12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Recomandari-zonele sigure din Londra

Discussion in 'LONDON' started by gehas, Dec 12, 2006.

1. gehas

gehas New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare pentru londonezi: care ar fi zonele bune/sigure de locuit in Londra?

multumesc,
    G

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    kensington, mayfair, belgravia, knightsbridge, chelsea, wimbledon, richmond si multe alteledar astea mentionate aici sint un pic scumpute... :) asta nu inseamna ca daca cauti nu vei gasi ceva foarte accesibil si in mijlocul lui kensington

3. gehas

gehas New Member

Trophy Points:
    0
    merci UKOK..ma gandeam la zonele 4,5,6. Daca ar fi sa aleg scumputz, cred ca m-as duce in Notting Hill:)
    de exemplu cum e in Greenwich?

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    sfatul meu e sa-ti faci un lease pe 6 luni undeva....oriunde....si in acel timp sa te pimbi prin Londra si sa vezi ce-ti PLACE TIE...cred ca e cel mai bine....ca stii cum e...nu tuturor le plac aceleasy lucruri si bugetele sint foaaaaarte diferite de asemeni.
    Wembley am auzit ca e bunut, wimbledon, richmond, wandsworth...sint sigur ca sint si altele...am fost in Greenwich si e OKish..in opinia mea

5. gehas

gehas New Member

Trophy Points:
    0
    asa e, ai dreptate ca nu toti avem aceleasi gusturi si prioritati. oricum, ceea ce fac eu acuma e un fel de "research". ne bate gandu' sa ne mutam din canada in anglia si as vrea sa-mi fac o idee.

merci pentru raspunsuri:)

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    auzi coincidenta....eu sint in Toronto si ma mut inapoi in Londra pe 16 iansi zic inapoi pentru ca am mai locuit acolo pentru aproape 5 ani 1991-1995, dar am fost si in 203 pentru 4 luni :) ...cu atit mai mult atunci...poti sa vii in Greenwich...sau oriunde...leasuri le in Londra sint pe 6 luni, tipic si intre timp ai timp sa colinzi
    Depinde si ce lucrezi..cit de aproape vrei sa fii de centru..chestii de-astea. Greenwich e departe de centru...dar cu river bus ajungi in city cam in 30 minute

7. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    ukok deci sa inteleg ca vrei sa te muti in london ... ??

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Yeah baby...coming next month....in a cinema near you....UKOK :))

9. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    @UKOK

Mi se pare mie sau avem un milionar pe forum? Zonele recomandate de tine sunt infestate cu oameni care nu tin minte cind li se plateste salariul in contul bancar.

10. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Sincera sa fiu, am stat in zona chiswick (hammersmith) si am ramas foarte incantata, chiar daca e un pic mai scump , dar pot sa zic ca e diferenta mare de nordul londrei unde e cuibul romanilor si indienilor. In chiswick am stat doar numai intre italieni si engleji, si se simte diferenta cand mergi pe strada si din punct de vedere a curateniei. Si cu siguranta e ok... acum m-am mutat de acolo, ca pe motiv ca la acelasi pret inchiriez un flat si acolo inchiriam doar o camera. Dar inima oricum imi sta acolo :x2. Ma alin si eu cand merg la servici in chiswick, ca e cam 20 de min cu masina de unde m-am mutat. -blah-

11. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Mie ami trebuie cel putin 3 dormitoare, garaj, gradina si un parc aproape. Locuiesc in Ruislip si nu ma pling.

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    nu badea,
    nu milionar..dar mi-a placut toata viata sa locuiesc in zonele frumoase ale unui oras si am facut eforturile necesare pentru asta.
    Diferenta de chirie intre Kensington si Streatham nu e asa de mare..depinde cit de important e penrtu tine si ce vrei sa sacrifici pentru a locuii unde-ti place :)
    Dar ai dreptate ca sint zone cu cea mai mare concentrare de milionari!
    Si acuma...cu cine crezi ca te va ajuta mai mult in viata sa te inconjori?

13. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cu ce m-ar ajuta sa ma inconjor cu milionari ....lucrez in piata financiara alaturi de multi milionari si nu cred ca asta mi-a inbunatatit viata in vre-un fel. Eu am alte prioritati, una dintre care fiind spatiu pentru trei copii la un pret decent.

14. gehas

gehas New Member

Trophy Points:
    0
    tot Toronto (de fapt Richmond Hill de vreo juma' de an...de muncit muncesc in downtown), dar visez cu ochii deschisi la Londra:) probabil o sa te mai sacai cu intrebari dupa ce te muti. de lucrat, lucram in IT (si eu si sotu'). asa ca ma gandesc ca un loc ar fi Canary Wharf si altu' downtown, nu?

numa' bine.
    g

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    BADEA, fiecare cum stie

gehas,
    eu la YONGE/SHEPPARD

in IT ai putea sa-ti gasesti destul de usor, mai ales contract, free-lancer
    Canary Warf si zona respectiva sint OK si nu e prea scump...oricum sint tone de zone misto in Londra. trimite-mi un email, poate ne vedem la o cafea...second cup?

16. gehas

gehas New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK, trimis e-mail... Numa' bine.
    g

17. dias

dias New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru Greenwich: Eltham, Falconwood. Aproape de Greenwich: Welling, Bexleyheat.
    Eu lucrez in Greenwich si stau in Welling: 15 minute, cu masina dimineata (daca nu e inchis unul din tunele).

18. demian

demian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna eu in ce zona sa ma duc ca sa gasesc chirie intr-un apartament cu romani?

19. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    eu stau in zona 3 north si vreau sa va spun ca este destul de bine40min cu metroul pana la munca,shopuri aproape,nu asa de multe ,,ciori,, prin apropiere :)| -jrk-

20. mariussa

mariussa New Member

Trophy Points:
    0
    De Essex ce stiti?Noi avem o fetitza de 1 an si jumatate si vrem sa plecam toti 3.E o zona scumpa?

Share This Page