16.5 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Refuz blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by ioanac, Jun 17, 2009.

1. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    Noi Stiriiiii....am atasat...cititiil B)

2. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    hm... [file name=Press_Release_Closure_of_Precision_Training.doc size=29184]http://www.romani-online.co.uk/media/kunena/attachments/legacy/files/Press_Release_Closure_of_Precision_Training.doc[/file]

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    De unde ai informatia?
    te-ai inscris la un alt curs? daca da, unde si cat platesti?

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    SO WHAT SHOULD YOU DO IF YOU ARE A VICTIM OF PRECISION TRAINING OR ANOTHER BANKRUPT COLLEGE?

As a student on a student visa, you must be in ‘full time study in order to comply with your visa conditions. If your college has ceased to exist or is not providing you with full time courses, you should register with another training provider, which is on the Government-approved Tier 4 Sponsors Register

Asta este rapsunsul celor de la immigration control

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    oameni buni, noi am primit hartia de la spire training pe data de 04.06.2009, cum ca precision e in lichidare
    la acea data eu aplicasem de mult-aplicatia mea e din mai, data la care am primit recomandarea de la angajator.
    Mai mult decat atat, pe data de 27 aprilie, noi am avut un assessment cu un alt profesor de la Precision Training, dupa acesta venind in mai 2009 o alta profesoara.
    Am hartiile lor de assessment,de asmenea se tine in registrul casei unde lucrez totul recorded,data la care acestia ne-au vizitat..asa k...

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    si inca ceva
    am trimis la home office scrisoarea de la aspire pe data de 15.06.2009 cand mi-a fost solicitata
    deci, au fost instiintati.
    pentru ce ce vor raspunde, studiati si linkurile de mai sus

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    iulian22 a scris:
    Cred ca nu ai citit cu atentie, Anouka a fost instiintata despre modificare DUPA ce depusese deja aplicatia pt. BC
    Si pe langa asta UKBA procedeaza incorect neinformand studentii asupra retragerii licentei unui colegiu.

Da-mi voie sa fiu complet reticent fata de bunavointa si profesionalismul celor de la HO/UKBA.

Ei oricum incalcau cu buna stiinta prevederile Tratatului de Aderare prelungind (birocratic) durata unei aplicatii peste termenul de maxim 3 luni impus de legea europeana privind rezidenta.

Iar in cazul de fata este tot vina lor ... studentii acelor cursuri nu aveau de unde sa stie daca si cand le-a fost retrasa licenta celor de la colegiu. Iar cei care au indeplinit conditiile legale inainte ca licenta sa fie retrasa sunt indreptatiti ca UKBA sa nu le respinga aplicatiile in mod abuziv si injust.
    Iar ca sa fiu clar: este vorba despre cele 12 luni lucrate cu permisiune in mod legal in baza unui YC eliberat de UKBA. Aceste 12 luni permit obtinerea BC. Nu scrie nicaieri in lege ca trebuia sa termine cursul, ci doar sa indeplineasca conditiile de legalitate privind munca. E mai clar acum ?

Si ca sa nu existe dubii ca UKBA, trebuia, sa anunte studentii va rog consultati pagina oficiala a UKBA: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/emplo ... /migrants/

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. iulian 22, noi i-am informat de schimbare imediat adica chiar de aII-a zi pe 12 iunie. Si chiar am vb la telefon cu caseworkerul care ne cerceta cazul. A incercat sa ia legatura cu ei , cu cei noi dar nu a reusit, apoi ne-a sunat din nou si ne-a mai dat termen inca 1 saptamana sa le dam alte numere de telefon, apoi noi am reusit si le-am dat alte numere de la ei. Am vb si noi cu cei de la Aspire si mi-au zis ca e totul bine si ca acum urmeaza sa ne trimita alte acte pt a completa transferul, le-am precizat ca noi am facut de 1 luna de zile 1 an de munca si ca avem documentele la HO si a zis nu-i nici o problema ca vb eu cu doamna de la HO pt a-i confirma preluarea, i-am multumit si apoi am asteptat Asta se intampla pe 19 iunie 2009. Iar raspunsul de refuz l-am avut pe data de 1 iulie 2009. Eu stau si ma intreb doamna de la HO a avut mai mult de 2 saptamani ( de pe 12 iunie) sa vada ca acest colegiu nu e legal :de ce nu a zis nimic?
    Iar refuzul lor se bazeaza pe faptul ca noi avem YC de pe data de 3 iunie 2008( iar munca si colegiul au fost incepute pe data de 9 mai 2008) asta cu acte doveditoare dar...
    Deci chiar dk avem un an de munca legal ne lipsesc 2 zile de la data de cand avem YC 3 iunie 2008 si pana la transferul dintre colegii 1 iunie 2009

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri am vb din nou cu reprezentantul nostru de la ambasada Bogan carpa Veche. Si dk el nu ne ajuta si nu se zbate pt noi , noi singuri si fara sa cunoastem legile chiar nu cred ca putem razbate, chiar dk avem dreptate.
    Si apropo de Precision si de refund, imi zice :pai trebuie sa-i cauti sa dai de reprezentantul de la colegiu, apoi bineinteles ca el nu-ti va da banii de buna voie deci trebuie sa-ti cauti un avocat apoi sa-l dai in judecata.
    Iar eu i-am raspuns :pai pentru asta ar trebui sa ma amgajez la CIA sa fiu pe urmele lor.
    A ras a zis si el da, si cam asta e ajutorul primit!!

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    asta e scuza pe acre ti-o baga ei, tu nu intelegi?
    Uita-te si vezi cand te-ai inscris la Precision, de atunci se considera, nu de la data eliberarii YC, pricepi? Atunci era cerinta obligatorie sa aplici pt YC numai dak esti angajata , angajarea si eliberarea YC facandu-se pe baza inscrierii la colegiu, data anterioara eliberarii YC.
    Motivul pe care ti l-au dat -k nu ai 2 zile e aberant, pt k eu le am, aplicatia mea e din mai, ultima sedinta avuta cu precision fiind in mai 2009, dar eu am facut 1 an in luna martie, pe data de 25, de atunci fiind si inscrisa la NVQ
    OFFFFFFFFFF

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am inteles ca e doar un pretext, dar pana una alta ei iau decizii si dau legi (chiar si peste noapte)

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Nu ma pricep prea bine la chestiunile astea, dar inclin sa cred ca un astfel de guidance nu are o greutate la fel de mare ca o lege. O lege in care sa se spuna ca trebuie sa incepi sa muncesti inainte de a aplica pt yellow ar fi solutia, dar nu stiu daca exista. Si apoi plasamentul poate insemna sa faci intai o pregatire teoretica (la acel angajator) si apoi, dupa ce primesti cardul sa incepi munca platita. Pt un guidance ca asta, eventual poti da in judecata HO pt ca ofera informatii derutante, contradictorii, care iti pot produce prejudicii. Sunt de acord cu tine ca dupa astfel de reguli poti lua ce decizii vrei in privinta imigrantilor, in functie de cum bate vantul politic. E drept ca tot dupa astfel de reguli un bun avocat ar putea matura cu ei pe jos.

georgiv a scris:
    Asta inseamna un singur lucru: rea vointa. Functionara de la HO putea verifica chiar de pe site-ul UKBA in cateva minute daca Aspire e acreditat. Dar daca va anuntau ca nu e autorizat, voi puteati sa va inscrieti in termen de 30 de zile de la preluare, la alt colegiu. Astfel nu ati fi avut o intrerupere mai mare de 30 de zile in anul pe care trebuie sa-l aveti lucrat legal pt blue.

14. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm.Si cum faci dovada ca i-ai informat telefonic?Daca nu ai o hartie cu nr de inregistrare nu poti sa faci dovada ca i-ai informat.O fac si eu pe avocatul diavollului dar ce parere aveti?Totul tine de aceasta informare acum.Se poate face dovada?Noi suntem trecatori,hartiile raman,nu?HO poate nega ca a fost informat daca nu se vine cu o hartie cu un ref nr.Nu credeti?

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Hmmm, nu e chiar asa cum spui silverfern.
    UKBA cand retrage licenta de acreditare unui colegiu ce ofera cursuri NVQ in mod obligatoriu trebuie sa anunte pe studenti, pentru ca cei inregistrati muncesc (munca facand parte integrala din curs).

In aceasta situatie UKBA nu ar avea de facut decat sa efectueze niste controale direct la angajatori si sa aplice amenzi atat angajatorilor 10,000 lire/angajat ilegal cat si angajatilor 5,000lire/angajat si sa vezi ce de fonduri strange si ce campanie televizta despre cum isi fac ei datoria iese. ... asta cum suna ????

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    da ai dreptate ca noi in timpul asta muncim normal, nici angajatorul, ca stie situatia, nu a zis nimic, nici cei de la HO, deci ramane sa intram in legalitate cat mai repede dupa cum a zis si d-nul Bogdan Crapa Veche, inscriindu-ne la un colegiu acreditat

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de la HO au fost informati de noul colegiu prin fax. Noi asa le-am trimis scrisoarea de la Aspire.Si apoi dupa o zi le-am pus scrisoarea in plic si am trimis-a prin posta, si mai raman si convorbirile telefonice( ca asa zic ei, ca sunt inregistrate)

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Tare mi-e ca obligativitatea asta, daca e precizata in vreo lege, e formulata sub forma "UKBA may ..." si e aplicata in functie de interesele de moment. Dupa cuum spui tu ar fi trebuit sa le retraga si yellow cardurile nu? Pt ca nu-si mai exercitau drepturile europene ca studenti, si nici nu terminasera cursurile sa beneficieze de perioada de 4 luni de dupa. Dar n-au facut-o.

Anouka si ceilalti care sunteti in situatii similare, eu zic sa le trimiteti un mail celor de la HO si sa-i intrebati daca pt yellow card ca student NVQ trebuie sa fi inceput munca, sau trebuie intai sa obtineti yellow pt a putea munci ca parte a cursului. Si mai ales sa va spuna in ce lege este precizat acest lucru(pasajul din lege, legea numarul... intrata in vigoare la data de...)

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pt silvesfern: bingo!!!
    Asa zic si eu, m-am gandit si eu la asta, si ti-am mai zis cand am intrebat-o ce colegii sunt acreditate nu a stiu/ nu a vrut sa-mi zica, si a zis ca nu stie, apoi tu mi-ai dat lik-ul.
    Dar am mai spus si o repet: fara ajutor legal din partea celor in drept sa o faca (ex. reprezentantii tarii)nu cred ca putem noi singuri rezolva ceva.
    I-am explicat si d-nului B. C. V, despre acest timp si a zis :probabil aveau mult de munca ca doar nu sunt singurul ei caz! :(

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Hmm... ma intreb daca raspunsul asta cu "mult de munca" si ca nu esti singurul caz o fi exersat indelung. E raspunsul functionarei standard de la posta romana, adm financiara si asa mai departe. Cand vor invata oamenii astia ca asta nu e o scuza? :S

Share This Page