13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Putina ilegalitate pana la legalitate... ce ziceti?

Discussion in 'ARHIVA' started by butterfly, Oct 10, 2007.

1. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Deci deocamdata si eu si sotul suntem inregistrati ca self, avem NI, nu am facut yellow ca am inteles ca nu e necesar.

Chestia e ca am gasit ceva insa daca le zic sa-mi faca oferta pt HO, etc li se pare ca e cine stie ce si zic ca nu se leaga la cap... si sigur nu ma asteapta 2-3 saptamani sa-mi vina purple-ul.

Ideea care imi veni e sa ma angajez asa (ca nu imi cer nici un act daca am sau nu drept de munca) si sa trimit o oferta din partea lor la HO cu actele sotului care e self (facuta de mine pe calculator :) ) si in mod logic imi vine autorizatie sa lucrez aici. Deci as lucra vreo 2-3 sapt ilegal (mai mult sau mai putin... sotia unui chinez care e self nu are nevoie de oferta... noi insa :( )

Ce spuneti? Sa ma risc? Ar merge? Firma n-are o treaba, cine ar putea sa ma prinda (pt amenda nu ma tem ca nu-s eu mama ghinionului sper sa fiu a 42 persoana din miile de romani care lucreaza pe naspa)

2. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa ma decid repede daca ma duc sa incep sa muncesc... si nimeni nu arunca nici un raspuns... :(

3. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca verifica de la HO ce faci?
    amenda? puscarie? romania?
    Nu-ti sapa groapa singura. -no-

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    teroristualcolistu ,

Hai sa nu judecam mate....fiecare doarme dupa cum isi asterne...daca este dispusa sa rishte, risca pe piele ei/lui fiecare in parte. Eu am tras si mai sunt altii ca mine care trag ca au-pair 1 an de zile ca sa pun mana pe blue card si nu e deloc munca usoara....cine stie, cunoaste. Sunt si altii care vin si se descurca, cu yellow card, X card si merge trebusoara, dar sunt si altii care vor totul de-a gata ... asta nu se poate.
    Anyway... parerea mea personala, pentru ca toti avem dreptul la o parere, este ca sa intri in legalitate Butterfly. Asa au zis si alti romani dinaintea ta referitor la amenda si uite ca au fost chiar ei. Asa ca...niciodata sa nu zici niciodata. Daca vrei sa fii legal, reusesti, este putin mai greu dar reusesti. Sunt aici exemple pe forum cate vrei. Au fost dati afara pe usa, au intra pe geam si tot asa ... dar repet... avem noi romanii o vorba ... "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista!"

Succes,
    -police-

Share This Page