24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pt. cei care sunt deja stundeti in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by mistikuk, Feb 3, 2008.

1. mistikuk

mistikuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut lume,

Daca sunteti dej ain UK fie la undergraduate studies, fie la postgraduate haideti sa ne cunoastem si noi intrucatva. Va rog sa va anuntati postand un mesaj in acest forum. O sa incep eu. Eu sunt student in Edinburgh si sunt interesat sa mai intalnesc / sau cel putin sa stiu si eu cam cati suntem, pe la ce facultate suntem, ce studiem (ca si degree sau eu mai stiu), pe unde planuiti sa calatoriti (poate ne putem intalni) si orice credeti voi ca este bine de stiut despre voi.

Toate cele bune!

2. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,

Eu am studiat la Napier in Edinburgh, contabilitatea, dar am terminat studiile in 2005. Acum lucrez in Edinburgh la o firma de contabilitate.

Tu la ce facultate esti si ce curs urmezi?

Maria

3. jim

jim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

ma numesc Stefania si sunt cu sotul meu in Manchester.El este la Phd in antropologie sociala. La anul incep si eu un doctorat in sociologie la Edinburgh university. M-ar interesa daca stiti locuri de cazare sau persoane care inchiriaza camera in share apartments. Ceva ieftin pt la anul. Multumesc anticipat.

Numai bine,

Stefi

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salutare,

eu studiez psihologia (undergraduate) la Bangor University.

Andrei

5. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,

eu am terminat PhD-ul (chimie) in 2007.

-hi5- i5-

6. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    ai ales calea academica=research, hopefully towards lectureship? sau industry?
    likewise...2006, aero

7. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]
    ai ales calea academica=research, hopefully towards lectureship? sau industry?
    likewise...2006, aero
    [/quote]

tu ce-ai ales?

8. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    happily first, testing the second. Not far from Reading tho', further down south. U?

9. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    I see you did your homework.

well ...second but not so happy -shout- hout-

Where r u?

10. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    stable, on the couch. Schimba macazul, inca e timp.
    No homework, that's geography

11. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare la toti studentii. -hello- ello-
    sunt la drept la London School of Economics.

12. mistikuk

mistikuk New Member

Trophy Points:
    0
    oai .. asta trebuie sa fie interesant... sa predai in UK :D ... as intreba motivele pentru care nu esti fericit, dar banuiesc ca sunt personale.. in orice caz sunt curios...
    desi sunt convins ca sunt foarte multi studenti in UK dupa numarul celor care au raspuns este clar ca foarte putini stiu sau acceseaza siteuri de genul ro in uk.. ei sa fim optimisti .. poate cu timpul o sa cunoastem mai multi ... poate ex PhD-ii o sa vina primii ... nostalgia :D

13. bogdanm

bogdanm New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sunt student la Fizica la University of Leeds.
    Sotia mea e studenta la Fine Art la University of Leeds.

Amandoi undergraduate, primul an.

Cine vrea sa discute fizica (si numai) neaparat sa ma contacteze :)

Numai bine,

Bogdan, Leeds

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In curand voi fi studenta la PGCE (Postgraduate Certificate in Education). Este cineva deja in aceasta situatie?
    (Scuze de offtopic, dar subiectul chiar ma intereseaza si stiu sigur ca exista romani deja implicati, dar nu stiu unde sa-i gasesc)

15. mistikuk

mistikuk New Member

Trophy Points:
    0
    este ok rebeca .. la urma urmei am facut topicul asta pentru toti cei care sunt deja aici (sau stiu ca vor veni in a matter of days/some time) sa ne cunoastem si noi intru-catva..bulgarii si polonezii se stiu si din gaura de sarpe si sunt tot timpul uniti .. macar studentii ....
    am putea sa fim si noi la fel .. macar atat sa luam de la spiritul britanic..

16. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ma numesc Adrian si mai nou sunt anul 2 Instalator Electrician in Nottingham inca unul mai am si am terminat -kiss- iss- , pe curind tuturor si bun venit in UK.

17. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Salutari!

Deocamdata suntem la un curs de ESOL pana in vara ...apoi incercam ( eu si prietenul meu) sa ne inscriem la un master sau ceva de genul... Suntem la 30 de min de Edinburgh. Dati un semn cei care sunteti in zona!

18. gropitzze

gropitzze New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

Salutare tuturor! Eu studiez Journalism, Publishing and Media la Middlesex University in Londra!

Numai bine tuturor si bun venit in UK!

19. shin

shin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebecca,
    In curand sper ca si eu voi fi student Postgraduate. Acum sunt inca in tatonari, pentru a vedea exact ce imi trebuie. Pe 5 Martie La Swansea University in Wales, este Postgraduate Open Day..Atunci sper ca voi afla mai multe detalii. Oricum sunt foarte hotarat sa incep in toamna acest curs.
    Tu spui ca vei fi, deci ai toate problemele rezolvate. Crezi ca ai putea sa imi spui si mie cam ce ai facut pentru a urma Postgraduate Course? Eu deocamdata ma pregatesc pentru un test Toefl, IELTS sau PCE, am inteles ca imi este necesar. Oricare ar fi situatie eu iti doresc si tie si tuturor celor din UK mult succes, bafta, sansa si noroc.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    100% sigura nu sunt nici eu. Insa voi face tot (si imposibilul chiar) pentru a urma acest curs.
    Am avut interviu si anul trecut, dar singura problema a fost ca m-am inscris foarte tarziu. Copiii fiind in vacanta, nu avusesem timp sa ma familiarizez cu sistemul educativ britanic (conditie esentiala, vei vedea).
    In rest la interviu mi-au zis ca sunt impresionati de pregatirea profesorilor veniti din Romania, ca am fost chiar mai buna decat candidatii din UK (fara falsa modestie) si ca, daca nu voi fi prea dezamagita de aceste formalitati, am sustinerea lor daca voi candida si la anul (anul asta, adica).
    Bine, asta se intampla la Universitatea din Worcester, aici inca nu stiu exact unde ma situez...nici nu prea sunt deschisi cei de la Middlesex Uni sa dea relatii despre acest curs-master...
    PCE...la ce se refera? Este cumva CPE (Cambridge Proficiency), daca da, e ok, il am luat din 2004...Vezi, totusi sa fie acceptat, eu sunt pregatita si pt. IELTS, cine stie...
    Mult succes, sunt aproape sigura ca vom fi colegi (chiar si la distanta) si nu uita, suntem printre cei mai buni, dar e loc si de mai bine...just in case.
    Tuturor multa bafta, de fapt! -hi5- i5- ...

Share This Page