6.4 C
London
Thursday, January 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Proiect pentru Romania are nevoie de ajutor

Discussion in 'Imagine negativa' started by BogdanP, Feb 13, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @arfish - vad ca interpretezi legile dupa propriul plac.
    Eu am primit o notificare de plata pentru 10.000 de euro pentru o imagine generica folosita aiurea. Nu stiu daca te-ai prins, dar nu imi place sa vorbesc sa ma aflu in treaba. O opera, o creatie, nu este un "bun lasat in spatiul public". Nu mai induce in eroare lumea.

Nu pun nimanui bete in roate. Mai citeste o data ce am scris te rog si te rog sa te abtii de la acuzatii asa.. din senin, pentru ca asa ti se pare tie.

Repet: nu conteaza in ce scopuri folosesti munca, daca are acordul e ok, daca nu... NU e ok.

PS: conform teoriei tale, un bun lasat public (o melodie de pe youtube) poate fi folosita oricum, ca e gasit de tine aiurea'n tramvai.
    Chiar te rog sa tragi vreo 10 melodii de pe youtube, sa le scrii pe ceva CD-uri si sa te apuci sa le vizni. La taraba in piata, online, unde vrei tu. Ne auzim dupa ce iesi, ok?

PPS: Lucrez online. Pentru un singur text copiat de pe un site, la reclamatia proprietarului, site-ul tau poate disparea de pe Google. In urma unei reclamatii, este posibil ca hostul sa iti puna in vedere sa remediezi situatia urgent sau ramai fara site.

Sunt probleme de ordin legal si moral pe care trebuie sa te asiguri ca le cunosti. Conform legii, scopul NU scuza mijloacele.

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Omg, asta e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o in ultimul timp...Orice exista pe internet si nu este royalty-free se supune legiilor copyright-ului.

Daca nu cumva stiai deja, este ilegal sa-si inususesti un bun pe care il gasesti, fie ca vorbim de o moneda 1£, o fotografie, text sau 100 lingouri de aur.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Şi când te gândeşti ca este fost poliţist ...

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Propun sa mut topicul in alta parte decat la "Anunturi" si cei care au idei de imbunatatire a proiectului... sa-l ajute pe Bogdan.

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Apreciez initiativa, din pacate natura si peisajele din Romania sunt singurele lucruri pozitive ce se pot promova. Din pacate nu exista turism, dar aste e alta discutie. Ai grija ce faci in privinta copyright-ului, observ ca unele texte sunt luate ad litteram de pe site-uri importante.

De exemplu: "Bălea Lac (Lake Balea) is a glacier lake situated at 2040 m in central Romania, 65km from Sibiu. The spectacular area, which is the highest in the Carpathians, resembles the European Alps and includes the Balea Cascada ski area. Although limited in size Bălea Lac (Lake Balea) is at a high altitude and therefore, snow-sure." ->>> Copy/paste de pe snowforcast.com

L.E: Chiar daca precizezi sursa, tot plagiat/copiere se va numi, dar poti sa spui ceva de genul: "Situated in Central Romania, about 65 km SW from Sibiu, Balea Lake is one of the most beautiful glacier lakes in Europe. ......................[1]"

Source:
    1) http://www.snowforcast.com

Ideea e ca trebuie sa reformulezi, nu poti sa pui textul integral decat daca ai acceptul celui care detine dreptul de autor.

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci exista o explicatie -ras2- -ras2- -ras2-

/sarcasm off

7. BogdanP

BogdanP Member

Trophy Points:
    6
    Va multumesc foarte mult celor care m-ati incurajat, celor care m-ati luat la misto si celor care imi purtati de grija in ce priveste copyrightul si celelalte drepturi de care am grija atunci cand public ceva online. Nu am mai insistat pe subiect pentru ca am raspuns deja la intrebarea asta mai sus, unde am spus ca sunt constient ce am voie si ce nu am voie sa fac si ce conditii sunt de indeplinit in anumite situatii. Stiu ce inseamna plagiat, si m-am documentat pentru tot ce ati spus mai sus:watermark, poze, texte, etc.

Nu as vrea sa pun reply la fiecare 2 posturi ca stiu despre lucrurile acestea pentru ca sigur va mai aparea cineva care imi va spune iar ca am luat texte integrale, am pus watermark, etc etc.

Apreciez si verva lui Dan care cu foarte multa energie a intrat in dispute pe acest post in materie de drepturi de autor, royalties si altele similare pentru ca intr-un final dupa ce problema s-a stins sa propuna sa imi mute postul in alta categorie.

O ultima rugaminte am si dupa asta nu voi mai posta aici. O sa mai spun inca o data care este viziunea mea pentru proiectul asta. Se vorbea de originalitate. Se vorbea de autenticitate. La continutul siteului ma refer si anume la articole si imagini. Siteul asta este o resursa web pentru lucruri deja existente pe web despre Romania, nu o chestie pe care mi-o insusesc eu sau mi-o atribui in nume personal. Watermarkul a fost in teste pentru inceput, si va dispare de pe anumite poze de pe site. Va ramane doar pe pozele mele personale, pentru ca de asta l-am pus, cu intentia sa imi protejez pozele mele. Dar dureaza un pic sa configurez tot ce trebuie la un site. Si asa cum am spus, siteul l-am inceput de 3 zile. Nu am avut timp sa il si dezvolt, sa culeg si documentatie, sa aleg si imagini, sa fac si pagina de Facebook, sa scriu si disclaimere si statements of terms si cate si mai cate. Foarte multe si-uri.

Oameni buni, sunt unul singur care incearca sa faca ceva. Va respect opiniile si parerile si apreciez chiar si cand ma criticati. Dar asta a fost tot scopul acestui post. Sa cer ajutorul ca sa pot sa fac toate lucrurile de care ati povestit voi, ce stiu eu ca am de facut si ce imi scapa, puse toate cap la cap sa iasa un proiect frumos, original si care sa merite sa mearga sa stea la un targ international ca si initiativa personala nu a mea, ci a unui grup de romani care au pus mana de la mana sa arate ceva ce poate s-a uitat. Grupul acela de romani eram eu si cu voi cei care vreti sa ma ajutati, impreuna cu cei carora le vor apartine imaginile si articolele existente la acel moment pe site. Adica cui? Unei comunitati de romani care si-ar dori sa mai auda si lucruri bune despre ei. Si nu cum sugera administratorul forumului asta, ca i-ar place ca nimeni sa nu stie nimic de Romania ca sa nu vina sa cumpere si ce a mai ramas din ea. E un punct de vedere de la care o sa ma abtin sa comentez, din motive evidente pentru unii cu priviri mai largi.

Da, este ideal sa fie articole originale. Nu, nu este ilegal sa copiezi o parte din articol si apoi sa dai sursa. As putea sa raspund la toate discutiile de mai sus. Are vreun sens?

Deci cu mentiunea ca nu voi mai continua acest topic aici, pentru ca am vazut ce suparat este administratorul pe initiativa mea si pe felul in care am inceput-o si pe ce am de gand sa fac cu ea, vreau sa va asigur ca nu ma voi opri pentru cativa ani buni cu proiectul asta. Momentan, pentru a cauta un pic de ajutor, ma voi muta pe alte forumuri.

Dar rugamintea mea este daca este cineva care are un pic de timp, ii place ideea si ar vrea sa ajute, este binevenit. Cu ce? Puteti citi mai sus.
    Idei, texte, articole, poze, etc. Motivele pentru care se cearta oamenii mai sus si desi fara prea multa importanta, continutul initial de la postul meu.

Ma puteti gasi in acelasi loc: Facebook: http://www.facebook.com/romaniaworldwide Website: http://www.thisisromania.com/ Email: info@thisisromania.com

Deci va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre si pentru ajutor (si au fost cativa) si va doresc o viata linistita si o seara minunata.

Toate bune.

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca sunt suparat pe initiativa ta.
    Posturile de la mica publicitate se sterg automat dupa 14 zile de inactivitate. Mutarea intr-o alta sectiune ar face ca acest topic sa fie prezent pe toata durata existentei forumului ROMANi ONLiNE.

Cat despre viziunile mele inguste de care spuneai - n-ai de unde sti ca sunt mai inguste sau mai largi ca ale altora, e un punct de vedere subiectiv. Mi-am exprimat un punct de vedere pur personal si tu m-ai jignit fin. Nu cred ca e corect.

Daca ai citi mai atent si ai intelege ca nu iti sunt neaparat un dusman, poate ai gasi in mine un colaborator, o sursa de texte si fotografii originale, legaturi cu altii care iti pot furniza materiale originale etc.

Nu mai privi lucrurile asa pesimist si nu te mai gandi ca toata lumea are ceva cu tine. Cei care te critica iti sunt mai prieteni decat cei care sunt de acord cu tine orice ai spune.

Grija mea pentru originalitate este legata de altceva, nu de presupusele mele probleme cu proiectul tau.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Corect Dan,
    o discutie interesanta care nici nu as fi observat-o acolo la anunturi daca nu dadeam click doar de curiozitate,
    multi de obicei nici nu deschid la anunturi!

Aici nu am FB (acces la el) asa ca, astept sa ajung diseara acasa sa vad acel site al lui Bogdan,

10. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Corect, daoar ca domnul dan califica in mod gresit ca furt infractiunea descrisa de tine care se incadreaza la "insusirea bunului gasit"
    e o alta pedeapsa, o alta incadrare.

11. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    te rog lasa rautatile deoparte si nu fa corelari intre gandirea unora si profesia lor, pentru ca ai fi net dezavantajat daca cineva ar face o corelare intre gandirea ta si profesia ta de paznic.
    O veche vorba romaneasca zice: "rade un ciob de o oala sparta"In cazul nostru ti se potriveste.

12. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti atent la ce am spus.
    A copia cd-uri si a le vine(cum ai dat exemplu) inseamna ca ai un interes comercial si ca profiti de pe munca altuia.
    Raspundemi te rog cum poate dovedii respectivul ca este fotografia lui?
    La o condamnare se cer probe.
    Deci, nici legal si nici moral, omul nu a gresit.A facut o faptA BUNA.
    Aici s-ar potrivi un banc vechi de 100 de ani.
    Un cetatean ce calatorea in cel mai vechi tramvai electyrificat din romania pe ruta radna-ghioroc observa o nana care se ridica de pe banca de lemn si are rochia prinsa intre buci.
    Decide sa faca o fapta buna si pune mana si o trage.
    Nana indignata, ii trage o palma.
    Simtindu-se indignat, doreste sa indrepte gresala si cu degetul incearca sa o introduca inapoi intre buci.
    Surpriza...Primeste inca o palma.
    cam asa te comporti tu cu bietul calator care incerca o fapta buna.Nu iti place nici cand iti scoate rochia din fund , nici cand ti-o baga -ras4-

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Necunoasterea legii de catre un fost politist , nu mi se pare ca are legatura cu ,,gandirea unora si profesia lor,,

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    The 1911 Act provides that an individual's work is automatically under copyright, by operation of law, as soon as it leaves his mind and is embodied in some physical form: be it a novel, a painting, a musical work written in manuscript, or an architectural schematic. This remains the legal position under the Schedules of 1956 Act and of the 1988 Act.
    Once reduced to physical form, provided it is an original work (in the sense of not having been copied from an existing work), then copyright in it vests automatically in (i.e. is owned by) the author: the person who put the concept into material form. There are exceptions to this rule, depending upon the nature of the work, if it was created in the course of employment.

Mai multe detalii aici:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Copyright_ ... ed_Kingdom
    ---------

Este usor de demonstrat cine este autorul unei fotografii. Care, intamplator, se supune legilor copyrightului, nu a bunurilor fizice gasite pe strada.

Daca vrei o demonstratie tehnica, crede-ma ca se poate. Iti arat originalul de pe camera si o sa vezi clar care este diferenta intre original si fotografia publicata. Se vede atat in marimea pozei (nimeni n-o sa publice pe un site poza originala de 5000pxX3500px) cat si in prelucrari, datele din EXIF etc.

-----------

Intelege ca faci o confuzie. Daca n-ai avut de-a face cu legile copyrightului nu ai de unde sa stii, nimeni nu s-a nascut invatat.

In Romania, legea internetului specifica ceva despre copiat TEXT fara acordul autorului, dar in limita a 200 de semne (parca) si cu mentionarea sursei originale.

---------

Bogdan, am inteles, ai acordul celor care au publicat pozele, nu ma cert cu tine, ii explicam lui Artfish ca daca nu stie, n-ar trebui sa induca lumea in eroare.

15. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stiu ce vorbesc. Filmare cu basescu cand lovea un copil nu a fost acceptata pentru ca s-a intervenit asupra ei.
    Un simplu crop simba originalitatea unei fotografii.
    Daca incepi si dai raspunsuri de pe Wikipedia, este clar cat precise sunt informatile.

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ce legatura are filmarea lui Basescu cu legile copyrightului?
    Duamne apara si pazeste :)))))))))

Pai pe wikipedia ai legea descrisa, referinte la documentele oficiale... vrei sa dau raspunsuri din abecedar? Pe bune, incepi sa ma sperii, aveam impresia ca lumea stie ca n-ai voie sa furi.

Conform teoriei tale Bogdan a cerut degeaba acordul autorilor fotografiilor si textelor, trebuia sa le ia pur si simplu, nu? :))))))

Uite, iti mai dau o sursa care NU e wikipedia, ca aia nu e sursa buna (permite-mi sa ma amuz pe tema asta):
    http://www.roniloren.com/blog/2012/7/20 ... -blog.html

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ehei Dane ... uite asa m-am luptat si eu sa readuc moralitatea si buna purtarea pe acest forum , cu morile de vant nu ai cum ...

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  19. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau daca ai inteles gresit, nu iti purtam de grija, poate doar incercam sa iti dau un sfat.

Atitudinea merita toate laudele si respectul nostru. Pana la urma asta este scopul feedback-ului: de a identifica partiile bune si rele dintr-un proiect/idee si de a disuta despre modalitatiile si ideiile de imbunatatire.

Poate din punct de vedere legal, este alta incadrare juridica, nu ma pricep, asa ca nu comentez mai mult, dar tot o infractiune este. Nici descacatul de filme/muzica/soft de pe torente nu este furt propriu-zis...

Luam ca exemplu o fotografie postata de mine aici (Stonehenge): http://www.romani-online.co.uk/forum/fo ... ?start=210

Comparand fotografia downloadata de pe forum cu originalul, iti poti da seama "ochiometric" care este originalul:

Nu mai discut de EXIF (se poate modifica destul de usor) dimensiunea fisierului, noise, etc. Dar pot sa demonstrez foarte usor in fata oricarei instante ca aceea fotografie imi apartine intrucat detin fotografia in format RAW. RAW=echivalentul digital al negativului din fotografia clasica, pe film fotografic; Tu nu vei putea niciodata sa faci dintr-un jpeg un raw...

Tare avatarul :))

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sprijinul poate veni oricand si sub diverse forme, dar trebuie sa scapi de atitudinea defensiva.
    Nu iti este nimeni dusman. Uite, nici maca vestitul Deceneu nu ne e dusman, cu toate ca ne jigneste pe ici pe colo. Il intelegem, asa e el.
    Si daca el nu ne e dusman, cum ai putea sa fii tu?

Share This Page