18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Re: Single mum/ benefits

Discussion in 'FAMILIE' started by anouka, Nov 23, 2011.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Ana, cum spuneam mai sus, incearca sa ierti, dar nu uita sa-ti pastrezi demnitatea din orice punct de vedere. Razbunarea nu e o solutie, oricat am simti nevoia de revansa.
    Oricat de greu ti-ar fi, impune-ti calea cea dreapta, fara resentimente, caci acestea se transforma in energii negative posibil sa se rasfranga din nou asupra ta ca un bumerang, intr-un fel sau altul, mai devreme sau mai tarziu.
    Lasa-l/i in plata Domnului, tu roaga-te pentru sanatatea ta si a copilului, pentru puterea de a iesi din toate problemele si gasirea linistii de care ai atata nevoie.
    Ai inceput bine, te simti mai stapana pe tine, mai puternica, iti doresc sa te indepartezi de acest cosmar cat mai repede.
    Sacrificii vei mai face, cum de altfel toti ajungem sa facem, altfel nu supravietuim in jungla asta de pe pamant, important este ca tu sa oferi atentia si dragostea copilului tau.
    Reprosurile fiului tau catre tatal sau, vor fi peste ani mult mai dureroase decat orice actiune a ta pusa pe seama durerii prin care treci. Oricum, sa tii mereu cont, sa nu cresti copilul "povestindu-i" tatal...cauta un echilibru pentru fiecare situatie.
    Dragostea neconditionata pe care o asteptam de la Dumnezeu, trebuie totusi rasplatita cu curatenia gandurilor si faptelor noastre.

2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Ana, ma bucur sa te aud gandind asa!! Sa iti dea Dumnezeu putere sa treci peste toate greutatile!!
    Ce nu inteleg eu acum ...cum l-ai lasat sa-si aduca partenerul in CASA TA???!! -nervos-
    Tie iti este rusine in casa ta sa spui IESI AFARA?? De cine ti-a fost rusine?? Bubu nu intelege acum situatia!! E dreptul tau sa alegi ce vrei sa vezi si ce nu! Si cum sa isi permita sa vina sa se joace cu COPILUL TAU?? De-a dreptul strigator la cer!! -nervos- -nervos- -nervos-
    Nu exista suficiente emoticoane prin care sa imi pot exprima indignarea!! L-as fi dat afara in suturi-probleme- !! Ha...ce tupeu!
    Oricum, nu uita, suntem alaturi de tine!! -asa-asa- -cu-bine- -hi5-

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu le lua ca pe sfaturi ci doar ca pe niste idei, poate iti mai clarifica anumite lucruri, acum ca ai o gramada pe cap.
    Eu nu as renunta la munca, tocmai asta te va tine in putere. Eu as schimba turele de zi cu cele de noapte (tot prinzi o ora-doua de somn, si vii acasa ca noua!)
    Deci pe zi, vei putea sta cu Tudor, iar cand doarme el ziua, dormi si tu cu el.
    Plus, daca nu mai ai ajutorul mamei tale, iti poti lua rapid un au-pair, o fata tanara, cu ambitii si neaparat carnet de conducere (si ca o noua obligatie in sarcinile ei, ii poti spune sa te duca-aduca de la munca), mai ales ca tu ai masina (deci nu o vinde)!!!
    Iar in felul asta, te poti muta in orice parte a orasului, sau pe langa noi, pentru ca are cine sa te duca la munca.
    Eu asa as face, si e mai bine singura, decat cu-n stres langa tine -asa-asa-

Cat despre iertat, scuze, dar ce sa ierti???
    daca era vorba de o 'bunaciune', 90-60-90, mai ziceai ca i-au fugit ochii, ca asa sunt barbatii, si-l primeai inapoi cand se 'trezea' din euforie, dar asa...

aaa, si inca ceva, nu te transforma in 'mama cea posesiva' da-i libertate (nu sta non stop numai tu cu el) si nu te sacrifica pentru el, ca la 18 ani cand va pleca de acasa sa-i reprosezi ca ti-ai sacrificat viata pentru el.
    Va pup!

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Situatia era din calea afara de penibila ca sa se termine cu un circ, oricat de mare a fost mojicia domnului, care ar fi putut macar sa intrebe mai intai, daca e posibil sa intre in casa cu MisterWho.
    M-am abtinut pana acum, dar ma trece un gand....sper sa ma insel, ar fi bine ca Ana sa se intereseze daca ar putea fi posibil ca pe viitor, dupa ce se termina divortul, sa existe riscul ca cei doi sa actioneze in instanta pentru a cere copilul...eu zic Doamne fereste, dar e bine ca Ana sa fie cu garda sus.

Si da -da-da- suntem toti alaturi de Anouka si asta nu implica aluzii de rasism impotriva unei clase sociale aparte. Este viata lor, treaba lor, dar nu atunci cand implica doua fiinte nevinovate cazute intr-o dezgustatoare capcana a vietii. Macar daca ar fi avut bunul simt sa ofere Anei respect (atat cat se mai poate) si variante rezonabile pentru un cat mai bun confort psihic si material al mamei si copilului, caci cei doi sunt autorii situatiei create.

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -dragoste2-
    Anouka te imbratisez cu drag de la distanta, ai trecut prin atat de multe in viata, trebuie neaparat sa te apuci sa scrii cartea aia -nu-ma-uit- Cu ajutorul tuturor prietenilor si familiei, cu zambetul strengaret al lui Bubu, sunt sigura ca o reusesti sa treci peste momentul asta groaznic din viata ta, este un sfarsit care iti da dreptul la un nou inceput! Exista viata si dupa divort/separare si poate este momentul in care te-ai redescoperit si ti-ai redresat prioritatile in viata!

Daca indrazneste sa ridice mana asupra ta vreodata sau in copil, nu ezita sa suni la politie imediat! Ar fi chiar culmea acum la sfarsit sa ii inghiti magariile sau violenta! Nu esti intr-o tara ca RO unde autoritatile nu se implica! Nu esti singura!

-dragoste2-

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Sunt curios cu ce ai gresit daca nu sunt prea indiscret... :)

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Pai , in postarile de mai sus am spus cu ce am considerat eu ca am gresit.Citeste bine si ai sa vezi ...

9. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

nu te supara, dar chiar se cadea sa adresezi asemenea intrebare? -hipno-

nu stiu cum sa zic altfel.....

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    si, ca sa fie treaba treaba, a plecat aseara cu MisterWho in pub si la distractie. Trebuia sa se intoarca intrucat azi eu trebuia sa ma duc la munca de dimineata. La 6.30 i-am dat un mesaj interbandu-l daca a ajuns acasa,ca inca nu ma dadusem jos din pat si oricum, s-ar fi dus in camera cealalta. Asta dupa ce il asteptasem pana la ora 4 dimineata.
    La ora 8 imi da telefon incurcat ca nu s-a trezit si in 15 min este acasa.15 min s-au facut 45 , logic.
    De la ora 7.15, cand a trebuit sa sun la servici sa anunt ca nu ma duc, pana a ajuns el acasa am avut ocazia sa fiu sunata si de managera/patroana care mi-a spus ca oricat m-ar intelege si solidariza cu mine, am o responsabilitate, ea are un business si ii e aproape imposibil in 15 minute sa acopere un shift. Ea incerca sa imi spuna ca el are o responsabilitate fata de copil bla bla, dar eu nu aveam nici ce sa ii raspund caci nu era vina mea, eu am picat la mijloc.I-am zis ca vin cu copilul sa fac medicatia la Nursing Home. Intr-un final, a gasit available o colega de-a mea si m-am dus eu de la 13.30 pana seara. Dar, va dati seama ca mi s-a pus in vedere sa demisionez in conditiile date.
    Acum, ce o fi o fi!
    I-a luat cel rau mintile, s-a dus pe panta rau in jos...

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Off...eu i-as fi zis lui Bubu 'Nenea tre' sa plece urgent ca are de facut x'.

Iar lui Mr(s) X i-as fi soptit dulceag la ureche 'Iesi afara, pana nu te castrez!' -thumbsdown-

Cu al tau (ex) trebuie stabilite niste reguli in scris, daca e nevoie si autentificate. El nu a invatat ca pana la 12 ani un copil nu poate fi lasat singur? E inconstient? Daca nu ai servici cum vei putea avea grija de copil? N-are cine sa-l scuture putin?
    Daca nu le respecta, ii tai accesul de la copil permanent. (Si-l mai si reclami la Autoritatea Tutelara).

Da-i sa citeasca aici:
    http://www.nspcc.org.uk/Inform/informhub_wda49931.html

Pana una- alta este tatal lui si poate fi tras la raspundere, daca este necesar.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo rebeca, si asta va da bine si pentru tine anouka daca va cere pe viitor custodia, sau vizite regulate!
    E o bila neagra pentru el, dar trebuie 'consemnat' undeva, sa ramana dovada!

13. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka , iti urez multa rabdare si fii sigura ca in timp or sa se indrepte toate. Stiu ca e greu , incearca sa vezi partea plina a paharului si impune-i niste reguli... Eu nu inteleg de ce il mai lasi sa stea cu tine in casa -nuuu- si eu am fost o mama singura , la 18 ani si fara servici , dar cu putin nororc si organizare totul merge bine...

Nu uita ca tu trebuie sa impui regulile din moment ce el se considera doar vizitator. Trebuie sa faci ce-i mai bine pt tine in primul rand si pt baietelul tau ( daca tu esti bine, si el va fi bine automat asa a fost si cu al meu)

Trebuie sa-i spui ca pana in momentul in care nu are o relatie stabila cu respectivul , nu are voie sa se joace de-a familia cu baiatul tau ca altfel ce mai intelege saracul copil -nu-stiu-

E greu dar vei reusi!!! Ai incredere in tine si stai linistita , in nici un caz nu va avea voie sa-ti ia copilul... Multe imbratisari si putere!!!!

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu. Ceea ce nu intelegeti voi este ca el nu e asa. E un tata bun si un tata extraordinar. Daca i s-a intamplat 1 data eu ii dau ocazia sa demonstreze contrariul. Are dreptul la asta, nu pot arunca eu cu pietre in el acum pentru o greseala. De ce a facut-o, intr-adevar, nu are scuza.

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Anouka,
    no offence,
    acum 4 saptamani de ex,
    daca ,careva ar fi deschis un topic despre relatia sot/sotie,
    legata de infidelitate , probabil ai fi fost una dintre primii useri sa "sari in sus"

Ce nu pot eu sa inteleg este aceasta stare a ta ,

Daca i s-a intamplat 1 data eu ii dau ocazia sa demonstreze contrariul. Are dreptul la asta, nu pot arunca eu cu pietre in el acum pentru o greseala. De ce a facut-o, intr-adevar, nu are scuza.[/quote]

In alta ordine de idei,

"un tata bun/extraordinar" care isi aduce amant/a/ul in casa...,
    la 2/3 zile dupa lansarea vestii...well, acolo e de stat de vorba.

Din ce am citit,
    tu pari predispusa spre iertare,

si, vorba veche,...

"prietenii sa nu se bage niciodata intr-o disputa familiala, ei vor avea de suferit!"

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

In alta ordine de idei,

"un tata bun/extraordinar" care isi aduce amant/a/ul in casa...,
    la 2/3 zile dupa lansarea vestii...well, acolo e de stat de vorba.

Din ce am citit,
    tu pari predispusa spre iertare,

si, vorba veche,...

"prietenii sa nu se bage niciodata intr-o disputa familiala, ei vor avea de suferit!"[/quote]

Cataline,daca acest topic ar fi fost deschis, cu siguranta mi-as fi spus parerea in functie de cele exprimate de cel ce a deschis discutia. Singurul lucru pe care multi nu il inteleg este de ce l-as ierta. Am sa iti raspund la aceasta intrebare. Pentru ca nimeni nu il cunoaste mai bine ca mine. Acum nu face decat sa se lupte cu angoasele lui.Isi cauta identitatea, se poate sa si-o fi gasit, who knows...Dar numai eu stiu prin ce a trecut acest om si ce ne-a legat pe noi.
    Ca s-a dus totul pe apa sambetei asta nu inseamna ca nu il pot ierta. A ierta vine din iubire. Fata de oameni si nu neaparat fata de el in mod specific.

18. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Anouka, nu stiu de ce s-a inteles gresit, mai mult de ceilalti (din cate vad), decat de tine.
    Am intrebat cat se poate de politicos cu ce ai gresit in speranta de a intelege pe deplin deciziile lui si toata actiunea intamplata, mai ales avand in vedere ca tu ai fost foarte deschisa in a dezbate acest subiect intr-un mod sincer si onest. Vroiam ca subiectul sa fie dezbatut si inteles echidistant, din ambele puncte de vedere, mai exact al tau si al sotului tau pt ca asa cum ai spus si tu, doresti sa acorzi o a doua sansa unui om ce a gresit(poate) in conceptia altor cititori de aici.
    Tu sti mai bine ca o signura greseala sau eroare nu poate pune eticheta unui om, tocmai de asta am zis sa incerc sa inteleg(punandu-ti tie intrebarea respectiva) si unele motive ce l-au determinat pe el sa faca ceea ce a facut.
    Imi cer scuze daca te-ai simtit ofensata.
    Probabil ar fi trebuit sa ma adresez cu un apelativ de genul "draga/love/honey" pt ca ceilalti sa inteleaga bunele mele intentii.

19. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa aud ca ti s-a impus sa iti dai demisia.

In cazul acesta, cred ca cel mai indicat, dupa ce, bineinteles, iti vei gasi o noua locuinta ar fi sa aplici pt income based jobseeker’s allowance. Normal, ar trebui sa te califici.

Apoi, cum zicea inca cineva mai sus, Child Tax Credit(daca nu ei deja)

De housing si council tax deja stii si ai sa te califici cred cu siguranta dupa ce anunti modificarile de situatie la consiliu.

Daca primesti raspuns afirmativ pt jobseeker’s allowance pana la sfarsitul lui ianuarie anul viitor, poate te vei callifica si pentru Warm Home Discount, uite aici detalii:
    http://www.adviceguide.org.uk/index/wha ... __whd_.htm

Si inca ceva, daca nu ma insel, baietelul tau se apropie de 3 ani, nu? Intereseaza-te in zona in care te vei muta de Nursary…eu stiu ca ar putea merge doar cate 3 ore pe zi, dar parca citisem ca cineva pe aici zicea de full-time la 3 ani..intereseaza-te de conditii de inscriere si program. Si asa cand va merge el la Nursary, vei putea sa iti gasesti sit u macar ceva part-time pt inceput.

Uite inca un link despre Working Rights of Single Parents si nu numai, poate te ajuta la ceva..
    http://www.workingrights.co.uk/rights-s ... rents.html

Hai ca m-am lungit prea mult..sper sa te ajute la ceva

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ anouka

Nici un angajator nu iti poate cere sa demisionezi din asa motive!

Mai ales dupa ce ai discutat si ai redus orele de contract!

Faptul ca nu ai ajuns la o tura din motivele indicate...

pai managera/proprietara, nu avea macar nici un drept sa te intrebe de ce.

Regulamentul de ordine interioara a celor mai multe unitati presupune anuntarea cu macar 2/3 ore inainte de inceperea turei dar,
    sunt si cazuri exceptionale (ca al tau),

deci,
    ultimul lucru de care ai tu nevoie acuma este sa simti si presiunea legata de incertitudinea unui loc de munca!

NU ITI DA DEMISISA!

Sfatul meu, un viitor loc de munca este dependent de referintele de la vechiul loc!

Share This Page