2.1 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proof of no claims discount for car insurance

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ramona85, Sep 13, 2011.

1. razvanluca

razvanluca New Member

Trophy Points:
    0
    daca nu le trimiti ncb in 2 sapt iti anuleaza asigurarea eu am patit-o incearca la tesco parerea mea este ca la ei este cel mai rezonabil,daca iti faci un clubcard ai 15% reducere din start dupa aceea ca sa zici ca mai poti fenta un pic fara sa faci vreun fals cu ncb poti pune ca masina sta parcata intr-un garaj inchis seara,ca lucrezi in agricultura,ca mai ai o masina de la servici pe care o conduci si ca nu faci multe mile pe an poti sa pui vreo 4000 cam asa mai scazi un pic.eu am o vectra din 2006 am 29 de ani si permis full uk de 10 ani asigurarea este 50£ diesel daca o aveam pe benzina era 40 si ceva .asigurarea pe benzina e cu vreo 100 si ceva de lire mai ieftina decat pe motorina.

2. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am gasit cateva companii care accepta NCB din UE(dar nu mi le mai amintesc pe toate). Una e eCar (unde am facut doar o asigurare provizorie), iar alta e Tesco, unde am facut asigurare pe 1 an. Singura conditie a fost ca NCB-ul sa fie dintr-o tara UE si tradusa in engleza de un traducator autorizat.Eu am avut echivalentul NCB-ului de la Direct Line, l-am tradus in engleza si asta a fost tot. La sfarsitul lui octombrie 2012. Oricum am notat,ca in general companiile spun destul de clar daca accepta sau nu NCB din afara UE.

Cine nu accepta (sau nu accepta acum 15 zile):majoritatea; in particular am verificat la Direct Line, NatWest, RBC.

Bafta tuturor!

3. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am facut la tesco si accepta din ro si am avut hartie facuta deja in engleza din tara si nu au fost probleme si mi-a scazut de la 145 la 83 pe luna cu ncb 5 ani... Cauta mai adanc daca vrei ca se poate sa gasesti hartie...

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Confirm, am tradus o astfel de adeverinta, nu mai stiu pentru cine, dar a fost cam acum un an si ceva si traducerea a fost acceptata.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Voi, cei care ati facut asigurari cu "NCB din Romania" aruncati banii pe fereastra. Vad ca toti care posteaza aici sunt numai novici in ale asigurarilor auto din UK. Ia uitati-va in polita si verificati daca "NCB din Romania" apare mentionat acolo. Macar daca aveati inregistrata convorbirea cu agentul de asigurari care v-a spus ca este valabil.

Mai devreme sau mai tarziu va veni vremea sa faceti un claim sau, mai rau, sa-l faca altcineva implicat intr-un accident provocat din vina voastra, moment in care vi se va cere sa faceti dovada NCB. Veti avea neplacuta surpriza sa vi se raspunda in scris ca documentul vostru nu este acceptat, drept pentru care polita este lovita de nulitate pentru ca ati declarat fals si nu se va plati nici o despagubire. Sa vedeti in hora va bagati prin tribunale si executari silite. Sper sa nu ma faceti sa zic la un moment dat: "V-am spus eu!".

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Mda. mai cum le stiu unii pe toate.Eu n-am avut NCB din Romania, am avut NCB din UE.Nu am ce vorbi cu agentul ca asigurarea am facut-o online.Si da, pentru validarea politei mi-au cerut NCB-ul.L-am trimis si mi-a venit un mail ca a fost acceptat.Intre timp a ajuns si asigurarea acasa si scrie clar NCB :5 ani.Adica exact cat am prezentat eu.Dar cred ca tu stii mai bine si de fapt n-a fost acceptat, nu?

Albea, ii fi stiind tu multe, dar nu le stii chiar pe toate.Sa citim si sa scriem stim o mare parte din noi, asa ca nu toate chestiile de care tu nu ai auzit inseamna ca nu exista.

7. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
  8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Te simti lezata cu ceva? Sau doar te simti pur si simplu. Eu am vorbit clar de "NCB din Romania". Si daca "stiu multe" iti mai spun ca in polita se spune si cine a emis NCB-ul pentru ca se verifica (daca spui tu ca l-ai confirmat). In orice polita pentru care aplici online sau la telefon iti trece NCB cat spui tu. Daca spui 50 de ani, 50 de ani iti trece in polita.

Problema vine in cazul unui claim cand, daca NCB nu este emis de ei (compania care te-a asigurat), ti se cere "proof of NCB". Mai departe am spus in postarea de mai sus. Si, din nou, pentru ca "stiu multe", iti spun si tie ca in legal, corespondenta oficiala este numai in scris, in plic, prin posta sau curier (nu ai primit polita prin attachment la email, ca nu e factura de la wizzair). Poti tu sa primesti email si de la Papa de la Roma, ca nu face 2 bani.

Singurele reguli care guverneaza polita ta de asigurare sunt trecute in T&C. Le-ai citit? Spune acolo ceva de NCB de UE sau de Romania? Daca da (nu stiu la ce companie esti tu asigurata) esti ok. Si cu asta incheiem discutia. Daca nu, cum spuneam ... zi "Doame fereste!" de vreun accident, chiar si daca nu-i din vina ta.

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    De ce m-as simti lezata??? (Cat despre intrebarea a 2-a...no comment.Mitocaniile sunt doar modul tau de a raspunde!!!).
    Ma deranjeaza doar ca generalizezi si faci regula din tot ce ti s-a intamplat tie.Cum spuneam, doar pt ca tie nu ti s-a acceptat NCB din Romania, nu inseamna ca in UK companiile nu le accepta.Sunt unele care accepta.
    Da, e asa al meu nu e din Romania, dar nu are nici o importanta. Romania este in UE si ei spun clar ca accepta NCB din UE(ti-am dat link-ul). In plus, nu stiu cum or fi celelalte companii, dar eu ambele asigurari pe care le-am facut (una provizorie pe o luna si una pe 1 an) mi-au cerut sa fac dovada a NCB in termen de 7 zile(Ecar) si 14 zile (Tesco), sanctiunea fiind anularea politei si plata perioadei aferente.

Pana la urma nu inteleg care e problema ta, n-are voie lumea sa incerce din cauza ca tu n-ai reusit or what???
    Lasa-i dom-le pe fiecare sa traiasca, ca nu-ti fura tie painea.Daca incerca si nu reusesc e treaba lor.

Polita efectiva a venit prin posta. Prin e-mail mi-a venit doar o confirmare ca mi-au acceptat NCB-ul si asta pt ca eu cerut expres confirmarea respectiva!!!

Da, imagineaza-ti ca le-am citit.
    Nu acolo nu scrie. In schimb scrie pe ""Motor Policy Schedule", exact asta: NCB :5 ani.

Perfect de acord cu incheiatul discutiei.Cat despre remarca despre accidente..iar nu pot sa zic decat "no comment!!"

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Primul an de asig este cel mai naspa. Daca ai vreun claim in primul an te vor cauta si in c*r sa-ti gaseasca ceba sa poata anula polita daca factura este mare. In momentul in care faci renewal dupA 1 an la alta firma poti sa stai linistit in legatura cu ncb din alta tara. Vorbesc din cunostinta de cauza dupa un accident luna trecuta. Si am asig cu tesco. De abia facusem renew la ea in august. Nasol pt tesco ca nu pot sa mi-o mareasca pana la anul in august. S-au cam ofticat. :) eu nu inteleg de unde aveti preturile astea asa de mari. Suntem doi pe asig cu ncb zero si platesc 410/an la un 307 automat 1.6l din 2005 pe benzina.

11. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @adelaide_ tu cum ti-ai dovedit cei 5 ani de NCD? Ai adus hartie de la toti asiguratorii din acesti 5 ani? Eu de exemplu n-am avut in ultimii 10 ani claims in RO dar nici nu imi mai aduc aminte pe unde am facut asigurarile ca le schimbam la cate o jumatate de an sau la an.

12. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    NCD-ul meu nu provine din Romania si l-am obtinut automat. Cand se termina fiecare an de asigurare, compania imi elibereaza un fel de certificat in care specifica datele masinii+ datele personale (nume, data nasterii etc) si nr de ani in care ai fost asigurat, cu/fara claim-uri.Certificatul asta priveste toti anii de la prima asigurare, independent de companie.Am tradus chestia asta in engleza si asta a fost tot.

Banuiesc, ca daca compania nu iti elibereaza automat un certificat/adeverinta, ceri adeverinte de la toti asiguratorii; doar ca asa devine un cost, pt ca trebuie traduse in engleza.Cu exceptia situatiei in care ti le elibereaza direct in engleza.
    Si mare atentie, verificati intotdeauna cu compania, daca accepta NCB din afara UK si forma in care trebuie sa fie (daca au vreo cerinta de genul asta).
    Iar in cazul in care chiar trebuie traduse multe certificate in engleza, n-ar fi rau de calculat cat castigi de fapt.De ex mie asigurarea 0 NCD imi iesise cu vreo 250 £ mai mult, deci a meritat sa "investesc" 40 £ intr-o traducere. (zic si io in cazul in care diferenta e de 100-200 £ si tu ai de tradus 5 certificate/adeverinte nu stiu cat mai merita...dar desigur depinde de mult de costul traducerilor etc.).
    Bafta!

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    La fel am patit si eu cand am schimbat asiguratorul,
    am trecut perioada de NCB acolo, ei mi-au oferit o cotatie, am acceptat, am inceput platile la asigurare,
    dupa cca o luna mi-au cerut o scrisoare de la fostul asigurator cu acea perioada de NCB,m eu am ignorat/uitat, am mai primit o avertizare , iarasi ignorat/uitat,
    dupa cca trei luni deci, asigurarea aproape mi s-a dublat, atunci, n-am mai putut ignora/uita -ras2- ,
    am sunat fugutza fostul asigurator si am rezolvat treaba.
    Deci, functioneaza in mai multe feluri, fctie de asigurator.
    Oricum, are si albea dreptate, orice info eronata de pe polita de asigurare, o invalideaza, si Doamne feri sa ai nevoie.

Chiar voiam sa intreb, am constatat ieri cu ceva uimire ca, am deja cam 26000 mile facute din Februarie anul acesta pe masina, in asigurare la chestia cu presupusul mileage, am trecut 15000/an, stie careva daca afecteaza si acolo?

Multam!

Share This Page