7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pt mai tarziu

Discussion in 'Istorie' started by motanik, Feb 2, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Traim vremuri ce mai tarziu vor intra in cartile de istorie.
    Care momente, dupa parerea voastra, vor ramane pt mai tarziu?

2. tacutul

tacutul New Member

Trophy Points:
    0
    Este interesant subiectul pe care l-ai pus in discutie. Evenimentul major pe care eu consider ca va ramane in istorie, nu poate sa fie altul decat caderea comunismului. Poate fi asemuita cu Revolutia Franceza de la 1789, ca si amploare si importanta. Daca atunci s-a facut trecerea de la feudalism la capitalism, acum s-a facut trecerea de la comunism la capitalism. Schimbarea regimului din Romania se poate asemana foarte bine cu Revolutia Franceza, s-au facut sangeros, in amndoua au fost executati sefii de stat, au fost mari convulsii sociale, in amandoua s-au creat institutiile democratice. In astfel de perioade de transformari se fac si marile averi, asa s-a intamplat si in Franta asa se intampla si acum in Romania, pentru ca acum s-au pus bazele si s-au creat mecanismele necesare functiuonarii economiei de piata. Cine sunt imbogatitii? Cei care au stiut sa profite de vidul legislativ care apare in astfel de perioade, care au speculat legile si hotararile de guvern, care au fost facute in multe situatii pentru anumite persoane avizate. Poate ca am deviat de la subiect, dar poate am deschis un alt subiect de discutie.

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
  4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Ati vazut ce a zis capilul ala (banuiesc ca era copil)? : "Viatza a fost mai usoara dar mai greu de inteles" .

Cred ca inconstient a spus un lucru foarte subtil intr-o forma foarte frumosa : cum ca oamenii au simtit o usurare ... dar totusi nu stiau ce se va intampla cu ei(ce mai usurare...).
    Am vazut odata un film cu niste evrei pe care ii eliberasera americanii din inchisorile naziste si dupa ce i-au scos din inchisori ... fiind toti acolo pe un camp ... un evreu il intreaba pe un american :
    - Si acum noi unde mergem ?
    iar americanul a raspuns :
    - Nu stim ... ,unde vreti voi ! Noi doar v-am eliberat !

Asta mi-a venit in minte cand am citit gluma de pe resursa de fun.

5. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Clar Revolutia din '89.
    Apoi pt tine Mota, venirea lui Michael Jackson la Bucuresti ;Dasta ca sa facem haz de necaz..

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ha ha, la asta nu ma gandisem ;D

7. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt prea multe evenimente care vor ramane in istorie!
    As numerota doar cateva care imi vin acum in cap intr-o ordine oarecum cronologica!

Zidul Berlinului - caderea
    Comunismul - caderea
    11-Septembrie-2001 - World Trade Centre - mii de morti
    Tsunami - zeci de mii de morti
    2005 - cucerirea Iraq-ului, caderea lui Sadam
    2005 - cutremur puternic in Pakistan - mii de morti

Lista poate continua

8. pumponita2012

pumponita2012 New Member

Trophy Points:
    0
    NOUA ORDINE MONDIALA, ramane... restul s-au dat uitarii demult. cat tine de tsunami, cutremure intra la subiectul geografie...

9. adriansuceava

adriansuceava New Member

Trophy Points:
    0
    Romanilor din Marea Britanie le aduc de Noul An un mesaj de mult mai bine si o revista in premiera pe adresa:

http://www.adrianpopovici.eu

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Tre sa te contrazic un pic.
    Accept similititudinile descrise,totul pana la timp,ca durata.
    Feudalismul francez a durat sute de ani,la noi comunismul doar vo 50.
    Ghinionul nostru,sau norocul,unora ,ca l-am trait acum.Evident ca istoria imediata il va tot pomeni.Dar cartile (daca or mai exista )de istorie de peste cateva sute de ani il vor da doar ca o pilda de neurmat.Si,mai mult ca sigur Ceausescu va ramane in gura poporului ca "cel care a facut blocurile"
    Cat priveste "revolutia comunista",cred ca puternicii lumii s-au gandit sa incheie ce au inceput premergatorii lor la Ialta,ca nemaifiind utila.
    Din pacate noi,si alte cateva zeci de milioane , chiar sute,eram sardinele din cutie.

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Terorismul si Globalizarea cred ca ar fi doua caracteristici ale timpurilor noastre.

Terorismul: septembrie 2001 - atentatele asupra World Trade Centre, New York ; 2003 invazia Irakului de catre SUA; 2004- atentatele de la Madrid ; 2005 - atentatele de la Londra, 2006 - Saddam Hussein este executat

Globalizarea in mediul economic (inclusiv emigrarea), cultural si politic. Tehnologia si inovatia au jucat (joaca) un rol cheie in dezvoltarea diferitelor sectoare precum telecomunicatii, transport, cercetare (clonarea de ex). Traim intr-un secol al informatiei, ce este perceputa si folosita drept "arma". Procesul de a accesa informatiile gratis trebuie incurajat. Suntem informati de mass media, dar este aceea o informatie corecta? Cred ca e important sa ne pastram identitatea si traditiile ca romani oriunde am fi, sa fim echilibrati si sa nu consideram acest fenomen natural al globalizarii ca unul al dezradacinarii. Globalizarea este un subiect complex si poate fi discutat din mai multe puncte de vedere, insa am vrut doar sa il amintesc ca pe o caracteristica a vremurilor noastre (anii 2000 sa zicem).

Ce ziceti de degradarea mediului? Protocolul de la Kyoto a fost negociat in '97 si de abia in 2004 Rusia a ratificat acordul si protocolul a intrat in vigoare. USA si Australia nu au ratificat acest protocol (responsabile de peste 40% al emisiilor de gaze de sera, deloc surprinzator, nu?)

12. Anonymous

Anonymous Guest

-hello- ello-

Foarte dragut subiect motanik! :)
    Mi-ar placea ca istoria sa nu mai cuprinda evenimente de o anumita factura si doar legata de anumite "granite". Oricum, traim intr-o era unde realitatea si extensiile ei se va muta pe virtual, daca pot sa ma exprim asa. Am o viziune mai futurita a lucrurilor. Peste 50 de ani ne vom uita si noi in urma si vom vedea ca dispare "cultul personalitatii" si se va pune valoare pe "anonimite", oamenii vor fi foarte deschisi pt ca nu vor mai fi judecati pt "nemoralitatea" lor. Relatiile vor fi extinse. Nevoile primare ale omului vor fi acoperite, doar ca el sa se ocupe de creativitate etc etc; A citit cineva Alvin Toffler? Sunt niste idei interesante despre viitor. Interesanta e si criogenia.
    Momentele care vor ramane pt tarziu este crearea lumii abstracte construita din '90 (mai in forta!). E un fenomen unic si deocamdata invizibil, dar mai tarziu totul va lua o alta intorsatura.

"Ce ziceti de degradarea mediului? Protocolul de la Kyoto a fost negociat in '97 si de abia in 2004 Rusia a ratificat acordul si protocolul a intrat in vigoare. USA si Australia nu au ratificat acest protocol (responsabile de peste 40% al emisiilor de gaze de sera, deloc surprinzator, nu?)"
    Negrutxa, ai atins un subiect foarte sensibil care tine de o anumita educatie. Nu pot intelege cum de exista atata iresponsabilitate!! Cel mai rau e ca noi (parintii) nu platim pt toate astea, ci copii nostrii! Nu e corect! Am devenit foarte "religioasa" cu produsele "green", dar ce folos cand doar o mana de oameni au grija la asta?

Share This Page