5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recomandari-zonele sigure din Londra

Discussion in 'LONDON' started by gehas, Dec 12, 2006.

1. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand ai putea scrie un "te rog",si dupa asta fii atent cum scrii!
    La sfarsit se pune un "multumesc" asa formal!

Daca ai fi citit mai atent pe forum ai gasi mai multe informatii,dar presupun ca te grabesti!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Greenwich este o zona cu chirii ceva mai scumpe decat media, dar ai alternativa unor zone adiacente ca Woolwich, Lewisham sau Deptford unde chiriile sunt, ca sa zic asa, normale (£1100 - 1300 casa cu 2+1 dormitoare). De mancare si shoping nu-ti bate capul, gasesti de toate in toate zonele Londrei.

3. maria2

maria2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , ma ajuta cineva cu o parere despre zona rochester
    va multumesc frumos

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Rochester este oras, nu zona. E linistit si bine acolo. Numai sa gasesti de munca.

5. maria2

maria2 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos
    cu transportul cum este, ai idee
    vin in 2 saptamani si ...

de fapt va rog sa imi spuneti parerea voastra despre rochester pt ca am un bebelus de 11 luni si nu as vrea sa imi schimb locuinta de cate ori imi dau seama ca este o zona sau oras nesigur , plus ca vreau sa gasesc o gradinita si nu ar fi bine pt el sa o schimb
    va multumesc

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Rochester, impreuna cu Strood, Chatham si Gillingham formeaza Medway Town (la anul Medway City); practic, nu exista o delimitare intre aceste orase. Datorita distantei relativ mici fata de Londra, multi locuitori ai zonei lucreaza acolo.

Eu nu locuiesc in niciunul din aceste localitati dar, datorita serviciului, ajung foarte des si prin Rochester. In afara de castel si de catedrala nu prea ai alte atractii notabile. Este o zona destul de aglomerata.

Ca in orice alta parte exista zone bune si zone mai putin bune.

Gasesti si alte detalii pe UpMyStreet.

PS: Nu ajuta cu nimic sa pui aceeasi intrebare in mai multe topicuri pe forum.

7. maria2

maria2 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos valentin
    cineva care locuieste in rochester sau pe aproape poate sa imi mai spuna o parere

8. maria2

maria2 New Member

Trophy Points:
    0
    buna! mai am o intrebare pentru cine se pricepe : ce ziceti de un service auto sau o spalatorie auto in londra ? credeti ca merge? aveti idee cat ar costa chiria spatiului pe luna?
    multumesc !

9. parker1

parker1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, Ealing Common cum vi se pare ca zona de locuit? Mersi.

10. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare la care astept un raspuns va rog .

dupa indelungi plimbari acum treb sa ne decidem intre leyton cu 440+bills camera dubla si sudbury hill cu 380+bills.
    am fost in ambele zone in leyton mi s-a parut plin de romani, pakinstanezi, indieni si foarte aglomerat iar la sudsbury foarte linistit.

Luand strict zona in considerare care credeti ca ar fi mai ok. maine se termina la hostel perioada si treb sa stam undeva. as fi vrut sa am mai mult timp de decizie dar asta e.

multumesc anticipat

11. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Anca, ce pot sa-ti spun din experienta noastra este ca e foarte important sa-ti placa si sa te simti bine in locuinta in care va veti muta. Indieni, negri, pakistanezi sunt in toate zonele din Londra-aici in Newham unde stam noi gasesti doar populatie de culoare-pentru noi, romanii nou veniti este intr-adevar un impact puternic dar te obisnuiesti-in fond sunt oameni normali,fiecare cu preocuparea si traditia lui, sunt civilizati(cu unele mici exceptii).Mai mult nu stiu sa te sfatuiesc cu privire la zone dar cu siguranta alti membri te pot ajuta. Mult succes! -asa-asa-

12. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca acum pot sa dau si eu un sfat avizat ca am rupt picioarele prin sud vestul Londrei dupa chirie.... Eu sunt acum la hotel in Colliers Wood si cu ajutorul lui dumnezeu marti ma mut in Sutton intr-un loc foarte misto si sigur. O doamna draguta de la o agentie, vazandu-ma cu sotia si copilul mi-a zis asa: nu iti recomand Colliers Wood, Wimbledon e ok cu scoli bune dar scump la chirie si dupa ce m-a intrebat daca am probleme cu negrii mi-a recomandat Morden si Sutton. Zis si facut, am mers in Morden la o vizionare cu una din putinele agentii care au acceptat o familie fara bank account, fara serviciu, fara UK history cum zic ei.Morden e plin de indieni,am intrat in cladirea care arata foarte misto pe afara dar apartamentul era murdar si mirosul bucatariei indiene nu ne-a placut nici mie nici sotiei.A doua zis am luat Sutton high street la picior si surpriza, alta viata, mult mai putini indieni si negrii, mult mai multi copii, mult mai curat dupa parerea mea decat in Morden. Deci cel mai bine e sa te plimbi pe strada atat ziua cat si seara daca ai timp
    AVERTISMENT celor care vin ca mine, adica fara bank account aici, fara contract de munca, fara UK history: Va vor cere agentiile banii pe 6 luni inainte, multi nu accepta cash,deci pregatitiva sa umblati si nervi de otel.
    Bineinteles mi s-au oferit de la niste cunostinte, recomandari,dar am preferat deocamdata sa iau singur vantul in piept. E mai greu dar parca umbland pe strazi vezi mai multe si iti faci o parere personala despre oras.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Si, adica ne recomanzi Sutton? Ai inchiriat tu acolo? Ma tem ca va fi putin cam greu. De chirii ai intrebat? Ma tem ca vei fi putin dezamagit.
    Parerea mea este ca pentru SW Londrei ai un target un pic prea ambitios. Cred ca Croydon (de exemplu) ar fi mult mai accesibil.

In ceea ce priveste agentia, iti dau un sfat: nu-i trata ca pe un duhovnic. Spune-le numai ce trebuie sa stie ei, nu te spovedi acolo. Iti urez mult noroc, vei avea nevoie de el!

14. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu Albea, inca nu m-am mutat acolo, am dat avansul doar. Cand ma mut acolo te anunt. cat despre recomandarea ta cu Croydon dupa cate s-au intamplat acolo nu stiu ce sa zic......
    Recoman Sutton pentru ca mie mi s-a parut ok cand am luat-o la pas si mi-a recomandat-o un agent imobiliar care nu incerca sa imi vanda nimic in zona.
    Eu nu am postat ca sa vad cat de acid esti, am postat doar cateva lucruri pe care le-am vazut si auzit in speranta ca pot ajuta pe altii care vor sa vina.
    Cat despre chirie:900£ 2 bedroom flat. Se poate si mult mai mult sau ceva mai putin.Daca m-am orientat prost o sa vad, chestia e ca pe harta politiei legata de infractiuni sud vestul e printre zonele cu rata criminalitatii sub media londoneza.
    Bafta si nu te supara Albea dar unele din ultimele tale posturi mi s-au parut cam acide.
    Multumesc de urarea cu mult noroc, chiar nu ma asteptam ca la nici o saptamana de la sosire sa imi spuna cineva de aici ca pot sa intreb daca am nevoie de ceva de munca ca e loc. Sper ca si continuarea aventurii mele londoneze sa fie la fel ca inceputul.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ george1976

Eu nu am spus niciodata ca e rau in Sutton. Din contra. Eu ziceam ca te arunci tu prea departe. Sutton e scump si daca tie iti da un 2 bed la £900 si fara referinte, fie el si flat, nu casa, toate astea nu suna bine. Eu nu sunt acid si nici baza, dar ma intreb ce "avans" ai platit tu? In UK nu se plateste avans. Poate este vorda de "holding deposit" care este altceva. Tu, fara referinte, ar fi trebuit sa platesti chiria si depozitul si sa primesti cheile. Altfel, sa nu cumva sa primesti un raspuns gen "referintele dvs nu sunt ok si, stiti, holding deposit este nereturnabil, ne pare rau".

In rest, imi mentin urarile de noroc, si te asigur ca imi doresc sa nu am dreptate, nu am nimic cu tine si, mai ales, stiu ce inseamna sa cauti o casa in Londra.

---
    - Sent from my iPhone using Tapatalk

16. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Banii pe care i-am platit sunt advance deposit si a zis tipa ca asta imi rezerva casa, nu mi-a dat cheile pentru ca e luat apartamentul de o companie pana pe 15 sep,a sunat la ei sa il elibereze si au fost de acord,ca de, nu mai platesc si luni mia zis ca ma anunta cand trebuie sa ma mut pentru ca trebuie predat curatat. Mi-a mai zis ca nu e nici o problema la ce avans dau eu sa refuze landlordul.Bineinteles ca pana nu vad cheile nu exclud nici o posibilitate. Eu am ales zona asta oarecum fortat de imprejurari si pentru ca nu vreau sa mai platesc hotel pana ma plimb prin toata Londra la vizionari. Zona e recomandata ca sigura si fiindca sunt aici cu sotia si copilul asta a contat foarte mult.
    Numai bine si o sa mai postez ca poate mai sunt si altii care vor sa faca mutarea si sa poata trage concluzii de pe aici.

PS Azi am vazut si noi pentru prima data London Bridge si imprejurarile si am fost impresionati:)
    2PS Ma plimbam pe high street in Sutton singur si fara sa vorbesc si tanti Mimi de la Suceava m-a ghicit ca sunt roman dupa fata..... Extraordinar.

17. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Imi poate spune cineva cam cat costa un studio (gen garsoniera la noi ,parca studio se spune la ei?! ) -nas- in londra ..undeva mai departe de oras ,intr-o zona draguta ,linistita ?Multumesc

18. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stie nimeni ??!

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sub £500 daca gasesti ceva inseamna ca esti norocoasa, dar este foarte putin probabil.

---
    - Sent from my iPhone using Tapatalk

20. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic mai degraba 550-600£ din ce am vazut pe la agentii. Pe Gumtree mie nu mi-au placut preturile,poate nu m-am descurcat eu.

Un mare PS: Albea daca ai putea si doresti sa faci tutorialul acela despre chirie cred ca ar ajuta pe multi.

Share This Page