am vazut noi la televizor. Nu e nimeni neaparat de vina pentru asta, probabil ca cel mai mult ziaristii, insa daca te gandesti ca ei incearca sa vanda o marfa pe gustul clientilor, vei constata ca nici un ziar, nici un post de TV din lume nu isi va indeparta cititorii/telespectatorii prezentind adevarul gol-golut - pentru ca oamenii nu citesc un anumit ziar si nu se uita la un anumit post TV ca sa isi contrazica prejudecatile ci ca sa si le reconfirme.
    Vorbeam cu un roman de aici acum ceva timp si amandoi eram de acord ca blocurile ceausiste din Bucuresti au camere mult mai mari si sunt mai bine impartite si mai confortabile decat multe, multe locuinte care se dau la inchiriat prin Londra - si nu vorbesc de zone nasoale sau locuinte ieftine. Insa in presa britainica de cate ori se scrie despre blocurile din Europa de Est vei vedea formulari de genul "the tiny, matchbox-sized flats".
    Asadar, da, imaginea proiectata de UK in afara este departe de realitatea de aici, insa asta nu inseamna ca UK este o tara in care se traieste nasol.
    Nu sunt de acord cu afirmatia ta ca suntem tratati ca niste maimutoi si ca niste paduchiosi. Ideea in UK este urmatoarea: daca cineva te discrimineaza, exista metode legale prin care poti lupta impotriva discriminarii. Si tribunalele in general fac ceea ce ar trebui sa faca tribunalele: impart dreptatea. Macar si pentru asta si merita sa traiesti in UK, cel putin pentru o perioada.
    Si in final, chestia cu robinetele - mi-a spus un prieten ca e asa ca sa sileasca oamenii sa economiseasca apa, adica sa stranga apa in chiuveta si sa se spele cu ea in loc sa o lase sa curga in nestire, pentru ca aici daca nu ploua o vreme este destul de nasol, solul este stancos si nu se strange apa destula in rezervoare. Personal nu folosesc decat apa rece la chiuveta de la baie, mi se pare scarbos sa strang apa in chiuveta chiar daca am frecat-o bine inainte.
    In fine, sper sa te intorci cu bine in Anglia, bafta si toate cele bune.

6. MIBO

MIBO New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa va mire faptul ca romanii se poarta asa.Vreau sa va povestesc o intimplare cu un ,,roman,,.
    Sunt sunat de un neaos de al nostru intr-o zi care imi spune ca are un job pt mine. Zic ok.Stabilim detaliile locului in care tebuie sa fim ,dar pe moment nu mi-am dat seama ca prima intrebare a sa a fost daca stiu engleza.Abia dupa aceea am facut legatura.El era asa zisul intermediar,vanzator de joburi,desi mie imi spusese ca are compania lui si ca nu stiu ce....... In fine surpriza lui a fost ca atunci cand am ajuns fata in fata cu adevaratul patron ,un englez get beget ,am inceput sa discut cu acesta iar cand i-am zis d c sunt acolo si mi-a zis pretul jobului(era in pret jobul) am constatat ca defapt ,,romanasul,, nostru voia ca eu sa fac lucrarea respectiva cu 40% din pretul oferit de englez.Oricum nu m-am putut abtine sa nu-i spun englezului.Paradoxul este ca eu am si astazi joburi de la acesta iar ,,neaosul,, nostru a fost dat afara(el lucra pt englez).Ei bn de asta zic eu ca suntem ce suntem ,nu avem nici o scuza cand ne purtam asa unii cu altii.Poate daca mi-ar fi spus de la inceput pretul real al jobului(pe care eu il stiam dealtfel),si mi-ar fi cerut un comision nu as fi fost suparat dar asa...............
    Aveam remuscari atunci cand a fost dat afara dar dupa aceea m-am gandit ca poate asta va fi o lectie de viata pt el.Pina la urma ghinionul lui ca vb si eu engleza. -nu-nu-

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    chestia asta, cu vorbitul, o s-o intelegi, numai daca traiesti aici!
    Nu poti sa te apuci sa vorbesti in 'limba ta' atata timp cat in acelasi loc mai sunt si alte persoane care nu inteleg limba. De aici si tonul jos, cu care comunicau.
    Nici mie nu-mi place , de exemplu , cand merg la GP iar in camera de asteptare sunt polonezi care vorbesc in limba lor pe un ton ridicat!
    Eu aplic aceeasi regula, vorbesc strict ce e nevoie pe un ton jos, ori engleza, ori ma abtin sa vorbesc!

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Gsm-ule, nu te mai flata, ca nu moare nimeni de curiozitate sa stie de ce-ai plecat din tara asta nasoala rau. Ideea era, nuanta daca vrei (si daca stii s-o recunosti), de ce foloseste Dromaderu stilul asta secretos in ceea ce priveste plecarea ta.
    Apoi: de ce sare lumea cind comentezi despre tara lui Harry Potter? Pai gindeste-te:majoritatea care sintem aici am facut o alegere, poate unica, in viata: sa venim in UK. Acum cind vii tu si zici ca-i naspa pe-aici e ca si cum ne-ai spune ca am facut o alegere timpita si, ce e cel mai grav e ca esti in necunostiinta de cauza.

Si pentru restul lumii: exista romani si romani. Caracterul conteaza. Iar asta n-are netionalitate.

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Deanna, ce nu ti-e clar, draga mea? A plecat omul sa isi cumpere robineti si bateriile preferate caci altfel nu se poate.LOL
    Sau s-o fi dus sa faca un proper shower.LOL
    A fost doar o gluma, iti dai seama, sa ma scuze gsm...
    Se intoarce, bineinteles, caci doar s-a anuntat urmatoarea intalnire a romanilor-online

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Gsm-ule, succes!
    Speram ca pe viitor, sa-ti calauzesti energia inspre binele tau si nu in defavoarea ta.
    N-o sa crapam noi de ciuda motivelor tale. Viata e prea scurta pentru a ne putea permite acest lux.

11. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Mai lasati, mai, omul in pace(ma refer la gsm). Baiatul si-a spus parerea, unii au fost de acord altii nu la fel cum si el avea dreptul sa fie sau nu de acord cu parerile altora si la fel cum si eu am fost de acord cu unele din spusele lui precum si cu unele din spusele voastre.
    Adevarul e undeva la mijloc.
    Nici eu nu am o parere prea roza despre Anglia desi in nici un caz nu am venit cu gandul ca stau cainii cu covrigii in coada aici.
    Tot ce incerc acum este sa ma obisnuiesc... asta nu inseamna ca nu observ anumite lucruri in jurul meu.

Cred ca ar fi cazul sa trecem la alt subiect ca dezbaterea dintre gsm si restu' lumii a cam expirat... sau cum ar spune englezu'... Let's get over it :)

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    De ce sa lasam omu' in pace? A inceput subiectul pentru dezbatere, asa ca... Forget it!

13. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa dezvolti un pic?

Sent from my Rocaramida using Talpalata

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: REGATUL UNIT .... MIT SI REALITATE.

E vorba de curiozitatea celor care citesc acest post. Unii se bucura, altii se-ntristeaza.
    E ca in telenovele...

PS. Se vede nu ti-ai pierdut simtul umorului. Oltenesc!

15. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Orice neam de pe mapamond are caracteristici proprii, obiceiuri si traditii. Noi, romanii, aveam traditii bogate care odata cu schimbarile survenite dupa revolutie am cam inceput sa le uitam. Ce insa nu a uitat romanul are o stransa legatura cu comfortul si dorinta de se bucura cu intreaga familie de comfort.
    Marea majoritate a romanilor s-au nascut si au trait in blocurile comuniste care asigurau ( ap. cu 2 camere) un minim de 45 mp., mult prea putin din punctul meu de vedere pentru o familie de trei persoane.
    Dar in scurta mea escapada in UK, am vazut ca se poate si mai rau, adica sa ai drept dormitor un spatiu cat o debara. Acest gen de austeritate nu cred ca se potriveste britanicilor, ci doar popoarelor de mana a treia cum spunea un ilustru contemporan. Veti spune ca asa sunt ei. OK, pot sa accept. Dar ma intreb de ce trebuie sa ma supun unor asemenea cazne in viata asta, care in treacat fie vorba este si singura, si dupa o zi istovitoare de munca sa ma inchid intr-un dormitor de 7-8 mp.?(Cineva mi-a zis ca-i deja prea mult spatiu, ca un sicriu ocupa mai putin!)
    Intrarile in casutele( le numesc asa ca sa fiu elegant) britanicilor sunt departajate de un gardut de cca 60 cm. inaltime si delimiteaza o zona de maxim 10-15 mp. La vederea lor primul gand a fost ca pana si la cimitirul Belu sunt locuri de cazare mai generoase!
    Ma rog, lasand gluma la o parte, trebuie sa recunosc ca deocamdata nu am o situatie disperata care sa ma determine sa ma claustrez in provinciile UK-ului. Repet in provinciile UK-ului. Caci daca aducem in discutie orasele mari ale britanicilor lucrurile se schimba radical.
    Mi-a placut un aspect pe care nu l-am adus in discutie. In jurul orei 17 Londra se transforma intr-un furnicar, o imensa masa de bipezi se reped in pub-uri sau restaurante. Inghesuiti, in picioare, care cum si pe unde apuca, se delecteaza la una doua... mai multe beri. Dupa aproximativ doua ore apar si victimile ... -ras2- . Femei cazute la datorie, barbati ce masurau latimile trotuarelor. Un soi de relaxare. In Liverpool street am vazut mai multe episoade de acest gen. Ce m-a frapat ca nimeni nu o intreba pe doamna ce sprijinea - aezata vraiste in sezut - cladirea daca nu cumva ii este rau ...
    Am facut aceste remarci ca viitor " cocalar si pitiponc" de UK ... -ras2-

Sent from my Rocaramida using Talpalata

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Ai grija ce dorinte iti pui, caci s-ar putea sa se implineasca ...

17. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Ce ne mai place sa etichetam si sa ne uitam de sus din turnul Londrei ... Si cand te gandesti ca era cat pe ce sa ma las inselat de tonul parintesc cu care eram sfatuit acum vreo 8 sau 9 luni.
    Pentru linistea dvs. care sedeti sus in varful lui Westminster Abbey va pot spune doar ca v-au slabit vederile/simturile si ca nu mai reusiti sa deosebiti un tip cu oaresce educatie de un aprozarist sarit peste granita. Caci e dovedit deja, abia au apucat sa iasa din tara natala si imediat aceasta se transforma in ROMANELA. Sa va fac rau cumva odihna din debara? -ras2-

Si ca tot sunt la momentul replicilor catre asa-zisi mentori: Am reusit sa fac si dus si mi-am luat si baterie de lavoar ....
    Oricum, la Bucuresti e vreme buna, cald si mult soare si ciudat parca un pic mai civilizat de cand au mai plecat vreo cativa ...

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Gsm-ule, pe cuvantu' meu daca mai inteleg ceva...

Hai si tu cu ceva constructiv, mai lasa la o parte raspunsurile taioase, ca nu faci altceva decat sa pui paie pe foc. Esti un adult responsabil, comporta-te ca atare.
    In ritmul asta nu faci decat sa-ti aduni antipatii. Am inteles toti, ca nu ti-a placut Regatul Unit, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te pui la harta cu cei care-l iubesc. E parerea ta, o respectam, dar viata mai merge si inainte...

19. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce imi place mie la gsm e chestia cu Rocaramida si Talpalata. M-am distrat copios citind cuvintele alea. Asa,deci,deoarece si pentru ca si eu am plecat din tara si deocamdata iubesc iucheiul as vrea sa il intreb pe Gsm ce a facut el in Romania impins de patriotismul asta imens? Ai participat cumva la vreo demonstratie impotriva lui Basescu si a lui Tanti Nuti?Ai facut vreo sesizare la vre-un organism privind orice neregula din tara noastra si slava domnului sunt cu miile,ai incercat sa schimbi ceva prin comportamentul tau acolo?
    Nu iti pun intrebarile astea deoarece eu as fi vreun luptator pentru bunastarea Romaniei sau ceva de genul, te intreb sa vad doar daca te lauzi cu patriotismul aici pe forum si in realitate nu faci nimic.Exemplu: eu vorbesc cu un prieten inainte sa plec din tara si ii spun,hai directore sa iesim in strada ca ne cocoseaza astia cu cat fura,macar sa strigam si noi in fata la Cotroceni cum au facut pensionarii ca doar nu au batranii mai multa vana ca noi astia inca in putere.....Uite ce mi-a raspuns:nu are rost ca nu rezolv nimic, ce crezi ca ii schimbi tu pe astia daca te duci la poarta la Basescu?
    Sper ca tu sa nu fii nici ca mine nici ca prietenul meu adica doar sa trambitezi sus si tare ca esti patriot si cand inchizi calculatorul sa uiti de chestia asta.
    Bafta si apropo, nu imi e rusine ca sunt roman dar ma feresc sa vorbesc romaneste pe strada doar cand aud alti romani prin preajma din cauza ca nu ii cunosc si nu vreau sa atrag simpatii nedorite -da-da- si as fi mandru sa fiu si cetatean britanic dar asta o sa vedem daca vrea cel de sus sa se intample.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Incearca sa ridiculizeze ceea ce vine ca un fel de semnatura daca postezi ceva folosind o aplicatie pentru telefoane mobile. Este ceva care vine de la sine si nu poate fi dezactivat, sau nu stiu eu cum sa dezactivez aceasta functie. Presupun ca nu stie despre ce este vorba, de aceea nici nu m-am simtit deranjat de ironia lui.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page