19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Referinte pentru inscrierea la facultate

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by bogdanel_25sept, Jun 11, 2007.

1. bogdanel_25sept

bogdanel_25sept New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog mult de tot lamuriti'ma si pe mine cu referintele acestea...Cam cat trebuie sa fie de mari?Trebuie neaparat sa am stampila scolii pe ele?Poate cineva sa'mi dea un exemplu concret de referinta sau stiti unde as putea gasi?Eu am rugat'o pe diriginta sa'mi faca si m'a pus pe mine sa o concep si apoi sa i'o dau ei sa mi'o semneze.Si habar nu am cum sa fac.Mi'a zis k ar fi bine sa fie cam de 2-3 pagini.Eu abia scriu una.De unde sa scriu mai multe...Va rog un sfat...orice...A!!! si inca ceva: cam cate referinte sa am...de la cati profesori?

2. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    2-3 pagini??? e clar ca diriga nu a mai facut asa ceva....Nici vorba. Nu poate depasi o jumatate de pagina A4, cel mult doua treimi.

Pt model, da si tu un search pe google, pt. reference letter, dc o faci direct in engleza, sau scrisoare de recomandare daca o scrii intai in romana. Vei gasi atatea modele ca nu vei stii ce sa faci cu ele! Ti-as recomanda sa le folosesti doar ca sursa de inspiratie si sa nu copiezi, pt ca cei de la facultatile din Anglia responsabili cu admission-ul sunt versati...nu ca la noi. Au vazut atatea scrisori de recomandare in viata lor ca sigur cauta si ei ceva mai original...sa le atraga atentia.

Cel mai simplu e intr-adevar sa o faci tu si sa ti-o semneze. Si sigur, daca are stampila si chiar antetul institutiei e cat mai bine...trebuie sa para cat mai oficial posibil. Dc diriga stie engleza cat de cat, redacteaz-o in engleza direct, dc nu o faci in romana si o traduci la un traducator autorizat....stiu sigur ca accepta si asa. Unele facultati mai pretentiaose iti cer chiar sa o trimiti sigilata intr-un plic...sigiuliul cu semnatura profului. Dar mai rar. Oricum, pe sit-ul facultatii la care vrei sa aplici ar trebui sa spuna cate scris de recomandare treb sa le dai, de la cine si cum sa le trimiti. Daca aplici prin UCAS ti se dau si acolo detalii.

Bafta!

3. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    1
    In legatura cu legalizarea actelor pentru inscrierea la universitate, am gasit definitia

A certified copy is a photocopy of an original document. This copy must have been stamped and signed as being a true copy of the original by an official: a minister of religion, doctor, lawyer, civil servant, teacher/lecturer, police officer. The person certifying the copy must provide their name, job title, address and contact telephone number. The certifying person must not be a relative.

A trimis cineva diploma fara sa fie legalizata la notar ci doar semnata asa cum scrie mai sus?

De asemenea as dori sa vorbesc cu cineva care este inscris la master sau doctorat in UK sau in curs de aplicare! Adresa mea de mail este: ramonahodis@yahoo.co.uk
    Multumesc mult!

Share This Page