13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

refuz nino

Discussion in 'NINO' started by ladycriss, Jan 26, 2010.

1. ladycriss

ladycriss New Member

Trophy Points:
    0
    buna la toata lumea!as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri,daca se poate.
    am fost deja de 2 ori la interviu pt NIN...si am primit raspuns negativ.precizez ca am dus la interviu invoice-uri,referinte,dovada de adresa,si confirmarea ca sunt inregistrarata la o agentie care imi cauta loc de munca.sotul meu de asemenea a fost respins odata.cand am fost la interviu cu sotul meu,domnul de la job center ia spus sotului daca va fi refuzat si acum sa apeleze la un contabil...dar eu am auzit ca sunt romani care au fost refuzati cu tot cu scrisoarea de la contabil,invoice-uri,referinte ,etc.daca apelez la un contabil...poate fi mai convingator?nu stiu ce as mai putea duce la interviu pt a obtine NIN,sa ma pot inregistra la home office,sa imi pot gasi un loc de munca platit decent...

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, dati si voi mai multe detalii. Ce statut aveti la acea firma care va cauta job. Cand te respinge trebuie sa-ti dea si motivul respingerii, care e acela?
    Bafta multa

3. un nou vis

un nou vis New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu care e faza cu ei ,eu am fost la interviu de 3 ori ,de doua ori m-au refuzat , si m-au rugat sa mai aplic ,fara sa-mi spuna motivul,si a treia oara mi l-au dat.Am apelat la o avocata bulgara care m-a ajutat cu actele.Am platit 50 de lire pt asta.Ideea e ca nu stiu daca chiar ea m-a ajutat sau acum mi-a fost norocul sa-i i-au ,pt ca prietena mea si alte doua persoane ,romani de altfel care au apelat la aceeasi persoana si care aplicau pt prima data ,au fost respinsi.Poate ideea e sa tot aplici la ei pana ti-l da;)) Daca vrei sa adopti calea asta ,iti voi da nr de tel al acestei avocate ....specific inca o data ca nu e sigur.Dar in banii astia ,adica 50 de lire ,poti sa mai aplici inca de doua ori ,fara sa mai platesti femeia inca o data.Succes in continuare!

4. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu 2 intrebari?
    - Am nevoie de PASAPORT pt NINo ca eu nu am???
    Am doar buletin, permis de conducere RO si certificat de nastere...ESTE SUFICIENT???
    - Sunt inregistrat pe monster si reed, sunt bune ca dovada ca i-mi caut de lucru?
    Va rog raspundeti-mi cat mai repede!!! Multumesc.

5. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Sunt bune documentele tale , una trebuie sa fie cu poza;tot ce ai enumerat sunt ok.
    Printeaza acele aplicatii de pe monster si reed, chiar daca primesti refuz , sa se vada ca faci cat mai multe cereri si aplici pentru cat mai multe oferte.Prin asta demonstrezi ca esti in cautarea locului de munca.
    Bafta si pregatim sampania ! -asa-asa-

6. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0
    UITE si mai o intrebare la ca nu-i gasesc raspuns:
    - sunt inscris la aceste agentii pe net(monster, cwjobs,...) si acolo zice asa:
    Work eligibility:
    1. I confirm that I am eligible to live and work in the UK
    2. I am not currently eligible to live or work in the UK

... nu inteleg eu la care ma incadrez?

7. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    danisim2004 a scris:
    1. 'Confirm ca am dreptul sa locuiesc si sa lucrez in UK.'
    2. 'Momentan nu am dreptul sa locuiesc si sa lucrez in UK.'

Tu la care te incadrezi? :)

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul e... depinde. Daca esti self employed ai dreptul sa si locuiesti sa si lucrezi, daca esti self sufficient (banuiesc ca nu e cazul de fata) si ai cardul galen corespunzator ai dreptul doar sa locuiesti, daca esti student ai dreptul sa locuiesti pe perioada studiilor si daca mai ai si yellow card ai si dreptul sa muncesti in anumite conditii, daca n-ai nici un card ai dreptul sa locuiesti pe o perioada de 3 luni, daca esti dependent, daca... daca...
    Dupa cum vezi intrebarile astea standard la care trebuie sa raspunzi cu da sau nu, sunt oarecum incompatibile cu statutul cetatenilor europeni de nationalitate romana.
    Ca sa nu mai zic ca cele doua intrebari sunt "din filme diferite". Prima se refera la live "and" work a doua la live "or" work. Fii istet si alege prima varianta, pt ca esti "eligibil" in anumite conditii.

9. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Mentionez ca nu am NINo, nu sunt SE...nimic!, atunci?

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ca self, de exemplu, incepi sa muncesti si apoi ai 3 luni in care sa te inregistrezi, deci esti "eligibil" in anumite conditii.

Spui ca te-ai inregistrat pe acele site-uri, dar tu vrei sa lucrezi ca self employed sau ca angajat? Pt ca in cel de-al doilea caz mai sunt cateva "mici" amanunte de luat in seama, legate de dreptul de munca.

11. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu as vrea sa lucrez.
    As vrea ca SE, daca ma vor asa! Ca angajat sa inteleg ca mai ai niste completari !!!???

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu eu am completari, ci UKBA. Ei sunt cei "obsedati" de cartonase colorate. Daca ar fi dupa mine as impune o singura conditie pt ca un cetatean EU sa aiba drept de munca in UK: sa cunoasca limba.

Share This Page