10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Razboiul dintre cele doua Coreei

Discussion in 'in lume' started by angel93, Dec 15, 2010.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    In urma cu ceva timp, o luna si ceva parca, a inceput conflictul intre Coreea de Nord si cea de Sud, cu interventia imediata a americanilor. Ultima data cand am auzit de acest conflict a fost cam pe la sfarsitul lunii noiembrie, acum vad ca nimeni nu a mai zis nimic despre cum au evoluat lucrurile pe acolo, desi probabil ca s-au calmat amandoua mai ales ca Rusia, SUA si China si-au expus public nemultumirile in legatura cu acest conflict . Ii rog pe cei care sunt la curent cu modul cum s-au desfasurat in continuare lucrurile pe acolo sa posteza raspunsuri.
    Americanii au intervenit imediat de partea Coreei de Sud datorita faptului ca in aceasta tara isi are originile unele dintre cele doua puncte de maxima importanta pentru comertul in Pacific, celalalt aflandu-se pe tarmul opus ,bineinteles la americani. Ce e cu adevarat suparator e ca acesti americani intotdeauna le place sa-si bage nasul peste tot si plus de asta sa mai aiba si de castigat pe urma. Nu s-au saturat de atatea incercari de a ajunge sa egaleze America anilor '45-'55 in care ei detineau 2/3 din resursele de metal pretios de pe glob, jumatatea din capacitatea de productie mondiala si un sfert din exporturile mondiale? Cred ca ar trebui sa sea dea batuti si sa accepte infrangerea acum ca tot mai multe tari se ridica si vin vertiginos din spate ,tari precum China sau India.
    Acum back ontopic: mai stie cineva despre conflictul cu pricina?

2. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu a mai auzit nimic despre asta? Imi aduc aminte ca la inceputul conflictului era o nebunie pe aici (cel putin din cate am citit prin massmedia zilelor alea),mai ales ca se faceau analogii intre acesta si ceea ce o varstnica pe numele sau "Baba Vanga" care zicea ca "in jurul datei de 11.11.2010" o sa inceapa al treilea razboi mondial . Inseamna ca razboiul de mica anvergura a luat sfarsit? N-am mai gasit nici eu nimic despre tema in discutie, sau poate n-am cautat bine.

Share This Page