0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

"Radiografia" unor prejudecati

Discussion in 'SEZATOARE' started by Anonymous, Mar 21, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Anumite fraze le auzim atat de des, incat au devenit clisee...ajungem sa nu ne indoim de realitatea lor. "Barbatii inseala intotdeauna...este in firea lor...toti sunt porci...locul femeii este la bucatarie,la cratita... cat despre tehnologie si electronice sunt un adevarat dezastru...in trafic daca o masina incurca circulatia, sigur trebuie sa fie o femeie..." Suna cunoscut? ::)

Avem tendinta de a generaliza cazuri punctuale si de a categorisi persoana de langa noi imediat. Nu conteaza ce si cat cunoastem, tindem sa punem etichete. Acest lucru ne ofera o certitudine asupra persoanei respective, parca ne linistim. Chiar daca nu am avut timpul necesar de a cunoaste persoana, de a o intelege, folosim (inconstient sau nu ???) acele idei deja existente (bazate pe experienta sau nu). Chiar daca in ultimii ani anumite prejudecati au fost daramate de evolutia si emanciparea societatii, au aparut altele intre timp. Putini oameni pot afirma cu adevarat ca nu au nici un fel de prejudecati. De fiecare data cand esti "victima" unei prejudecati, gandeste-te ca poate si tu ai facut acelasi lucru fara sa te gandesti cu altcineva. Chiar daca nu recunoastem sau nu ne deranjeaza anumite idei/clisee, si noi participam la formarea acestor "prejudecati". Tot la noi e raspunsul cum sa ajutam la disparitia lor: sa nu le mai folosim. Tu ai prejudecati?

;)

2. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Repet ce am spus referitor la barbatii si viata ta pe un alt topic.

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    O definitie "corecta" a prejudecatii ar fi = idee general acceptata intr-o comunitate. Din cauza acestui "general", cred eu, dificultatea de a te dezbara de prejudecati, respectiv de a schimba mentalitatile unei comunitati.Ne credem oameni destupati la minte, si uneori chiar suntem si totusi nu scapam de judecatile gata "mestecate" pe care le preluam cu nonsalanta: "femeile sunt inferioare barbatilor","ego-ul barbatilor este supradimensionat", "neamtzul e lipsit de imaginatie", "moldovencele sunt...", "rusoaicele sunt..." si am putea continua la infinit...
    Da, e "comod" sa iei ideile de-a gata, dar intre timp bietul creier lancezeste si, cum zice o buna prietena de-a mea, cresc muschi pe el :D

4. diana varbanescu

diana varbanescu New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc sa evit prejudecatile, ma gandesc mereu ca si eu m-am simtit nedreptatita cand am fost etichetata mai inainte de a spune "buna ziua" , dar totusi sunt sigura ca stereotipiile nu vin de nicaieri. ;)

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu consider ca prejudecati avem toti indiferent daca prejudecatile respective isi au originea intr-o comunitate sau sunt prejudecati proprii care nu au legatura cu o comunitate anume (Ex de prejudecati strict personale : sa te casatoresti cu o persoana mai tanara decat tine , sau mai mare decat tine ... sau sa iti fie indiferent. Este si asta o prejudecata). Prejudecatile exista indiferent daca le constientizam sau nu ... ele pot fi pur si simplu instinctuale. Ce incerc eu este sa le constientizez si sa incerc sa le suprim atat cat este posibil (acceptabil) din punctul meu de vedere.

Din punctul meu de vedere:
    prejudecatile = gura lumii + mintea noastra.

Mie de exemplu nu imi pasa de gura lumii dar raman cu prejudecatile creatie proprie (mintea mea).

6. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu tine Beoulf.
    Intrebarea mea este urmatoarea: plecind de la premiza ca nu am nici o prejudecata dar datorita experientelor pe care le am in viata, pozitive dar mai ales negative ajung sa-mi formez niste prejudecati, sau mai curind niste concluzii aplicabile la anumite categorii ? Atunci cine mai e de vina ? Unele prejudecati au baze reale altele nu.
    Exemplul cu soferia este unul elocvent: femeile se descurca mai greu la volan decit barbatii si este normal, datorita faptului ca la femei partea creierului responsabila cu indeletnicirile tehnice nu este suficient dezvoltata sau nu functioneaza la fel ca la barbati. Bineinteles, la barbati exista reversul medaliei in alte domenii. Sigur ca mai exista si femei experte la volan dar acestea sint raritati.

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Mariane , eu de exemplu sunt cel mai prost sofer din lume pentru ca atentia mea distributiva este foarte proasta.
    Sunt multe aspecte care te pot face bun sau mai putin bun intr-o anume directie. Daca luam sofatul in ansamblu, poate ca la femei acea parte a creierului functioneaza diferit fatza de aceeasi parte a creierului la barbati dar asta poate fi compensata de instinctul femeilor care functioneaza diferit de cel al barbatilor.

Despre vina formarii prejudecatilor ... eu nu vad de ce ar fi o vina ? Nu cred ca daca niste mici "principii" sunt numite prejudecati atunci sunt si obligatoriu ceva rau ... o astfel de prejudecata iti poate chiar salva viatza. De exemplu faptul ca eu ma consider un sofer prost poate fi o prejudecata pentru ca eu inca nu sunt convins ca sunt un sofer bun sau unul "neexperimentat" desi am permis de 8 ani si am condus destul de mult. Astfel, eu de 2 ani am decis sa nu mai conduc niciodata si poate ca este un lucru bun.

8. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Omul are o personalitate complexa.
    Cred ca ne nastem cu "microbul" prejudecatii, dar ca multe alte probleme care tin de psihic, depinde de imunitatea personala cat de mult il lasam sa se extinda si sa ne atace integritatea. ;)

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca unele din persoanele de mai sus nu au reusit sa faca diferenta intre prejudecati, principii si valori personale. Desi se aseamana nu sunt acelasi lucru...Spre exemplu Marian pomenea de "prejudecati" formate in urma unor experiente din trecut. Eu pe acelea le numesc principii pe care orice persoana ar trebui sa si le formeze in urma experientelor avute...

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    ummmmm eu deocamdata nu pot sa gasesc ceva care sa diferentieze clar principiile de prejudecati. Mi se pare ca se intersecteaza atat de mult incat aproape se suprapun (in majoritatea cazurilor).

Help me cu ceva explicatii alinutza pls.

11. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan spre ex daca in trecut eu am inselat (e doar un ex da?) persoana de langa mine si am vazut ca o doare mi-am dat seama ca nu e bine, mi-am format principiul in viata de a nu mai insela. Ok? Presupunand ca asta e principiul meu de ce l-as numi prejudecata? Prejudecata e atunci cand mama ii zice fiicei "marita-te virgina ca asa e bine" cand de fapt asa cere societatea(in anumite culturi ma refer). Acum am fost mai clara? exemplele pot continua daca vrei. Ceea ce am vrut sa spun e ca noi in viata trebuie sa invatam din propriile greseli, sa ne formam principii si valori in urma acestor greseli si nu le-as numi prejudecati cum spune Marian. Intradevar ai dreptate se aseamana dar a nu se confunda ;D

12. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza,
    Faptul ca femeile conduc mai prost decit barbatii nu este nici prejudecata, nici principiu de viata, nici valoare personala. Este pur si simplu o constatare, un adevar, o realitate. Cred ca asta in timp, in functie de experienta fiecaruia cu femeile la volan se poate transforma in regula si de fapt in prejudecata. Ce zici de asta ?

Beowulf,
    Faptul ca esti un sofer bun sau nu trebuie sa-l spuna altii, unii care au experienta si ai mers cu ei. Dar daca cumva nu ai avut profesori buni care sa te faca sa iti si placa soferia ??

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    OK alinutza , am inteles ce ai vrut sa spui :) .

" Razvan spre ex daca in trecut eu am inselat (e doar un ex da?) "

14. Anonymous

Anonymous Guest

Pana si simpla acceptare intr-o conversatie a unor prejudecati(adica indiferenta noastra) contribuie la o continuitatea lor. De multe ori le folosim inconstient poate (sau nu :eek: ) ,incercand sa ne scuzam in fata altora de esecurile persoanale sau din rautate, sa ne razbunam. De exemplu: participi la o discutie intre prietene si auzi: "Auzi, o stii pe Diana colega mea? Au promovat-o draga de curant, HR Advisor, ca sa vezi...iti dai seama cat a platit, cine stie cum...oricum are 32 de ani si tot singura e. Pai cine sa stea cu ea? ". Acum tu, ai putea sa pari indiferenta si sa ignori conversatia, oricum tu nu cunosti persoana sau sa cercetezi singura, intrebandu-ti prietena ce anume o face sa fie atat de sigura ca are dreptate. Asta pentru cei ce au rabdare...pentru cei ce nu au, exista si o cale mai simpla: "Auzi, tu nici macar nu cunosti fata asta in particular si deja stii totul despre viata ei privata. Cand ai inceput jobul erai foarte incantata de profesionalismul si experienta ei...acum te-ai schimbat. Fata desteapta, bravo ei! De ce nu poti accepta? "
    E mult mai usor sa folosim/digeram niste prejudecati pre-existente decat sa analizam noi insisi mai bine situatia. Ce parere aveti despre tinerii din Camden Town? :D

Beowulf : Tks God ca nu locuiesc in Timisoara. Ai luat o decizie foarte inteleapta sa nu mai conduci. Asa de usor renunti in general la ceea ce nu reusesti din prima? Parca erai Razvanica fara frica... Cine o sa iti duca sotia la spital? lol.

Marian, asa e. Si experienta noastra contribuie la creerea unor repere (prejudecati) dupa care sa ne ghidam in viata. Din pacate se poate sa judecam o anumita circumstanta/persoana pe baza unei experiente din trecut. Constient sau inconstient? Difera de la caz la caz. Multumesc pentru accentuarea exemplulului cu femeile conduc mai prost decat un barbat...te asteptam. Te sfatuiesc sa mergi sa vorbesti cu un instructor auto si te va lamuri clar ca femeile nu sunt mai neindemanatice la volan decat barbatii si tot el iti poate explica de unde acest mit al prostiei femeii la volan, mit din popor...lansat de barbatii care nu au rabdarea necesara sa respecte regulile de circulatie. Mai mult, femeile sunt cele ce primesc injurii ca sunt prea vigilente, de ex cedeaza trecerea unui pieton si il face pe cel din spate sa opreasca. (cum ar spune tata doarme in bocani :D ) Tot un instructor iti poate confirma ca femeile invata mai repede arta sofatului si isi iau mai putine amenzi decat barbatii. Daca Ea mai este si incepatoare si are "Lamaia" in geam, ori ii trebuie extrem de multa rabdare in trafic ori sa aiba ceva la indemana. ;D
    Prejudecati de genul asta sunt atat de puternic impamantenite in carosabil...ce-i drept si barbatii au mandria lor! Aveti rabdare si fiti tolorenti la volan! Condusul e o placere...nu un factor de stres. E de ajuns ca viata ne rezerva alte "surprize".

;)

15. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Marian imi spui si mie mai exact de unde pot lua datele care sa-mi confirme si mie "adevarul", "realitatea" cum ca femeile sunt mai slabe la volan decat barbatii? mai neindemanatice? caci daca te uiti la statistici vei afla exact ceea ce a spus Negrutza: barbatii au mai multe accidente datorate lipsei de rabdare, barbatii sunt cei agresivi in trafic si incalca regulile de circulatie s.a.m.d. Deci pana iti vei acoperi afirmatiile cu ceva dovezi lasa-ma sa-ti spun ca ai o prejudecata mai aberanta decat cea referitor la virginitate de pe la tara in anumite zone ale Romaniei.Te salut

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Leti, sunteti in sigurantza in TM.
    " Asa de usor renunti in general la ceea ce nu reusesti din prima ? "

17. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Uite,domle,eu conduc .Nu stiu daca sunt buna sau nu dar nu mi se pare normal stilul 'continental' de-a te baga in fata, claxona si injura la cea mai mica ezitare a altora, a nu sti cum se foloseste un semnalizator, si in general a te comporta ca si cum ai fi singur pe sosele.Am intalnit si barbati care cand conduc gandesc cam asa:daca vezi o femeie ca trece strada prin fata ta, scoate capul pe geam si urla: "faaaaaaa, masina calca, nu f…!". Tipa isi va da seama de greseala si iti va multumi ca ai facut-o atenta iar colegii tai de drum vor crede ca esti spiritual si amuzant.
    Dom’le la volan nu conteaza ca esti barbat sau femeie sau daca esti nascut sa fii sofer sau contabil (sa zicem!ca nu mi-a venit in minte alta comparatie).aici sunt cateva legi stricte:
    Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu'. Folositi claxonul cit mai mult,mai nervos si in mai multe tonalitati. Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele - in Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.- Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu esti sofer! Cind ploua, va puteti face ziua mai vesela trecand in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incit sa improscati cit mai multi pietoni, sau unul dar bine. Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil.Dupa ce goliti sticla de suc, aruncati-o pe fereastra pentru ca ocupa prea mult loc in masina. Acelasi lucru este valabil si pentru mucurile de tigari, PET-uri sau sticlele de bere.Daca aveti masina noua, straina, trebuie sa asculati muzica romaneasca dind boxele la maxim si deschizind ferestrele masinii, in asa fel incit, pe de o parte sa poata asculta si ceilalti CD-ul dvs. cu Adrian Copiulul Minune si Blondy, iar pe de alta parte sa va puteti da mare.Daca masina este romaneasca, decorati-o pe dinauntru cu mileuri, franjuri, fanioane de fotbal, carnetele cu coperti cu femei etc. Un CD atirnat de oglinda retrovizoare este culmea rafinamentului. Daca nu va permiteti CD-uri, o pereche de zaruri mari da la fel de bine.
    In acest context-cedez.sorry,nu sunt un sofer bun !

18. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru reply-urile date, va marturisesc ca am avut o zi excelenta, multe dintre ele au fost foarte amuzante.
    Negrutxa,
    Exemplul cu soferia a fost un exemplu nevinovat pt. a discuta mai bine subiectul lansat, cel cu prejudecatile. Eu nu ma bazez decit pe experienta personala cind fac o afirmatie. Recunosc toate punctele pozitive prezentate de tine sint adevarate, nu stiu insa si cite femei le aplica. Explicatia e simpla, barbatii se grabesc mai mult si risca mai mult dar nu spun ca asa trebuie sa se si intimple, nu asta e modalitatea corecta de a conduce. Eu nu m-am gindit decit la niste conditii echivalente, in care se respecta legile si regulie dar femeile nu au simtul orientarii, nu folosesc semnalizatorul, merg sub o anumita limita de viteza si incurca circulatia, etc. Astea chiar sint chestii obiective. daca nu sinteti de acord e treaba voastra dar e bine sa mai studiati traficul si sa trageti concluzii dupa aceea. Nu mi s-a intimplat decit de 2-3 ori in 8-9 ani de conducere sa intilnesc femei care conduceau super bine si de care pur si simplu abia ma tineam in oras, am toata stima pentru ele. De obicei soferia este o arta, arta pe care multi nu o inteleg sau nu pot trece mai departe de stadiul de incepator...
    Dar cred ca ne-am abatut de la subiect.

Gobriella,
    Exagerezi groaznic in ceea ce spui si poate ca tu nu ai avut decit experiente din astea dar nu trebuie sa generalizezi.
    Oricum, apreciez faptul ca esti o fina observatoare a specimenului numit "Sofer". Dar de ce nu mentionezi si faptul ca toate chestiile astea se practica din cauza lipsei civilizatiei si educatiei rutiere si a stresului in care se afla fiecare in alergatura zilnica dupa bani ?

Beowulf,
    Daca nu ar mai fi cite unul ca mine care sa le arunce mingea la fileu la fete atunci totul ar fi plictisitor si fad...

Numai bine tuturor !

19. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Dragul meu
    bucuroasa as fi daca ce am scris ar fi o exagerare groaznica.
    Te asigur ca folosesc aceleasi drumuri pe care mergem cu totii deci ce am observat eu,au observat si altii.este adevarat,nu am mentionat motivele dar sunt de acord cu cele enumerate de tine.

20. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Gobriella,
    Eu iti dau o sugestie: incearca sa conduci ca barbatii, adica in acelasi stil si nu cred ca nu o sa mai observi nimic anormal, sau mai ales nu cred ca va mai comenta nimeni nimic la adresa ta, vazind ca la volan este o femeie...

Share This Page