17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Programarile lui Mr John

Discussion in 'EMIGRARE' started by homn jr., Jan 23, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ homn.jr

Pai nici aia care cumpara biletele imbrancindu-i pe ceilalti si le revand apoi nu inventeaza oameni. Chiar sunt oameni care vor biletele alea. Asa si cu tine, normal ca sunt oameni care cauta, altfel n-ai avea nici tu cui sa vinzi, nu?

@adelaide_

Da dar imi diminueaza mie sansele de a lua biletul singur, prin faptul ca robotul lui e mai rapid decat mana mea la cautat. E ca si cum ai spune ca micii investitori de pe bursa sunt la concurenta egala cu computerele cu algoritmi ale marilor banci care efectueaza sute de mii de tranzactii pe sutimea de secunda... in timp ce bietul investitor Luke din Tunbridge Wells abia vinde si el 4000 de actiuni...Diferenta este ca bancile nu le spun micilor investitori pai veniti la noi si platiti comision ca sa beneficiati si voi de high frequency trading. Sau cine stie, o fi si asta un model de afacere in devenire, orice e posibil in lumea asta.
    Deci daca asa functioneaza treaba in capitalism, n-ai avea nici o problema ca la gara de unde iti iei tu biletul de obicei sa vina un om care sa cumpere toate biletele de tren pentru o luna de zile si apoi sa ti le vanda tie la pret mai mare, nu?
    In fine, nu stiu daca mergi cu trenul, era doar un exemplu.

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce face Mr John este similar cu 'online ticket scalping' (sau "online ticket touting" in UK), am mai zis asta si acum cateva luni. Mr. John e ceea ce se cheama un 'appointment scalper', chiar daca procedeul este diferit si clientii ii cer sa le faca programarea. El a pus laolalta un soft care le ingreuneaza altora obtinerea unei programari si, daca nu platesti - lui Mr John sau altora care fac ca el - sansele de a lua acele programari sunt mici sau nule. Cam asa e si cu biletele la concerte - online tix scalpers iti fura biletele de sub nas si nu mai sunt disponibile decat de la ei la suprapret. In cazul acestor programari UKBA e cu atat mai vizibil, ar trebui sa fie gratuite dar in realitate nu sunt, pentru ca sunt luate de unii care le revand.

ps. nu stiu daca ticket touting e ilegal in UK, dar probabil e usor de aflat.

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai frate, hai sa va explic eu.
    Probabil cei care ati facut cont in ultima vreme la UKBA stiti.
    Ca sa faci cont este infinit mai compliat decat sa iti rezervi o data (odata ce ai creat deja contul)
    Cand anulezi o rezervare, sansele sa o prinzi tot tu sunt egale cu ale celorlalti care inceaca in acelasi timp cu tine (cei care folosesc imacros, scripturi, cei care dau refresh singuri)

Acestea fiind clare, nu vad de ce ar incerca cineva sa faca niste conturi false, cand ar putea sa le faca pe bune. De ce ar lua cineva rezervari fara sa aiba clienti, cand poate sa le ia pentru clienti?

Nu vad nici o logica si nici un sens in aceasta teorie.

PS: faceti voi un cont nou la ukba si judecati singuri daca merita sa faci asta ca sa acoperi o rezervare pe care sa o anulezi apoi si sa faci ALT cont pe bune, incercand sa prinzi aceeasi rezervare. :))))

Cat despre ceilalti care va exprimati parerile despre moralitatea actiunii de a rezerva un loc pentru un tert - fiecare are dreptul la opinie, nu va mai cereti scuze pentru ceea ce credeti.

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Am uitat sa mentionez ca nu e etic ceea ce face... dar cand banii intra in ecuatie, nu discutam de principii morale.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @Dio
    Ba mie mi se pare foarte etic ca romanii sa poata obtine cu sau fara plata cat mai multe programari la UKBA. Daca se poate, sa le luam noi pe toate. Atat timp cat EXISTA CERERE nu este nici imoral, nici lipsit de etica. Ce? Sa le ia rusii, indienii sau turcii?? Eu cand am vrut sa ma programez, am inebunit de cate ori am incercat si nu era Mr. John. Cand a aparut el cu serviciul lui m-am bucurat ca am scapat de o grija. Ce e rau in asta??

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Pai nu e etic deloc, pentru ca locurile alocate aplicatiilor de tip EEA sunt limitate (sub10% din total, celelalte fiind aplicatii premium, deci cu plata, unde rusii, indienii sau turcii la care faci referire se incadreaza).

Pe timpul epocii de aur se asezau zeci de flamanzi la coada la aprozar… stateau ore in sir sa prinda adidasi… dar erau vreo cinci mai smecheri, ‘intreprinzatori’, care dadeau un pol spaga unde trebuia… veneau prin spate, incaracau lazi cu adidasi si plecau fericiti.

Iar zecile de fraieri, care stateau la rand ore in sir ptr adidasi, de multe ori plecau cu mana goala.

Mr John si alti cativa 'antreprenori' obtin toate sau aproape toate locurile alocate EEA si le dau mai departe contra cost… oare cum se simt ceilalti fraieri RO/BG care stau cu zilele si nu prind nimic?

E asta oare etic?

7. ral.data.9

ral.data.9 New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa recunosc ca ce se discuta pe acest forum este foarte 'interesant'. Sunt una dintre persoane care intr-adevar a incercat sa obtina o programare pentru HO. Sistemul de booking online pare suprasolicitat, asta neluand in calcul disponibilitatea datelor. Incerc sa imi dau seama cum functioneaza si la cat stress trebuie sa se supuna un om normal pentru a reusi o simpla activitate de rutina.
    Din intamplare si 'auzite' am aflat si despre persoane care vand oarecum serviciul asta, ceea ce m-a surpins nu prea placut. Am niste idei clare si zic eu corecte. Serviciul este pus la dispozitie de Ho GRATUIT celor ce vor sa aplice, insa este clar ca legislatia are unele scapari de care profita intermediari.
    Este clar de asemenea ca mentalitatea romanului nu se schimba nici intr-o tara straina, mereu apeland la informatii care il duc acolo unde doreste intr-un timp grabit si pe ocolite. Am citit cateva post-ari aici si tot felul de acuzatii, intr-un fel tragi-comice si nu stiu in ce masura cei de HO sunt dispusi sa ia in calcul acest forum ca proba intr-un eventual litigiu.
    De ce ne mai miram ca nu suntem acceptati pe deplin in UK?
    Problema asta are multe fatete, si pare destul de sensibila de discutat.
    Atat timp cat iti cunosti drepturile si in ce masura ele se 'extind' asupra drepturilor altor persoane, ar trebui sa fie un semn de intrebare la adresa constiintei si civilizatiei tale.
    Sau poate ca UKBA doreste ca romanii sa se specialize in web scripting si alte minuni, tocmai pentru a le deschide ochii ca 'mai exista si altceva in afara de ce au ei inaintea ochilor'!

8. scotianul

scotianul New Member

Trophy Points:
    0
    Care mai de care se chinuie sa demonstreze ca e legal,ba altu ca plateste taxe,ba ca "daca esti vezi tu Doamne un om ocupat,normal ca e bun serviciu lu nus' care Domnu' Goe,ca pentru niscavai £ te scuteste de stres si asteptare"...si cate si mai cate!!!

Ma fratilor,eu am aplicat online pt YC si se intampla inainte cu putina vreme sa se dea sfoara in tara despre noua optiune pusa la indemana de cei de la HO si inainte de aparitia domnilor Goe,slobozitorii de rezervari la pocnit din degete....si ei bine la vremea aia am aplicat foarte usor,fara fee-uri inutile si cu satisfactia ca am putut profitat de ceea ce HO-ul a lasat pt noi emigrantii.Mai apoi au aparut oamenii inteligenti care fac programe robot sa prinda rezervari si s a dus totul de rapa...big shame
    Ca o fi legal...nu stiu...la prima vedere nu pare a fi!
    Ca o fi imoral...cu cat au luat amploare mai mult discutiile pe forum,cu atat pare mai imoral!
    Ca o fi profitabil....cu siguranta este pt cei ce au inventat "roboteii de urmarire"
    Ca o fi folositor...conform listei de multumire catre mr Ion,ai putea spune ca da....dar cei ce multumesc ca au prins o rezervare prin intermediu lui nea' Ion,cand de unii singuri nu reuseau si timpu ii presa si etc,se gandesc ca daca nea Ion nu era,probabil ca ar fi prins o rezervare si de unii singuri??
    Ca o fi capitalism....nu zic ca nu,da mai stiu ca si in Romania atunci cand se masluiau adidasii(a se vedea postu lui Dio)era comunism....sau furacism..si principiu de a obtine un adidas de rasol,era tot cam acelasi prin care ar trebui sa prind si eu o rezervare online la HO prin nea ion,in zilele astea din 2012....BRRRRRRRRRRRRR!!!!ca ma strange in spate gandu la asemanarea asta... -nuuu- -nuuu- -nuuu- -nuuu- deci unde e capitalismu in toata treaba asta de a profita de dreptu unuia ce asteapta si el la rand sa prinda un adidas/o aplicare online??
    Oricum,in concluzie....o sa ramana tot la fel si cat dai de romani,tot o sa se intample ceva aiurea si ilegal si imoral si ....si....si cate si mai cate .....Bleahhh....Eminescu sa va judece!

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Re: Proramarile lui Mr John

Ai dreptate Rebecca, asta spune multe.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai iti spun eu, ca tu nu ai de unde sa stii. Eu am incercat din Decembrie 2010 pana in August 2011 sa obtin o programare on-line si nu am reusit. Nici vorba de Mr.John pe atunci. In plus, sunt posturi pe forum de la useri care si-au facut recent singuri programari (eu nu am reusit). Deci nici vorba ca le ia el pe toate si le vinde pe bani. Mai degraba le-a luat RomiDinamo si, cand vrea sa treaca cate una pe numele vreunui client, i-o fura Mr.John (haha, ce-mi place) si ala (aia) se oftica de crapa. Mr John le ia numai daca are cerere. Asa a facut si cu mine, nu mi-a dat de ales. Mi-a spus numai perioada pentru care se fac programari la momentul respectiv. Deci, a facut programarea la cererea mea, a clientului. Nu a furat nimanui, nici o oportunitate. Asa fac si contabilii (de ex.): poti sa-ti faci tax return de unul singur. Asta inseamna ca contabilii sunt imorali sau lipsiti de etica?

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Proramarile lui Mr John

Dio,
    incepe sa-mi placa de tine din ce in ce mai mult... -asa-asa-

Eu cred ca te-as vota si de presedinte daca ar fi sa fie!

Sau, daca ar fi sa mai fiu tanar si sa am un bebe,
    te-as ruga sa mi-l botezi!

Dar eu consider ca cidrul meu mocca,
    l-am baut de la Albea, via Mr John!

12. mimi_pana

mimi_pana New Member

Trophy Points:
    0
    Am apelat la Mr. John anul trecut prin luna septembrie pentru o programare la Croydon si am fost foarte multumiti.Logodnicul meu a obtinut yellow card-ul fara probleme si nici nu a fost nevoie sa ne chinuim luni de zile pentru a prinde o programare online sau telefonic.Oare de ce suntem asa de invidiosi??Mr. John ,eu si logodnicul meu speram ca si data viitoare cand o sa avem nevoie de tine sa ne poti ajuta..Iti dorim mult succes.. -thumbsup-

13. 13alina

13alina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Mr.John pentru programarea facuta sotului meu anul trecut in iulie; nu mi-am inchipuit ca lumea e asa rea si te condamna ...ca ai ajutat!!!!!!!!

14. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Ultimele 2 posturi suna de parca ar fi anunturi de la mica publicitate:

''Multumesc mama omida ca mi-au adus barbatul acasa sau ca l-ai facut sa se lase de alcool''

-lolozaurmic -lolozaurmic

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Olteanule, nu duce in derizoriu!! Sunt o multime de oameni, neforumisti, care au venit pe forum special pentru Mr.John. Chiar daca nu-ti vine sa crezi, sunt foarte multi care acum au acte si muncesc legal pentru programari facute cu £5, £10. Si eu ma numar printre ei. Bine, admit ca nu am avut ocazia sa le folosim (cardurile) nici eu, nici sotia, dar nu se stie niciodata.

16. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Pe forumul asta te apuca paranoia -da-da- . De ce @13alina intreaba pe un alt topic "va rog frumos sa-mi spuneti pe ce site pot face programare online pentru blue card si cat costa? va multumesc " daca deja a folosit serviciile lui Mr.John si a fost super incantata....de ce nu apeleaza din nou la serviciile lui? zic si io...multumesti pt un serviciu la 11.39 si la 14.46 intrebi cine iti poate oferi acelasi serviciu? hmmm...

17. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze ca am fost offtopic insa chiar m-au amuzat cele 2 postari.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cred ca e indusa in e/(o)roare de ce-i pe aici, ba exista, ba nu exista, ba-i legal, moral, salutar etc...ba nu e...

Saracii oameni @Eu cu cine votez?

19. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am contestat moralitatea serviciului oferit doar ca mi se pare ciudat. E ca si cum ti-ai facut cumparaturile la un Tesco de pe strada x si dupa aia intrebi daca stie cineva un Tesco pe aceeasi strada. Daca ai folosit un serviciu, pe care il si apreciezi, stii ca el exista si stii de unde l-ai luat, site-ul, strada...

20. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Dan si RomiDinamo,

Vreau doar atat sa spun, si eu am vazut in luna decembrie aceleasi date, cu aceeasi ora in mod repetat in timpul unei saptamani si de fiecare data cand o prindeam cate o programare pana sa completez toate datele mele personale imi aparea un mesaj ca nu mai este disponibila.

Multumesc.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page