6.8 C
London
Saturday, January 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

refuz de la JobCenter pt NINO

Discussion in 'NINO' started by spiruet, Jan 17, 2008.

1. spiruet

spiruet New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat telefonic in noiembrie, m-au programat p 7 dec.. apoi alta scrisoare k sunt programat p 9 ianuarie, merg la interviu, totul e ok, si primesc scrisoare k am fost respins caci nu am suficiente dovezi pentru dreptul de a munci in UK.. :-?? Ce-i asta?

Experiente asemanatoare? Ce-i de facut?

2. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    In hartia de refuz trebuie sa scrie si ce dovezi si in cit timp treb sa le trimeti aduna toate doveziile respective si trimetele prin fax la numaru care e specificat acolo ... si daca te-ai inregistrat ca self employee trimete copie de pe trei invoiceuri, pasaport,cscs card, asa copie daca e de statment bancar.

3. mona_79

mona_79 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Spiruet!

Pana azi am crezut ca sunt singura in aceasta situatie. Eu am aplicat prima data pt NINO in 8 nov 2007 si am primit refuz pe motiv ca nu am suficiente dovezi ale dreptului de munca. Ce-i drept in acel moment inca nu primisem de la Home Office cardul galben de student. Am plicat din nou in 10 dec.07 de data aceasta atasand si carnetul galben si scrisoarea de la HO in care erau trecute toate detaliile legate de dreptul de munca ca in 5 zile sa primesc o noua scrisoare de refuz ca nu am dovezi suficiente. Daca acest card galben si scrisoarea de la HO nu sunt dovezi clare ale dreptului de munca atunci care D-zeu sunt ca nu mai inteleg nimic. Si asa cum scria cineva mai devreme ar fi trebuit sa-mi specifice ce acte lipsesc si cat timp am sa-mi completez dosarul..

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    trebuie sa te duci la ei sau sa le scrii o scrisoare cu toate povestea si se va rezolva!

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-ar fi sa le dai un telefon?
    Sau sa te duci in persoan la un Job Center?
    Nu inteleg de ce atitia Romani prefera sa trimita tot felul de chestii prin posta INAINTE de a da un telefon si de a se interesa CE SA PUNA IN PLIC!

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu UKOK, e total aberant! Se poate rezolva foarte usor daca o faci atent, eu nu am avut niciodata nici o problema de genul asta pentru ca sunt atent.
    -p4- 4-

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea: in final este vorba de respect de sine ... te informezi ca sa stii ... aici pe forum, sunt informatii, numai ca trebuie sa existe acea "dorinta" in fiecare in a cauta, in vederea de a fi informat si de a sti. Numai ca asa este omul, cand se loveste cu capul de tocul de sus al usii, apoi isi da seama. Oricum, niciodata nu e prea tarziu, numai ca este pacat cand vine vorba de aceste acte, deoarece te intarzie, amana, si at the end of the day este timp irosit.

Informatia este aici, cititi, unde nu gasiti, intrebati si sunt convins ca o sa ne gasim cativa care sa raspundem, daca stim.

-takecare- akecare-

8. spiruet

spiruet New Member

Trophy Points:
    0
    multumusc tuturor pentru raspunsuri DAR, cand postez aici o intrebare o fac pt a primi un raspuns straight away.. nu ca sa fiu certat sau urecheat si nu pt k as avea nevoie de niste "smart-asses".

so, am facut asta, am fost la ei (fara sa astept sa-mi spuna cineva de pe site de aici) .. am vb cu un consultat si mi-au spus k ar trebui sa am REGISTRATION CARD .. ma rog.. am sunat la BIA Border and Immigration Agency si mi-au zis sa aplic cu formularul BR1 si dureaza pana la 6 luni!!

e incredibil! alta metoda mai rapida exista? sa pot sa am si eu drept de munca legal .. de ex.. la Starbucks e posibil sa ma accepte pt un job si ma intreaba daca am drept d munca. ce le spun ? toata povestea asta?

Ziua buna!

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Poate a fost greseala mea, raspunsul meu a fost adresat catre "mona_79"

Cit despre "spiruet"

Nu mai spune!!!!!
    Auzi ce tupeu! Vrea "domnu" un raspuns imediat!
    Iti datoreaza cineva un raspuns imediat (straight away)???? Platesti ceva pentru raspunsuri?
    Vrei raspuns corect, da mai multe informatii; cu ce acte te-ai prezentat, ca student sau self-employed etc.
    Si nu uita ca nimeni de pe acest forum nu-ti datoreaza nimic asa ca ar fi bine sa-ti schimbi atitudinea sau sa platesti un avocat de imigratie. Aici totul este facut din bunavointa membrilor si toata cercetarea implicata e din timpul nostru liber.

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Eu recunosc deschis: sunt un smart-ass.
    Lasand asta la o parte, o urecheala chiar nu ar strica avand in vedere atitudinea penibila abordata.

La Starbucks le spui ca nu ai drept de munca. Romanii nu au drept de munca decat daca angajatorul iti face un work-permit.

11. spiruet

spiruet New Member

Trophy Points:
    0
    :)) incredibil, aceeasi atitudine primesc..

am spus doar ca ma astept la un raspuns specific, (nu am folosit bine straight away) trebuia exact, nu imediat.. adica la obiect, si nu critici si observatii.

stiu ca nu imi datoreaza nimeni nimic si nu e obligat nimeni sa -mi rasp.. dar nici eu nu-s obligat sa accept tot felul de replici care nu-s la obiect..

ziua buna!

12. mona_79

mona_79 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!

Se pare ca nu am fost inteleasa corect.. Nu am pus intr-un plic niste acte pur si simplu ...dosarul l-am facut in baza listei trimise de cei de la Departament for Work and Pensions inclusa in scrisoarea de appointment. Si m-am prezentat cu toate actele in dinti la data stabilita la Job Center. Am avut interviul si am depus toate actele solicitate de ei, ba mai mult am insistat sa puna toate actele din lista pt ca doamna de acolo vroia sa sara cateva ...cum ar fi scrisoarea de la colegiu care atesta faptul ca sunt studenta, pasaportul care era actul meu de identitate, etc. Si am incercat sa ma informaz bine inainte de a face demersurile.
    Am postat problema mea in ideea ca mai era o persoana in aceesi situatie si cam in aceeasi perioada de timp si...poate era o chichita la mijloc pe care poate nu o sesizasem eu.
    E clar ca primul lucru care poti sa-l faci este sa incerci sa contactezi autoritatile competente sa vezi ce se poate face, dar in Anglia mai este moda de a fi trimis de la unul la altul fara sa primesti un raspuns concret.
    Am contactat DWP si mi s-a spus ca fost o eroare....saracii incercau sa se elibereze de dosare inainte de sarbatori si nu i-a durut mana sa refuze aplicatia mea.
    Nu trebuie sa fim rautaciosi intre noi si hai sa nu sarim direct la gatul oamenilor...e pacat sa apara discutii de genul.

Oricum multumesc pt raspunsuri!

-takecare- akecare-

13. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    Buna -hello- ello- ....Am cateva lucruri de spus( asa ca tot am citit topicul si trebuie sa spun ce gandesc ca altfel -scratch- cratch- ):
    1. Ceea ce nu intelege lumea. -cry2- ry2- ..majoritatea romanilor aflati in impas...este ca trebie sa te documentezi( adika sa cauti informatiile de care ai nevoie) inainte sa pui intrebari aiurea.PUNCTU
    2. Nu cred ca autoritatile de aici din UK este "moda de a fi trimis de la unul la altul fara sa primesti un raspuns corect"....si aici oricine a stat in UK cel putin 6 luni stie ca am dreptate....poate or fi fost oamenii putin mai ocupati ca vb aia erau sarbatorile...sau or fi fost obositi dar nici decum sa te dezinformeze...nu suntem in RO !!!!!!!!!!
    3. Lasati orgoliul deoparte -angrymad- ngrymad- cand vine vorba sa primiti sau sa cautati ajutor din partea unor oameni care stiu cum se rezolva lucrurile pe aici!
    -thankyou- hankyou- and -takecare- akecare-

14. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Spiruet,
    Atata tip cat nu prezinti TOATE ACTELE pe care ti le-au cerut e firesc sa ti se refuze NIN.Acum te intreb ceva daca nu te superi:Esti student?Ai aplicat la HO in calitate de student?Asta in primul rand.In al doilea rand cred ca atitudinea ta nu a fost cea corecta avand in vedere ca toti cei care-ti raspund isi rup o parte din timpul lor si-ti impartasesc experienta lor.Daca nu accepti un sfat macar informeaza-te mai mult,aici ai o gramada de topicuri trebuie numai sa cauti.Bafta.

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mona_79
    Felicitari pentru rezolvarea pozitiva a problemei tale!
    Nici una din discutiile anterioare nu ar fi existat daca primul tau post ar fi continut detaliile pe care le-ai pus in ultimul tau post.
    Multumesc ca pina la urma ne-ai lamurit care au fost circumstantele EXACTE. In modul asta noi toti putem invata ceva.
    Si inca odata FELICITARI!

16. spiruet

spiruet New Member

Trophy Points:
    0
    am reusit sa deslusesc un pic nepotrivirea..

documentele mele au fost:
    - proof of ID : pasaport
    - Proof of living: a zis ala k e suf k am adresa chiar pe scrisoarea de la ei.
    - proof of work: nu aveam scrisoare de la angajator si le-am spus k am cartea lui de vizita si pot sa sune.. tipu mi-a zis k e ok..

a facut copii la toate.. le-a pasat mai departe la verificat, am asteptat, le-am primit inapoi si am plecat acasa.. peste cateva zile am primit refuzul..

acum am inteles.. ei ma evaluasera k pe un employee nu ca pe un self-employed ..

(cu toate ca lucrez intr-un restaurant.. incerc sa obtin self-em..)

m-am programat la alt interviu pt NINO de data asta ca self-em.. si am sa le duc scrisoare de la angajator/client cum ca lucrez pt el ca self/em..

vedem ce iese :)

ziua buna!

17. krisstinna

krisstinna New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa va spun si eu povestea mea si daca cineva ma poate ajuta ar fi perfect. Am sunat sa ma programez la nin pe 7 noembrie si m-au programat pe 13 decembrie.Am dus toate actele adik:
    - pasaport
    - dovada ca m-am inregistrat ca self employed
    - invitatie la interviu(dovada ca imi caut de munca)
    - statement de la HSBC
    Am intrebat-o pe gagica care mi-a completat actele dc mai trebuie ceva si ca am nevoie de nin urgent ca cei la care am fost la interviu nu ma pot astepta foarte mult cu actele si ca o sa incep munca cand am actele. Mi-a zis sa nu imi fac griji ca in max 2 saptamani am NIN-ul.M-a intrebat dc am mai lucrat si i-am zis ca nu.Dupa 2 saptamani am primit refuz cum ca nu am dat detalii despre salariu.Cum e posibil...si cum as putea sa imi iau NIN-ul asta ca am foarte mare nevoie de el.Astept sugestii.

18. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Va Salut!

Am si eu ceva nelamuriri.. cu privire la Nino
    -am ajuns in uk de aprox 2 sapt. si as am inceput lucrul in baza unui work permit.{sezonier in agricultura}
    -am sunat la nr de tel. ptr a ma programa ptr Nino permanent si dna cu care am vb mi-a zis sa-i aduc o scrisoare de la angajator cum ca lucrez la ferma..Am cerut aici la ferma si nu vor sa-mi dea .. ma duc cu vb.. ca o sa vina cineva peste cateva luni sa ne faca Nino.. abureala.. cred ca le e frica sa nu plec. >> Intrebarea ar fi urmatoarea ..
    1 Se poate intampla ca neavand aceasta scrisoare de la angajator.. sa nu imi acorde Insurance Number..[mentionez ca am de la angajator payslip, work permit in care e specificat numele angajatorului, card bancar primit pe adresa angajatorului.. nu e suficient ca dovada ca sunt angajat???]
    2 Ptr. a face un card de debit... ce acte trebuie sa duc la banca.. am un Card de cash la Barclays..

Va multumesc..

19. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am citi si eu raspunsurile postate pe acest forum, dar as avea nevoie de niste lamuriri suplimentare, daca vrea cineva sa-mmi explice pas cu pas; deci eu am aplicat ptr work permit, respectiv firma, si au respins pe motiv ca nu are destle dovezi ca nu putea fi angajat un res worker pe postul respectiv, desi a fost si anunt in ziar;
    in alta ordine de idei, acum m-am gandit sa incerc cu self employed, am fost la h.m revenue ptr a obtine utr-ul , mi-au preluat actele, adika un bill , permis de conducere de uk (n-a vrut pass sau card) si au zis sa astept sa-mi vina acasa...pana la 6 sapt poate dura; Intrebarea mea este....sau mai bine zis..intrebarile:
    1. ptr nino temporar aplic acum sau il primesc odata cu utr;
    2. am dreptul sa lucrez si daca da, in ce baza pot fi platita...sau pot fi platita retro? compania ar fi de acord
    3 dupa ce primesc utr, trimit actele ptr self empl?
    4. self-employed pot colabora intre ei?..adika pot contracta unul cu altul sau este nevoie ca una dintre parti sa fie ltd...sau altceva?
    5. acuma....un sfat....dupa parerea voastra...munca pe care o voi face va fi efectiv de secretara la o comp de constructii...cam cum ar trebui sa sune ocupatia self empl? ma gandeam...s-ar putea face geva de genul consultanta?

va multumesc mult ptr timpul dedicat acestui mesaj, chiar daca nu imi raspundeti, va multumesc ptr detaliile care exista deja pe acest site si care sunt fffff folositoare unui nou venit

20. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0
    am cercetat pe site si de informatii...asa ca in mare m-am lamurit...am gasit o gramada de chestii folositoare, dar daca nu pricep ceva...reviiinnnn...or should i say...i'll be back -hehe- ehe- -hehe- ehe-

Share This Page