24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pulsul nou-venitilor!

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Anonymous, Sep 24, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Nu pot sa nu impartasesc cu voi senzatia de pustiitate si neputinta ce ma apasa! Cu mahnire in suflet am facut o analiza a ultimelor trei saptamani de postari pe forum si mesaje private (ale mele).

Am surprins asa un aer de tristete in sufletul multora dintre noi, romanii aflati in UK, incat am decis sa deschid subiectul Pulsul.... un loc unde ii putem incuraja si mustra pe cei care au nevoie.

Va spun sincer ca am putut simti dezamagirea, frustrarea si depresia enorma in care se scalda unii dintre nou-veniti.
    Mai exact, sunt romani ca si noi, tineri, dornici de o munca cinstita care nu vor sa dea in cap nimanui, nu vor sa fure sau sa ia ce nu este al lor. Oameni care si-au facut un million de sperante venind in UK, oameni care inca spera sa ajunga in UK, insa realizeaza cat este de greu sa faci fata unei birocratii, unui sistem neinteles de multi dintre noi si unei tari care din pacate nu deschide bratele larg imigrantilor romani.

Am ajuns la concluzia ca unii romani au venit in UK la nimereala, la ghici, sperand ca vor gasi de munca la negru sau nu, asa cum s-a intamplat ani de-a randul in Italia sau Spania. Va rog sa tineti minte ca in UK nu este asa.Multi dintre cei nou-veniti, au experimentat pe pielea lor. Nu au crezut povetele date de cei mai vechi aici, si au venit fara un capatai. S-au lovit de refuzuri gen work permit, NIN, registration (blue) certificate etc.

Deocamdata, romanii au restrictii pentru a munci in UK. Pot munci studentii, persoanele fizice autorizate, muncitori in agricultura si cei care au contracte de munca si angajatorul aplica pentru work-permitul lor.
    Fratilor, inainte de a avanta intr-un stress de genul venit pe baza ca gasiti ceva, INFORMATI-VA! Aveti la dispozitie pe forum, o cantitate uriasa de informatie. Informatia este gratuita! Informatia se bazeaza pe experienta celor veniti aici de ani buni: 4,5,6,10,15 ani. Nu va costa nimic sa dati un search pe forum.
    Luati toate topicurile de la emigrare. Cand sunteti lamurit ca vreti sa veniti ca student, cititi topicurile de la STUDENT.
    Daca ati decis ca self-employed este pentru voi, GO FOR IT dar mai intai cititi toate topicurile de la self-employed. Daca d?j? ati citit si stiti ce va asteapta, atunci veniti pe riscul vostru. In UK nu o sa gasiti oameni ca in Italia sau Franta, dispusi sa fie impotriva legii si sa angajeze romani, cand de fapt piata muncii este plina de acelasi gen de muncitori calificati sau nu, care DEJA AU DREPT DE MUNCA.
    Stiu ca este foarte greu sa gandesti ca te intorci acasa cu coada intre picioare, dar inainte de toate profitati de informatia gratuita pentru care cei vechi au cheltuit bani grei si mult stress ca sa o detina.

Incercati sa nu mai deschideti topicuri fara sens, care sunt d?j? discutate si poate inchise. Veniti cu ceva nou , ceva ce nu s-a mai dezbatut. Daca aveti nelamuriri vis-?-vis de un subiect discutat d?j?, postati in continuarea aceluiasi subiect. Detinatorii de informatii se plictisesc sa scrie aceleasi lucruri mereu.

Clic pe FORUM, in panoul din stanga ecranului si apoi click pe Emigrare. Sunt 10 pagini numai cu topicuri despre diverse probleme legate de emigrare. Alocati cetave ore pentru o lectura folositoare! Postati in continuarea topicului d?j? deschis pentru a evita confuzii si duplicarea informatiei!

Noi suntem aici sa oferim multa informatie, pareri personale si suport moral intr-o mai mica masura. Dar si voi ar trebui sa va ajutati de fortele proprii si mai ales de vointa de a vrea sa fiti informat.
    Numai bine tuturor celor care au nevoie si poate cu o mai bine organizare o vor scoate pana la urma la un capat.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Ce ma enerveaza pe mine cel mai tare este cand vad ca unii intra pe forum sa posteze tot felul de injurii si de insinuari. Am avut cateva socuri considerabile in ultima vreme... Habar n-am de ce nu ne putem comporta civilizat!

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    pulsul nou venitilor in uk ? ... sau pe forum ?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Din pacate,pulsul nou-venitilor in UK, Razvan.
    Nu numai membrii noi ai forumului s-au lovit de astefel de probleme. Acestia sunt un caz fericit caci au ales sa se informeze, chiar daca mai tarziu.

Dar sunt muulte alte cazuri despre care aud intamplator. Oameni care nu au acces la un calculator, internet, informatie si care iau drept adevar ceea ce scrie in cutare sau cutare ziar local.Si daca asa scrie in ziar, trebuie sa fie adevarat. Si daca au scris ca sunt locuinte parasite in Londra, in care poti locui fara sa te nimeni afara....ei de ce n-ar incerca?

5. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Stii de ce nu ar incerca, Nicole? Sau mai bine zis, de ce nu ar trebui sa incerce? Pentru ca nu este normal sa intri intr-o locuinta care nu este a ta. Nu are importanta in ce stare se afla, pur si simplu nu este a ta, nu ai nici un drept asupra ei.
    Ceea ce nu inteleg eu este de ce unii cred ca o data ajunsi intr-o tara straina isi pot face de cap cu legile dupa bunul lor plac. Tocmai am intalnit un tanar de vreo 20 de ani, sosit aici Dumnezeu stie cum si care imi explica cum ca el are drept de munca un an de zile in UK, venind ca turist. L-am intrebat daca a vazut afisele de la aeroportul Otopeni care spun clar in ce conditii poti munci aici. Mi-a replicat senin ca el nu a venit cu avionul. Prin urmare, nici usturoi nu a mancat, nici gura nu ii miroase. L-am vazut in cateva ocazii si a incercat sa afle de la mine pe ce alta cale decat cea legala poate sa faca el rost de NIN. Din nefericire pentru el eu nu am stiut sa ii spun decat calea legala. Nu a fost pe placul lui. Lucreaza la negru si se plange ca este greu si ca patronul il plateste prost. Vazand oameni de felul acesta nu este greu sa ii intelegi pe englezi ca nu ne vor pe insula. M-am revoltat si eu ca si voi si ma revolt in continuare de cate ori citesc articolele despre romani, dar uite ca sunt si oameni din acestia. Si partea proasta este ca la un moment dat ei ies ca paduchele in frunte.
    Se pare ca pentru o parte dintre noi libertatea nu este decat o miscare haotica conform careia avem dreptul de a face numai ceea ce ne place sau ceea ce pare simplu la prima vedere, dar nu avem nici un fel de datorie catre societate. Din nefericire, optica aceasta nu poate atrage dupa sine decat reactii de genul celor din tabloide. Este un principiu simplu, al actiunii si reactiunii.

6. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Un lucru rau facut iese in evidenta de 2 ori mai mult decat unul bun. Asa se intampla si cu noi romanii. Cei care se straduiesc sa faca ceva legal si fie la locul lor nu se vad. Se vad doar cei care muncesc ilegal, care fura, omoara, etc. De-asta suntem catalogati asa cum suntem. Nu suntem vazuti decat cu partile rele, mai putin cu alea bune. :((

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mdaaa....

Cu topicul asta m-ati dat gata...am cazut si eu in melancolie. Este greu la naiba... vii aici pentru un viitor mai bun, tineri ca noi ca sa facem ceva pt viitorul nostru, vrem sa muncim legal, sa fim in rand cu lumea si ne lovim de aceste piedici. Vrem sa fim ca toti ceilalti, sa platim taxe, si at the end of the day, tot guvernul lor are de castigat. ROMANUL , daca o sa vrea intradevar sa munceasca, o va face si cu restrictii la negru, cum a facut`o toata europa, si tot ei au de pierdut, deoarece nu platesc taxe cei care lucreaza la negru si etc. Aseara am vazut pe BBC1 un MP care preciza asta ... "trebuia sa dam frau liber lpe piata muncii la emigranti...ei tot vin si lucreaza la negru si tot noi avem de pierdut, deoarece nu platesc taxe"... asa va vreau copilashii lu` tata.

Sa speram ca o sa fie bine, si ca o sa fim tratati, intr-un viitor cat mai apropiat si noi ca oameni normali, nu ca niste leprosi care nici mana nu pui pe ei de teama, ci sunt aratati numai cu degetul.
    Suntem discriminati din toate punctele de vedere, pana si la Home Office ni s-a facut separat, cu bulgarii, "transeul nostru" ... e strigator la cer... dar pe cei de acasa, presedinte, guvernanti.. ii doare la basca de noi, cei care aducem, mai mult sau mai putin bani in tara.

Anyway....impreuna vom razbate ... ca sa te ridici, trebuie sa stii sa cazi mai intai .

Multa bafta si RESPECT pentru toti cei de aici

8. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Draga domnule Miu, stiu ca e stresant sa vezi un om "mai slab pregatit" care abia stie sa vorbeasca romaneste (nu mai spun englezeste) dar, nu e bine sa fie bagati cu totii in aceeasi oala! Eu sunt aici de doua saptamani, am plecat din tara de la o slujba relativ buna (nu si platita bine) si am venit aici sa muncesc in constructii (o munca noua pentru mine), mi-am facut programare pentru NIN, pentru CIS am dat examenul (passed) pentru CSCS , mi-am deschis cont la banca si de acum incet, incet cu "Doamne ajuta".
    Ideea e (m-am luat cu vorba) ca forumul acesta ma ajutat sa inteleg multe lucruri, dar privind maniera de ajutor data de catre unii ma abtin sa o comentez si ma limitez la a da un singur exemplu personal. Am postat pe forum o intrebare si am primit un raspuns evaziv (pun asta pe seama verii si vacantei) si trimis la alte posturi, unde se vorbea despre altceva... Problema e ca am citit o gramada de posturi de genu' si oamenii erau trimisi la plimbare (englezeste). Nu e corect. Cei care stiu, si au si vreme sa scrie pe aici pai sa o faca si tocmai aici am vrut sa ajung sa o faca in mod corect nu superficial si cu totul aiurea, ca, defapt asta e problema noastra, a tuturor romanilor, stim sa interpretam orice (ma abtin) si cand e vorba de explicat ceva, hmm ... o facem in dorul vremurilor de acasa il trimitem pe saracul om pe 100 de drumuri aiurea in loc sa-l trimitem cu metroul sa-i dam scris pe o bucata de hartie adresa si ce trebuie sa intrebe !!!
    Scuze ca m-am adresat dvs. dar cei care v-or citi postul meu se vor gandi ca toti trebuie sa avem o sansa, ne-o facem singuri, ne-o complicam singuri, dar macar sa ne vorbim cinstit si mai ales cand suntem intrebati.
    Oricum, sunt sigur ca multi o sa-mi sara in cap, dar va zic sincer, am auzit atatea variante de "live in England" si metodele de a-mi face acte, de a-mi gasi casa de a trai aici, incat mi se facuse parul maciuca inainte de a sosi aici! Si iata-ma ca am ajuns, am doua saptamani, traiesc (supravietuiesc or sa fie unii tentati sa zica - da e adevarat) si sper odata cu sosirea tuturor actelor sa-mi fie si mai bine. Si, in final, daca ma intreaba un roman cu am facut, o sa-i spun 100% totul corect si clar si o sa-i dau si o foita pe care scrie unde sa se duca si ce sa faca.
    Salutari.

9. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca multe lume a citit in ziare sau a vazut la televizor stirea cu casele parasite in care poti sta fara sa te dea nimeni afara asa ca multi se gandesc sa incerce si ei. O singura rugaminte, informati-va, fiindca a face asta fara a ajunge la tribunal si a obtine o sentinta civila sau penala impotriva voastra se poate doar in foarte putine cazuri. Fiindca mi s-a parut o situatie intriganta am incercat sa caut mai multe informatii pe net, nu am gasit prea multe dar din ce am inteles eu : este ilegal sa ocupi o casa cand proprietarul este in vacanta sau este goala inainte sa se mute proprietarul sau chiriasul, este ilegal sa intrii prin efractie ( spart geam etc.) si in cazul in care vecinii spun ca v-au vazut fortand intrarea sau au auzit geam spart politia are dreptul sa intervina imediat, este ilegal sa folositi curentul electric, apa, orice utilitati aflate pe proprietate daca contractele nu sunt pe numele vostrul ( este considerat furt), proprietarul poate de asemeni sa va acuze de deteriorarea proprietatii pentru orice stricaciune. Plus ca nu toti britanicii sunt asa politicosi ca in filme si mai sunt si cei care o sa resolve cu niste baieti muchiulosi evacuarea din spatiu ( ilegal ). De aici rugamintea mea, inainte de a face lucruri la limita sau peste limita legii, informati-va, informati-va sa vedeti daca chiar merita. Plus ca imi imaginez ce titluri ar fi in toate ziarele??.

10. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    articolul respectiv l-am vazut in presa romaneasca si in presa engleza si am intalnit reactii de genul: pai venim si noi daca asa sta treaba. ce nu gasisem in articolul respectiv erau tocmai lucrurile care se pot intampla daca faci asa ceva ( ma refer la politie, procese etc) ci se prezenta doar situatia unor persoane ( printre care si romani) care stau fara sa plateasca chirie intra casa parasita intr-o zona buna a londrei. intentia mea a fost sa ii determin poate pe cei ce au de gand poate sa apeleze la aceasta varianta sa se gandeasca de doua ori si sa ia in calcul posibilitatea mai mult decat probabila ca lucrurile nu o sa mearga ca in povestea din ziar. nu stiu ce ai inteles tu insa..
    si case parasite mai sunt...si mai sunt si squatters, nu multi din fericire, dar mai sunt.

11. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    Acum cam 2 ani am mers cu o persoana care vroia sa cumpere o casa de la o licitatie sa vada casa respectiva si atunci am auzit prima data cuvantul squatters. Casa fusese locuita de squatters, arata ingrozitor de murdara, o parte din bunurile lor se aflau inca in casa ( poze, carti etc) probabil nu reusisera sa ia cu ei tot cand au fost evacuati, iar vecinii vorbeau ca mai sunt niste squatters intr-o alta casa cateva strazi departare. Am fost foarte uimita de idea de squtters?..
    Acum cateva luni am citit articolul respectiv intr-un ziar si m-am apucat sa caut informatii pe net deoarece nu prea intelegeam eu cum de nu i-a scos politia automat din casa, asa cum mi se parea mie normal.
    Am un var de 19 ani, plin de entuziasmul specific varstei si cu convingerea ca binenteles generatia lui stie mai bine decat oricine ?cum sta treaba? si ma gandeam ca el sau un altul ca el vine in uk ?sa cucereasca occidentul? si fiindca a vazut el la televizor, i-a mai zis lui gica, plus cele 3 informatii care le-a gasit pe internet se hotaraste ca el nu e ? prost? sa plateasca chirie ci mai bine incearca altceva. Eu m-am gandit ca daca ii prezint ca are sanse mari sa isi creeze singur probleme ( si chiar mari) pentru cateva zile de stat fara chirie inainte sa il salte sau evacueze politia ( si o sa se intample mai devreme sau mai tarziu) o sa vada ca varianta cea usoara nu e chiar asa usoara si nu e nici pe departe roz. Poate am gresit, poate trebuia sa tip la el: bai inconstientule, ce bati campii?
    Daca moderatorii considera ca am batut campii si postarile mele sunt neadecvate ii rog sa le stearga, nu am avut intentia sa scriu ?povesti pentru bebelusi? si nici sa ofensez pe cineva. Pana la urma omul cat traieste invata :)
    Si acum ma duc ?sa-mi vad de viata mea? asa cum mi-a sugerat ciombe68.

12. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Adelina are dreptate. Si eu am vazut un asemenea reportaj la una din televiziunile din tara. Erau intervievati niste tineri romani care stateau fara acte intr-o casa dintr-o zona buna a Londrei si spuneau cum au reparat ei casa respectiva pentru ca proprietarii o lasasera in paragina. Ideea era ceva de genul: uite ce lucru bun am facut noi, nu suntem de blamat. Dar eu nu cred ca ei plateau Council Tax pe adresa respectiva.
    Asa incat Ciombe, nu e cazul sa ii dai Adelinei cu ciocanul in cap si nici sa ii vorbesti in maniera in care ai facut-o, indiferent de divergenta opiniilor voastre.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Va rog sa va tineti firea si sa va comportati ca niste romani adulti ,civilizati si de care sa nu ne fie rusine.

Referitor la articol, exista, si mai mult exista si un reportaj. In ziua cu pricina a circulalt linkul si multi membri ai forumului au vazut reportajul, sau au citit articolul.

Aici, pe forum, este loc pentru toata lumea ca sa isi expuna punctul de vedere; nu trebuie sa fim rai ca sa dezbatem un topic.

O sa incerc sa gasesc topicul cu pricina ca sa atasez linkul.

-hippie-

I'm back.
    Topicul unde s-a discutat putin pe marginea articolului se numeste Romani norocosi.
    http://www.romani-online.co.uk/component/option,com_smf/Itemid,236/topic,1207.0/

Din pacate reportajul dat pe ProTv(exista linkul in prima postare), nu mai este valabil, sau nu am reusit eu sa il accesez. Poate altii au noroc.

faceti pace!

14. pumponita2012

pumponita2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este! Si eu am vazut stirea la Pro sau Antena - nu mai conteaza - Erau tineri studenti (parca?) si fiecare cotizeaza o suma ptr intretinerea 'casoiului'. Daca nu ma inseala memoria interviul a fost luat unui tip cu nume unguresc (din Cluj) In fine cert este ca am vazut stirea -salut-

15. Anonymous

Anonymous Guest

Badger

ne pare rau ca un nou venit a perceput un raspuns ca un trimis la plimbare pe englezeste.Este adevarat ca fiecare isi face soarta si norocul cu mana lui.Insa, daca cineva te-a trimis la un topic, a stiut ca acolo se afla raspunsul la intrebarea ta.
    Daca nu ti-a raspuns nimeni, inseamna ca nimeni nu a stiut sa raspunda si decat sa raspunda gogosi, a preferat sa taca.

Daca ai citit multa informatie ce nu a fost filtrata bine de la inceput este din cauza ca :
    -o parte din vina este ta(ca nu ai cautat exact ce vroiai) sau nu ai stiut exact ce vrei
    -o alta parte din vina este a noastra pentru ca permitem intr-o mica masura off-topicuri care creaza confuzii in special nou-venitilor pe forum. Sunt sigura ca daca cineva te-a trimis la topicul respectiv, este din cauza ca isi amintea ca in acea particica de discutii ai sanse sa gasesti ceea ce cauti.

Mult succes in continuare si sunt sigura ca ia sa reusesti atat timp cat respecti pasii impusi de legea britanica.

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Auz' ma ciombe, acum sincer ... te simti cumva cu musca pe caciula ma agramatule ? sau chiar te simti neglijat si vrei sa atragi atentia ? Vezi ca tu esti ala agresivul iar recomandarea mea este ca pana nu termini abecedarul de citit cap-coada, tabla inmultirii [cea cu X] si a adunarii [cea cu +] ( macar pana la alea cu 5 ) sa nu vii tu sa spui cine si ce trebuie sa vb.

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu Happy Flo. Cand m-am alaturat comunitatii romani-online, am facut-o pentru ca membrii ei mi s-au parut a fi romani educati si civilizati. Incep sa-mi schimb parerea despre unii dintre acestia.

Va rog sa va abtineti de la a folosi un limbaj vulgar. Dauneaza reputatiei cu greu construite de care se bucura comunitatea si website-ul romani-online.

PS: ciombe68 considera-te direct vizat!

18. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Total de acord cu AnnoMoundi. Informeaza-te intai "Ciombe" si apoi fa comentarii. Nu te mai lua de oamenii daca habar nu ai despre ce e vorba.
    P.S. Moderatorii ar trebui sa atentioneze cu avertisment persoanele care se exprima "murdar". Nu avem nevoie de asa ceva pe un forum de informare.

19. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Adelina are dreptate;reportajul a fost difuzat de PRO TV si a facut bine ca a atras atentia asupra lui.ciombe68 ,eu cred ca ai avut o zi foarte proasta...

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ciombe, daca imi aduc aminte bine nu esti la prima abatere pe acest forum. Considera acest mesaj un ultimatum, inca un pas gresit si iti facem cu mana. -wave-

Moderator.

Share This Page