12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recomandari-zonele sigure din Londra

Discussion in 'LONDON' started by gehas, Dec 12, 2006.

1. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Essex e foarte mare!

Pentru idei uita-te la

http://www.rightmove.co.uk/ si http://www.findaproperty.com/

Au si info despre gradinitza si scoli pt missy

Bafta

2. mariussa

mariussa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns,m-ar fi interesat daca e cineva de pe forum care locuieste acolo sa imi dea mai multe detalii

3. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am locuit in essex acum 2 ani, mai precis in Ilford.
    pt mine a fost o experienta mai putin placuta intrucat mergeam la universitate in greenwich si imi lua in fiecare zi cam 1 ora dus si una intors.
    insa daca lucrezi in centru nu este atat de rau. este un tren la aprox fiecare 15 minute care ajunge in Liverpool Street in 15-20 minute. De asemenea metroul (Central Line - linia rosie) din Gants Hill e numai la 5 minute cu autobuzul.
    Exista un centru comercial si destul de multe magazine. In schimb este forte murdar. Iar in privinta "populatiei" ai impresia, de cele mai multe ori, ca te afli in India, Pakistan sau o tara din Africa... Este oricum, pe departe, mult mai bine decat in zone ca East Ham, Upton Park sau Whitechapel.
    Dar asa cum a spus cineva aici, Essex-ul este mare!
    Sunt atat de multi factori pe care trebuie sa ii iei in considerare, de la chirii la taxe (ex council tax), transport (public sau privat?!), locatia serviciului, facilitatile oferite in cartier si de ce nu factorul securitate...

4. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul am crescut intr-un cartier plin de hoti in Iasi dar ei mergeau la furat in cartierele vecine si ne lasau pe noi in pace.

Essex e aceiasi marime ca judeul Cluj, deci dat fiind marimea diferenta de la o zona la alta poate fi ca de la cer la pamint.

5. deniko

deniko New Member

Trophy Points:
    0

De acord!

6. Anonymous

Anonymous Guest

Thames Ditton.
    E zona 4 sau 5 dar e superb.
    Nu stiu cat de ieftin e....

T

7. ivrusuboca

ivrusuboca New Member

Trophy Points:
    0
    Am unit topicul deschis de tine cu acesta caci aici cred ca vei gasi mai multe informatii, intrucat s-a mai discutat.
    NICOLE24 -sunny-

Buna ziua tuturor,

Peste citeva luni voi ajunge in Londra, impreuna cu familia - sotia si doi baieti de 2 respective 4 ani, si incerc sa imi dau seama cam in ce zona a orasului sa locuiesc a.i. sa pot sa ii dau pe copii ( cel putin pe cel mare ) , la o scoala buna ( listata ca atare de ofsted ) .

V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda o astfel de zona, din puctul Dvs. de vedere.

Fireste, citesc si recomandarile si inspectiile ofsted insa cred ca experientele si recomdarile Dvs ar aduce un plus critic de valoare , repoartelor de pe respectivul site.

Va multumesc mult,
    Ionut

8. ieseanu

ieseanu New Member

Trophy Points:
    0
    stanmore cea mai linistita zona mai ales daka esti si amator de spatii verzi.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca ar fi mai bine undeva in afara Londrei. Oricum cred ca e de evitat Willesden si Harlesden, Wembley Central, Wood Green, Seven Sisters, Finsbury Park, si cateva alte zone execrabile.

10. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT,

super ca am gasit si topicul asta.
    vreau sa intreb ce parere aveti despre Thamesmead ( or something...)
    si daca poate cineva sa imi "descrie" cat de mica poate fi o single room( pentru 1 persoana) -scratch- cratch-
    /un pret de 215 GBP/luna pentru o single room in Thamesmead cum vi se pare/? -help-
    -help- -help-

11. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    imi poate raspunde cineva la intrebarea postata?
    -help-
    -scratch- cratch-

12. pissy_me

pissy_me New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara va rog frumos daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu o nedumerire:am un prieten care sta in Preston,langa Wembley,asa s-a exprimat si ca sta in zona 4si m-a bagat in ceata total,intrucat mi-a zis sa-mi caut singura pe net o locuinta langa el....si nu stiu exact,ce inseamna zona 4?ce cartiere cuprinde zona 4?e o zona buna,preston,sau e bine de evitat?si nu in ultimul rand,cum caut pe net un apart. de inchiriat exact in preston?Va multumesc din suflet
    O seara placuta

13. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
  14. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Poate cineva sa imi spuna despre aceasta zona din Londra:KENTISH TOWN,ce credeti este o zona sigura de locuit acolo?
    Va multumesc!

15. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Draga nelly ,nu neaparat Kentish Town ,nici Camden Town.Poate Belsize Park , Hampstead Heath,Chalk farm,Swiss Cottage,Golders Green,Hendon,Finchley Central,East Finchley,Archway,Highgate,Holland Park,Notting Hill si bineinteles SW-ul Londrei,Chelsea.Mai sunt multe alte zone frumoase si safe in Londra.Cam atitea mi-au venit acum in minte.In sudul Londrei inca este safe , dar prin zona 4-5,insa costa la Oystercard -takecare- akecare-

16. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Multumesc mult pt zonele indicate,voi incerca sa tin cont.
    Toate bune!

17. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Eu locuiesc in Hampstead si sunt foarte incantata ( Finchley Road). Aproape de centru, de shop-uri, zona sigura, curata, linistita. Este putin cam scump fata de cat platesc prietenii mei, dar merita. Oricum, daca ar fi sa ma mut as opta pt Chelsea si nu as indrazni nici macar sa pun piciorul in Camden sau Willesden.
    -nono- ono- . Bye!!!!!

18. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Am lucrat in Kentish Town, e o zona OK, no problems in it. E un parc mare in apropiere, imi scapa numele....

Sfatul meu e sa locuiti aproape de unde lucrati, transportul e foarte scump aici, foarte aglomerat etc. Distantele intre zone sunt mari si daca nu locuiesti pe aproape de job te trezesti ca faci ore intregi spre si de la munca.

In Londra nu exista zone total sigure, nicaieri nu e 100% sigur in Londra, depinde ce intelegi prin sigur. Oricum, nicaieri nu e vestul salbatic, poti locui oriunde, asta daca nu ai obiceiul sa te plimbi noaptea pe afara, sa te certi cu gastile de cartier etc.

Zonele asa-zis foarte bune - gen zona 1 - sunt foarte scumpe, daca poti sa iti permiti o chirie de 500- 800 lire/saptamana pentru un apartament OK - pentru ca unul super e si mai scump, vei trai intr-o zona "mai buna", dar nu neaparat sigura, au avut loc si acolo cazuri de violenta. Ajungi la in jur de cel putin 30.000- lire/an chirie ....mi se pare cam scump...

Apropo', cineva recomanda Holland park, nottinghill gate etc - am niste prieteni acolo care platesc 700 lire pe saptamana pentru un one bedroom flat, ma rog e un living mare, un dormitor, si un office foarte mic, baie mica....multi romani aici nu au un salariu sa isi permita astauhhhh, e frumos, dar nu va recomand zonele astea pentru ca sunt foarte scumpe.

Raman la parerea mea- live where you work or as close as possible....

19. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Anellores pt sfaturile tale,dar din pacate jobul meu va fi chiar in centru,in Soho,deci clar nu imi voi permite o chirie acolo,si indiferent cat as avea salarul nu as da 800 de lire per week,eu as vrea sa dau 800 lire pe luna pt un bedroom sau un studio,deci ma voi orienta la zonele cu acest pret.
    Multumesc inca o data,o sa tin cont de sfaturile tale.
    Have a nice day!

20. tudorin

tudorin New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare,vrem sa mergem in Anglia/londra/greenwich 6 persoane,ce sfaturi de puteti da deci ca si costul chiriei,mancarea,ca shoppingul adica daca magazinele sunt aproape.Cel mai mult ma intereseaza chiria /Astept reply urgent!

Share This Page