5 C
London
Friday, February 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Reclamatie firma recurtare

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Loredana B., Jan 21, 2017.

1. Loredana B.

Loredana B. New Member

Trophy Points:
    1
    Buna seara.In primul rand mentionez faptul ca sunt membru nou pe acest grup si nu am stiu exact unde sa postez.
    Am nevoie de un sfat daca cineva cunoaste si ma poate ajuta v-as fi recunoscatoare.
    Povestea incepe in august 2016 cand am semnat un contract de mediere cu o firma din Romania,Sibiu pentru un loc de munca in Marea Britanie,mai exact operator depozit.La semnarea contractului am platit suma de 540 lei(bilet de avion si banii necesari pentru acte-spuneau ei) . Urma in 3 zile sa imi trimita pe adresa de e-mail biletul de avion lucru care nu s-a intamplat.Am sunat la firma si mi s-a comunicat ca se va amana plecarea pt o saptamana din cauza locurilor de cazare din strainatate.Mentionez ca plecarea s-a amanat timp de o luna si ceva.Intr-un final mi-au propus un alt loc de munca pe care l-am acceptat,in data de 25 septembrie am plecat din Romania.In momentul in care am ajuns in Anglia,din tara mi s-a spus ca la aeroport,gara sau unde te lasa mijlocul de transport ma va astepta o persoana de la firma din Anglia.Nimic adevarat:in momentul in care am ajuns mi s-a comunicat la telefon ca va trebui sa stau in gara pana a doua zi dimineata cand va fi cineva disponibil sau sa merg cu taxiul o adresa.Am mers cu taxiul la adresa data de ei,acolo nimeni nu stia cine suntem(eram insotita de prietenul meu),nimeni nu avea treaba cu firma cu care semnasem noi contract.Ne-am cazat acolo pt o noapte,nu putea sta pe strazi.A doua zi dimineata cand am reusit sa luam legatura cu persoana responsabila au inceput minciunile:ni s-a spus ca s-au produs unele incurcaturi din cauza lor,ca trebuia sa ajungem in alt oras,ca am fost incurcati cu un alt cuplu etc.Ne-a dat un nr de telefon spunandu-ne ca este soferul care va veni sa ne ia din Manchester unde eram noi cazati sa ne duca in Bolton unde trebuia sa ajungem de fapt..Domnul de la telefon ne-a spus ca nu avea nimeni permisiunea sa ne comunice nr lui de telefon,ca firma cu care am venit noi nu este o firma serioasa si ca trebuie neaparat sa ne anuntam familiile ca ceva nu este in regula in aceasta poveste.Auzind aceste lucruri ne-a panicat foarte tare si am incercat sa cerem explicatii.Ni s-a raspuns foarte scurt ca acum nu mai suntem in Romania si ca daca nu ne convine ce se intampla sa plecam de unde am venit(nu pot reproduce injuriile si limbajul lor). Acestea fiind zise bineinteles ca am plecat de acolo.
    Intrebarea mea este : ce se poate face in acest caz? Putem da firma in judecata?
    Sper ca nu am deranjat cu povestea mea insa nu stim ce sa facem si avem nevoie de orice sfat sau cunostinta pe care o detineti.Va multumesc!

Share This Page