24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proof of no claims discount!!!!

Discussion in 'SEZATOARE' started by ancutza20, Nov 18, 2011.

1. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti cei de pe acest forum. Am si eu o intrebare, daca nu se incadreaza aici..ma indrumati voi,please. Sotul meu a cumparat o masina in UK, si-a facut asig. si acum o saptamana am trimis la ei documente care atesta asigurarile lui din tara ,din care reiese ca nu a avut accidente sau ceva de genul acesta in Rom. Ieri am primit o scrisoare de la comp de asig, in care se scrie asa: "We are unable to accept this as proof as it is from a non-UK insurer. Should you have an alternative source of NCD from a U.K. insurer then please forward a letter from them confirming: the date policy was cancelled, and the number of years NCD entitlement you had at the cancellation date". Si un biletel atasat cu: "please find attached your proof of no-claims discount". Imi cer scuze pentru nestiinta mea, dar chiar nu pricep ce inseamna asta , iar el...este la munca...si am intrat in panica. Poate ma lamureste cineva ...With thanks. -plans-

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    NCD sau no claim discount se ofera persoanelor care au avut asigurari inainte si nu au facut accidente, cu cat nu ai facut claim cu atat scade pretul la asigurare, unii asiguratori britanici ca si cel despre care vb tu aici nu accepta dovezi din alte tari, si se refera strict la NCD in UK.
    Ideea este ca nu i s-a luat in viguare NCD-ul din romania, si il intreaba daca a avut asigurare in UK sa le dea datele sa-i verifice.
    Ei au o baza de date comuna in care pot verifica doar in UK intre asiguratori daca NCD este valabil sau nu, unii nu accepta din alte tari deoarece nu le pot verifica si pot fi false.

3. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Deci daca el abia acum si-a sch. permisul romanesc cu cel de UK, si nu a mai avut asig in UK, fiind veniti aici de 2 luni inseamna ca nu tb. sa le trimit nimik, sau sa le specificam ca nu a mai avut asig in UK.Am priceput bine?

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Aici depinde de companii unii accepta NCD si din alte tari altii nu, se pare ca acesta companie nu accepta, deci in consecinta nu va beneficia de reducere la polita de asigurare care se acorda avand NCD pentru un anumit numar de ani.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca a declarat ca are NCD cand a facut asigurarea, va primi succesiv solicitarea de a prezenta dovada (ceea ce ai primit acum). El neavand aceasta dovada (bine ca nu a avut vreun accident din vina lui) asiguratorul va anula asigurarea retinand un charge fee din banii care i-a platit pana acum. Asta va vi urmatoarea scrisoare. La urmatoarea incercare de asigurare, va primi o cotatie mult mai mare, deoarece a fost "nesincer" in declaratii.

Trebuia sa ne ceri sfatul inainte de a incheia asigurarea! Pe astia nu e bine sa-i minti (ca sa nu zic ca e imposibil).

6. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e vorba de minciuna, pentru ca nu aceasta era intentia noastra. Cineva de aici ne-a ajutat sa facem asig. Am crezut ca ei se refera la asigurarea avuta oriunde , inclusiv si in Romania. De aceea ne-am chinuit sa facem rost de toate asig din tara , sa le traducem si sa le legalizam ca sa le trimitem la ei. Asta pentru a fii totul corect.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Iarta-ma ca folosesc punctul lor de vedere, dar nu a fost deloc corect. Sotul tau a fost intrebat daca are NCD si a raspuns cu "DA". Unde ati vazut voi la termeni si conditii ca daca ai de la asigurator din Ro tradus si legalizat e ok? Nu exista asa ceva! Sa fiti fericiti ca nu s-a intamplat un accident din vina sotului, ca acum erati buni de plata, asigurarea nu va dadea nici macar 1p.

8. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Ok. Am inteles ca am facut o greseala, in mare parte din nestiinta si din increderea prosteasca in unii oameni. Pe viitor o sa fiu mai precauta. Acum se mai poate face ceva sa indreptam acest lucru, adik sa fim in regula fata de ei? Multumesc anticipat.

9. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Inrebare scurta
    Cum considerati ca ei mai bine sa fac asigurare cu declaratie ptr NCD sau fara la firmele de asigurare care accepta si NCD din Romania ?

In idee as prefera sa fac fara decat sa ma trezesc in caz de Doamne ferste de vre-un accident ca mai au ceva ascuns pe acolo si sunt bun de plata

10. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    poti suna la compania de asigurari (cea care nu-ti accepta NCD) si cere-le sa-ti recalculeze asigurarea luind in considerare zero ani de NCD. Iar, daca nu-ti convine pretul noii asigurari poti incerca sa cauti alte asigurari (avand in vedere NCD zero)utilizand site-urile de comparare ca confused.com or moneysupermarket sau oricare altul (nu trebuie sa accepti daca nu-ti convine pretul).

11. ancutza20

ancutza20 New Member

Trophy Points:
    0
    daniella75, scuze, pentru mine e raspunsul tau? -nu-stiu-

12. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Si cu toate astea sunt unii care atunci cand faci polita la final te intreaba unde ai obtinut anii de NCB si iti da si optiunea la "Source of your no claims discount" " Foreign insurer" - printre celelalte UK insurance si numai stiu, de ce iti da optiune sa alegi daca nu accepta????

Cei de la Cooperative asta zic :

Is a foreign No Claims Discount (NCD) proof acceptable?

We currently accept NCD from all countries, however the criteria is as follows:

The date of expiry of the previous car insurance must be shown.
    The name of the policyholder must be shown.
    The amount of NCD in years must be stated. This can be shown using ‘from’ and ‘to’ dates.
    The claims and accidents history must be confirmed.
    The letter must come from a car insurance company.
    Foreign NCD is only acceptable, when the letter is written in English.

13. abondar

abondar New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Acu 1 luna am trecut prin ceva similar.
    La Tesco insurance mi-au acceptat NCD din RO, adresa era scrisa direct in engleza.
    Si ei sunt un pic trikky,dar le-am cerut sa vorbesc cu un sef ceva sau cu cineva de la "Complaints" si am rezolvat-o.
    Ei vor specific pe adresa de la asigurator sa apara printre altele, 3 lucruri :
    1. Numarul de ani de de no claims. Specific nr de ani (ex. 4) si nu perioada. Si sa fie scris " Number of years of no claims borness"
    2. Nr. ultimei polite de asig din Ro
    3. Data cand a expirat.
    Astea nu sunt mentionate niciunde pe site-ul lor, si nu vor sa dea nimic in scris.
    Dar acu polita de asigurare imi merge, deci zic eu ca e OK.

14. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Din ce stiam eu Aviva mai accepta NCD din RO.
    Prima oara am patit si eu la fel; am completat datele pe comparethemarket sau un site similar pentru polita si am bifat "NCD in alta tara". Cand mi-au cerut dovada si am trimis-o nu au acceptat-o.
    Am sunat si am facut scandal pentru ca eu nu am mintit, am prezizat ca NCD e in alta tara si mi-au returnat banii, mai putin asigurarea pentru zilele cat am disputat polita cu ei. Nu mi-au oprit comisioane, nimic altceva.
    Pana la urma am ajuns la un broker prin cunoscuti si mi-a fost acceptat NCD din RO dar sincer, nu a facut o diferenta prea mare in cota politei. Adica tot mare mi se pare... -limba-

15. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    bineinteles -da-da-

16. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    bineinteles -da-da-

17. bishop

bishop New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari!!

Abia m-am stabilit in UK de vreo 3 sapt aproximativ. Incerc sa imi cumpar o masina, am toate actele in regula, cont in banca, NIN, tot ce trebuie. Am simulat pe internet pt o masina care m-ar fi interesat sa o cumpar, dar am avut un soc, masina era 3400lire si asigurarea 3000 (third party)!!!
    La simulare am trecut fara "No claim".

Conduc din 2003 fara vreun fel de incident din vina mea. Nu intelg de ce este pretul asa de mare?
    Ce trebuie sa fac ca sa imi pot cumpara o masina. Mentionez ca masina era un ford focus cu motor de 1.6 din 2005.

Ce sfaturi imi dati? Ce as putea face? Voi cat ati platit prima data si cum ati procedat??
    Sper sa ma puteti ajuta.

Va multumesc!!!

18. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    faci si tu o vizita de sarbatori in Ro, o inmatriculezi si scapi de Road tax Mot si asigurare; mai trebuie din 6 in 6 luni sa iesi o tura in franta ca sa ai dovada ai iesit dp insula, eu unu asa as face. In tara pentru masina ta ai da vreo 900 euro sa o inscri cu tot cu asig pe un an impozit si Mot pe 2 ani.

19. bishop

bishop New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea imi surade ideea asta. Alta varianta nu mai exista?
    Pot sa aduc de la firmele de asigurari de romania o hartie care sa arate ca nu am plangeri pe nu stiu cati ani? Si daca da stie cineva ce firme din UK accepta asa ceva?
    Multumesc!

20. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Am citit cele postate mai sus si deduc, raportat la experienta mea - zero - in ale asigurarilor auto ca mai potrivit ar fi sa intreb:

E cineva in cunostinta de cauza care... avand "NCB" din Romania acceptat de firma asiguratoare din UK ...care sa fi beneficiat de o reducere substantiala a asigurarii(raportat la timpul si celelalte cheltuieli aferente obtinerii acelei "NCB" din Romania)si care sa fi facut un claim catre firma asiguratoare iar aceasta sa-i fi facut plata fara obiectii?

Cu cat poate scade acest "NCB" DIN ROMANIA o polita de asigurare? 100, 200, 300?

Este un risk mai mare de a nu ti se plati un claim facut pe bunadreptate... deoarece ...de fapt ai un NCB din strainatate?(chiar daca e acceptat-probabil pt a te prinde ca si client)?

In final rog pe cei experimentati sa recomande un top al asiguratorilor accesibili romanilor. Ma refer la pret, calitatea serviciilor, promtitudine.

Un topic pentru vanuri nu am vazut pe site desi suntem in mare parte constructori!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Share This Page