26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REACT !

Discussion in 'EMIGRARE' started by negrutxa, Oct 25, 2007.

1. iulisimo

iulisimo New Member

Trophy Points:
    0
  2. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: REACT !

Sunt si eu in reAct! Si sper sa pot ajuta...
    Dar pt http://petitions.pm.gov.uk/romanians/ cred ca e prea tarziu? Spune ca deadline a fost 14th Sep -sad4- ad4- sorry guys... Puteam fi a-l 95!

Cineva mentiona ca noi Romanii nu ne plangem si ca acceptam primul raspuns mereu fie el positiv/negativ... si este adevarat! Dar am invatat sa ma plang mereu si asa mi se face dreptate mai mereu.

Ah si inca ceva sper sa traiesc sa vad ziua cand noi Romanii de peste oriunde sa fim uniti si prietenosi unii cu altii ci nu doar cu strainii. Stiti si acum cand ma duc in tara vad cum lumea face diferenta totala intre mine si sotul... sunt atat de prietenosi/prietenoase cu el dar nu si cu mine!!! E foarte ciudat... el nici nu ar vizita Ro daca nu ar fi cu mine! Si e in vizita acolo numai datorita mie si parerea mea ca lumea de-acolo ar trebui sa fie mult mai buna cu mine decat cu el pt ca eu ii iubesc cu adevarat si ma duc sa-i vizitez sau sa-mi cheltui banii pe acolo, si pt mine sotul face la fel pt ca altfel el ar alege mai stiu eu ce?!...Brazilia sau Mexico undeva unde-i place lui mai exotic, dau si eu exemplu asa! Daca nu ar fi pt mine ca-i iubesc inapoi in tara, nu l-ar cunoaste vreodata pe sotul! Si deci consider ca merit prietenia/interesul lor mult mai mult decat sotul care nici nu e interesat de nimeni de pe-acolo! In fine, e prea putin ca sa ma oftice pe mine prea mult si ii iert pe toti care sunt rai cu mine pe-acolo.

Eu nu mai sunt asa... sunt prietenoasa cu toata lumea si asa ar fi bine sa fim cu totii. Pana nu invatam sa ne iubim unii pe altii in primul rand nu o sa se schimbe nimic nici pe viitor cred eu! -cmon- mon-

3. dst

dst Member

Trophy Points:
    16

The closed online petition to which you referred, alana123, is not a good one. It is very poorly worded, and does not get the across the real points that need made about the worker restrictions on Romanians.

There is another active petition, backed by another Romanian organisation, that is better worded, and will be presented to the Government on 15 October. If you want to add your name to one, I suggest you look for this other one.

4. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0

Oh I see, thanks DST. I feel better I missed it it that case!
    Which other is the one you mean? Do you mean this one http://www.theargus.co.uk/news/3624932 . ... ??
    Anyway, I need the link to it as knowing me it'll be ages until I come across it :) and I'll miss the deadline ones more.
    Oh and another point I want to make, I think if I make the effort to help it should be a good wording petition otherwise it'll be a waste of time in my honest opinion.

5. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
  6. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0

cHAKAN
    fOARTE BINE AI CONCLUZIONAT
    Nu cr
    ed ca o sa ne de-a liber la munca ...poate prin 2015 ....dar nu mai curand ..

7. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0

Thanks for the link DST, I really appreciate it.
    It's been signed by me too (hope it helps) and it made me feel good to see there are many signatures! That's a huge improvement to the lower numbers who signed the other petitions before. Well done everyone, but it's not enough!
    I think it needs many more signatures…

8. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0

Am semnat si eu acea petitie si sunt cu numarul 2902.
    Mi se pare un numar atat de mic. Sunt sigura ca sunt mult mai multi care ar dori ca restrictiile sa fie ridicate. Probabil ca petitia nu e prea bine mediatizata.
    Deadline pe 15 Octombrie. Mai aveti cateva zile.
    Aici e link-ul: http://www.gopetition.com/online/21602.html

O zi buna -eyebrows2- yebrows2-

9. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Si eu ma asteptam sa fi depasit deja de ceva timp 3.000 de semnaturi...

10. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

e pacat,ca asa putini au semnat pana acum,iar mediatizarea lasa de dorit pe acest forum (fara suparare).ma refer bineintelas la petitia pt eliminarea restrictiilor de munca....
    ar trebui radio online sa emita si vesti despre petitie....
    despre cei din tara,ce sa mai vorbim.stiu despre petitie doar cei ce sunt pe forumuri ...la posturile de radio si tv din RO nu se discuta deloc despre aceasta petitie -cmon- mon-
    stiti ce am facut -ahaa- haa- ? asa ca fapt divers:de ziua mea cand au inceput urarile la tel. sau pe mess,eu foarte politicoasa le-am spus ca ar putea sa-mi faca un cadou:"SEMNATI ,VA ROG PETITIA DE PE ROMANI ONLINE..!"au ramas uimiti ,majoritatea si m-au intrebat ":ce petitie?habar n-avem de asa ceva..."
    si au semnat ,dandu-si cuvantul ca anunta si alte persoane -handlaugh2- andlaugh2-
    e si asta o varianta de a mai aduna niste semnaturi -handlaugh- andlaugh- ,dar nu e destul.eu cred ca se poate mult mai mult -aha- ha- .
    o alta idee ar fi trimiterea de mesaje la toti de pe lista personala cu sloganul SEMNATI PETITIA ..etc..unul nu are putere dar 10 ,20,30 de persoane care sa trimita mesaje ?
    poate sunt inteleasa gresit,dar daca noi nu ne dam interesul,atunci cine? vorba cantecului:
    "HAI SA DAM MANA CU MANA,
    CEI CU INIMA ROMANA"
    sunt sigura ca stiti de unde-s versurile acestea -aha- ha- ....si mai este un vers perfect adevarat"UNDE-S MULTI PUTEREA CRESTE"....
    -love2- ove2- -love2- ove2- -love2- ove2-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Florysana, perfect adevarat. Eu una incep sa ma satur de "distractia" de a-mi convinge conationalii sa faca lucruri pt. binele lor. Nu-s destui straini care-s contra...trebuie si de-ai nostri, nu?
    Totusi, fie ca ne avantajeaza sau nu, hai sa semnam: http://www.gopetition.com/petitions/end-restrictions-on-romanian-workers-in-the-uk.html
    P.S. Avantajul imediat nu conteaza, ceea ce conteaza este cel pe termen lung, nu individual, ci colectiv, nu rezidenta, drept de munca (deja obtinute de multi dintre noi), ci schimbarea imaginii noastre putin cate putin, spunerea punctului de vedere (comment), faptul ca aratam ca suntem aici si dorim sa fim tratati ca cetateni egali UE, ca stim ca avem responsabilitati, dar si drepturi...
    Poate ma insel...
    http://www.gopetition.com/petitions/end ... he-uk.html

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Am fost numarul 2900,si deja am mai vorbit cu mai toti colegii de pe aici sa semneze si ei.

13. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0

2927...asta e nr. petitiei mele, sper la cat mai multe si mai ales la o rezolvare pozitiva in urma semnaturilor!!!

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

cineva de pe forum se-ntreba de ce ne dorim atat eliminarea restrictiilor ?
    draga mea :eu pot sa-ti dau un exemplu:sotul meu munceste cot la cot cu plonezul,care e platit aproape dublu,desi nu e cu nimic mai presus ....dar el nu are restrictii,ca vezi D-ne! e din Polonia....iar in cazul meu ,ca sotie de SE ,a fost greu sa-i demonstrez ca am drept de munca ca si dependent ....de ce a fost greu ?deoarece sunt din RO.,iar RO are restrictii pe piata muncii....deci cititi petitia si semnati(va rog).si noi suntem in UE(chiar daca unora nu le place) si noi ar trebui sa vem drepturi ca si ceilalti din celelalte state comunitare.dar daca noi nu suntem uniti se alege praful de tot(spre bucuria altora).voi hotarati...

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  16. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

Cand aflam rezultatul ??????? -scratch- cratch-

17. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

pacat...mare pacat ca pt a afla mai multe despre petitie trebuie sa intru pe alt forum ,...
    pentru cei interesati ,petitia a fost depusa ieri(15 oct) la ora 13 ,de catre d-na IRIMIE ,sustinuta personal de conservatorul GREG HANDS .
    petitia a fost votata de 4257 de sustinatori.eu zic ca e putin ,tinand cont de nr mare de romani aflati in uk si mai ales tinand cont de nr mare de probleme cu care se confrunta romanii la obtinerea de acte sau la obtinerea unui loc de munca .voi ce spuneti?avem sanse?

18. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

scuze:nu am vazut stirea de pe prima pagina,referitoare la semnaturile stranse....

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  20. dst

dst Member

Trophy Points:
    16

The petition you refer to here was proposed in 2007. At the time there was already another petition - a very badly worded one - on the issue of worker rights on the Number 10 website. As a petition on the broad issue was already running, the linked petition above was rejected.

Following this rejection, an alternative website was used to solicit signature for the proposed petition. It secured over 2000 signatures and was handed into 10 Downing Street in October 2007.

The exercise was repeated this year and secured over 4000 signatures - thanks in part to the endorsement and promotion of the petition by Romani-online.

Share This Page