16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Purple Card dependants

Discussion in 'EMIGRARE' started by cien_my, Jan 2, 2008.

1. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. cei cu purple si yellow card

Salutare,
    cei care au deja yellow sau purple card si care trebuie sa aplice pt. blue...veti trimite sau ati trimis si vechiul card (yellow sau purple) pentru obtinerea celui blue dupa 12 luni? Au existat cazuri cand ati trimis fara? Daca da, au fost probleme? Trebuie sau nu trimis si vechiul card? Numai bine...Si apropo, cat mai dureaza acuma prelucrarea?

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Pt. cei cu purple si yellow card

In ultimul timp se i-a o decizie cam un 40 de zile, adica aproape 6 saptamani. Cunosc 3 persoane care au aplicat in ultima perioada, si termenul este acelasi !

3. radu.nita

radu.nita New Member

Trophy Points:
    0

Salut! Nu stiu daca topicul este ok pt acest subiect,dar sunt nou pe forum.Am o intrebare,poate cineva s-a confruntat cu situatia mea. Eu sunt venit din februarie 2007 in UK si din martie 2007 am purple card valid pana in martie 2008 cand va trebui schimbat in BLUE CARD. Sunt impreuna cu sotia mea si vreu sa stiu daca ea are dreptul sa lucreze in UK fara ca eu sa am BLUE CARD. Cei de la HO mi-au spus ca timp de un an de zile, pana nu imi iau eu BLUE CARD ea nu are voie sa lucreze decat la firma care lucrez eu si sa practice acelasi job ca mine. Multumesc anticipat pt sfaturi -saint- aint-

4. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0

Buna Radu ... si eu am fost in aceiasi situatie ca tine ... aveam purple si sotia era cu mine dar dupa zeci de telefoane la HO mie mi sa spus ca nu are drept de munca nici macar unde lucram eu, acel card este individual. Daca tu ai un accession card si ei ii trebuie unul la fel ca sa poate lucra legal. Dar mai ai putin si veti avea Blue Card amandoi .. mai bine mai stai un pic, nu merita sa te mai complici de pomana.

Sper sa nu gresec in cea ce ti-am zis ... multa bafta

5. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0

Si eu stiu 2 persoane cara au aplicat la mijlocul lui Noiembrie si nimic ... curios eu am aplica pt. mine si sotie pe 12 Sep. si in 9 zile am avut cardurile.

6. radu.nita

radu.nita New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc "lucianls" . Intr-adevar mai avem 2 luni de asteptat,deci nu ar mai fi o problema.Vroiam doar sa stiu daca nu cumva din lipsa de informatii, sotia mea putea sa lucreze in acest an de zile si noi sa nu stim. Dar se pare ca aveam dreptate. Oricum cei de la HO sunt cam incompententi, fiecare persoana cu care vorbesti iti da sfaturi diferite.

7. lucianls

lucianls New Member

Trophy Points:
    0

Nu ai pt ce radu.nita multa bafta... Iar referitor la cei de HO gresesti nu sunt cam sunt total incompetenti -ahaa- haa-

Bafta ....

8. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0

Probabil ca tu ai avut o experienta mai placuta cu ei dar crede-ma ca suntem destui carecredem ca nu toti cei care lucreaza pt. HO au pregatirea necesara sau dispun de toate informatiile.

9. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0

Buna Radu,

si eu sunt in aceeasi situatie si chiar am adresat pe forum o intrebare daca stie cineva ce s-ar putea face intr-o astfel de situatie.

eu, am acelasi tip de card (purple) din august 2007. am sunat la HO ptr a cere niste informatii suplimentare despre statutul si drepturile sotului meu in aceasta situatie. mi s-a spus ca in aceste conditii sotul are drept de munca (pe motiv de intregire a familiei) se compleata formularul BR4 dar nu i se elibereaza un Accession worker card decit daca este in posesia unei oferte de angajare!!! (cardul este nominal si valabil numai ptr compania la care ti-ai gasit initial job-ul deci pot sa inteleg de ce vor aceasta oferta de angajare)
    nu t
    situatia e f frustranta ptr ca ori de cite ori incearca sa aplice ptr un job, este intrebat daca are drept de munca si sa dovedeasca .

acum, adresez si eu o intrebare: daca suntem in posesia cardului albastru, sotul/sotia primesc in mod automat un card albastru??????????

sper ca informatiile mele ti-au fost de ajutor.

daca afli tu mai multe, m-as bucura tare mult daca m-ai tine si pe mine la curent.

Multumesc mult,

10. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0

11. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

Mont, din cite stiu, cind completezi formularul pentru blue-card, poti sa incluzi si dependentii in aceeasi cerere. Ei vor primi da asemenea un blue-card si access nerestrictionat la piata muncii in UK.

Success

12. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0

merci mult Cat.

toate cel bune.

-hi5- i5-

13. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0

Spuneti-mi si mie va rog pe care formular se aplica. Nu stiu exact daca e BR1 pe care nu am gasit optiunea 'dupa ce ai lucrat ca si angajat 12 luni' doar pentru cei care au implinit 12 luni inainte de 31 dec 2006.
    Sau poate e EEA1?

Am cascat ochii mai bine e BR1. Scria si pentru cei dupa data aceea.

Scuze...

14. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Eu zic ca sectiunea 7.3 din BR1 este cea pe care trebuie sa faci "tick"....iar sectiunea 9.5 iti enumera cu ce acte sa demonstrezi.

Intrebarea mea ar fi: trebuie prezentate toate 3 enumerate de ei (payslips+scrisoare+contract) sau numai un set ar fi suficient?

Abia acum am vazut ca au scos versiunea 3/2008. Ce le mai place sa se tina ocupati....

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Este de ajuns sa trimiti una din cele trei variante: payslips, scrisoare sau contract care sa acopere cele 12 luni de zile. -staycool- taycool-

16. mircea.mihoc

mircea.mihoc New Member

Trophy Points:
    0

-sad2- ad2-
    Salutare tuturor!
    Si eu sunt nou pe aici. Stie cineva cam in ce timp se proceseaza pacatoasele astea de purple card-uri in ultima vreme? Eu astept de 5 saptamani si mi s-au cam dus banii cu care mi-am vandut dacia!
    Anyway, exista ma poate HO refuza daca am oferta de loc de munca pe perioada nedeterminata si letter of approval?

17. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0

buna
    poate sa-mi spuna cineva dintre cei are au primit deja letter of approval ce conditii trebuia sa indeplineasca firma ptr ca sa se elibereze o astfel de scrisoare si ce formalitati au fost indeplinite inainte de a trimite formularul... br3..parca? si ptr mine a aplicat o companie, insa nu i-a fost acordat dreptul de a ma angaja- desi a mai facut si alte aplicari acu ceva timp si a primit- pe motiv ca nu s-a putut dovedi ca ptr jobul respectiv nu puteau fi angajati rezidenti si ca eu sunt prea specializata ptr postul respectiv....ironia este ca, desi ptr acest post sunt "prea specializata" pentru postul pe care l-am avut in tara nu am calificarile necesare...anyway...if anyone can help me...do not hesitate 2 do it -aha- ha-

multumesc anticipat

18. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0

Buna

Din cate stiu eu nu prea au cum sa te refuze...
    Pot eventual sa ceara mai multe acte si din pacate asta lungeste procesul!
    Cat a durat sa primesti letter of approval?In ce domeniu vei lucra?

19. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0

postul era office manager...insa au respins deja fara a cere acte suplimentare...pe motiv ca anuntul in ziar nu a fost facut intr-un ziar national- era facut in evening standard- si cu privire la ceilalti "concurenti ptr post", rezidenti, nu s-a putut dovedi ca nu indeplineau conditiile ptr a nu fi angajatai...aiurea...un simplu motiv
    acuma stau si ma gandesc daca nu cumva sa mai stau o perioada si sa aplic din nou, insa atunci chiar mi s-ar parea ciudat ca e clar ca in atatea luni puteau angaja pe altcineva nu era necesar sa revina cu cererea ptr w.p ptr mine

mersi ptr postarile prompte

20. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0

Am sa imi cer scuze kaellak...reply era pentru mircea.mihoc !
    El spunea deja ca are letter-ul!
    In cazul tau...nu stiu! -amazed- mazed-
    Eu cred ca daca nu vor sa dea acel work permit gasesc tot felul de scuze...Poate ar trebuie sa lasi cateva luni si sa aplici din nou!

Share This Page