6.8 C
London
Saturday, January 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

refuz de la JobCenter pt NINO

Discussion in 'NINO' started by spiruet, Jan 17, 2008.

1. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai venit prin Concordia, ferma poate aplica pentru N.I.N. printr-un sistem numit fast-track fara ca tu sa mergi la nici un interviu. Probabil ca asteapta formularele pentru fast track, nu e abureala. De ce le-ar fi frica sa nu pleci...? In primul rand acel permis iti da dreptul sa lucrezi numai pentru acel angajator... Asteapta ca o sa iti faca ei N.I.N. Il vei primi mult mai repede...

2. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    -Multumesc ptr. informatie.. chestia este ca vreau sa imi fac N.i.N. cat mai curand .. ca vreau sa plec de la ferma asta.. ca ma omoara astia cu munca.. suntem ca negrii pe plantatie... :(
    -cat despre card.. ???
    Ms

3. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Ross-on Way e ferma de asparagus,nu?
    Ferma nu e asa de rea mai ales daca reusesti sa prinzi un loc in pack-house se pot face bani bunicei. Eu te-as sfatui sa te mai chinui un pic pana strangi un ban. Macar esti legal. Cred ca stii ca N.I.N nu iti da drept de munca...Oricum, ferma este obligata sa iti dea acea scrisoare, daca tu o soliciti.

4. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Va sal din nou..
    Da .. e o ferma de asparagus si de cartofi..
    Chestia e in felul urmator.. aici sunt peste 100 caravane,400 oameni si 90 % dintre cei care muncesc sunt polonezi.. cu copii.. batrani.. nici urma de studenti... daca or fi vreo 10-13.. polonezii astia sunt de aia care muncesc frate.. o viatza au stat pe camp..

Am fost fin nou astazi sa vb cu managerul.. si iar mi-a zis.. ca sa anulez programarea care am facut-o... ca o sa vina aia.. sa-mi faca..
    -oricum o sa ma duc la interviu sa vad daca o sa-l iau.. si fara scrisoarea aia de la angajator... o sa le dau nr de tel de la ferma asta sa sune si sa ma verifice ca lucrez... altceva.. nush ce as putea face..

ms de rasp. voastre..

5. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    prietena mea a aplicat recent pt nino si a fost la interviu si de aici stie toata lumea povestea...a fost refuzata pe motiv ca nu poate dovedii ca are drept de munca.
    problema mi se pare naspa deoarece este self employed cleaner si si-a gasit de munca pe un santier cu o firma de curatenie dar nu poate sa inceapa munca pt ca nu are cscs card(helth and safety), card care nu-l poata sa-l obtina daca nu are nino.
    am sunat la job centre si mi-a zis ca faptul ca este inregistrata self employed nu dovedeste ca are drept de munca (?!?!)
    le-am zis ca o sa inceapa acum in aprile munca (a avut si scrisoare de la angajator) dar a zis ca trebuie sa lucreze efectiv ca sa poata obtina nino(sa aduca copii dupa invoice-uri si ceva acte de la contabil), eu am revenit si i-am explicat de ce nu poata sa inceapa munca fiind un santier unde se cere cscs.
    ma intreb eu oare : anul trecut cand eu am obtinut nino mie de ce nu mi-au cerut acele acte....nici pana in ziua de azi nu am scris nici un invoice si nu am vazut nici un contabil la culoare?!?!
    cred ca cea mai buna solutie este sa fiu "ilegal" si sa fac cateva invoice-uri si alte chestii false ca sa vada ceva hartii sa fie fericiti....
    voi ce ziceti????
    -handsrubb2- andsrubb2-

6. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0
    apropo, pe site-ul lor scrie ca daca aduci o scrisoare de la HMRC este de ajuns ca sa dovedeasca statutul tau de angajat(self employed) adica automat acea scrisoare dovedeste ca ai drept de munca? i-am zis asta cucoanei de la capatul celalalt al firului si a zis ca nu e de ajuns....pe cine credem ? sau functionarii astia fac legea cum le vine?

7. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am facut programare la CSCS pt mai multa lume cu NI temporar (TNddmmyyFsauM) deci ia si te programeaza.

Pt NI 2 invoice-uri pt servicii prestate lu X-ulescu facute de tine pe calc daca vor neaparat (poti sa pui cate 20 de lire pe fiecare si e ok).

8. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Sal.. din nou..
    Am reusit sa ajung si eu la interviul ptr. Nino.. la JobCenter.. si acuma astept raspunsul.... Interviul asta e mai mult o verificare a identitatii.. asa ca nu va temeti.. :). Cred ca variaza timpul in care primesti acea scrisoare, unui prieten din scotia i-a venit in 5 zile..

Eu acuma lucrez la o ferma de asparagus.. de pe langa Hereford.. si dupa ce am fost la interviu.. am mai stat o sapt si apoi am plecat de la ferma.. Stiti daca astia de la JobCenter suna.. sa verifice daca lucrez la ferma???

toate cele bune..

9. michael

michael New Member

Trophy Points:
    0
    salut, toata lumea vb de interviu la Nino, dar ce e cu interviul asta...am maine programare.ce te intreaba acolo? sincer sa fiu am cautat pe forum dar nu am gasit nimik, ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu interviul?

10. larissa

larissa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Stiu ca raspunsul meu vine fff tarziu, dar vreau sa impartasesc experienta mea poate foloseste cuiva. Am fost si eu acum luni bune la interviu ptr NINO, care nu este mare lucru ptr cine nu stie. Te duci cu actele pe care ti le cer in scrisoare, raspunzi la cateva intrebari legate strict de acte si atat. Apoi astepti. Eu... surpriza. Am fost respinsa. Am yellow card, fac NVQ, si motivul a fost ca lucrez prea multe ore, ca pe card scrie ca am voie doar 20. M-am dat intai cu capul de toti peretii cum fac de obicei cand nu imi ies planurile, apoi m-am gandit ce sa fac. Am studiat bine guidance-ul cu rpivire la romani si bulgari si am vazut ca daca faci NVQ ai voi full time. Asta stiam, dar apoi am facut copie dupa scrisoarea de la HO unde scrie ca ai voie full time daca: esti in vacanta, faci vocational training, sau esti self employed. Si am facut copie si dupa parte de pe dosul Yellow Card. Mi-am facut din nou prgramare. Le-am facut highlight sa vada exact frazele respective si le-am explicat ce si cum. Bineiteles ca ei au facut pe desteptii ca stiau astea. In fine. DUpa cateva saptamani am primit NINO.

11. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca va pregatiti sa-l primiti pe anul nou dar m-am gandit sa va impartasesc si experienta mea de ieri-azi.
    Ieri de dimineata am sunat si surpriza m-au programat dupa amiaza la 3, ma pregatesc, iau hartoagele "la dosar" si la 3 trecute fix ma prezint la Jobcentreplus LUTON unde ma intampina confuza o tipa care-mi zice ca aici nu se tin interviuri. Par nedumerita si o rog sa ma lase sa dau telefon si sa verific. De fapt programarea era pentru interviu in Hatfield, lucru de care mormolocul care ma programase nu mi-a spus nimic. Eu mai desteapta chiar faceam glume cu el ca stau aproape de Jobcenter....DAR de cel din Luton -slap- lap-
    Ma reprogrameaza azi la 10 dimineata, plec de 7.30 ca sa fiu sigura ca nu pierd nici trenul si nici autobuzul si ..am fost.
    Acum din ce au scris forumistii sunt scepticatipa mi-a zis ca e totul OK dar pot foarte bine sa fiu refuzata. Sper sa nu se intample asa.
    SFAT: intrebati absolut orice si daca nu ati inteles ceva mai bine rugati sa va repete. Eu am intrebat totul ca sa fiu sigura si iaca ce am patit. Nu scria nicaieri ca cei din Luton merg la Hatfield sau la Bedford.
    Nu-i vorba ca si tipa de la Hatfield era usor confuza ca de ce nu am scrisoare de la ei; i-am zis de cateva ori ca m-am programat ieri si nu are cum sa-mi soseasca nicio scrisoare peste noapte -handlaugh2- andlaugh2-
    Urez succes tuturor si mai ales sotului meu care va urma ca dependent de mine.

12. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Lutoniana, mult , mult succes si vei reusi sa primesti numarul.Nu te ma gandi decat la bine si pozitiv.Toate se rezolva.Forta gandului e mai puternica decat orice.Este An Nou si toate sunt pe drumul cel bun !
    An Nou fericit si sa vi se implineasca toate dorintele, multa sanatate si bucurii :)

It`s party time ! -party- arty- -dance- ance-

13. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Alicestela, eu sunt un monument de optimism, nu prea imi fac eu ganduri negre
    doar ca uneori nu depinde numai de noi ....sa implinim ce ne dorim.
    Un 2009 cu vise implinite pentru toti forumistii si toti romanii care sunt sigura ca vor reusi si vor GASI aici ceea ce cauta !!!!

LA MULTI ANI !!!!!!!!!

Share This Page