13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proudly introducing Romania to UK

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by CoslencoG, Mar 11, 2013.

1. CoslencoG

CoslencoG New Member

Trophy Points:
    0
    Many people do not know anything about Romania or if they do..they might have heard some rumors that put Romania into a strange light.
    Well I think its up to us, Romanians to try in changing our country`s image into a bright positive one.

This website http://www.romaniatourism.net/ has enough information about Romania for everyone that is curious in finding something about it.
    Presenting everything in English will just make it possible for British people to understand and get to know the beautiful part of Romania as well.
    I think every country has good and not so good parts.
    Though lately information not as flattering were said about Romania.

This website allows them to see our country from a Romanian`s point of view as well.

http://www.romaniatourism.net/

If you have some spear time and pleasure for visiting this website, let me know about your opinions or share your suggestions as I would really appreciate it!

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    1. care este sensul promovarii unui website dedicat... strainilor, pe un forum romanesc?
    2. nu cred ca a contestat nimeni, in nici un ziar/publicatie frumusetea Romaniei. Problema se pare ca sunt oamenii, nu Delta Dunarii.

3. mi s-ar parea frumos ca daca vrei sa-ti promovezi site-ul pe ROMANi ONLiNE, sa promovezi si ROMANi ONLiNE pe site-ul tau.

3. adycucu_85

adycucu_85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut initiativa ta cu site-ul. Si eu sunt in UK si atat cat pot o sa aduc englezilor un aport sanatos de imagine buna si cultura romaneasca, precum si de umor autohton. Are si Dan dreptate in felul lui. Oricum, haideti sa conlucram in favoarea noastra si a tarii si sa fim uniti. La un moment dat, Romania trebuie recastigata si trebuie sa fie o tara civilizata, cu oameni civilizati, si sa fim si noi odata respectati in lume !

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt dispus sa suport hosting, nume de domeniu si tot ce e nevoie pentru un site care sa promoveze ROMANII.
    FARA adwords/adsense, fara reclame, pot face rost si de fotografii cu acceptul proprietarilor, doar la texte stau mai rau, ca nu e timp.
    Dar natura din Romania n-are nevoie de promovare. Nici castelele. Istoria romanilor e de asemenea irelevanta in contextul actual din UK.

Apropo, http://www.romani-online.co.uk/personalitati
    N-ar merge facut un site in engleza cu OAMENII care nu fura, care nu traiesc pe beneficii si din intamplare s-au nascut in Romania?

5. CoslencoG

CoslencoG New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Imi pare rau ca am suparat pe cativa dintre voi, nu asta mi-a fost intentia.
    Recunosc ca in momentul citirii cuvintelor cam critice la adresa mea si a websiteului meu, m-am simtit putin cam pusa la perete..doar pentru ca am indraznit a posta pe acest forum informatii despre parerea mea si adresa websiteului despre Romania.

Sunt constienta de problemele ce se discuta acum prin media dar scopul websiteului este unul turistic si asta ales de mine in mod intentionat.
    Nu toti ne pricepem la a vorbi intr-un mod eficient despre chestiuni politice. Cel putin eu una nu ma pricep..

Asta nu inseamna ca nu ma afecteaza modul in care Romania este tintuita de tot felul de viziuni negative la adresa ei din partea strainilor.

Scopul websiteului este de a prezenta Romania dintr-un unghi general turistic asa cum bine ati observat si am ales a aborda totul lasand la o parte politica.

Insa apreciez sinceritatea voastra si websiteul Romani Online iar ideea de a promova Romani Online pe websiteul meu imi place si o voi pune in aplicatie.

Pentru a justifica sensul promovarii unui website dedicat strainilor aici pe Romani Online as putea spune cu onestitate ca:
    1. mi-am dorit ca si romani sa vada websiteul meu, poate pentru a primi incurajari care ma motiveaza.
    2. nu cred ca doar romani viziteaza websiteul vostru, asa ca am vazut-o ca pe o cale de promovare (sunt noua in a gestiona un website si nu ma pricep, am inceput a scrie acest website despre Romania de curand si nu am gandit faza asta foarte mult..cu promovatul pe Romani Online fara a cere eventual voie administratorilor, cum se pare ca ar fi trebui a face pentru a nu ma trece fiori de transpiratie si rusine ca am indraznit a promova aici, ceea ce ma face sa ma simt aiurea si sa imi cer scuze ca am gandit asa cum am gandit..in momentul postarii..)
    3. Scopul website-ului despre Romania nu este acela de a raspunde la vreo contestatie facuta de nimeni ca Romania nu ar fi frumoasa ci eu am ales a prezenta Romania din acel punct de vedere desi nu exclud adaugarea oricaror informatii despre personalitati din Romania.
    4. Mi se pare frumos a promova la randu-mi Romani Online pe websiteul meu, bineinteles. Nu numai ca nu ma deranjeaza ci imi face placere.
    5.Inca o data vreau sa adaug ca nu vreau a crea conflicte de nici un fel cu nimeni si voi sterge orice urma de promovare a websiteului de pe acest website,(sper sa reusesc :p, daca nu voi cere in mod politicos ajutorul administratorilor -limba- ) insa pentru a ma revansa de deranjul cauzat voi promova Romani Online pe websiteul meu.
    Nu stiu cum altfel sa raspund la ce ati avut voi de spus decat prin ce am spus pana acum, cu sinceritate.

Insa mi-ar fi placut sa colaboram si sa ma simt parte din echipa de romani de aici (pentru ca sunt interesata a promova nu numai Romania ci si ROMANII)…
    Trebuie sa spun.. ma simt in acest moment.. ca si cum am tradat romanii cumva..

Eu sunt abia la inceput, dupa cum am mentionat, iar articolele scrise cer timp.
    Am zis sa incep cu..un inceput, iar eu am considerat a incepe cu ce ati observat ca si continut pe website; asta nu inseamna ca nu sunt de accord, ca nu m-am gandit sau ca nu sunt constienta ca si ROMANII au nevoie de promovare..si inca ba cum!

Eu una stiu ce inseamna a fi neindreptatit si cu toate astea nu traiesc pe beneficii si nu voi trai pe beneficii, am avut noroc cu fratele si cumnata mea de aici ca altfel nu stiu ce faceam.
    Websiteul despre Romania reprezinta de fapt unul dintre motivele pentru care m-am gandit a nu sta degeaba cat aplic acum A DOUA OARA pentru a putea munci legal..
    Asa am pus bazele acelui website, care este mic si la inceput..

Am simtit si simt pe pielea mea ce inseamna a fi neindreptatit..Numai eu stiu prin ce am trecut ca si consecinta a faptului ca nu aveam dreptul de a munci legal..
    Pe scurt, nu vreau a se crede ca sunt unul din romanii ce asteapta de la stat si ca vanez si mila acum ca va spun putin despre mine.
    Nu!
    Pe scurt. Poveste mea e asta: am aplicat anul trecut in aprilie (2012) - imediat ce am venit in UK - pentru work permit, trimitand la ei formularul ce angajatii UK Border mi-au sugerat a trimite (cand mai intai am vb cu ei la telefon), iar dupa 9 luni (ianuarie 2013) de asteptare, mi-am primit documentele inapoi cu explicatia ca am trimis formularul nepotrivit.. Repet: desi chiar ei, angajatii UK Border mi-au spus la telefon ce anume trebuie sa trimit exact.

Si acum revenind la problema promovarii websiteului meu pe aceasta pagina, pot incheia cu a mentiona ca parerea mea personala este ca desi aveti dreptate cand spuneti ca romanii trebuie a fi promovati, cred ca si Romania are nevoie de asta.

Poate nu stiati, insa sunt oameni care habar nu au unde se afla Romania pe harta.. si au impresia ca pe acolo sunt tigani cu caruta cu calul pe oriounde te-oi uita..sau ma rog..viziuni de acest gen. Se mira cand le arati strazile Sibiului intr-o poza sau Brasovul, ori vorbesti despre incarcatura traditionala bogata ce Romania o are, s.a.m.d.
    Chiar strica asa tare si e asa mare ghimpe ca am ales a scrie despre frumusetea Romaniei in aceste momente? Eu cred ca nu si ca fiecare vorba frumoasa si pozitiva despre tara noastra nu strica absolut deloc.

Pentru adycucu_85:

Multumesc pentru intelegere si maturitatea cu care ai ales a-ti exprima parerea, gestionand cu grija pragmatismul lui Dan dar si pe al meu.
    Sunt de accord cu felul in care gandesti si cred ca trebuie sa fim uniti, pentru ca asta e mereu o slabiciune ce romanii tind sa aiba.
    Alegem sa judecam si sa tragem concluzii foarte repede.. Si aici jur ca nu ma refer la tine Dan, vorbesc in general.

Inca o data : Dan ai dreptate, dar da-mi si mie o sansa daca citesti prezentarea motivului pentru care am postat pe acest site.

Va salut.

Share This Page