17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Programare online pt prelungire Tier 1 visa, stie cineva?

Discussion in 'EMIGRARE' started by AmyS, Jun 27, 2012.

1. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara dragilor,

Ma adresez celor care au trecut prin aceasta etapa de prelungire a vizei Tier 1 sau care stiu cateva informatii si multumesc anticipat oricui ma poate indruma.

Deci, sotul are Tier 1 Visa(nu e cetatean european) pt durata de 3 ani, ac viza expira la sf lunii august si am inteles ca trebuie prelungita inca pe 3 ani ca mai apoi sa poata aplica pt urmatorii pasi(daca doreste cetatenie bla bla bla).

Din motive personale sotul ne-a inclus pe mine si copilul in aceasta viza(desi nu era neaparat nevoie) ca dependenti.

Acum am ajuns la momentul in care trebuie sa aplicam pt prelungirea vizei si am inteles ca cea mai rapida metoda e cea prin care poti obtine viza in aceeasi zi in schimbul unei sume(nu mica) cerute de UKBA. Sotul e decis sa gaseasca o programare pt asta deoarece nu-si permite sa astepte 4 luni sau cat o dura daca aplici prin posta( nu poate sta fara pasaport o perioada atat de lunga, maxim 3 saptamani).

E dispus sa plateasca acesti bani si sa termine repede treaba, acum vine de fapt problema: nu ne asteptam(nu am stiut) sa fie atat de greu sa obtii o programare de genul(de aici trag concluzia ca sunt suficienti dispusi sa plateasca sumele respective si sa primeasca viza pe loc). De aproape 2 saptamani aplicam online impreuna fara succes, timpul trece si sotul a inceput sa fie stresat ca nu va reusi sa ia viza la timp. El a si sunat de cateva ori si mereu acelai raspuns: nu avem nimic disponibil.

Am citit pe topicul cu programarile pt Croydon pt BC si YC dar inteleg ca e totusi diferit, acolo programarile par sa se faca dimineata inainte de ora 9 pe cand aici sotul mi-a spus ca ei elibereaza sloturi imediat dupa ora 12 noaptea cand incepe o noua zi. Inca nu am reusit sa dezleg misterul si sa inteleg cate locuri sunt de fapt disponibile si pe ce perioada. Sotul zice ca in fiecare zi se dau cateva programari pt urmatoarea zi si atat, nu poti aplica pt mai tarziu pt ca nu o sa fie.

Nu stiu ce sa cred, ma tot gandesc ca sunt persoane care cunosc sistemul si stiu ce trebuie sa faca ca sa ia programarile imediat ce apar. Specific ca sotul tasteaza f repede si cu toate astea nu a reusit sa prinda nimic, pana sa introduca toate datele(suntem 3) gata , nu mai e disponibil, adica intr-un minut sunt luate toate. Mi se pare imposibil.

Oricum, ma gandeam sa scriu aici si sa intreb daca a mai trecut cineva prin etapa asta sau ati auzit de la altii cum e,
    stiti cam cate sloturi se scot?
    si cand, in fiecare zi ?
    stiti daca sunt sloturi separate pt single si/ sau pt persoane cu dependenti?
    merita incercat sa sun toata ziua la ei daca la ora 12.02AM nu mai e nimic disponibil?

oricum au fost f nepoliticosi atunci cand am sunat si te trimit repede la plimbare spunand sa aplici online

apreciez f mult orice raspuns, chiar si o parere personala
    multumesc pt rabdarea cu care ati citit postul meu.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Programare online pt prelungire Tier 1 visa, stie cineva

in primul rand tu si copilul trebuie sa stati linistiti, banuiesc ca aveti pasapoarte romanesti deci n-aveti nici o problema.

in al doilea rand trebuie sa cititi pe site la UKBA cum sta treaba in detaliu si sa nu va panicati. este f greu pt forumisti sa dea raspunsuri pt chestii asa generice "Tier 1", cand te uiti la ukba pe site sunt atatea optiuni samd....

ceea ce mi-a sarit in ochi si poate ca ar fi primul lucru care l-as fi verificat este situatia din momentul aplicarii pana la primirea raspunsului. din ceea ce apare pe site site la FAQ www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigr ... ing-stay/# ar parea ca poate sta linistit pana se proceseaze cererea. deci in nici un caz nu trebuie intarziat, dar trebuie atentie mare la tot ce scrie pe site.

Frequently Asked Questions

What is my immigration status while my application is being decided? Close If you make an application before your authorised stay ends, your existing immigration status will continue until your application is decided, even if the decision is not made until after the end of your permitted stay. If your existing visa or other permission to stay here allows you to work, you can continue to do so until your case is decided.

3. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pt raspuns,

da, eu si copilul avem pasapoarte romanesti dar in acelasi timp avem viza tier 1 dependent pt ca asa a hotarat sotul meu ca atunci cand va aplica pt cetatenie sa o facem impreuna, in acelasi timp nu la diferenta de nush cat timp(am specific ca din motive personale, are omul planurile lui). Am consultat un avocat cu care am discutat situatia noastra si ne-a spus ca mai bine continuam cu viza asta pana se fac cei 5 ani de stat in UK decat sa aplicam din partea mea, el ca dependent de mine(asta inseamna ca eu va trebui sa muncesc in tot ac timp pt ca el sa aiba dreptul sa stea cu noi aici, sa fie dependent de mine, lucru care pt noi ar fi imposibil)

In fine, pe mine ma ingrijora faptul ca nu vom obtine programarea la timp ca sa proceseze ei informatiile, nu ca ar avea el probleme legate de stat aici. Problema este ca sotul are nevoie de pasaport si nu poate astepta pana termina ei cu verificarile, de asta e dispus sa plateasca acea taxa( cred ca e echivalentul taxei de urgenta la pasapoarte la noi) si viza se da in aceeasi zi. Normal ca daca nu ai programare nu poti sa te prezinti acolo si daca trece timpul in care erai obligat sa aplici cel mai probabil vei intampina greutati si se va prelungi procesarea actelor( tocmai ceea ce noi evitam sa se intample)

Programarea pe care incercam sa o obtinem azi este deja pt 7 august iar 26 august e ultima zi in care se poate aplica, de aici stresul meu.

E nu am cerut forumistilor sa-mi dea asa un raspuns dupa ureche, m-am adresat celor in cunostinta de cauza, care au poate un tip in legatura cu aplicarea online cum am vazut ca scrie la subiectul celalalt de ex sa sunati la 8.56, sau sunati din 2 in 2secunde. La asta m-am referit eu

dar ma bucur ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi, iti doresc o seara frumoasa.

4. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0

Buna din nou

am intrat doar sa va spun ca am prins o programare In Liverpool, cam departe pt noi dar vom vedea cum facem. Mi-a venit ideea sa aleg aceasta locatie pt ca majoritatea alege sa mearga mai aproape.

Multumesc celor care au dat atentie mesajului meu.

Share This Page