25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

refuzare cetatenie britanica pe baza de casatorie

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by simonamiron, Oct 25, 2012.

1. simonamiron

simonamiron New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara,
    as avea o mica nelamurire in legatura cu aplicatia mea pentru cetatenie britanica in baza casatoriei cu cetatean britanic.
    astazi am primit o scrisoare de la home office in care mi s-a refuzat aplicatia pe motiv ca nu am indelinit conditile de sedere in marea britanica.
    vreau sa mentionez ca sunt in marea britanie din 2007 si casatorita cu cetatean britanic din ianuarie 2008.
    de indeplinit conditile pt cetatenie le-am indeplinit adica am mai mult de 3 ani de cand sunt in uk(asa se cere in baza casatoriei),nu am fost plecata mai mult de 270 de zile inafara marea britaniei in ultimii 3ani si am prezentat exact toate actele care mi s-au cerut.
    in scrisoarea de la ei se explica alte lucruri legate de aplicatie bazata pe alt fel de caz(si anume pe baza de rezidency) ca cetatean din ue prin care mi se specifica ca nu am indeplinit 5 ani de cand am sosit in marea britanie.deci concluzia mea este ca ei au tratat cazul meu gresit pt ca eu am aplicat pe baza de casatorie.
    vroiam sa ma lamuresc si sa intreb ce este de facut in continuare?

va multumesc
    poate ma clarifica cineva.

o seara buna
    simona

2. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Simona,

Imi pare rau ca ai fost refuzata, dar nu cred ca te-ai documentat foarte bine inainte de a face aplicatia. -nu-stiu-
    Din cate am citit din postul tau, aplicatia ta nu a fost tratata gresit.
    In cazul in care esti casatorita cu un cetatean englez dar NU ai ILR, atunci trebuie sa ai rezidenta permanenta in momentul in care aplici pt cetatenie. Ca cetatean UE, obtii rezidenta permanenta dupa ce ai exercitat "treaty Rights" pt 5 ani continuu. Cred ca asta a fost motivul refuzului. Iti atasez mai jos si paragrafele din ghidul aplicatiei AN

(page 6 of AN Booklet)

2. THE 3 OR 5 YEAR QUALIFYING PERIOD

2nd paragraph
    If you are a national of a member state of the EEA and do not have indefinite leave to
    remain in the United Kingdom, you will need to have been resident in the United Kingdom
    for at least five years even if you are married to a British citizen. (See the section on
    European Economic Area Nationals and Swiss Nationals for more information).

4. IMMIGRATION TIME RESTRICTIONS

1st paragraph
    If you are married to or the civil partner of a British citizen you only need to be free from immigration restrictions on the day you apply.
    4th paragraph
    If you are from an EEA member state or Switzerland you will be free from immigration conditions if you have been exercising EEA free movement or establishment rights in the UK for 5 years.

Sper ca iti sunt mai clare lucrurile acum.
    Nu cred ca ai putea face nimic acum, decat sa aplici mai tarziu, dupa ce ai rezidenta permanenta(5 ani in care ai exercitat treaty rights).

Numai bine

3. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    In masura in care se poate, va rog sa-mi trimiteti scrisoarea primita de la Home Office, scanat, pe email, iar dupa ce am o evaluare revin cu un raspuns.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

4. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    @ simonamiron

Eu am aplicat acum doua saptamani cu aceeasi clauza: "married to British citizen".

Am mers la un serviciu de verificare al actelor iar persoana ce mi-a verificat aplicatia a sunat la Home Office de fata cu mine.
    Home Office a confirmat ca pentru cetatenii (romani sau orice altceva) casatoriti cu cetateni britanici nu este nevoie de rezidente, carduri sau Indefinite Leave to Remain (ILR).
    Singura conditie e sa dovedesti ca ai intrat legal in UK acum 3 ani iar daca ti-ai exercitat "Treaty Rigths", ai facut-o legal si ai platit taxe in aceasta perioada (partea cu Treaty Rights e optionala pentru genul de aplicatie pe care l-ai ales tu).

Daca scrisoarea de la HO specifica "cetatean UE" si "5 ani" cand de fapt genul tau de aplicatie nu ar trebui sa ia in considerare cetatenia romana (ai putea fi din Ghana si casatorita cu un cetatean britanic) iar perioada este de 3, nu 5 ani, spune cat de pregatita era persoana ce-a redactat-o.

Am vazut ca ai un raspuns de la un avocat pe topicul asta, sunt convins ca orice sfat de la o persoana calificata ajuta.

In scrisoarea pe care ai primit-o, HO descrie procedura prin care poti constesta decizia lor.
    Eu cred ca aplicatia ta era valida si daca as fi in situatia ta as face contestatie.
    Nu spun asta ca "wishful thinking" (doar pentru ca eu aplic in acceasi situatie) ci pentru ca din experiente anterioare Home Office este de obicei o institutie competenta dar angajatii lor uneori nu-si bat capul foarte mult.

Multa bafta!

5. simonamiron

simonamiron New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,
    in primul rand vreau sa multumesc tuturor pt reply.
    mersi zax, asa stiam si am inteles si eu despre aplicatia asta, exact cum spuneai tu. poate eu nu inteleg asa bine engleza dar doar si sotul a citit toate astea inainte de a aplica si doar este si el f educat.
    cat despre raspunsul primit de la licurici, mersi frumos pt paragrafe , este f de ajutor,o sa ma uit inca o data sa fiu sigura inainte de a merge mai departe.
    am uitat sa mentionez ca eu am blue cardul, cred ca asa se cheama, este un document albastru care se cheama residence documentation primit de la HO in care nu am restricti de munca sau orice altceva.din cate stiam eu nu am nevoie sa aplic pt permanent residence din moment ce sunt casatorita aici. dar o sa ma informez mai bine.

va multumesc

o sa revin cu mai multe informati.
    simona

6. simonamiron

simonamiron New Member

Trophy Points:
    0
    am considerat ca poate ar fi de folos si pt altii cazul meu asa ca dau mai multe detalii
    am venit in uk(legal bineinteles) in oct 2007 in scopul casatoriei cu logodnicul meu(cetatean britanic). ne-am casatorit in ianuarie 2008.de atunci am fost plecata in afara Angliei numai de 5ori si de fiecare data nu a fost mai mult de 2 sapt.ultima data cand am calatorit in afara de uk a fost in 2010 si a fost pt 13zile.
    eu nu lucrez si nu am lucrat niciodata de cand sunt aici, sotul lucreaza. eu sunt full time mum din ultimii 3 ani. bineinteles ca nu am avut taxe de platit, eu personal pt ca nu am lucrat.
    documente ca sunt si locuiesc in uk am ca oricare scrisori diferite de pe unde am locuit. intr-un cuvant sunt o persoana normala cu totul la zi, nu am avut probleme de nici un gen aici sau acasa ssi unt familista.
    ca documente britanice detin certif de casatorie si HO residence documentation (blue card).de altele ca permanent residence sau ILR nu am fost constienta ca as mai avea nevoie pt ca sotul meu este cetatean britanic si nu este cazul. cel putin asa eram eu informata.
    cum am spus, aplicatia mea era completata pe baza de casatorie cu cetatean britanic, am atasat documentele necesare si acum citez cateva paragrafe din scrisoarea mea de la HO in caz ca va fi de ajutor si pt altii.

"I refer to your application for naturalisation as a British citizen under section 6(2) of the British Nationality Act 1981.
    An aplicant under this provision is expected to meet certain residential requirements which are explained in paragraph 3 of the information leaflet BN7, which can be found on our website at www.ukba.homeoffice.gov.uk.

since 30April 2006, EEA or Swiss nationals(or their family members)who have been exercising free movement rights in the UK for a continuous period of 5years will be automatically entitled to permanent residence in the UK.

All those applying for naturalisation as a british citizen are requiried to be free of immigration time restriction on the date of application. EEA members will be able to meet this requirement once they have obtained permanent residence.
    in addition, EEA nationals WHO ARE NOT APPLYING ON THE GROUNDS OF MARRIEGE/CIVIL PARTNERSHIP TO A BRITISH CITIZEN should have had permanent residence in the UK for 12 months before applying for citizenship.

I note from your application form that you did not enter the Uk until 2nd october 2007. to be free of immigration time restrictions and permanently resident you would have to be exercising your treaty rights for a continuous period of 5yeARS.

As you had not been exercising your treaty rights for a continuous period of 5 years on the date of application, 20 august 2012, you do not meet the requiriments at note 6 of the information leaflet BN7.

it would be advisable to obtain a residence card certifying permanent residence to submit any furture application."

asta este ce au raspuns, eu am verificat deja paragrafele la care m-au trimis ei si toate sunt indreptate spre cetateni EEA care aplica pe baza de 5years reaty rights nu pt cei care aplica pe baza de casatorie.
    inca am scris cu capital letters acolo unde si ei au scris in scrisoarea mea ca lucrul asta nu se plica pt aplicantii in baza de casatorie.

oricum vreau sa va multumesc si sper sa fie de ajutor si pt alti i cazul meu.

o zi buna

7. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim Simona pentru informatii, te rog sa ne tii la curent cu tot demersul.
    In aceeasi situatie sunt si eu, inca nu m-am ocupat de aspectul acesta, am deocamdata alte prioritati,
    dar este bine de stiut cum ai rezolvat.
    Succes.

8. simonamiron

simonamiron New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,
    dupa cum am spus acum cateva saptamani in urma, eu si sotul am luat hotararea sa contestam decizia lor. acum 2saptamani am trimis o scrisoare la HO border agency in care i-am rugat sa reevalueze cazul meu si am explicat de ce consideram noi ca decizia lor a fost gresita. bineinteles ca am atasat anumite paragrafe din legile lor care imi sustin cazul.
    deocamdata nu am primit nici macar un raspuns de confirmare ca au primit scrisoarea si ca fac ceva sau nu in legatura cu situatia asta.
    astazi am incercat sa iau legatura telefonica cu ei dar nu am reusit. practic numarul de telefon pe care il au este mereu pe robot iar indiferent ce optiune alegi din ceea ce te pun ei sa alegi se termina mereu cu mesajul ca toate informatile necesare se gasesc pe site-ul lor dupa care se termina convorbirea. deci, in concluzie, nu am cum sa vb cu o persoana fizica, pur si simplu trebuie sa astept....dar nici nu stiu daca asteptarea asta duce la vreun rezultat sau nu!
    dupa cum a spus si sotul, de obicei sunt doua posibilitati
    1. au primit scrisoarea si probabil este verificata decizia legata de cazul meu. in acest caz dureaza cine stie cat.
    2. au primit scrisoarea dar pur si simplu o ignora.
    deci, cam atata pentru acum, o sa revin cu vesti cand va fi cazul.

o zi buna la toti.

ps: intrebare pt crimm: am citit din postul tau ca si tu esti in aceeasi situatie. as fi curioasa sa aflu mai multe detalii daca este ok. eu una tot caut cazuri asemanatoare cu al meu ca sa pot compara ce nu a mers cum trebuie si unde s-a facut greseala.
    las un email daca esti interesata :
    simonamiron@ymail.com
    o zi buna

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Decizia lor a fost corecta, intr-adevar nu ai indeplinit conditiile.

Tu nu ai aplicat prin HC397 (Immigration Rules) ptr a beneficia de ‘shortcut’ ptr cetatenie… Vezi Part 8 - Spouses & Civil Partners.

Trebuia sa aplici initial ptr ’leave to enter/remain as a spouse of a person present/settled in the UK’… apoi dupa doi ani sau 27 luni ptr ILR… si apoi dupa inca un an de ILR ptr cetatenie…

Ai aplicat prin EEA Regs 2006 (legislatia europeana) si vrei sa beneficiezi de prevederile HC397 (Immigration Rules) care scurteaza ruta catre cetatenie cu trei ani???

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumim Dio, foarte utile info.
    Nu ca ma mai gandesc sa ma marit cu vreun britanic...dar e util.

11. simonamiron

simonamiron New Member

Trophy Points:
    0
    ]buna ziua din nou,
    acum 2 zile am primit raspuns la scrisoarea trimisa de mine in care le ceream sa reevalueze cazul meu. mi s-a explicat ca practic, noi ca cetateni europeni suntem under EEA immigration laws pe o perioada de 5ani. daca vrem sa aplicam pt cetatenie, nu conteaza ca este in baza de casatorie ori ca self emplyed or ca etc. etc, toti trebuie sa fim liberi de legile astea de emigrare. avand in vedere ca perioada asta de sedere legala este de 5ani trebuie sa fi fost in uk de 5ani in momentul in care trimitem cererea.(in cazul meu erau numai 2luni diferenta ca sa implinesc 5 ani exact, in momentul in care am trimis dosarul meu).
    deci ca sa fiu si mai clara, pt cei care vor cetatenie britanica in baza casatoriei cu cetatean britanic,ca mine, perioada de timp nu este 3ani, este de fapt 5 ani!!!!!!!
    dupa 5ani de rezidenta in uk, automat suntem calificati pt permanent residence iar din ce am inteles este mult mai usor sa obtineti mai intai PR si apoi sa trimiteti dosarul SI pt cetatenie britanica, daca vreti una.procesul pt cetatenie va fi mult mai clar si usor iar durata de timp va fi mai scurta decat daca nu aveti PR la dosar.

sper ca am fost de folos

de asemenea, daca nu sunteti multumiti cu raspunsul sau decizile luate de HO se da un formular NR care se trimite inapoi la ei. acest formular este pt a le cere lor legal sa mai verifice inca o data decizia lor sau dosarul dvs.totul se face in contra valoarei de 80£, bani care vi se inapoia in cazul respingeri cetateniei(bani care erau platiti pt ceremonia de cetatenie). daca hotarati sa mergeti mai departe cu NR atunci sunt posibile doua situati: 1) ori puteti castiga si atunci bani vor merge direct catre ceremonia de cetatenie
    2)ori pierdeti contestatia si atunci vor opri bani astia pt a le acoperi lor costul reevaluari dosarului.

cam atata
    mult succes la toata lumea!

12. tontina

tontina New Member

Trophy Points:
    0
    Ce incurcareala, si in cazul meu si mai si. Eu voiam sa aplic pt cetatenie ca sotie a unui cetatean britanic, cu toate ca am mai bine de 5 ani de cand sunt in UK, dar in 2009 am lucrat in Spania pentru o companie britanica dar nu prin transfer, asa ca speram sa pot aplica incepand cu 2010 cand m-am intors in UK pe baza celor 3 ani. Acum ce ma fac? O iau de la capat din 2010 pana in 2015 ca sa am 5 ani? Problema e ca sotul meu trebuie sa mearga in Germania cu serviciul prin transfer pentru aceeasi companie britanica la care este angajat aici, pentru un an si bineinteles ca merg si eu cu el si cu copilul nostru, ca nu pot ramane aici cu copil mic si a nimanui. Dar se mai pune anul asta daca nu suntem aici sau o iau iar de la capat la intoarcere cand in sfarsit fac si eu 5 ani afurisiti? Cine ma poate descurca si pe mine??

13. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, si pentru mine este de interes topicul.
    Credeam ca daca am facut 3 ani de casatorie, timp in care am si muncit, pot aplica pentru cetatenie nestingherita. Sunt in UK de 3 ani si 3 luni apropo.

Pare cam discriminator catre cetatenii UE, cum adica non-UE pot aplica dupa 3 ani si UE numai dupa 5? Desi indeplinesc conditia casatoriei cu un cetatean britanic?

Cred ca o sa vorbesc cu un avocat de imigrare, sa vad daca imi iau ILR (pe baza casatoriei cu cetatean britanic) mai intai nu trebuie sa astept 5 ani. Desi, la a doua vedere, parca as astepta totusi 5 ani, caci oricum trebuie sa astept un an dupa ILR si nu am bani sa dau si la ILR si la cetatenie momentan.

@tontina: pe pagina UKBA scrie asa
    Deci, anul acela inseamna ca pierzi intreaga perioada pentru ca
    1. nu este pt mai putin de 12 luni
    2. sotul este cel trimis de firma in afara UK, nu tu.

14. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    @tontina, eu as sugera in cazul tau sa aplici pt rezidenta permanenta dupa 5 ani, le atasezi o scrisoare si le explici de ce ai fost in afara UK pt o perioada mai lunga, ca ai avut motive intemeiate(ori cu munca, ori pt ca sotul a fost transferat/trimis de firma la care lucreaza in Germania). Aplicatia nu costa la momentul de fata, iar daca te refuza, ai sa ai si explicatia si o sa stii ce ai de facut pe viitor. Daca aplici direct pt cetatenie si te refuza, pierzi aproape toata taxa, care nu e mica de loc.

@IPS, nu are rost sa dai bani pe avocati degeaba, trebuie sa ai 5 ani munciti in UK, dupa care poti aplica pt cetatenie(pt ca esti casatorita cu cetatean englez, nu mai ai de asteptat un an ca ceilalti) . Poti aplica pt ILR doar daca ai venit in UK cu viza.

15. tontina

tontina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sotul meu sustine ca suntem inca tratati ca rezidenti in UK chiar daca locuim in Germania si ca nu voi pierde anul acela. Vom vedea. Am aproape 6 ani de rezidenta la momentul de fata, cu tot cu anul petrecut in Spania, as avea 5 ani dar nu consecutivi, aici e buba ca vor sa fie consecutivi nu cumulativi, as putea incerca sa aplic asa cum ma sfatuieste licurici pentru Rezidenta Permanenta si daca ma refuza macar am incercat. Pana la urma nu-i musai sa fiu cetatean britanic.

Share This Page