18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recycle Bin

Discussion in 'SEZATOARE' started by dumitrache, Oct 20, 2010.

1. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: Poate sotia mea sa obtina permis de munca?

Rebecca, cata dreptate ai. Stiu ca e cam greu de crezut, dar mi-ar face placere sa achit acea sanctiune in felul acela. Si mie i-mi (stiu, "imi" :p - dar odata ce te-ai obisnuit gresit va trebui sa treaca ceva timp pana te dezobisnuiesti. De aia tot ziceam ca "prostu' " sa incercam sa scriem corect.[Si acum poti sa vii Mutule cu "lasa-ne..."]) place curatenia, dar paradoxal eu sunt in acelasi timp cel care a "murdarit"... sorry.

Reason for edit: autocorectat.

2. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0
    Self employed - as vrea, dar mi-e lene sa citesc informatiile

Salutare,
    Poate sa imi spuna cineva si mie c trebuie sa fac, pas cu pas, pt a putea lucra ca self employed?
    Sau in cazul in care gasesc un angajator sa imi faca angajare, c trebuie sa fac eu sau el si cat ar trebui sa plateasca txe lunare pt mine? Si dk dupa 3 luni dupa c imi ies actele imi dau demisia, am drept d mnk in continuare(in orice domeniu)? Ms

3. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Re: Self employed

Foloseste functia search ca bag seama ca nu ai citit nimic de pe aici. Ai nou venit unde explica mura in gura tot ce trebuie facut.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Self employed

Angajatorii de self employed din UK au obligatia legala de a anunta la Immigration Office, de indata ce angajeaza romani, bulgari, bosniaci sau albanezi.

In limita a 3 luni de la angajare, toti patronii trebuie sa aplice pentru NINO si Tax Credit pentru fiecare om in parte. Odata ce te-ai vazut cu actele in mana, poti sa-ti dai demisia si sa pleci unde vrei tu. Eu am ales America, pentru ca era mai ieftin drumul decat in Australia.

Sa ai bafta!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Tare as fi vrut ca postul asta sa nu existe.

De vreo cinci ani incoace in proportie de circa 20% numai de SE, BC, YC, etc se discuta pe forum.

Din cand in cand mai apare un cate un personaj aerian si intreaba… sorry, ati auzit cumva de SE, BC, YC… cu ce se mananca asta?

Ar fi extrem de oportun daca acesti X-ulesti si-ar lua in serios rolul de adulti responsabili, si-ar fixa niste aspiratii macar la nivel mediocru, ptr ca valtoarea existentei lor actualmente duce undeva spre zero.

Dorinello, as fi foarte curios sa stiu care sunt aspiratiile tale vis-a-vis de UK si cam ce ai vrea sa realizezi in viata?

6. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0

De vreo 5 ani incoace se dicuta numai de SE,BC,YC etc deoarece sunt multi nou veniti in UK si nu stiu ce trebuie sa faca pt a lucra legal aici. Iar c gasesc pe unele site-uri nu este ceva foarte concludent si de aceea prefera sa intebe pe altii care au trecut prin etapele astea...in speranta ca un binevoitor il poate informa mai bine.
    Dar din pacate sunt si altii care posteaza pe acest site doar ca sa se afle in treaba.

Eu stiu ce trebuie sa fac pt a obtine YC,PC,BC etc si stiu in proportie de 80% c trebuie sa fac pt a putea lucra ca SE, doar ca vreau sa stiu 100% si as vrea sa stiu de la cineva care a trecut prin tot procesul pt a obtine dreptul de a lucra ca SE.

In privinta aspiratilor mele vis-avis de Uk, nu am venit aici sa muncesc pe un santier sau sa spal podele...nu am facut asta in tara si nu o s-o fac nici aici.

7. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pt informatie albea.
    Multa bafta in America.

8. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:

@Dorinello doar o simpla cautare ptr self employed pe forum ti-ar tranti un numar destul de mare de raspunsuri si daca ai lua unul din topicurile alea la rand si l-ai citi cap coada ai primi toate raspunsurile la intrebarile tale nu mai zic ca ai rubrica "Nou venit" care efectiv iti zice pas cu pas ce trebuie sa faci ptr fiecare lucru in parte.
    Dar ptr asta trebuie sa executi un lucru elementar: SA CITESTI.

Eu am sa fac o propunere. Rog administratorii forumului sa restrictioneze crearea de noi topicuri daca un utilizator nu are un numar minim de postari pe topicurile deja existente.
    In felul asta macar ii obliga sa citeasca ce exista si sa puna intrebari in locurile respective.

Daca ar fi 10 ca dorinel intr-o zi cu aceleasi intrebari si se hotarasc toti sa deschida cate un topic, la rubrica "Recent topics" o sa-i vedem doar pe ei de o sa credem ca e vreo eroare de sistem :)

Dorinello eu pana sa pun prima intrebare pe forumul asta am citit inainte, si am citit destul ca este informatie suficienta si ptr orice lucru iti trece prin cap, pe forumul asta. Motivul ptr care n-am deschis un topic gen "Self employed" a fost ptr ca am considerat ca ma fac de ras si as da dovada de nesimtire deschizind discutia despre un sibiect deja existent si intens discutat.

Se poate numi forma de respect elementara ptr cei care au contribuit deja la topicurile respective si l-au umplut cu informatii utile sau nu (asta hotaraste cel care citeste), ptr mine au fost foarte utile, nu vad de ce ptr tine nu se poate aplica acelasi lucru cand de fapt si de drept nu vi cu o exceptie de la regula, un caz particular, tu doar vrei sa stii cum se lucreaza ca self employed.

din punctul meu de vedere nu pot sa-ti zic decat "rushinica"

9. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0

Dorule draga daca nu ai spala podele in tara ta sa nu crezi ca vei venii aici si pe aeroport te asteapta regina cu bratele deschise si cu un contract de director.
    Te asigur ca pentru inceput poate vei spala si podele sau vei face alte joburi care tu le consideri injositoare(de fapt munca nu e injositoare dar tu nu ai de unde stii).
    Un sfat de la un tanar care spala si podele daca e nevoie(nu am facut asta in tara dar o faceam si acolo daca era nevoie): deschide ochii si citeste tot ce ai de citit,dupa aceea adreseaza intrebari pertinente fara sa te astepti la mura in gura.

10. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0

Poate u ai timp sa stai si sa citesti tot ce scrie pe acest forum...dar eu nu am. Eu mai fac si alte lucruri decat sa stau pe un site si sa scriu.
    Iar la rubrica nou veniti stiu ca scrie c trebuie sa fac, dar spre informatia ta sa sti ca nu e in totalitate exact cum scrie acolo. Asta o stiu d pe alte site-uri(intre timp am cautat si pe alte site-uri) pt ca am vazut ca pe acest site posteaza tot felul de "destepti".
    Nu mie rusine ca am deschis topicul asta si oricum ma asteptam la asemenea raspunsuri.

11. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0

Bergiule draga nu ma astept sa ma primeasca regina cu bratele deschise si nici la o functie de director si te asigur ca nu spal podele, desi sunt la inceput.
    Iar in privinta cititului, dupa cum i-am spus si lui adrian, nu am timp sa stau toata ziua p site-ul acesta si sa citesc. Prefer sa fac alte lucruri mult mai interesante sau sa citesc o carte in timpul liber. Si nu ma astept la mura-n gura, mai ales de la romani.

12. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

pt ca oricum tot topicul este off-topic, sa zic si eu una:

aseara nu puteam dormi.

si desi nu eram online ci imi convingeam ochii sa se culce ca urmeaza o noapte scurta si o zi si mai lunga de munca, ma gandeam, ca de as avea 'putere', vai ce as sterge vreo 40-50 de topic-uri.

chiar pe prima pagina la 'recent topics' am ales deja vreo cateva...

nu e necesar sa anunti prin topic separat ca ai aflat reteta noua de paine, ca ti s-a defectat masina, ai obtinut mai stiu eu ce 'privilegii' etc.. pt ca, fii convins, ca nu esti primul caruia i s-a intamplat asta, prin urmare, existand posibilitatea ca deja sa se fi discutat de cateva ori bune in decursul a 7 ani (sper sa nu inventez cifre) de cand exista acest forum...

dar deh.. nu se 'poace'.. (oricum am fost 'mustrata' pe privat ca ma dau moderator) si am adormit..

-obosit-

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

'Raison, coane Fanica! Curat murdar!' -ras4-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Fratioare, nu te lua dupa ei , ai facut bine ca te-ai interesat si pe alte forumuri. Mai ales Albea asta , care nu spune ca pana a pleca in America a trebuit sa ia lectii de scotiana si de masaj Thailandez.N-o baga in seama pe Rebecca , numai traznai te invata . Adi la fel , se baga in seama aiurea. Mai e unu , Vali B si ala spune prostii multe pe aici. Bine, mai sunt si alte feluri de "destepti" dar nu-i numesc pe toti.
    Pune mana si vinde tot ce ai in tara, imprumuta-te de niste bani pe la toate neamurile si prietenii , iei avionul spre Londra, musai sa fie British Airways , clasa I. In bagajul de mana sa-ti iei niste CD-uri cu manele ca sa dai spaga pe la HMRC sau Home Office . Apoi , sa nu uiti acasa ghiulurile si lanturile de aur.
    Te declari self employed, dar nu la jobcenterplus, ci pe forumurile alea unde te-ai informat tu. Apoi , dupa asta , te duci la Google sau Yahoo si te angajezi director general, sau presedinte de consiliu. Vezi si tu , cand te duci la interviu sa ai la tine o punga de cafea, o sticla de ceva, o cutie de bomboane si 2 ,3 CD-uri cu manele. Dupa asta, te inscrii la cursul de scotiana, (cred ca o sa ti-l spuna Albea pana la urma pontul). Cand termini cursul numai bine faci 3 luni de Self si-ti dai demisia .Am uitat sa-ti spun , inainte de interviu sa mergi sa pariezi toti banii care-i mai ai pe victoria Stelei in finala Champons League.Cu acel biletel si plocoanele de mai sus ai sanse si pe la Facebook sa gasesti ceva de munca, nu stiu , cocalar ceva , tre sa fie.
    Acu , cu demisia in mana vei fi fericit, i-ai ars pe englezi si nici n-ai lucrat la spalat podele . Ai tot viitorul inainte.

15. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0

Dorule daca ai lucruri mai importante de facut decat sa te interesezi despre viitorul tau (posibil in UK) , nu ne mai deranja cu intrebari stupide care isi au raspuns chiar si daca dai un search pe google.
    Dupa ce termini cartea aceea importanta poate doresti sa citesti topicurile despre self employed si daca si atunci sunt nelamuriri sigur te ajutam cu placere,pe acele topicuri nu pe altele fara sens.
    Toate cele bune

16. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0

Dute si citeste cartile tale! Poate gasesti acolo informatii despre cum sa muncesti in uk si lasa-i pe "desteptii" de pe forum sa scrie si sa citeasca prostii!! -thumbsdown-

Ai un tupeu fantastic si o lipsa de bun simt crasa! Imi e greatza de oameni ca tine!!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ma speriasem. Nu stiu ce sa zic, decat sa incerci sa nu iei de bun ceea ce este scris aici, caci am vaga senzatie ca te potrivesti descrierii, dar din pacate nu te potrivesti in peisajul iucheiului. -nu-zic-

18. Dorinello

Dorinello New Member

Trophy Points:
    0

Cum era de asteptat doar frustratii care nu au ce face toata ziua au raspuns pe topicul asta. Voi sunteti "desteptii" despre care vorbeam, va simtiti singuri si vreti putina atentie...iar in felul acesta sperati sa reusiti sa obtineti putina atentie din partea celor cateva sute sau chiar mii care intra sa citeasca topicurile astea.

John, in post-ul tau tocmai te-ai descris in intregime...e un lucru bun pt ca sa stie lumea cum esti.

Ciresico, te-ai bagat in conversatie ca musca-n lapte...deci te simti "destepta". Se pare ca nu te mai suporti, crek iti este greatza de oameni ca tine si alti cativa care se baga aiurea unde nu le fierbe oala.

Si nu am zis ca am ceva impotriva celor care muncesc pe santier sau spala podele, au tot respectul din partea mea pt ca muncesc cinstit. Am spus doar ca eu nu vreau sa fac aceste lucruri.

Felicitari celor care nu au postat nimik p acest topic si si-au vazut de treaba lor. Asta inseamna k sunt oameni cu adevarat destepti.
    Iar cine posteaza ceva util pt cei care nu sunt bine informati...bv lor.
    Pe mine nu ma intereseaza pt ca am aflat c vroiam sa stiu si nu datorita "compatriotilor".

La rvdr FRUSTRATILOR.

19. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0

Daca-i fi fost mai destept decat "destepti" de mai sus.....nu mai pierdeai timp raspunzand "desteptzilor" si ai fi pus mana sa cautzi singurel. Nu ai timp de cautat? Pai si atunci unde vrei sa vii? In UK? OK. Ce vei face aici? Ce acte iti trebuie? Vrei mura-n gura? Ziceai de citit. Prin citire dobandesti cunostintele necesare, nu prin cersit cum s-au obisnuit toti ramanasii.

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu te supara, milioane de scuze ca te deranez, poate iti rupi din timpul tau liber (ti-as fi recunoascator pe veci pentru asta) si imi recomanzi si mie o carte. Eventual de citit. Multumesc anticipat. Inca o data, mii de scuze ca te-am deranjat.
    Cat despre self-employed - nu te stresa, vine de la sine.
    Daca u vine, urmeaza instructiunile de mai jos:

Share This Page