7.1 C
London
Tuesday, May 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

RE : Probleme in vama ?!

Discussion in 'SEZATOARE' started by bivo, Aug 3, 2008.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all ,
    Am de gand sa merg acasa pt Craciun cam pe 16 dec plec...Si am si eu o dilema... -nosejob- osejob- am gasit pe un site o camera digitala buna tare... -santa- anta- si m-a rugat tati sa-i iau si lui una si una surorii mele...acum intrebarea mea este sa le iau cu mine in rucsac pe avion sau la cala ?! O sa am probleme in vama sa ma ia la intrebari ca de ce am 2 camere digitale (deci electronice) in rucsac si etc ?! -dance- ance- sa tin chitantele la ele sa arat ca le-am luat de aici si deci am platit si TVA -ul englezesc ?! -handsrubb2- andsrubb2- care ati avut vreo experienta de genul va rog sa imi spuneti ce si cum...Va multumesc Bivo , -kiss- iss- -kiss- iss- -staycool- taycool-

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca totul s-ar reduce la cum sa demonstrezi ca cele 2 camere sunt pt "nevoile proprii".
    http://www.customs.ro/articole/calatori ... _comunitar

Trimite-le un mail celor de la Autoritatea Nationala a Vamilor (au un formular de contact pe site). Si poate chiar iti raspunde cineva. -takecare- akecare-

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all ,
    Merci de raspuns -kiss- iss-
    Eu am mai cautat pe net si am gasit o lege care prevede acest lucru pe teritoriul EU....
    "-- Art.45 din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 918/83 din 28.03.1983:
    1. Afara de situatiile prevazute la art.46-49, marfurile continute in bagajele personale ale calatorilor sosind dintr-o tara terta pot fi introduse in scutire de taxe vamale de import numai daca acel import nu are caracter comercial.
    2. In aplicarea paragrafului 1:
    (A) - Bagaj personal -inseamna totalitatea bagajelor pe care calatorul le poate prezenta autoritatilor vamale in momentul sosirii sale pe teritoriul vamal al Uniunii, precum si orice bagaj pe care-l prezinta acestor autoritati intr-un moment ulterior, presupunand ca poate fi facuta dovada ca la momentul inceperii calatoriei, calatorul sau societatea care l-a transportat pe teritoriul Uniunii, l-a inregistrat drept bagaj insotitor.
    (B) - Importul fara caracter comercial -inseamna un import care:
    - are caracter ocazional, si
    - consta exclusiv din articole de folosinta personala a calatorului sau a membrilor familiei sale, sau destinate drept cadouri; -santa- anta- natura si cantitatea acestor marfuri nu trebuie sa sugereze ca sunt importate in scopuri comerciale.Acum sper ca nu am probleme....mai cercetez problema in orice caz....Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Articolul asta vad ca se refera la calatorii care sosesc dintr-o tara terta, adica din afara UE.
    Mie imi place formularea "natura si cantitatea acestor marfuri nu trebuie sa sugereze ca sunt importate in scopuri comerciale." Cum adica sa sugereze??? Depinde de vames daca e in toane bune sau nu? -explain- xplain-
    Apropo, despre ce camera e vorba? Sunt si eu putin virusat de fotografie si m-ai facut curios -hehe- ehe-

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello ,
    Pai camera e un Samsung 7,2 MPX , suporta card SD/SDHC pana la 4 GB , 3X optical zoom ,
    "This 7.2 megapixel Samsung S760 digital camera has a 3x lens, and features a clear 2.4" LCD screen. This camera is equipped with a face recognition function that detects the face of a subject and automatically adjusts the focus and brightness to deliver a clearer picture, while the dual image stabilisation reduces blur. The Samsung S760 digital camera is compatible with SD memory cards, and comes complete with power cable, CD and manual. " E una modesta dar imi place la numai £49.99 face toti banii....daca vrei mai multe detali iata si linkul
    http://www.ebuyer.com/product/142414 pe alta siteuri am gasit-o la £65-70... -dance- ance- Toate cele bune Bivo -kiss- iss-

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu credeam ca e vorba de un DSLR. -hehe- ehe-
    Pentru o astfel de camera chiar nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme. Oricum eu zic sa iei si facturile pt cele doua camere, just in case.
    Initial ma gandeam sa-ti sugerez o alta marca/model, dar vazand poze facute cu Samsungul asta, pot sa-ti spun ca sta mai bine decat multe camere mai scumpe. Pt poze de vacanta fara "pretentii artistice", e chiar chilipir la £50.
    -staycool- taycool-

7. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Bivo,

Nu trebuie sa-ti faca nici o problema daca le tii in rucsacul de mina atita timp cit le impachetezi si sigilezi (eu te-as sfatui sa le impachetezi in christmas wrapping paper) in ambalaj de cadou - eu am trecut la vama cu o masina de tuns iarba - okay era acum citiva ani dar m-au intrebat ce este (cutia era impachetata in wrapping paper cu fundita, etc deci se vedea clar ca era un cadou) si cind le-am spus ce este s-au uitat putin ciudat si m-au lasat sa trec fara nici o problema. Atita timp cit pachetul poate intra la x-ray nu ai de ce sa-ti faci probleme - te-as sfatui sa pui si un mic card pentru cine este addresat pachetelul asa arati clar ca sint cadouri - atita timp cit nu ai nimic de ascuns si esti deschis la discutii in cazul in care te intreaba cineva ce contin pachetele - nu ai de ce sa-ti faci probleme. Astia de la vama stiu cind ai ceva de ascuns ce reactii are omul si atunci incep sa caute mai multe nereguli, etc.

good luck!
    Annie -staycool- taycool-

8. swift

swift New Member

Trophy Points:
    0
    salut, din cate stiu eu nu mai exista 'taxe' vamale in interiorul uniunii europene asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme sau sa iei tot felul de dovezi

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    NU iti face probleme. Atata timp cat nu ai 20 de camere, nimeni nu iti va spune nimic.
    -party- arty-

Share This Page