26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

REACT !

Discussion in 'EMIGRARE' started by negrutxa, Oct 25, 2007.

1. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
    So far 25 people have signed up to the React website. This is not enough for a launch. We need at least 75 active members to start, and 500 before it can really be effective.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oare cat de adevarata o fi stirea despre copiii romani care fura din buzunare?
    Eu stau intr-o zona plina de romani, am fost avertizata sa-mi tin lucrurile la adapost de catre prietenii mei care stau intr-o zona mai selecta. Uneori mi se intampla chiar sa-mi las poseta deschisa, dar nu mi s-a intamplat si n-am auzit pe nimeni sa i se fi furat ceva. E adevarat ca trebuie sa fim prevazatori. Dar, din ce am vazut pana acum, copiii romani sunt mereu supravegheati, nu ca altii, despre care am discutat anterior...
    Asadar, unde sunt acei infractori romani minori ca eu pana acum n-am dat de ei? Ca daca ei or fi rromi, nu mai e problema noastra.Sa se faca o data pt. totdeauna distinctia asta.
    Sau poate a vazut cineva minori ROMANI facand lucruri ilegale? Daca da, mea culpa...desi eu nu cred pana nu vad. -angrymad- ngrymad-

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,chiar daca sunt romi,presa tot copii romani ii va numi,ca asta le e nationalitatea.
    Si daca ei exista?Desigur.Personal ,cand am fost in Decembrie la aeroport dupa soacra-mea,am vazut un familioi de tigani,din care vreo 9-10 copii,de 6 pana la cel mult 10 ani,proaspat sositi.
    Aia nu au venit in UK ca sa claim benefit,iti spun asta for sure.
    Si se intampla sa mai cunosc ca asta e o practica foarte "la moda".
    Am mai postat pe aici,mai in urma cu ceva timp,sunt cartiere unde copiii se inchiriaza,in functie de tupeu,abilitate in a fura,sarm,si alte astea.
    Se fac selectii cu cei care sunt cei mai "descurcareti".
    Stiu,fiindca am trait pe acolo,si mai cunosc.Mai multe pe 15 martie.

4. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
    Dar a cui este problema daca acei copii sunt rromi? Atata timp cat ei sau parintii lor au pasaport romanesc nimeni nu va face vreo distinctie...din pacate. Si problema este ca sunt muuuulllti si sunt organizati si uniti. -arghhh- rghhh-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O alta intrebare: cum trec ei de granita? Nu-i intreaba nimeni nimic?
    Persoanele care-i insotesc nu sunt deloc verificate?
    Ar trebui sa-si puna vamesii intrebari...
    Daca-n Romania nu, macar in Uk...dar ei stiu sa-i tina pe altii pt. "verificari". E si vina lor...Sa nu-mi spuneti ca vin ilegal. Pt. ca vin perfect legal...
    Rromii sunt un popor nomad, sa mai mearga si-n alte parti, daca li se da voie...si LI SE CAM DA...

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu. Nu pot sa cred stirea asta si gata. Eu nu am vazut asa ceva, am vazut cate 1-2, dar atat...Nu cred ca sunt asa de multi, ci cred ca e chestiune de defaimare a natiei romane. Da, sunt si infractori, dar daca sunt atat de multi, de ce nu se face ceva? Prins asupra faptului, anchetat, inchis si apoi expulzat cu interdictie(nu dat drumu' liber pe strazi)...minor...la fel(trimis pachet in tara cu tot cu insotitor). Dar, cum am spus, cred ca este o politica de defaimare si NU SE VREA A SE FACE CEVA! ca sa vada britanicii ce popor ... si sa-si intoarca toata ura impotriva noastra. -cmon- mon-

7. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    M-am inscris si eu. Dar sa fiu sincer ,tot nu am inteles cum pot trimite plangerile. -shamed- hamed- Astept indicatii!! Mersi

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,parca esti un copil mic incapatanat,care nu vrea sa inteleaga.
    Romii astia,sunt cetateni romani,cu pasapoarte/buletine in regula.
    Asa cum s-a mai discutat pe alte topicuri,tot cetateanul roman are dreptul la libera circulatie in Europa.
    Nu sunt opriti deoarece nu sunt luati in baza de date ca si infractori.De ce?
    Fiindca nu ei fura,ci "purandeii" lor sau ai cui or fi.
    In unul din ziarele de azi am citit exact acest lucru.Copii nu pot fi retinuti pt infractiuni,tragi la raspundere parintii,dar acestia zic simplu,nu stiu,"mancat-as"
    Si tineti minte,problema e abia la inceput,daca nu se iau masuri,care or fi ele.
    Anglia,e o vaca "grasa" de muls.
    Ce fac romii acum aici,au facut prin Franta acum 4-5 ani,asa este,ei se misca unde e mai mult de supt.Despre lege?SOCIOPATI.

9. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti dreptate...rromi sunt cetateni ai Romaniei cu acte in regula...pasapoarte si buletine...eu cand am venit erau in avion o gasca de colorati care veneau si ei "in vizita in Londra" ca slava Domnului au multe de vizitat London Eye , Buckingham , St.Paul etc :))...trebuiesc luate masuri dar deja ne-au facut de ras in toata Europa si cred ca o sa faca ravagii si in UK...ei isi instruiesc bine puradeii inainte de "actiune"...nu ati vazut ca francezii ii trimit acasa ?! le mai dau si 300 de euro sa scape de ei , aviob platit si le promit ca ii ajuta sa isi faca o mini ferma pe plaiuri mioritice ...o tiganga zicea in interviu ca daca francezii nu se tin de cuvant normal ca or sa se intoarca la PARIS..:)) Ca e bine la Paris...:)) Toate cele bune...Bivo , -staycool- taycool-

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Reveniti la subiect la rog!

11. bogdan1982is

bogdan1982is New Member

Trophy Points:
    0
    M am inscris si eu o initiativa demna de admirat.Problema noastra a romanilor din uk este lipsa totala de organizare desigur acesta vina o purtam toti desi autoritatile romane sunt mai resposabile. Timp de 1 an si jumatate abasada londra sa aflat in interimat lipsind astfel o replicapozitie oficiala la toate acuzatiile aduse de presa din uk(ce sa faka omu de rand sa faca pancarde si sa protesteze in fata sediilor ziarelor respective?).Acum avem un ambasador nou in persoana lui ION JINGA sa speram ca acesta va fi capabil sa identifice mijloacele necesare reabilitarii imaginii romanilor.Sunt sigur ca sunt destui romani ca ar vrea sa faca o diferenta sigurul lucru care lipseste este un mecanism care sa faka posibila identificare vointei romanilor din uk.Lucru greu de realizat fara ajutorul autoritatilor.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Intru si eu in chestia asta. -hi5- i5-

13. timken

timken New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasta actiune nu ma poate lasa rece din cauza caracterului meu militant. Ma bag:D
    Bravo. -ahaa- haa-

14. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    ma inscriu si eu ....un pic mai uniti daca am fi....s-ar vedea.... -shamed- hamed- daca am lasa capra vecinului in pace pt 2 minute si ne-am concentra la capra noastra....ce departe am fi.... e doar o opinie personala...oricum.... -scratch- cratch-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dragii mei,

Cred ca acesta ar fi momentul pt. REACT.

Nu este normal ca Home Office sa stopeze Yellow card, fara nici macar un avertisment...Daca nu reactionam, urmatorul pas va fi stoparea cardurilor de toate tipurile (Nu ii subestimati, eu ii cred in stare de orice.)
    Haideti sa facem o petitie, sau nu stiu, ceva oficial, care sa le arate ca n-am coborat din primul copac din jungla.

SA NE UNIM, DECI, FORTELE!
    (Nu au nici un motiv, doar politica lor stupida si discriminatorie)

16. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    eu intru,dar cine rezolva hartogaria?

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Important este sa fim cat mai multi si uniti.
    Faptul ca nu s-a anuntat din timp este clar ABUZ SI DISCRIMINARE.
    -grr- rr-

18. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    e si rasism,pt ca doar bulgarei si romanii au muscat-o -e specificat inca din prima propozitie a scrisorii

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Exact. Pun pariu ca Ambasada habar n-are. Acum ar fi momentul pt. D-l Ambasador Jinga sa demonstreze ca e altfel decat cei care au dormitat in ambasada pana acum.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Eventual discriminare.Rasismul se refera la sustinerea inegalitatii intre rase, iar noi si englezii suntem suntem de aceiasi culoare: rasa indo-europeana.

Deocamdata, decizia trimisa scolii respective este un caz particular.Sa asteptam si pozitia oficiala a Home Office.

Share This Page