23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Redobindirea Cetateniei Romane pentru Moldoveni

Discussion in 'in Romania' started by unitedmoldovans, Nov 29, 2007.

1. unitedmoldovans

unitedmoldovans New Member

Trophy Points:
    0
    -sorry- orry- Vrem sa fim iubiti, doriti si apreciati !!!

Caci:

Tot mai multi Moldoveni (Romani) din Rep. Moldova se dezamagesc de birocratia si neeficienta procesului/legii de Re-dobindire a cetateniei Romane, furata de la parinti sau bunici de Pactul (ilegal) Ribbentrop-Molotov in anii 1940.

Deasemnea multi dintre Moldovenii dintre Prut si Nistru sunt indignati de unele sterotipuri 'Basarabene=coloniste' sau "de rusi' care-i descriu in presa si societatea Romana.

Ei se numesc Moldoveni, un regionalism Romanesc ce nu trebuie sa supere pe nimeni, si nici sa creeieze gresita impresie de non-Roman.
    Ar fi o rusine, un pacat, si o greseala sa credem ca Unirile din 1600/1862/& 1918 nu ne-au facut pe toti Romani. Ardeleni, Olteni, Bucuresteni, Dobrogeni, Moldoveni (sau gresit acceptat Basarabeni) suntem toti frati in familia Romana, Romana Natiune.

Durerea cea mai mare (cel mai mult pentru cei din Moldova rapita in 1812 ce incudea Cernauti, Rep. Moldova, raionul Ismail) este Divizarea in care Traim. Unde e Unirea?

Doar 90 ani in urma am fost o Tara Unita, un neam ce parca se trezea din somn de moarte...
    Asa puteti vedea si in Expozitia Londoneza ce momentan este deschisa la British Library -Breaking The Rules!

Aceasta sugestie ar fi una recomandata actualei Legi(proaste) de Redobindere a Cetateniei Romane!

Nu stiu ce sa spun, mai departe ce-o fi...

Acum, adevarul este ca ca sunt millioane de Romani lasati (sau uitati) sa astepte (5ani+) pentru a fi recunoscuti Romani.

De ce nu ar fi cazul sa fim mai destepti si mai uniti?

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare foarte rau ca am fost victimele unui tratat sovinist care ne-a facut sa pierdem Basarabia in urma razboiului, sau mai bine spus a razboaielor (pt ca din cate imi aduc eu aminte de la istorie, cum se mai intampla un razboi in Estul Europei, cum Basarabia devenea subiect de disputa, fiind trecuta de la romani la rusi si invers si dupa Razbiul Ruso-Turc, si dupa Razboiul Crimeii, si dupa Al II lea Razboi Mondial etc) , si ma bucur nespus sa vad ca sunt si basarabeni care vorbesc o romana perfecta si nu uita de unde au plecat, dar ma intreb, din pdv politic, daca esti cetateanul unei tari declarate independente si autonome, poti (re)dobandi o alta cetatenie, doar datorita stramosilor tai? Inteleg ca poti capata drepturi dar nu cetatenie completa. Altfel, toti indienii sau pakistanezii sau mai stiu eu ce alte natii, pot veni in UK si cere cetatenie britanica pt ca acum nu stiu cati ani, au fost colonizati de catre britanici si au facut, prin urmare, parte din Regatul Unit.

3. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Ce ma enerveaza pe mine e ca v-a apucat dorinta de a fi Romani imediat dupa intrarea in UE a Romaniei, nu anul trecut, nu acu 2 ani, etc... ci dintr-o data acu v-ati "amintit"... hmmm...

4. luca

luca New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu adynutza,
    Cred ca (re)dobandirea e o oportunitate,nu o convingere pentru majoritatea,dealtfel asta se vede si din atitudinea pro-rusa si nu altfel a populatiei,care a votat tot comunisti.

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa fiu rautacios, dar si eu sunt de aceeasi parere? De ce pana acum nu ati facut nimic pentru acest lucru? Pentru a va redobandi cetatenia romana daca va credeti asa de romani cu duhul? De ce fix acum cand Romania a intrat in UE v-ati "amintit" si voi? Eu cred ca acesta este doar un mijloc de a profita si nimic mai mult. Asta este si explicatia faptului ca decand Romania a intrat in UE, s-au primit cu 85% mai multe aplicatii de la cetatenii din Republica Moldova pentru acordarea cetateniei, decat se obtineau in mod obisnuit....asta cred ca zice multe ... pana acum nu va interesa, iar acum, pe toti va "lovit" dragostea de Romania asa deodata.
    Ai pus aici un vot ... sunt 3 voturi toate pentru mai mult de 1 an de asteptare pentru acordarea cetateniei ... din cate stiu eu, se pot astepta si 5 ani de zile, si sunt cateva conditii destul de stricte. (gen arborele genealogi,etc) Sper din inima ca sa primeasca cetatenia numai cei care cu adevarat merita; stati acolo la comunisti, ca o sa dea dansii .... numai ca nu zic ce o sa va dea .. concluzia o trageti voi -explain- xplain-

6. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Nici eu nu vreau sa fiu cinica dar cum ramane cu faptul ca voi insistati ca limba voastra "romaneasca" cu iz bolsevic sa fie recunoscuta ca si limba de sine statatoare in toate forurile internationale? Nu vorbiti tot romaneste? Vorbiti moldoveneste? Si cum ramane cu faptul ca atunci cand erau Oameni (si nu am gresit scriind cu majuscula) care se luptau si chiar piereau prin puscarii pentru ca doreau unirea cu Romania, toti ceilalti, care acum vor neaparat cetatenie, stateau linistiti, la caldurica, pupand din cand in cand tabloul tatucului Stalin?
    Si totusi...Am prieteni moldoveni care au obtinut carte de identitate romaneasca de multi ani, ulterior au obtinul si cetatenie romana si traiesc si muncesc in Romania, demn si serios. Sunt romani pentru ca au ales asta atunci cand romanilor nu le era la indemana circulatia libera prin UE. Cand eu am plecat din tara chiar imi amintesc o discutie in care medicul cu care lucram atunci,moldovean la origine, om extraordinar, mi-a zis ca el nu pleaca din Romania, ca asta e tara lui acum. I-a fost greu la inceput, pentru ca desi in casa vorbeau romaneste, facultatea o facuse in limba rusa... ca asa era. Dar s-a descurcat in Romania si acum e persoana respectata in orasul meu.
    Asta vreau sa evidentiez, ca sunt persoane care au meritat sa redobandeasca statutul de roman, cei care merita, eu cred ca deja au obtinut-o...
    Celorlalti care s-au gandit abia acum... le-a trebuit cam mult timp (17 ani) sa se hotarasca... Oare asta nu e dovada clara ca sunt cam ca trestia care se pleaca dupa vant? Sigur ca nu imi sta in putere mie, dar daca s-ar putea eu as aplica aceeasi lege ca si pentru alti cetateni veniti din alte parti...Congo de exemplu... 5 ani! Asa mi se pare normal.

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Nici eu nu vreau sa fiu inteles gresit sau sa jignesc pe cineva, dar am o opinie diferita.

Personal mi se pare perfect normal ca moldovenii sa isi doreasca cetatenia romaneasca acum ca noi suntem in EU. Hai sa ne gandim si la noi romanii: Principalul motiv pentru care ne simtim cu totii acum europeni, este pentru ca avem ceva de castigat din asta.

Suntem la fel de Europeni pe cat de romani sunt moldovenii. Acestea sunt doar conventii. Si de fiecare data in spate este un argument material (sau strategic din alt punct de vedere). Imi amintesc dupa revolutie cand multa lume spunea ca acum daca americanii au castigat razboiul rece, de ce nu vin sa ne cucereasca si pe noi, ca sa deveim un stat american si sa putem pleca toti in US. Cam atat de europeni eram in anii '90.

Asa ca daca moldovenii vor sa fie recunoscuti ca romani, mi se pare perfect. DAR, la fel cum si europenii ne spun noua: "va recunoastem ca europeni, DAR, incercati si voi sa respectati valorile si principiile pe care ne-am chinuit si noi sa le construim de cateva sute de ani - nu mai furati, cersiti, etc." la fel si pentru moldoveni, daca impartasesc cultura si valorile romanesti (si nu ma refer la cele negative, ci la cele pe care ni le-am dori si noi de la noi) atunci e perfect sa le fie recunoscut dreptul de a fi cetateni. Iar daca pleaca in EU sa nu ne faca de ras (adica sa respecte si principiile europene).

e doar o opinie... -relaxsun- elaxsun-

PS: cat despre aspectul moral... Nu consider ca e vina moldovenilor ca vorbesc ruseste, sau ca au o tara comunista. Nici romanii nu au avut nici o vina ca timp de 50 de ani, in loc sa invete sa fie capitalisti si sa iubeasca munca si ordinea, au invatat sa fure de la CAP si sa asculte numai de bici. Cand ai un tanc in curte, cu teava indreptata spre sufragerie, optiunile pe care le ai in fata au o alta valoare. Furatul de la CAP nu mai e chiar atat de imoral, daca e singurul lucru pe care poti sa il faci sa traiesti, iar daca singurul mod in care poti sa obtii chiar si cele mai elementare lucruri este sa ii faci cinste tanchistului, parca nici spaga nu mai pare atat de ilogica.

Ne este probabil mai usor noua sa ne amintim ce a insemna comunismul si ce a insemnat intrarea in EU. Asa ca putem sa ii intelegem mai usor si pe altii.
    -staycool- taycool-

8. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu sunt de acord ...nu ca am ceva cu ei , dar fiecare trebuie sa astepte sa ii vina randul asa cum si noi am asteptat ...deci sa ramana cu cetatenia lor , cu tara lor si cu traditiile lor si cu graiul lor RUSESC ...ca si asa suntem colacul lor de salvare odata cu intrarea noastra in UEASTA E PAREREA MEA ...SORRY DACA AM JIGNIT PE CINEVA

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Extraordinar punct de vedere, corect si impartial, atat romanii cat si moldovenii "devin" europeni, respectiv cetateni romani in mare pentru avantajele pe care le aduce un statut sau altul.
    Mai cred, de asemenea, ca optiunea cu limba rusa si apartenenta la un regim sau altul nu tine in totalitate de individ (am avut elevi care-mi spuneau ca-n casa vorbesc romana, dar ca atunci cand vorbesc cu autoritatile sau scriu petitii li se cere sa o faca in limba rusa). Deci sa nu fim rai si sa nu-i condamnam. Vine Craciunul, putem ajuta macar cu o vorba buna...Peste tot sunt oameni si oameni...si asa cum s-a mai spus inainte, unii, dupa parerea mea, multi, chiar merita.
    Off the record:pentru cei care nu stiu chiar marea noastra actrita, STELA POPESCU, este basarabeanca la origine...

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    O singura intrebare am,de ce la vot,acolo sus,nu apare varianta NEVER?

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Lasand gluma la o parte,cred ca ,asa cum scria si "partenerul",ar trebui privita aceasta situatie din pct nostru de vedere de acu 2-3 ani.Istoria are mai putina relevanta atunci cand ,foamea,asa cum zicea marele Creanga (vb lui Lapusneanu),trece prin stomac.Sincer vb,ei ne-au alimentat cu tigari si bulion ieftin cativa ani buni.Ii vrem sau nu,tot fratii nostri se cheama ca sunt.Si nu or fi chiar toti rai.Dar ,ca stat independent,nu vad cand vor intra in UE,deci,cetatenia romaneasca e singura lor sansa.

12. constantin

constantin New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit,

In dimineata asta am deschis pagina Antena 3 (in privinta mea calitatea jurnalistica a baietilor de la "antene" lasa de dorit) dar am gasit o noua declaratie (dintr-un sir lung!) facuta de Voronin, presedintele Moldovei:"Zilele urm?toare voi trimite un mesaj ?efilor de stat ?i de guvern ai UE, în care voi explica situa?ia dintre un stat membru UE ?i un vecin al UE.Noi am sperat c? problemele vor disp?rea odat? cu aderarea României la UE. Îns? ne-am în?elat - dimpotriv?, sim?im ?i mai mult agresiunea permanent? a României"...stirea mai precizeaza ca "În ultima zi a vizitei la Bruxelles, Voronin s-a plâns c? Bucure?tiul nu a recunoscut în totalitate statalitatea Moldovei ?i c? încearc? s? o submineze. Modalitatea în care Bucure?tiul „lucreaz?” Chi?in?ul: ademene?te studen?i la universit??ile române?ti, preo?i la biserici române?ti ?i ofer? pa?apoarte române?ti cet??enilor moldoveni."....stirea apartine Antena 3.

Ce sa mai spun...ma supara sa vad toate astea..poate nu toti moldovenii cred asta dar sa nu uitam ca ei sunt cei care isi aleg conducatorul si calea pe care merg, Moscova sau Bruxelles....

Sper ca nu am suparat pe nimeni, nu asta a fost intentia.

13. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e "foamea trece prin stomac" este "constiinta trece prin stomac" si nu a fost Creanga (sau Lapusneanu) a fost Karl Marx. Din amintiri -congrats- ongrats-

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Si eu am vazut stirea si mi s-a parut hilara. Voronin nu merita sa fie luat in serios. Sper ca si leaderii de la Bruxelles sa fi ras la fel de mult ca si mine cand l-au auzit pe Voronin. Ungaria face exact acelasi lucru cu cetatenii romani care vorbesc limba maghiara: le acorda cetatenia. Si in plus militeaza pentru drepturi cat mai extinse ale minoritatii maghire in Romania. Asta e mentalitatea europeana, cu care sunt obisnuiti domnii de la Bruxelles. Asa ca daca mai vine un bolsevic sa se planga ca lucrurile nu sunt asa cum l-a invatat pe el Putin, probabil ca putin conteaza.

Personal nu ii consider pe moldoveni vinovati ca au un asemena lider. La fel nu ii consider vinovati nici pe rusi ca il au pe Putin, pe iranieni ca il au pe Ahmadinejad, sau pe nemti ca l-au avut pe Hitler. In anumite momente si contexte, democratia este asa o vorba. Plus ca democratia nu functioneaza intr-un stat al carui popor nu este educat in ceea ce insemna politica, autoguvernarea, implicarea sociala, etc. (din pacate nici Romania nu sta prea bine la capitolul acesta - dar sper sa facem progrese).

Sunt doar doua opinii, nu vreau sa supar pe nimeni. -saint- aint-

15. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    DECLARATIILE SAPTAMANII: "Cel mai mare inamic al meu este Romania."
    9 Decembrie 2007

Vladimir Voronin: „Cel mai mare inamic al meu este Romania.”

„Cel mai mare inamic al meu este Romania.”
    Vladimir Voronin, presedintele Republicii Moldova, intr-un interviu acordat „Financial Times”

-oops- ops-

http://www.expres.ro/article.php?artid=333692

16. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Simt nevoia la aceasta data, sa explic faptul ca prin atitudinea generala exprimata pe forum, cu privire la situatia actuala din Moldova si raporturile politic si diplomatic dintre Moldova si Romania, nu se intentioneaza nici un atac personal nici la adresa celui care initiat acest subiect de discutie si nici la adresa altor persoane de cetatenie moldoveneasca.

Personal nu am absolut nimic impotriva cetatenilor moldoveni si nu le sunt ostila in nici un fel, si cred ca acelasi lucru este valabil si pentru restul membrilor forumului nostru. Sunt la fel de bine veniti pe site-ul nostru ca si persoanele de alte nationalitati care inteleg sa respecte regulamentul nostru intern. Opiniile exprimate pana acum adreseaza doar o problema de ordin politic si diplomatic, care, la urma urmei, nici macar nu depinde de noi ci de guvernele celor doua tari.

Spin, moderator

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
  18. ana2010

ana2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Tot respectul aveti dreptate! Romania a finantat pentru ei si tot sistemul de turma comunista au ales! Acum vor sa fie cetateni EU? Am facut un curs (frizerie-coafura) pe langa facultate... si surpriza clasa de moldoveni...fete singure venite in Bucuresti sa incerce sa se puna pe picioare (drept de sedere de munca si asa mai departe) care sunt deja mamici insa copii sunt undeva prin Rusia...ca Moldova nu pot sa ii spun ca nu puteau sa vorbeasca romaneste! La nici macar un an dupa curs erau deja maritate cu romani la 2 ani divortate... asa ca ce sa mai comentez! ...Eu inteleg fratiilor ca vreti sa va mearga mai bine... da nu luati alura de Patrioti ca numai inghite nimeni...cand noi v-am vrut Ne-ati refuzat... acum vreti la noi??? Eu daca as avea puterea as schimba legea special pentru voi... cum sunt alte natii in Romania casatoriti cu romance si au cate 2 copii muncesc de ani de zile si primesc cetatenia in 10-15 ani... pentru voi as impune aceasi regula asta in cazul in care stramosi sau bunicii vostri nu au cetatenie Romana... Da special pentru voi... pentru ca v-ati renegat teritoriul cand noi v-am vrut!

19. ana2010

ana2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Pacat de ILASCU sa zbatut pentru voi...oameni fara patrie

20. Damy

Damy New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc draga domnisoara ...!

Itr-adevar e un calvar de a readobandi cetatenia Romana pentru basarabeni! -nuuu-

Nu e destula toata alergatura pe la oficii si notar in R.M, mai trebuie da facut mult si in Romania!
    Cate-va detalii care m-au indignat si jignit amarnic - in general procedura e foarte neplacuta, costisitoare si destul de scumpa!

Numai perfectarea documentelor a durat in jurul la 3 luni si mi-a costat in jurul la 400 de euro in total pentru mine si tatal meu (inclusiv drumul pina la Bucuresti). Am batut drumul pina la Buc din motivul ca e coruptie la reprezentantele consulare romanesti in Basarabia si ca sa fiu sigur ca dosarele vor fi procesate rapid.

Dupa legea Romaneasca persoana din R.M nu are dreptul de a obtine un cazier judiciar Roman in persoana. Trebuie sa aiba un cunoscut cetatean Roman, in numele/prezenta caruia poate obtine un certificat care sa ateste ca nu ai antecedente penale pe teritoriul Romaniei! Batjocora!!! La acest capitol Romania ar putea face redactari in legislatie si sa perimta cetatenilor moldoveni sa faca lucrul acesta desinestatator.

Nu aveti ideie cati intermediari isi fac sutele sale de euro saptaminal numai pentru cazierele judiciare Romane pe care moldovenii le asteapta cu atata piosenie! Un cazier RO costa 10 euro - in Moldova platesti pt. el 25 de euro.

Altceva: jandarmeria de la Ministerul de justitie in Bucuresti - foarte inamabili tipi care faceau tot felul de glume penibile in adresa basarabenilor! Nu se bucura ca atati Romani etnici insetati de democratie si dreptate, cu scopurile cele mai laudabile sa se reuneasca cu Patria Istorica si sa contribuie la zidirea unei Romanii si UE mai puternici! Rusine! Un alt aspect-frana: Ministerul Justitiei accepta dosarele numai o singura zi pe saptamina (!!!) Cu alte cuvinte - va dam o pomana - va vom accepta dosarele de 4-5 ori/zile pe luna! Nebunie!

Si asteptarea care dureaza de ani de zile!
    Aminititi-va de DDR:
    In cat timp cetatenii DDR au devenit cetateni ai Germaniei reunite? In timp minimal!
    In noaptea caderii Zidului din Berlin - o mare de germani estici fara nici macar sa-si ieie 'catrafutele' si documentele au patruns pe teritoriul RFG! (Adica nici macar LEGAL!) Mai tirziu au fost recunoscuti instantaneu.

Bine, acolo sunt diferente majore - dar AICI - ani de zile de asteptare cu kilograme de documente si stampile! Dureros... si mai ales ca multi dintre noi nici nu au stiut ca dispunem de dreptul nostru istoric sa-si redobandim cetateni Romana pierduta!
    O imparatie a intunericului de peste Prut!

Dupa cum stiti Franta, Germania si Marea Britanie acorda in jurul la 450.000 de cetatenii anual... iar Romania se misca cu pasi de melc in acest sens - in 2008 a acordat numai 6000 cetatenii. in 2009 - 25.000, in 2010 - 40.000. Adica e mai eficient acum, dupa infiintarea Autoritatii nationale pt Cetatenie; dar totusi....

...dragii mei, Maria voastra, lucrati mai lent decat basarabenii care fac fata sa obtina o duzina de documente din doua Tari (in unele cazuri 3)!

Mai mult decat atat! Dupa darea de Juramant de Credinta - trebuie sa mai astepti cel putin 3 luni - caci procesarea si generarea Numarului Personal si transcrierea documentelor moldovenesti in Romanesti dureaza...
    As dori ca autoritatile sa faca procedura de transcriere a doc-lor si CNP-ul mai operativ...

In ultimele saptamani am observat ca numarul Ordinelor s-a majorat consistent!!!!
    VIVA ROMANIA!!!!
    apar aprox. 4-6 ordine pe saptamana care acorda cetatenia Romana la aprox 1700-2400 etnici romani.
    (52 * 2000 = 104.000 de NOI cetatenii romani pe an.).

Fratilor - mai repede va rugam amabil, ca comunistii ne sug tot sangele ramas!

Cite-va idei pe marginea comentariilor de mai sus: sint chiar si mai ulte opinii decat numai 2.

Referitor la acordarea cetateniei persoanelor din coloniile/teritoriile anexate: Cand M.Britanie a colonizat a 25% de populatie globala la acel moment, putea sa acorde cetatenia tuturor celor colonizati (desigur cu anumite conditii). Acum, cind M.B a cedat majoritatea teritoriilor colonizate si a recunoscut independenta statelor ce se aflau pe acele teritorii - nu ppoate sa le ofere cetatenie tuturor numai din motivul neputintei a i le acorde spatiu pe insula de proportii moderate, si, numai ca erau colonizati in trecut. Sint convins ca M.B are restrictii (la fel ca si RO) de tipul : provenientei persoanei in caz, starii civile etc cu persoanele nascute pe ter. M.B. dar nu pe teritoriul coloniilor. Daca M.B acorda cetatenie popoarelor colonizate - insula Britanica se ineaca fara sa se izbeasca de un aisberg! Numai India face 1.100.000.000 de locuitori (un milion din care, am impesia ca traiesc deja in Londra...-wow- , gluma ).

Referitor la scopuri egoistice si de profit pe care etnicii Romani ar putea sa beneficieze de statutul Romaniei ca fiind membru al UE. E o intrebare ea complexa. Atitudinea/intentiile fiecarui om in parte prezinta un vector personal, care pina la urma (persoana obtinand eventual cet. romana) va fi manifestat dezradacinandu-se sau amplificandu-se. Adica, cei cu ganduri negre de a fura, ucide, parveni, corupe - vor fi pedepsiti conform legii...nu va ingrijorati.

Romania nu are nimic sa piarda chiar si daca acorda cetatenia tuturor cetatenilor R.M. Tinand cont de natalitate extrem de scazuta in majoritatea statelor UE - migrarea moldovenilor in RO poate fi privit ca un fenomen destul de pozitiv. Care stat nu vrea mai multi platitori de taxe??? Corect! majoritatea basarabenilor care au de gand sa emigreze sint in varsta lucratoare, adica se vor ocupa locurile de lucru vacante si se vor genera nise economice legate de consumul/lucrul lor.

Romanii noi redesteptati vor fi o binecuvintare pt o ROMANIE MARE (de odinioara) prospera si UE! (alta intrebare daca Romania crede in UE si aspira la o integrare europeana si mai mutuala/productiva.)

Focul din vatra nu se stinge nici daca aprinde 4 milioane de lumanari.

Va imbratisez pe toti!

Share This Page